MEB Müsteşarı Yusuf Tekin; Norm fazlası öğretmen oluşmaması için çalışıyoruz

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’den norm fazlası öğretmenler hakkında açıklama geldi. Tekin açıklamasında MEB’in yaptığı planlama ve çalışmalarda norm fazlası oluşturmamaya uğraştığını vurguladı.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin; Norm fazlası öğretmen oluşmaması için çalışıyoruz

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin; Norm fazlası öğretmen oluşmaması için çalışıyoruz

15 Eylül 2017 Cuma günü EBA üzerinden yayınlanan programa katılan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin 5.sınıflarda uygulanacak olan yabancı dil ağırlıklı eğitimle birlikte öğretmenlerin norm fazlası olma durumu hakkında yöneltilen soruya verdiği cevapta yapılan planlama ile birlikte norm fazlası öğretmen oluşturmamaya çalıştıklarını ifade etti.

5.SINIF PROGRAMI VE NORM FAZLALIĞI

EBA üzerinden soruları yanıtlandıran Müsteşar Yusuf Tekin kendisine yöneltilen; “Şu anda pilot illerde uygulanan 5.sınıflarda hazırlık sınıfı uygulaması tüm illerde yapılacak mı, eğer bu tüm illerde uygulanırsa norm fazlası olacak öğretmenler için ne düşünüyorsunuz” sorusunu yanıtlandırdı. 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibari ile iki konuda pilot uygulama başlatıldığını ifade eden Tekin bunlardan birisinin de yabancı dil ağırlıklı eğitim olduğunu açıkladı. Türkiye’de dil öğrenmede harcanan zaman, verimlilik ve süreç kıyaslandığında Türkiye’nin başarısız olduğunu söyleyen MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, çocukların okulda aldıkları yabancı dil eğitiminin gündelik hayatta kendilerini ifade edebilmek için kullanmalarını sağlayacağız dedi.

Yusuf Tekin tarafından yapılan açıklama video;

ÖĞRETMENLER NORM FAZLASI OLMAYACAKLAR

800’e yakın pilot okulda bu uygulamanız başlatılacağını ifade eden Müsteşar Tekin, bu uygulama ya da herhangi bir uygulamada bir dersin ders saatini arttırıp azaltma ya da ders ekleyip ders çıkarma durumlarında hassas davranıldığını vurguladı. Bu tür çalışmalarda aynı anda bir sürü öğretmenin rahatsız olabileceğini ifade eden Tekin, MEB olarak atılan adımlarda norm fazlası öğretmen ortaya çıkmaması adına özen gösteriyoruz dedi. Okullarda beşinci sınıf hazırlık programından dolayı norm fazlası öğretmen üretmemeye çalışacaklarını vurgulayan Yusuf Tekin, yaklaşık 16 saat yabancı dil eğitimi ile başlayan uygulamada norm fazlası oluşmayacağının altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Okulumuz pilot okul seçildi. Birçoğumuz norm fazlasıyız. Sistemsizliğiniz ve plansızlığınızın ceremesini çekiyor insanlar.

  2. Kesinlikle çoğu öğretmenimiz norm fazlasi olacaktır.Zorunlu ders haric secmeli dersle birlikte norm fazlası ogretmenlerimiz eritiliyordu. Zorunlu Beden egitimi dersi ve secmeli spor ve fiziki etkinlikler dersini dusunelim.6 sinif varsa 4 satten 24 saat yapar ve oda 1 norm + 3 saat yapar. Bu durumun tum okullara oldugunu dusunelim lutfen.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM