MEB Öğretmen Performans Değerlendirme Yönetmelik Taslağı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından MEB Öğretmen Performans Değerlendirme Yönetmelik Taslağı görüşe açıldı. Bakanlık yönetmelik taslağını YÖK’e gönderdi.

MEB Öğretmen Performans Değerlendirme Yönetmelik Taslağı

MEB Öğretmen Performans Değerlendirme Yönetmelik Taslağı

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği YÖK’ün internet sitesinde yayınlandı ve görüşe açıldı. MEB tarafından paydaşlara gönderilen yönetmelik taslağında birçok düzenleme yer alıyor.

ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ

14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu hükümlerine göre hazırlandığı belirtilen MEB öğretmen performans değerlendirme yönetmelik taslağı öğretmenler için kapsamlı değişiklikler barındırmaktadır.

Aday öğretmen ve öğretmen performans değerlendirme sürecinde esas alınacak ilkeler açıklanırken Adalet, Şeffaflık, Katılımcılık ve uzlaşma, Belirlilik, İşlevsellik ve çok yönlülük olmak üzere 5 ana ilke yer aldı. Öğretmenlerin performans değerlendirmesinin amacı olarak görevindeki gayret, verimlilik ve başarısının tespit edilmesi, bilgi ve beceri düzeyinin belirlenerek, gerekli eğitim ihtiyacının tespit edilmesi ve buna yönelik tedbirlerin alınması ile ödüllendirilmesinin sağlanması hedeflendiği belirtildi.

ÖĞRETMENİ DEĞERLENDİRECEK KİŞİLER

Öğretmenler, görev yaptığı okulun müdürü tarafından, zümre öğretmenleri tarafından, görev yaptığı okulda zümre öğretmenleri haricindeki öğretmenler tarafından, öğrencilerin velileri tarafından, öğrenciler tarafından ve kendisi tarafından değerlendirilecek. Kısaca öğretmeni herkes değerlendirecek. Rehberlik araştırma merkezlerinde görev yapan rehber öğretmenler ve özel eğitim öğretmenlerinin değerlendirmesinde, zümre öğretmenleri haricindeki öğretmenler yerine bölüm başkanı değerlendirme yapacak. Öğretmen performans değerlendirme yönetmelik taslağı ve değerlendirme formları MEB tarafından yayınlandı. Aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği (Taslak) için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

11 yorum

 1. Bakanlığın şimdiye kadar liyakat ve ehliyet konusundaki yandaş kayırmacılığı konusundaki yutuöundan dolayı samimiyetsiz buluyorum.
  Aynı ıygulama yine yandaşlar lejine işleyecek.
  Önür taraftan öğretmene kurşun sıkan darp eden veliye neyi değerlendireceksiniz.öğretmenini çöp kovasına atan öğrenci mi yapacak bunu güldürmeyin Allahaşkına.

 2. Keşke benim zamanımda olsaydı öğretmen değerlendirme olayı. Birazda öğretmenler çeksin bakalım. Yattığınız yerden maaşa son 🙂 istediğiniz kadar protesto edin. Paşa paşa öğrencilere saygı duyacaksınız. Bana nasip olmadı, kısmet çocuğuma…

  • Sende okusaydın öğretmen gibi kutsal bir mesleğe sahip olsaydın ama zaten bu kafayla oylamazmışsın kardeş ben öğretmen değilim ama sen ve senin gibi kötü düşünen zihniyet ler yüzünden ülke ne hale geliyor bir kaç kendini bilmezler yüzünden öğretmenlerimizi kararlayamazsın kardeş sen sen puan versen ne olacak bu zihniyetle.okadar eli öpülesi öğretmenlerimiz varki senin zihniyetin bunu anlamaz

 3. Aile de otoritesi ve saygınlığı kalmayan anne-baba neyse, ülkede etkisiz ve yetkisiz iktidar ne ifade ederse,sınıfta da disiplini ve motivasyonu yok edilen öğretmen odur…Öğretmen; terbiyede çocuklarımızın anne babası, okulda rehberi ve öğreticisi, hayatın içinde de örnek alacağı kişiliktir. Öğretmene saygı ve sevgi yok edilmemelidir.Öğretmen aziz tutulmalı, saygı görmeli ki mesleği de yetiştirdiği de onurlu kalsın.Vatan, bütün mukaddesatın yuvası; öğretmenlik, tüm mesleklerin alfabesidir. 672 khk mağduru olarak böyle diyorum, böyle düşünüyorum, böyle düşüneceğim…

 4. HİÇ BİR YORUM YAPMADAN SADECE MİLLİ EĞİTİM BAKANINA HODRİ MEYDAN, DİYORUM. MEBBİS İLETİLERİNE MİLLİ EĞİTİM BAKANI İÇİN PERFORMANS DEĞERLENDİRME BUTONU KONULMASINI TALEP EDİYORUM.

 5. imamları öğretmen edin olsun bitsin birde öğretmenlerle ne uğraşıyorsunuz öğretmene ihtiyaç yok imama ihtiyaç var

 6. Öğretmeni öldürün de kurtulun, yönetmelik deniyor; hangi yasal dayanağı, bilimsel ölçütlere, akla uygunluğu var. Eğitimin sonuçlarına bakmak yerine, aktörü öldürüyorlar. Çünkü aktör zaten kötü karakter, hedef eğitimin reel sonucu değil. Sonuç ortada yüzbinlerce suç, problemler, bozulan toplum ortada. Diyecek bir şey Cenabı Allah izan, şuur, zerre kadar feraset versin!

 7. Disiplini tamamen ortadan kaldiran bu anlayis okullarda cozulmelere ve taskinliklara yol acip egitimin dusuk olankalitesini daha da dusurecektir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM