DOLAR 5,7501
EURO 6,3645
ALTIN 275,7
BIST 101.144
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Parçalı Bulutlu

MEB sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı vermeli suistimali engellemeli

Milli Eğitim Bakanlığı aile bütünlüğü sağlanamayan sözleşmeli öğretmenler için olumlu bir adım atmalıdır. Eş durumunu suistimal ederek eş özrünü kaçış olarak görenler cezalandırılmalıdır.

MEB sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı vermeli suistimali engellemeli
05.08.2018
A+
A-

MEB sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı vermeli suistimali engellemeli

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlere neden eş durumu hakkı vermiyor? MEB’in gerekçesine göre eş durumu başta olmak üzere özür grubundan binlerce öğretmen yer değiştiriyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görev yapan öğretmenler kısa süre çalıştıktan sonra batıya eş durumundan gidiyorlar. Bakanlık oralarda öğretmen tutmak için eş durumu hakkı vermiyor ancak bu mağduriyetlere sebep oluyor.

EŞ DURUMU SUİSTİMALLERİ

8 seneye yakın Doğu’da çalıştım. Bir öğretmen/idareci olarak eş durumu atamalarının suistimal edildiklerine de şahit oldum. Doğu’dan kaçış için Batıda para karşılığı birisi ile nikahlanıp eş durumu istedikten sonra boşanan öğretmenler de var. Eşi çalışmadığı halde son birkaç yıl eşine batıda anlaştığı bir şirketten sigorta yatırarak bunu kaçma yolu olarak uygulayan öğretmenler de oldu. Öğretmenlerin bu konuda haklı ya da haksız olduğu tartışması ayrı bir konu ancak bu durumlar gerçekten “aile birliği” sağlayamayan öğretmenlerin mağduriyetlerine de neden olmuştur. Bu şekilde binlerce öğretmen eş durumunu suistimal ederek yer değiştirdi. MEB’in gözünde ise eş durumu en büyük “kaçış” olarak görüldü.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER “MAĞDUR”

MEB sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetini gidermek için sıkı bir takip getirebilir. Örneğin Ağrı’dan İzmir’e eş durumu isteyecek bir öğretmen eş durumundan kısa bir süre sonra boşanırsa bu evlilik incelenmeli ve suistimal olduğu tespit edilirse sözleşmeli öğretmen eski görev yerine gönderilmeli, yaptırım uygulanmalıdır. Ya da çalışmadığı halde sigorta yatırılarak eş durumu isteyenlere engel olunmalıdır. Ancak gerçekten eş durumu isteyecek olan eşinden, çocuğundan ayrı olanlar daha fazla mağdur edilmemelidir. 2018 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama takvimi birinci aşama başvuruları 7 Ağustos 2018 Salı günü sona eriyor. Sözleşmeli öğretmenlere tanınan sağlık özrü uygulamasında olduğu gibi sözleşmeli öğretmenlere de Ağustos ayı içerisinde eş durumu hakkı verilmelidir.

BİLEREK KABUL ETTİLER (!)

Kimi zaman derim “öğretmeni düşünmeyen yine öğretmenlerdir” diye. Sosyal medyada okuduğum, gördüğüm, duyduğum hususlar beni aslında şaşırtmadı. Birçok öğretmenin yorumunda şuna benzer ifadeler vardı; “Sözleşmeli öğretmenler bilerek gittiler. Ne eş durumu? Haklarının olmadığını biliyorlardı.” Şimdi düşünün yıllarca okumuşsunuz, emek vermişsiniz, önünüzde bir atanma şansı var. Ama MEB size başka çare bırakmıyor. Ne yapacaksınız? Başka seçeneğiniz var mı? Ya eşin ya işin diyen bir Milli Eğitim Bakanımız vardı bizim. Sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarını çözmek daha iyi bir yol iken mağdur olmalarına neden olmak sadece atanan o öğretmeni değil onla birlikte ailesini de üzmek, hayatı zehir etmektir.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’tan beklenti büyük. Sayın Selçuk sözleşmeli öğretmenlerle ilgili eş durumu düzenlemesi yapmalıdır. Sadece sözleşmeli öğretmenler için değil kadrolu öğretmenler için de eş durumu suistimallerinin önüne geçilmelidir.

Lütfen sözleşmeli öğretmen arkadaşlar yorumlar kısmında durumlarını belirtsinler.

Arif Muzaffer KUL

YORUMLAR
 1. Esma dedi ki:

  Merhaba, ben 2016 yılında ilk atanan sözleşmeli öğretmenlerdenim. Eşim ise askeri personel. Yeni yapılan açıklamada 3+1 denildi fakat eş durumu gündeme bile getirilmedi. Ben eşim asker olduğu için minimum 3 kez doğuya geleceğim ve 3 yıldır da doğuda şartları çok zor bir yerde görevimi yerine getiriyorum. Yapılan açıklamada 1. yıldan öğrenciyi alan 4. Yılda mezun olup gidebilir denildi. Fakat şöyle bir durum var çoğu öğretmen 1. Sınıftan almadı çocuğu kimi branşçı kimi okul önceci vs. kimi de 4. Sınıftaki çocuklarla başladı ilk senesine. Yani bu durum için sadece sınıfçılar göz önüne alınmamalı. Ayrıca sağlık özrüyle ve eşi sözleşmeli öğretmen olan bir sürü sözleşmeli öğretmen eş durumuyla görev yerinden ayrıldı burada çocuklar bölünmüş olmadı mı? Lütfen bizim gibi yıllardır mağdur olan ve ömrü boyunca doğuya gelip gidecek öğretmenlerimizide görelim. Yani 3 yılın sonunda eş durumu gelecek mi? Kesin bir açıklama söz konusunmu?

 2. sınıfçı dedi ki:

  Bende yeni sözleşmeli öğretmen olarak başladım. Mesleğimi çok seviyorum ve icra etmek istiyorum.5 aylık evliyiz ve aramızda yaklaşık 1050 km var.Ya işini ya eşini düşüncesi bence çok yanlış.Birisine yıllarını verip elde etmişsin diğeri hayatının bir parçası ikisi ayrı düşünülemez. Böyle devam ederse aile birliğimi devam ettirebilmek mesleğimi bırakmak zorunda kalıcam ve bu benim ve benim gibilerin emeklerine haksızlık değil mi?eş durumunu suistimal edenler yüzünden biz mağdur oluyoruz malesef:(

 3. FARUK DOĞAN dedi ki:

  Merhabalar,
  ben İstanbul da 7 yıldır inşaat alanında özel sektörde şantiye şefi olarak çalışan bir vatandaşım. Yaşım 28.
  kendisini 9 yıldır tanıdığım,son 2 yılını ciddi bir şekilde karşılıklı evlilik ve bir yuva kurma düşüncesi içerisinde olduğumuz kız arkadaşım var.(yaş 28)
  Bir çok öğretmen adayı gibi gece gündüz demeden emekler sarf ederek sonunda sözleşmeli olarak atanmayı hak kazanmış biri.Bunca zaman evlilik için bekleme nedenimiz de bu atama konusuydu. Çünkü kendisi için çok önemliydi.Şuan güncel olarak gelişmeleri takip ediyorum. Atamadan sonra atandığı yerden 6 yıl boyunca hiç bir yere kıpırdayamayacağı görünüyor.
  Benim mesleğim gereği atandığı şehirde iş bulabilme olanağım çok düşük,sonuçta devlet sektörü değil.
  yaşımız 28. 6 yıl sonra 34 olacağız. Düşünüyorum, birbirini seven iki insan 34 yaşında evlendikten sonra olacak olan çocuk veya çocuklara elden ayaktan düşmeden önce gelişimi ve hayata atılıp insanlığa faydalı hale getirebilmek için verilecek olan çaba ne kadar yeterli olacaktır.
  anne babalar yaşlı, 34 yaşına kadar hayatta kalacakları meçhul. kültürümüz gereği her anne ve babanın ölmeden önce isteği oğlu veya kızının evliliğini görebilmek.
  Bazı şartlar konularak bu durumunun hafifletilmesi bu durumda olanların gelecek kaygılarını ortadan kaldırıp, hayata olan bağlılığını artıracaktır. Gelecek kaygısı içerisindeki, aile kuramıyor olmanın yol açtığı ruh hali ile bir öğretmenin, çocuklara vereceği eğitim ne kadar verimli olabilir? onlara daha kendisi aile kuramazken aile birliği ve aile sevgisi kavramlarını nasıl aşılayabilir. Şuan benim durumumda olan ve beni anlayabilen insanların olduğunu düşünüyorum.
  İş karşılığı (çocukların hayatlarının ve geleceklerinin emanet edildiği değerli insanlara) öğretmen ve öğretmen adaylarına bu şekilde hayatlarını olumsuz yönde etkileyen davranış ve tavırları anlayamıyorum.
  sonuçta ülkemiz her yıl her dalda öğretmen mezunu veren bir ülke. sirkülasyon her şekilde sağlanabilir.
  Dini boyutuna girmeyeceğim, ama peygamber efendimiz der ki ”evliliği zorlaştırmayın,evliliği kolaylaştırın”
  Sisteme bakıyorsun evliliği zorlaştırmayı geçtim, evliliği ve yuva kurmayı imkansız hale getiriyor.
  Umarım kısa sürede bu konu ile ilgili gerekli çalışmalar ve iyileştirmeler yapılır,
  bizim durumumuzda olan insanlar hayalini kurduğu evlilikleri gerçekleştirerek, öğretmenlerin o yüksek motivasyon ile çocuklara çok daha fazla faydalı olabileceği,
  benim gibi özel sektör çalışanlar için ise yaptıkları proje ve çalışmalara daha fazla emek vererek insanlar için çok daha sağlıklı projeler geliştirmelerine olanak sağlanır.
  ”kafa rahat olmadan yapılan hiç bir işin garantisi olmuyor”
  teşekkürler…

 4. Seyhan dedi ki:

  Çok güzel yazmışsınız!Biz sözleşmeli öğretmenlerin durumu aynen bu…Teşekkürler

 5. Kumru dedi ki:

  Burada durumumuzu ve yaşadığımız hak ihlallerini anlatmak gerçekten çok zor. Ben daha önce okul kapılarından geri döndürüldüğüm için eğitimimi tamamlamak için yirmi yıl aabretmiş, vazgeçmemiş, atamanın çok zor olduğu bir branşta atanmaya hak kazanmış bir sözleşmeli öğretmenim. Bu süreçte üç çocuğum oldu ve doğu illerinden birinde oturmaktaydım. Sınava girmeden günler önce getirilen sözleşmeli öğretmenlik sistemi yüzünden bu kadar yıllık çabayı ve sabırla hak iadesi bekleyişini bir çırpıda silip atmak hiç kolay değil, bunu yaşamayan anlayamaz. Doğuluyum, doğudan çıkmak gibi bir hesap yapmadım ömrümce, halen de yapmıyorum ama ailemin eşimin işi dolayısıyla yanıma gelmesi mümkün değil, yine doğu illerinden birinde evladımın yanında mesleğimi yapmak istiyorum ki bu meslek çocukluktan beri hayallerimdr bile alternatifi olmayan sevdalandığım bir meslek; öğretmenlik. Şimdi diyorum ki bu defa da bu sistem yüzünden kazanılmış hakkımdan mahrum edilmek istemiyorum ama evlatlarımı da harcamak istemiyorum ki anneye ve babaya ihtiyaç duydukları bir dönemde yanlarında olamamak çocuk psikoloji açısından nelere sebep olur çok iyi biliyorum. Bedenen okulda , sınıfta iken aklım ve ruhuk çocuklarımda olmadan görevimi en iyi şekilde yapmak istiyorum. Bundan haklı bir talep olabilir mi?

 6. Osman dedi ki:

  Öncelikle Doğuda yada Batı’da çalışmak diye bir ayrım içinde değiliz şarlar gereği ailemizin çocuklarımızın eşlerimizin yanında olmak istiyoruz kadrolu ve sözleşmeli iki tercih söz konusu olsa evet bilerek gittiler denileniydi fakat 15 yıl özel sektörden sonra atanan evli olan öğre Menler nasıl yaşam ortamına geri dönmek istemesin ki aile bütünlüğünü sağlamak takip etmek günümüzde çok kolay sözleşmeli öğretmen diye bir farklı bakış açısına gerek YoK artık aile bütünlüğü sağlanmalı

 7. Ayşe dedi ki:

  Hayallerim gerçek oldu ve öğretmen olarak atandım ama sevinemedim 4 yıl çocuğum babasından uzakta bense eşimden 5 yaşındaydı gittiğimizde şimdi ilkokula başlıyor meçul bir gelecekte …4 yıl kesintisiz ve aynı okulda eğitim alma hakkı olmayacak sırf annesinin başka çocuklara kesintisiz eğitim verebilmesi için…ÇOCUK DURUMU tayin hakkı suistimal edilemez formaliteden evlilik olur ama FORMALİTEDEN ÇOCUK olmaz milyonlarca kişi ve aileleri madur evlilikler bitiyor, aileler parçalanıyor torun ve annesi yalnız kalmasın diye torunlarının peşinde yaşlıların hayatıda altüst oluyor duyun lütfen sesimizi artık bu acımasızlık dolu uygulama son bulsun MUTLU ÖĞRETMEN =MUTLU EĞİTİM-ÖĞRETİM

 8. Gurbetçi dedi ki:

  Öncelikle Ahmet hocam geçmiş olsun..Durumunuz gercekten çok acı..yeni bakanımız insan halinden anlıyor ınsaallah..Gecmiste ne acılar yaşattılar öncekiler….Allah yardımcımız olsun….Aminnnn…

 9. Dertli dedi ki:

  Esim sözleşmeli , yeni doğum yapacak, sonrası ne olacak Allah kerim. Eş durumu verilmezse ne olacak bilen meçhul…

 10. Mağdur Sözleşmeli dedi ki:

  Hayatım boyunca bu kadar üzüldüğüm bir yıl yok. Sözleşmeli sınıf öğretmeniyim. Çocuklara aile sevgisini anlatacağım, benim ailem yerle birken bunu nasıl yapacağım? Suistimal ediliyor diye kendi takip boşluğunuz yüzünden niye gerçek ailelere zarar veriyorsunuz? Biz kadrolu değiliz eşimiz de özelde çalışıyor. Olamaz mı? Ama anne baba yapmış Allah bizi. Ne yapalım? Çocuğum daha 16 aylık, konuşmaya başlayınca babası yanında olmayacak. Çocuğumun ilk cümlesi ‘babam nerde?’ Olacak. Ne diyeyim? Isimi mı tercih ettim babanı terkettim mı diyeyim? Doğu ‘daki öğrenci, çocuk da bizimkiler ne? Öğretmen değişir, alışılır. Anne babanin yeri dolmaz.Istanbul da o kadar açık var. Her yer ücretli dolu. Niye oraya atama yapmıyorsunuz? Orada ki çocuk değil mi batıda diye. Lütfen bu katliama artık bir son verin. Mutsuz bir öğretmenden mutlu bir gelecek temellendirmesini beklemeyin. Zira bunun mantıkla bir açıklaması yok.

 11. ahmet dedi ki:

  10 gündür hergün ağlıyorum eylül 3 gelecek eşim ve cocuklarım gidecek evde tek kalacagım kalp hastasıyım yüzd 55 özrüm var evde tek kaldığımda kalp krizi gecirsem yanımda sevdiklerim olmuyacak elini bana uzatacak kimsem olmayacak.eşimi ve cocuklarımı cok ama cok seviyorum.devletim bizi üzecek bu kararı neden uygular bilmem.canım cok yanıyor kızımın baba deyip öpmesi dünyaya bedel.boynuma sarılması benim onu koklamam öpmem bundan daha büyük ne ola bilirki.eger sizde babasanız beni anlarsınız.

 12. Ahmet dedi ki:

  Eşim sözleşmeli öğretmen iki yıldır çektiğimi bir ben bilirim bir de benimle aynı sıkıntıları çekenler.Sorun sadece bizlerin ayrı olması değil, çalıştıkları yerlerde küçük dağları ben yarattım edası ile başlarında bulunan çapsız idareciler ve savundukları tehditler.Haksızlıkların ardı arkası kesilmiyor.Siz istediğiniz kadar işinizi iyi yapın yalaka olmadığınız zaman sizinle uğraşırlar.Sayın bakan lütfen bu insanların sorunlarını çözün. Bazı yorumlar çok can sıkıcı ve çok sığ yok neymiş bilerek gitmişler, iyi de bu sözleşmeli yasası kaç kere revize edildi.Söz konusu eş durumu olunca mı problem doğuyor.

 13. Hayal dedi ki:

  Bir devlet düşünün vatandaşın takibini yapamıyor, bir bölge düşünün herkes bir yolunu bulup ordan kaçmak istiyor, bir meslek düşünün herkes yükü onun omuzlarına atmak istiyor. SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİ tam da böyle düşündüler eksik ekders fazla gösterge eksik haklar mağduriyetler…. doğuya gidenlere daha fazla ücret vereceği halde ne hale soktular. Evet mutsuzuz evet verimsiz ders anlatıyoruz.. ne farkeder ha biz gitmişiz ha boş geçmiş dersler……

 14. İsminur dedi ki:

  Bir evliliği takip etmek bu kadar mı zor evlilikte tayinden sonra ilk 3 yıl içinde ayrilma olmusmu olmamis mi bir takip et veya 5 yıl içinde bak bakalım sahteden evlenebiliyorlar mı sahtekarlarin hesabini neden biz ödeyelim? Ailemize kavuşmak istiyoruz…

 15. Mağdur dedi ki:

  Daha yeni evliyim ama tüm hayallerim yerle bir oldu formaliteden boşanmalar vardı simdi gerçek evliler de boşanacak.. Bi hal care getirin eşi işini tasiyamayan öğretmen eşinin yaninda işini yapamayan ne yapsın bu sorunu böyle iki sene içinde bi avuç insani mağdur ederek mi çözeceksiniz sosyal devlet tanimina hic uymuyor bu uygulama hani aile butunlu hani vatandas memnuniyeti?

 16. ruzgar dedi ki:

  Öğretmen emeklisiyim 2 torunuma bakmak için mecburen hanima birlikte 2. Doğu hizmeti yapıyoruz. 1.si genclikte idi görev icabiydi .pek zor olmadı. ama bu 2.cisi fazla geldi.Çocukları babasız idare çok zor oluyor.Lütfen bir kolaylık gösterin artık.

 17. Battal dedi ki:

  Eşim sözleşmeli öğretmen özürlü çocuğumuz var ama 2 yıldır ayrı şehzadeyiz. Buna mutlaka bir çözüm bulunmalı ki mağduriyetler giderilebilsin

 18. Elif dedi ki:

  Formaliteden evlilik ve suistimal olur ama formaliteden çocuk olmaz ”ÇOCUK DURUMU ” tayin hakkı verilmesi çok insani bi yaklaşım olur. Kendi çocuğumuza hayrımız yokken öğrencilerimize nasıl hayrımız olacak .

 19. Gurkan dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenlik demiyorum ben köleleştirilmiş öğretmen diyorum bu sisteme.Evliyim eşimle aramda 2500km var ne o gelebiliyor ne ben gidebiliyorum.Senede 2 ay bir araya geliyoruz. Yaşlarımız geçiyor bu ayrılıktan dolayı çocuk sahibi olamıyoruz.Lütfen bu konuyu daha fazla gündeme taşıyın bu magduriyet zulüm bitsin.

 20. Ayşegul dedi ki:

  Evliliğimin 10. yılındayım ve bir sözleşmeli öğretmen olarak perişan haldeyim.Eşimden çocuğumdan ayriyim.Iyi hunlerinde kotu gunlerinde yanlarinda olamiyorum 2 sene oldu artik eşim bu nasil.evlilik demeye başladı sayın bakanım lütfen bi çare böyle devam ederse boşanacagız

 21. İdareci dedi ki:

  Suistimal edeni ne geri eski yerine göndermesi direk sözleşmesine son versinler ama gerçekten evli olanlarıda mağdur etmesinler. Atanmadan önce evli olan bisürü sözleşmeli var bari önceden evli olanlara tayin hakkı verilsin.