MEB müdür yardımcılığı yazılı sınavını kaldırıyor, mülakat ve EK2 getiriyor

Milli Eğitim Bakanlığı üzerinde yaptığı çalışmada müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı yazılı sınavını kaldırmaya hazırlanıyor. MEB müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı atamalarını sözlü sınav ile EK2 değerlendirme kriterine göre yapmayı planlıyor.

MEB müdür yardımcılığı yazılı sınavını kaldırıyor, mülakat ve EK2 getiriyor

MEB müdür yardımcılığı yazılı sınavını kaldırıyor, mülakat ve EK2 getiriyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan resmi bir açıklama olmamasına rağmen üzerinde durulan çalışma neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı müdür yardımcılığı yazılı sınavını kaldıracak. ogretmenlericin.com olarak edindiğimiz bilgilere göre MEB müdür yardımcılığı yazılı sınavını kaldırdıktan sonra müdür yardımcılığı atamalarını sözlü mülakat değerlendirme puanlarına göre yapacak. Bakanlık bu değişikliği yaptıktan sonra müdür yardımcılığı yazılı sınavının kaldırılması gerekçesi olarak FETÖ mensuplarını, PKK mensuplarını gösterecek. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra FETÖ bağlantıları gerekçesi ile kamudan en çok personel MEB‘den ihraç edilmişti.

MEVCUT MEB YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ

Mevcut MEB yönetici atama yönetmeliği hükümlerine göre müdür baş yardımcıları ve müdür yardımcıları yazılı sınav sonuçlarına göre alınan puan üstünlüğüne göre atanmaktadır. 2016 yılında yapılan müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınav sonucuna göre müdür yardımcılığı görevlendirme sonuçları açıklanmış açıklanan yönetici atama sonuçlarına objektiflik olarak herhangi bir itiraz da yapılmamıştı. Yönetici atamalarında mevcut yönetmelik hükümlerine göre okul müdürleri sözlü mülakat ve değerlendirme ile atanırken, müdür baş yardımcıları ve müdür yardımcıları sadece yazılı sınav puanına göre atanmaktadır. Müdür yardımcılığı 2016 yılı yazılı sınav konuları için açılan davadan dolayı MEB yüksek mahkemeye itirazda bulunmuştu. 2016 müdür yardımcılığı sınav sonuçları hususunda geçtiğimiz aylarda yüksek mahkemenin MEB’in itirazını reddettiğini sizlerle paylaşmıştık.

2017 YILINDA SINAV OLMAYACAK

Öğretmenler İçin olarak müdür yardımcılığı yazılı sınavı 2017 yılında yapılmayacak kanaatindeyiz. MEB yeni çalışmasını yaz dönemine yetiştirerek önümüzdeki eğitim öğretim yılı için yeni müdür yardımcılığı atama sonuçlarını açıklamak isteyecek. Müdür yardımcılığı atama sonuçları 2016 yılında yazılı sınava göre olmuşken, 2017 ve sonrasında ise sözlü mülakat kapsamına göre olacak. MEB bu hususta yönetici atama yönetmeliği formlarını devreye sokacak (EK1-EK2)

MÜDÜR ATAMASINDA SÖZLÜ SINAV VE DEĞERLENDİRME

MEB yönetici atama yönetmeliği kapsamında şu anda okul müdürleri sözlü sınav ile atanmaktadır.

Okul müdürü olma şartları;

  • Daha önceden süre aranmaksızın herhangi bir okulda müdür olarak görev yapmış olmak.
  • Müdür başyardımcısı olarak en az iki yıl görev yapmış olmak
  • Kurucu müdür, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak en az üç yıl görev yapmış olmak.

Önceki yönetici atama yönetmeliğinde müdür olma şartları arasında 8 yıllık öğretmen olma şartı bulunurken 6 Ekim 2015 tarihinde resmi gazetede yayımlanan MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİLERİNİN GÖREVLENDİRİLMELERİNE DAİR YÖNETMELİK hükümlerinde öğretmenlik şartı kaldırılmıştır.

kamudanhaberler

MEB okul müdürü atamaları yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar arasından sözlü sınav ile yapılmaktadır. MEB Yönetici Değerlendirme Formu EK1 de alınan toplam puan hesaplanır. Müdürlük mülakatında adayın MEB Yönetici Atama Yönetmeliği Sözlü Sınav Formu EK2 puanı hesaplanır. EK-1 ve EK-2 puanlarının aritmetik ortalaması alınır.

MÜDÜR YARDIMCILIĞINA DA AYNI SİSTEM

Milli Eğitim Bakanlığı, yönetici olmak, müdür yardımcısı olmak isteyen MEB personeli içinde aynı sistemi getirmeye hazırlanıyor. Bakanlık müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavını kaldırdıktan sonra müdür yardımcısı atamaları 2017 yılından itibaren EK1 değerlendirme formu ve EK2 sözlü mülakat değerlendirme çizelgelerine göre yapılacak.

 Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

  1. müdür olmanın tek şartı var malum sendika ve yalakalık,yalakalık ve yine yalakalık gerisi hikaye…. niye sınava dayalı yapsınlarki… mazerete bak ve fetocu ve pkk lı varmış… peki onları niye meslekte tutuyorsun bu da suç değilmi… adamlar malum sendikaya kılıf hazırlıyorlar….

  2. Yönetmelik değişikliğini yapacaksanız nisandan önce yapın, yazılı sınava göre atama yapmayacaksanız, ona göre referandum oyunu alırsınız. Kimse enayi değil… Birilerini torpille bir yerlere getirdiniz pişman oldunuz, şimdi yine mülakat mı yapıyorsunuz, bu ne perhiz ne lahana suyu.

  3. Meb Ağustos 2016 da yapması gereken atamaları hala yapmadı Puanlariniz 1 yil geçerli ve haziranda sue doluyor. Ve illerde acik bir sürü mudurluk kadrosu var bu kadrolara asil atama yerine mulakat puanı olmayan kişilerden görevlendirme yapıyor. Bu konuyu gundeme getirirseniz seviniriz. İlginize şimdiden teşekkür ederiz

    • 2. Atama için BİMER’e sordum. ”Bakanlıığımızda böyle bir çalışma yoktur” cevabı geldi. Ancak 2. atama açılmaz ise yönetmeliğe bağlı olarak dava açılabilir. Çünkü yönetmelikte sınava bağlı 1. atama sonucu boş yer kalırsa 2. kez atama yapılır. Boş kalan yerlere görevlendirme yapılır demektedir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM