DOLAR 5,7898
EURO 6,4559
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

MEB öğretmenlerin 2018 yılı alan değişikliği atama duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılı öğretmenlerin alan değişikliği atama kılavuzu ve duyurusu yayınlandı.

MEB öğretmenlerin 2018 yılı alan değişikliği atama duyurusu
08.12.2018
A+
A-

MEB öğretmenlerin 2018 yılı alan değişikliği atama duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin alan değişikliğine dair duyurusu yayınlandı. MEB 2018 yılı alan değişikliği konusunda kurumlara da resmi yazı gönderildi.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ RESMİ YAZI

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılı alan değişikliği için atama takvimi ve atamaya dair resmi yazı yayınlandı. Personel Genel Müdürlüğünün 07.12.2018 tarihli 23607410 sayılı 2018 Yılı Alan Değişikliği konulu resmi yazısına göre alan değişikliği başvuru şartları da belli oldu.

Öğretmenlerin alan değişikliği resmi yazı;

ALAN DEĞİŞİKLİĞİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığında kadrolu olarak çalışan ve adaylıkları kaldırılmış olan öğretmenler aşağıdaki 3 seçenekten birisinin şartlarını taşıyorsa 2018 yılı alan değişikliğine başvurabilirler.

 • Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atananlar,
 • Öğrenimleri birden fazla alana kaynak teşkil edenler,
 • Görev yaptığı alan dışında başka bir alanda yükseköğrenim bitirenler,

ÖZEL EĞİTİM SERTİFİKASI OLAN ÖĞRETMENLER

Ayrıca, Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik “Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı” nı başarıyla tamamlayanlar da, adaylıklarının kaldırılmış olması kaydıyla Özel Eğitim alanına alan değiştirmek üzere başvuruda bulunabilecekler. 

YAN ALANA GEÇİŞ HAKKI YOK

Milli Eğitim Bakanlığının diplomaya bağlı alan değişikliği duyurusunda yan alana geçiş hakkı verilmediği belirtildi. Alan değişikliğinde diplomasında yan alan yazanlar yan alana geçemeyecekler. MEB’in açıklaması;

Öğretmen ve eğitim kurumu yöneticilerinden diplomalarında yazılı yan alanlarına ya da aylık karşılığı okutabilecekleri derslerin bulunduğu alanlara geçmek isteyenler ile mezuniyetleri itibarıyla atanmaları Talim ve Terbiye Kurulunun yukarıda belirtilen Kararında farklı bölüm mezunlarınca ihtiyacın karşılanamaması şartına bağlı (ikinci öncelikli) olanların bu alanlara geçmek üzere yapacakları başvurular kabul edilmeyecektir.

YÖNETİCİLERİN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ

Bakanlık yöneticilerin de alan değişikliği şartlarını taşıması durumunda alan değişikliği başvurusunda bulunabileceklerini açıkladı. Eğer yöneticinin görev yaptığı okulda geçmek istediği alanda boşluk varsa ve hizmet puanı üstünlüğüne göre o alana geçiş yapabilirse üzerindeki yöneticilik görevi düşmeden yine yöneticilik görevine devam edebilecek. Ancak kendi kurumu dışında başka okulda alan değiştiren öğretmenlerin yöneticilik görevleri düşecek ve alan değiştirdiklerinde branşta öğretmenlik görevine dönecekler.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ TAKVİMİ (2018)

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2018 yılı alan değişikliği takvimi kapsamında başvurular iki aşamada alınacak. Birinci aşama olan 
Adayların Ön Başvurularının Sistem Üzerinden  Alınması ve  Yapılan Ön Başvuruların İncelenerek Eğitim Kurumu, İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerince Sistem Üzerinden Uygun Olanların Onaylanması 
12-18 Aralık 2018 tarihleri arasında tamamlanacak. İkinci aşamada
Tercih Başvurularının Alınması ve Eğitim Kurumu Müdürlüklerince Onaylanması 24-26 Aralık 2018 tarihleri arasında yapılacak olup 2018 yılı alan değişikliği atama sonuçları da 28 Aralık 2018 tarihinde açıklanacak.

2018 yılı alan değişikliği takvimi;

MEB alan değişikliği 2018 yılı atama takvimi
Alan değişikliği atama takvimi


Alan değişikliği sonucu ataması çıkan öğretmenlerin görevden ayrılış ve yeni kurumda göreve başlamaları 18 Ocak 2019 – 4 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılacak.

YORUMLAR
 1. Hasan Özcan dedi ki:

  Merhaba,
  Başvuru yapamadık. İlk sayfada kaldık. Memurların bilgilerine güvenemedik. Yapılmıyor diye geri çevirdiler.

  Başvuracağımız ilde açık kadro yoksa sistem izin mi vermiyor, yoksa bu bir başka hata mı? Açık yer olmasa bile ön başvuru kabul edilir, daha sonra uygun kadro olmadığı bildirilmez mi?

  Ayrıca,eğitim fakültesi mezunları için, formasyon belgesi gereken 2.lisans mezuniyetine dayanan branşlarda öğretmenlik için, önceki eğitim fakültesi diploması formasyon yerine geçmez mi?

  İyi Günler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, neden başvuru yapamadınız önce bunu bilmek gerekiyor. Nasıl bir hata aldınız?