MEB özür grubundan öğretmenlere il emri ve ilçe emri verdi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 5 Eylül 2017 özür grubu ek atama sonucu öğretmenler il emrine ve ilçe emrine verildiler. Tercihlerine atanan öğretmenler olduğu gibi, kontenjan ve puan yetersizliğinden yerleşemeyen öğretmenler il/ilçe emrine atandılar.

MEB özür grubundan öğretmenlere il emri ve ilçe emri verdi

MEB özür grubundan öğretmenlere il emri ve ilçe emri verdi

2017 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama sonucu ile ataması yapılmayan öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir değerlendirme gerçekleştirdi. İller arası özür grubundan ataması olmayan öğretmenlerin mağdur olmaması adına 5 Eylül tarihinde bir değerlendirme yapılacağını 30 Ağustos tarihinde açıklayan MEB, bugün bu değerlendirmeyi yaptı ve atanamayan yüzlerce öğretmen il emri ve ilçe emrine verildi. ogretmenlericin.com olarak il içi özür grubu mağdurlarının bu mağduriyeti ise çözülmedi.

EYLÜL ÖZÜR GRUBU ATAMA SONUÇLARI

MEB, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Eylül Mazerete Bağlı Ek Atama Sonuç Ekranı aktif edildi. Özür grubundan il dışı yer değiştirmesi gerçekleşmeyen 4900 öğretmen 5 Eylül 2017 salı günü atandı. Yapılan özür grubu atamaları arasında gitmek istediği il/ilçeden bir okula atanan öğretmen de oldu, norm sıkıntısı ve hizmet puanı yetersizliğinden dolayı il emrine veya ilçe emrine verilen de oldu.

5 Eylül 2017 İlçe Emri;

İlçe Emri

Atandığınız Kurum : Kura ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yazmaktadır. MEB öğretmenin özür grubundan dolayı gitmek istediği ilçede norm olmaması, öğretmenin açılan okullara hizmet puanı azlığından dolayı atanamaması gibi nedenlerden dolayı öğretmene ilçe emri vermiştir.

İl Emri Verildi, 5.9.2017;

İl Emri

Burada verdiğimiz örnekte de öğretmen arkadaşımız il emrine verilmiştir. Kura ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atandığı görülmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı iller arası özür grubundan yer değiştiremeyen 4 bin 900 öğretmenin atamasını gerçekleştirdi. Peki, 41.tercihi işaretlemediği halde ataması yapılan, il emrine verilen öğretmen ne yapabilir? Malum, 41.tercihin özelliği öğretmen tarafından başvurusu sırasında yapılan tercihler gelmediği zaman il genelinde münhal bulunan bir okula atanmayı kabul etmektir. Özür grubunda bu durumu kabul etmek istemeyen ve 41.tercihi açmayan öğretmenlerin de boş bulunan okullara atamasının yapıldığını görüyoruz. Bu durumda ataması yapılan öğretmenin ilk işi yarın okuluna atamasının iptal edilmesi gerektiğini açıklayan iptal dilekçesi vermek olacak. Burada 41.tercihi de açıklayarak MEB tarafından yapılan resen atamayı kabul etmediğini belirtecek.

İL İÇİ ÖZÜR GRUBU MAĞDURİYETİ

İl içinde özür grubundan yer değiştiremeyen öğretmenlerin mağduriyeti sürüyor. MEB iller arasında öğretmenler için il emri ve ilçe emri verirken, il içi özür grubunda eşinin çalıştığı ilçeye gidemeyen öğretmenler bulunmaktadır. Bu durumdaki öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilçe emri verilmelidir. Sendikaların bu konuda MEB’e gerekli talepleri artmalı ve il içi özür grubu mağduru öğretmenler unutulmamalıdır.

İl İçi

İl içinde ataması olmayan öğretmenler 5 Eylül tarihinde değerlendirmeye alınmadılar. Sisteme giriş yapıldığında Belirtilen Kimlik Numarası Sistemde Kayıtlı Değil! uyarısı alınmaktadır. Sisteme kayıtlı olmamasının sebebi MEB’in bu öğretmenleri özür grubuna dahil etmemesidir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

13 yorum

 1. Ben il dışı tercih ile Sakarya’nın ilçesini yazmayı düşünüyorum. Şubatta merkeze eş durumuyla gitmem zor mu olur? İl içi zor diyorlar bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler

 2. Eşim il merkezinde ben ise ilçenin bir köyündeyim aramızda yaklaşık 200 km var gitsen gelemezsin gelsen gidemezsin il içi özür nasıl yok sayılır esas mağdur olan biziz ve hala bu konuyla ilgili bir gelişme yok adaletsizlik bu il dışı yapıldı ve bütün sorun çözüldü mü?

 3. İyi akşamlar 5 eylülde yapılan ek özür durumundan ataması olan ilçe milli eğitime verilen kişi 8eylülde yapılacak isteğe bağlı içine başvurabilir mi norm fazlası olduğu çok acele cevaplandırısanız yükümüz azaltscaksınıziçin

 4. Ben de eylül atamasında resen atananlardanim üstelik 41.tercihi açmadığım halde bugün dilekçemi verdim iptal icin. daha once boyle bisey yaşayan arkadaslar bilgi verebilir mi yani iptal oluyor mu ne kadar zamanda dönüş oluyor.editör de bir açıklama yaparsa sevinirim.en azından süreçle ilgili bilgim olur psikolojim bozuldu gerçekten.

 5. İl içi mazeret özurleri çözüme kavuşturulsun lütfen. Ilce emrini veya yeni il içi mazeret atamasi yapilsin. Ornegin Izmir selcukta bir es diger,es aydin germencikte arasi 30 km. Sen izmire gelmek isteyen esi 100 km konağa atiyorsan. Bu magduriyet degilmi. Il emrine veya ilce tine vererek cözüldü mü sorunlar. Biraz insaf ve mantik ve duyarlilik LÜTFEN.

 6. İl emrine verildim ben kararnameler il müdürlüklerine gönderilecek diye haber ver, peki bu durumda önceki çalıştığımız ile gidip ilişki mi kesiyoruz işleyiş nasıldır Sayın editör?

 7. Birde sayın editör ben il dışı atamasında 41. tercihi açtım 24 tercihim vardı 23.tercih geldi.
  şimdi ben atanamamış olsaydım şimdi eylül atamasında il emri verildi diyorsunuz daha iyi yer mi gelirdi bu atananlara yerleri nasıl açtılar?

 8. Bizler il dışı mazeret özründen geldik neden il içi de vermiyorsunuz ki . işin aslı ben de il dışından geldim ama halen eşim le aramda 160 km var şubatta artık hepimize verirler diye umuyoruz.

 9. Lütfen biz de iliçi Özür hakkı istiyoruz hele ki benim gibi eşi zorunlu atamaya tabii personelse lütfen çözüm ilçe normuna dahi razıyım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM