DOLAR 5,6851
EURO 6,2939
ALTIN 272,1
BIST 103.072
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Sağanak Yağışlı

MEB, İzin Yönergesinde Değişiklik Yaptı

Evlilik izni 7 gündür, nikah tarihinden itibaren geçerlidir. Ancak şöyle bir durum söz konusu, nikah ile düğün farklı zamanlara denk geliyorsa ne olur?

MEB, İzin Yönergesinde Değişiklik Yaptı
10.12.2015
A+
A-

MEB, İzin Yönergesinde Değişiklik Yaptı

MEB, İzin Yönergesinde Değişiklik Yaptı peki neler değişti? Daha önceden şahsıma da gelen sorulardan olan ve daha öncede burada resmi belgelerle açıklamasını yaptığım konu EVLİLİK İZNİ

Milli Eğitim Bakanlığı, bizim açıklamalarımızla aynı olan ancak izin yönergesinde olmayan ibareyi İZİN YÖNERGESİ ne ekledi.

Evlilik izni 7 gündür, nikah tarihinden itibaren geçerlidir. Ancak şöyle bir durum söz konusu, nikah ile düğün farklı zamanlara denk geliyorsa ne olur? Bazı okul müdürleri bilmediğinden/görüş yazılarını okumadığından kafadan şöyle bir cevap veriyordu; Evlilik iznini nikahta kullanacaksın kullanmadıysan YANAR…

Tamamen yanlış, bunun çok defa açıklamasını yaptım. Devlet Personel Daire Başkanlığının 18/05/2011-9645 yazılarındaki görüşü aktarıyorum;

Evlilik sebebine dayalı olarak verilen mazeret izninin, resmi nikahın gerçekleştiği tarihten, ancak nikah ve düğünün farklı tarihlerde yapılması durumunda, memurun tercihi de göz önünde bulundurularak resmi nikah yahut düğün tarihinden, itibaren başlamak suretiyle kullandırılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

Görüldüğü gibi DPDB (Devlet Personel Daire Başkanlığı) bu konuda açıklama yapmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı izin yönergesinde 10 Nisan 2015 tarihi itibariyle yaptığı değişiklik aşağıdaki gibidir:

“f) Memura isteği üzerine kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde resmi nikah tarihinden, düğünün resmi nikahtan sonra yapılması durumunda ise memurun tercihi göz önünde bulundurularak resmi nikah veya düğün tarihinden itibaren yedi gün izin verilir.”

Nikah/Düğün için 7 gün izin hakkı var, bunu nikahta ya da nikahtan sonra yapılan düğünde kullanabilirsiniz. Bu izni OKUL MÜDÜRÜ verir.

10.04.2015 Tarihinde Yapılan Değişikliklerin Tümünü Aşağıya Aktarıyorum. Dikkat Çeken Madde Bu Olduğu İçin Bunun Açıklamasını Yapma İhtiyacı Duydum.

Esenlikler.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

MEB MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İZİN YÖNERGESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNERGE…

MADDE 1- 16/01/2013 tarihli ve 16833931/903.05/34932 sayılı Makam Onayı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı İzin Yönergesinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (3) numaralı alt’ bendinde yer alan “Grup başkanlarma” ibaresi “Daire başkanlarma” şeklinde, (4) numaralı alt bendinde yer alan “grup başkanları” ibaresi “daire başkanları” şeklinde, aynı fıkranın (b) bendinin (2) numaralı alt bendinde yer alan “ve il eğitim denetmenlerine” ibaresi “ile şahsa bağlı eğitim uzmanları ve maarif müfettişlerine” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Aynı Yönergenin 7 nci maddesinin sekizinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Aday memurlardan izin süresinin hesabında değerlendirilecek süreler bakımından bir yıllık hizmet süresini dolduranlara yıllık izin verilir.”

MADDE 3- Aynı Yönergenin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“f) Memura isteği üzerine kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde resmi nikah tarihinden, düğünün resmi nikahtan sonra yapılması durumunda ise memurun tercihi göz önünde bulundurularak resmi nikah veya düğün tarihinden itibaren yedi gün izin verilir.”

MADDE 4- Aynı Yönergenin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“ğ) Memurlara, en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanması halinde hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde on güne kadar mazeret izni verilir.”

MADDE 5- Aynı Yönergenin 17 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (2) numaralı alt bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Diğer memurlardan il milli eğitim müdürlüklerinde görev yapanlar ile il milli eğitim müdürlüğüne bağlı eğitim kurumlarında görev yapanlara il milli eğitim müdürü, ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görev yapanlar ile ilçe milli eğitim müdürlüğüne bağlı eğitim kurumlarında görev yapanlara ilçe milli eğitim müdürü”

Yürürlük

MADDE 6- Bu Yönerge onayı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 7- Bu Yönerge hükümlerini Milli Eğitim Bakanı yürütür.

MEB Personel, Personel MEB Haber

Personel MEB Haber

Bu yazı Arif Muzaffer KUL’dan izin alınarak www.ogretmenlericin.com sitesine eklenmiştir, izinsiz kopyalanamaz, paylaşılamaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.