MEB haziran semineri üçüncü haftası (bayramdan sonra) idari izin vermeli

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından bugün yapılan açıklamada Haziran mesleki çalışma takvimi açıklandı. Ancak Tekin tarafından açıklanan seminer tarihlerine göre öğretmenler ek ders almadan son hafta seminer çalışmasına katılacaklar.

MEB haziran semineri üçüncü haftası (bayramdan sonra) idari izin vermeli

MEB haziran semineri üçüncü haftası (bayramdan sonra) idari izin vermeli

2017 haziran semineri tarihleri açıklandı. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından yapılan açıklama beraberinde tartışmaları da getirdi. Tekin’in açıklamasına göre haziran mesleki çalışmaları 12 Haziran tarihinden 30 Haziran tarihine kadar yapılacak. Haziran seminerinin ilk haftasında öğretmenler görev yaptıkları okullarda bulunacaklar, sonrasında ise öğretmenler seminerleri istedikleri yerde alabilecekler. MEB Müsteşarı bu bilgiyi verdi ancak 2014 yılında da yaşanan tartışma bu yılda yaşanacağa benziyor.

2014 YILINDA İZİN VERİLDİ

2014 yılı Haziran seminerlerinde mesleki çalışmalar 2 haftadan fazla sürecekken dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı mesleki çalışmaların üçüncü haftasına sarkan 30 Haziran günü için izin kararı vermişti. 25.06.2014 tarihli Öğretmenlerin izinli sayılmaları konulu resmi yazı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından kurumlara gönderilmişti.

Haziran Mesleki Çalışma
2017 HAZİRAN SEMİNERLERİ SON HAFTA

Öğretmenlerin Haziran mesleki çalışmalarında üçüncü haftada tüm öğretmenlere izin verilmelidir. Görüldüğü üzere 2014 yılında bu uygulama yapılmıştı. Çünkü öğretmenler mesleki çalışmalarda iki haftalık ek ders alabilmektedir. Seminer çalışmasının iki haftadan olması durumunda öğretmenler iki haftanın üstündeki günlerde ek ders alamamaktadır.

MEB Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 6. Maddesinde mesleki çalışmalarla ilgili olarak öğretim yılı başında ve sonunda olmak üzere  “… iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir hükmü bulunmaktadır.

2016-2017 yaz dönemi mesleki çalışmalarında 26-30 Haziran 2017 haftası iki haftayı aşan haftadır. Ayrıca 26-27 Haziran tarihlerinin Ramazan Bayramı olduğu da görülmektedir. Sendikaların önümüzdeki hafta bu konuda MEB’e başvuracağını tahmin ediyoruz.Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

  1. Seminer 1 ay olacaksa neden iki haftalık ücret ödeniyor? Ayrıca uzakta oturanlar ailesinin yanına bayrama gidecek el insaf

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM