MEB Müsteşarı açıkladı; Öğretmenlere zorunlu hizmet affı gelecek mi?

Uzun süredir öğretmenlerin taleplerinin başında yer alan zorunlu hizmet affı konusunda Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin açıklamalarda bulundu.

MEB Müsteşarı açıkladı; Öğretmenlere zorunlu hizmet affı gelecek mi?

MEB Müsteşarı açıkladı; Öğretmenlere zorunlu hizmet affı gelecek mi?

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, 2017-2018 eğitim öğretim yılı sene sonu Haziran dönemi mesleki çalışma programında EBA üzerinden canlı yayına katıldı. MEB eğitim bilişim ağı (EBA) canlı yayınında 2017-2018 eğitim öğretim yılının değerlendirmesini yapan Müsteşar Yusuf Tekin öğretmenler tarafından sorulan soruları da cevaplandırdı.

ZORUNLU HİZMET AFFI (DOĞU AFFI)

ogretmenlericin.com olarak ziyaretçilerimizden doğu affı konusunda çok mesaj geldiğini önceki yazılarımızda belirtmiştik. En son 2010 yılında MEB tarafından zorunlu hizmet affı getirilmişti. Öncesinde ise 2000 yılında öğretmenlere doğu affı çıkartıldığı bilinmektedir. Her 10 yılda bir öğretmenler için zorunlu hizmet affı getirileceği MEB personel camiasında dile getirilse de bu durum bu sefer gerçekleşmeyeceğe benziyor. Zorunlu hizmet affı konusunda resmi açıklama MEB Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından yapıldı. EBA üzerinden 11.06.2018 Pazartesi günü soruları cevaplandıran Müsteşar Tekin Milli Eğitim Bakanlığının programında öğretmenlere doğu affı çalışmasının olmadığını vurguladı. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin zorunlu hizmet affı çıkartmaları halinde sözleşmeli öğretmen istihdamı ile çelişkiye düşüleceğini ifade etti.

Müsteşar Yusuf Tekin’e sorulan soru;

“Biz yaklaşık 360 bin kişilik bir öğretmen grubuyuz. 2010 sonrası atanan bütün öğretmenler için zorunlu hizmet affı istiyoruz. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi öğrenmek istiyoruz. Zorunlu hizmet affı çıkacak mı?

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin son dönemlerde öğretmenlerden gelen taleplerin başında zorunlu hizmet affı ve Doğuya tekrar dönme hakkı olduğunu belirtti. “Belli bölgelerde öğretmen istihdamında sıkıntı yaşadık ve yaşıyoruz.” ifadesini kullanan Müsteşar Tekin il ziyaretleri yaptıklarında da bu durumu gördüklerini söyledi. Bir bölgeye yapılan atamalardan sonra oranın öğretmen doluluk oranının %90 ların üzerine çıktığını, ancak üzerinden bir sene dahi geçmeden öğretmen doluluk oranının %60 lara düştüğünü belirten MEB Müsteşarı okuldaki öğrencileri düşünmek zorunda olduklarını, her sınıfta farklı öğretmen tarafından okutulan öğrencinin durumunu hem öğretmen, hem veli olarak düşünmek zorunda olduklarını söyledi.

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’in zorunlu hizmet affı ile ilgili açıklaması video;

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK GETİRDİK

Eğitimde adaleti, fırsat eşitliğini tesis etmek adına insan kaynakları politikasında değişiklik yaptıklarını açıklayan Müsteşar Yusuf Tekin, bundan dolayı da sözleşmeli öğretmenliği hayata geçirdiklerini belirtti. “Bir taraftan sözleşmeli öğretmenliği hayata geçirirken, zorunlu hizmet bölgelerinde öğretmen çalışma sürelerini biraz daha artırmak için çalışma yaparken öbür taraftan da diğer öğretmenlerin zorunlu hizmetlerini affetmek MEB bünyesinde bir çelişki olur” açıklamasında bulunan Müsteşar Yusuf Tekin, doğu affının gündemlerinde olmadığını öğretmenlere zorunlu hizmet affı çalışmasının programlarında yer almadığını vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Zorunlu hizmet affı zıldür, zulümdür. Zorunlu hizmet için adam doğuya gidiyor sen af getiriyorsun batıdaki afla yerinde kalıyor doğuya giden orada çakılı kalıyor. Batıdakini affederken doğuya gideni cezalandırıyordun. Sizin adalet anlayışımız zulümden başka birşey değil.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim