MEB Müsteşarı Yusuf Tekin; okulların yeni hizmet puanları belirleniyor

Müsteşar Tekin tarafından verilen bilgide okulların yeniden sınıflandırıldığı açıklandı. MEB tarafından çalışmalara başlanırken okullar belli kriterlere göre puan alacaklar. En düşük puanlı okullarda çalışan öğretmenlere en yüksek hizmet puanı verilecek.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin; okulların yeni hizmet puanları belirleniyor

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin; okulların yeni hizmet puanları belirleniyor

Son dönemde eğitimde yaşanan hızlı gelişmelere bir yenisi daha ekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı okulların hizmet puanlarını onlarca kriter göz önüne alarak yeniden belirleyecek. MEB tarafından oluşturulan 200’e yakın kriter kapsamında her okulun bir puanlaması olacak. Öğretmenler için hizmet puanı da okulların puanına göre verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığının en yetkili kişilerinden olan Müsteşar Yusuf Tekin, Gazete Habertürk’ten Kübra Par’a önemli açıklamalarda bulundu ve Par’ın sorularını yanıtlandırdı. TEOG yerine gelen yeni sistem başta olmak üzere gündemdeki konular hakkında bilgi veren MEB Müsteşarı öğretmenler ve okullar hakkında önemli bir açıklama yaptı.

“İYİ ÖĞRETMENLER İYİ OKULDA”

Kübra Par tarafından MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’e geçtiğimiz günlerde Habertürk’ten Nalan Koçak’a özel röportaj veren PISA Direktörü Andreas Schleicher açıklamaları hatırlatıldı. Schleicher yaptığı açıklamada “en iyi öğretmenler için dezavantajlı okulların cazip hale getirilmesi” vurgusu yapmış, bunun gerçekleştirilmesi durumunda eğitimde eşitsizliğin önüne geçilebileceğine dikkat çekilmişti. Kübra Par tarafından MEB Müsteşarına yöneltilen soruda; “İyi öğretmenler iyi okullarda ders veriyorlar” algısı var. Siz Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı olarak en kötü öğretmenleri en iyi okullara yönlendirebilecek misiniz? ifadesine yer verildi. Müsteşar Tekin soruya verdiği yanıtta iyi öğretmenlerin dezavantajlı okullarda çalışmaları için arttırımlı hizmet puanı uygulaması üzerinde çalışıldığını belirtti.

OKULLARA 100 ÜZERİNDEN PUAN VERİLECEK

Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin bir sonraki eğitim öğretim yılında hayata geçirilmek üzere yaptıkları çalışma hakkında bilgi verdi. Müsteşar Tekin tüm okulların belli başlı kriterlerden başlanmak üzere sınıflandırıldığını ve puanlandığını açıkladı. Okulun ısınmasından, asansörüne, coğrafi şartlarından öğretmen başına düşen öğrenci sayısına, derslik durumundan öğretmenin çalıştığı yerde satılan gazete sayısına kadar 200’e yakın kriter üzerinden okulların 100 üzerinden puanlanacağını vurgulayan MEB Müsteşarı bu puanlama sonuçlarına göre en az puana sahip okullarda çalışan öğretmenlere en yüksek hizmet puanı verileceğini belirtti.

Belirlenecek okulların yeni hizmet puanları ile birlikte zor şartlarda çalışan öğretmenlerin ödüllendirilmiş olacağına dikkat çeken Müsteşar Tekin “O zaman öğretmenler yine büyükşehirlerdeki okullara geçmek için çaba sarf etmezler mi? Ücradaki okula öğretmeni yönlendirmek için ne yapacaksınız?sorusuna verdiği cevapta;

Öğretmenler için bir kriterimiz de öğrencilerin akademik başarıları olacak. Bu çocukların nereye gittiğini öğretmenlerimizin alacağı hizmet puanına endeksleyeceğiz. Dolayısıyla öğretmenlerimiz de okullarda başarılı olmak için daha fazla çaba sarf edecekler ve görece daha başarısız okullardaki öğrencileri tercih etmek isteyecekler. Bu anlamda 180’in üzerinde kriter var. Bu zaten kendiliğinden de yürüyor. Şu anda gerçekten, mahrumiyet bölgesi dediğimiz yerlerde çok çok iyi öğretmenlerimiz var. Orada da okullardaki heterojen yapıyı oluştururken, bir yandan da öğretmenlerimizin daha verimli olacakları bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz.

Açıklamasını yaparak cevap verdi. Hizmet puanı toplamak ve yüksek hizmet puanı almak isteyen öğretmenler bu şekilde üç yıl çalıştıktan sonra istedikleri okula tayin olacak hizmet puanını toplamış olacaktır ifadesini kullanan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin okulların bu kapsamda sınıflandırıldığını tekrarladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Hizmet puanı belirlesen ne olur.İl mebler bir şekilde kılıf bulup düşük bir puanlı öğretmeni merkeze atıyor.Denizli Mebden bilgi alsınlar.

  2. Birisi sayin mustesara ve bakana ailetebilir mi sozlesmeli ogretmenler yuvalarini dagitmak uzereler 6 yil nedir yahu doguda ogretmen tutmanin cozumu aileleri parcalamak olmamaliydi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim