MEB sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı vermeli suistimali engellemeli

Milli Eğitim Bakanlığı aile bütünlüğü sağlanamayan sözleşmeli öğretmenler için olumlu bir adım atmalıdır. Eş durumunu suistimal ederek eş özrünü kaçış olarak görenler cezalandırılmalıdır.

MEB sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı vermeli suistimali engellemeli

MEB sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı vermeli suistimali engellemeli

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlere neden eş durumu hakkı vermiyor? MEB’in gerekçesine göre eş durumu başta olmak üzere özür grubundan binlerce öğretmen yer değiştiriyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görev yapan öğretmenler kısa süre çalıştıktan sonra batıya eş durumundan gidiyorlar. Bakanlık oralarda öğretmen tutmak için eş durumu hakkı vermiyor ancak bu mağduriyetlere sebep oluyor.

EŞ DURUMU SUİSTİMALLERİ

8 seneye yakın Doğu’da çalıştım. Bir öğretmen/idareci olarak eş durumu atamalarının suistimal edildiklerine de şahit oldum. Doğu’dan kaçış için Batıda para karşılığı birisi ile nikahlanıp eş durumu istedikten sonra boşanan öğretmenler de var. Eşi çalışmadığı halde son birkaç yıl eşine batıda anlaştığı bir şirketten sigorta yatırarak bunu kaçma yolu olarak uygulayan öğretmenler de oldu. Öğretmenlerin bu konuda haklı ya da haksız olduğu tartışması ayrı bir konu ancak bu durumlar gerçekten “aile birliği” sağlayamayan öğretmenlerin mağduriyetlerine de neden olmuştur. Bu şekilde binlerce öğretmen eş durumunu suistimal ederek yer değiştirdi. MEB’in gözünde ise eş durumu en büyük “kaçış” olarak görüldü.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER “MAĞDUR”

MEB sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetini gidermek için sıkı bir takip getirebilir. Örneğin Ağrı’dan İzmir’e eş durumu isteyecek bir öğretmen eş durumundan kısa bir süre sonra boşanırsa bu evlilik incelenmeli ve suistimal olduğu tespit edilirse sözleşmeli öğretmen eski görev yerine gönderilmeli, yaptırım uygulanmalıdır. Ya da çalışmadığı halde sigorta yatırılarak eş durumu isteyenlere engel olunmalıdır. Ancak gerçekten eş durumu isteyecek olan eşinden, çocuğundan ayrı olanlar daha fazla mağdur edilmemelidir. 2018 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama takvimi birinci aşama başvuruları 7 Ağustos 2018 Salı günü sona eriyor. Sözleşmeli öğretmenlere tanınan sağlık özrü uygulamasında olduğu gibi sözleşmeli öğretmenlere de Ağustos ayı içerisinde eş durumu hakkı verilmelidir.

BİLEREK KABUL ETTİLER (!)

Kimi zaman derim “öğretmeni düşünmeyen yine öğretmenlerdir” diye. Sosyal medyada okuduğum, gördüğüm, duyduğum hususlar beni aslında şaşırtmadı. Birçok öğretmenin yorumunda şuna benzer ifadeler vardı; “Sözleşmeli öğretmenler bilerek gittiler. Ne eş durumu? Haklarının olmadığını biliyorlardı.” Şimdi düşünün yıllarca okumuşsunuz, emek vermişsiniz, önünüzde bir atanma şansı var. Ama MEB size başka çare bırakmıyor. Ne yapacaksınız? Başka seçeneğiniz var mı? Ya eşin ya işin diyen bir Milli Eğitim Bakanımız vardı bizim. Sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarını çözmek daha iyi bir yol iken mağdur olmalarına neden olmak sadece atanan o öğretmeni değil onla birlikte ailesini de üzmek, hayatı zehir etmektir.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’tan beklenti büyük. Sayın Selçuk sözleşmeli öğretmenlerle ilgili eş durumu düzenlemesi yapmalıdır. Sadece sözleşmeli öğretmenler için değil kadrolu öğretmenler için de eş durumu suistimallerinin önüne geçilmelidir.

Lütfen sözleşmeli öğretmen arkadaşlar yorumlar kısmında durumlarını belirtsinler.

Arif Muzaffer KUL

Sosyal Medyada Paylaşın:

14 yorum

 1. Öncelikle Ahmet hocam geçmiş olsun..Durumunuz gercekten çok acı..yeni bakanımız insan halinden anlıyor ınsaallah..Gecmiste ne acılar yaşattılar öncekiler….Allah yardımcımız olsun….Aminnnn…

 2. Esim sözleşmeli , yeni doğum yapacak, sonrası ne olacak Allah kerim. Eş durumu verilmezse ne olacak bilen meçhul…

 3. Hayatım boyunca bu kadar üzüldüğüm bir yıl yok. Sözleşmeli sınıf öğretmeniyim. Çocuklara aile sevgisini anlatacağım, benim ailem yerle birken bunu nasıl yapacağım? Suistimal ediliyor diye kendi takip boşluğunuz yüzünden niye gerçek ailelere zarar veriyorsunuz? Biz kadrolu değiliz eşimiz de özelde çalışıyor. Olamaz mı? Ama anne baba yapmış Allah bizi. Ne yapalım? Çocuğum daha 16 aylık, konuşmaya başlayınca babası yanında olmayacak. Çocuğumun ilk cümlesi ‘babam nerde?’ Olacak. Ne diyeyim? Isimi mı tercih ettim babanı terkettim mı diyeyim? Doğu ‘daki öğrenci, çocuk da bizimkiler ne? Öğretmen değişir, alışılır. Anne babanin yeri dolmaz.Istanbul da o kadar açık var. Her yer ücretli dolu. Niye oraya atama yapmıyorsunuz? Orada ki çocuk değil mi batıda diye. Lütfen bu katliama artık bir son verin. Mutsuz bir öğretmenden mutlu bir gelecek temellendirmesini beklemeyin. Zira bunun mantıkla bir açıklaması yok.

 4. 10 gündür hergün ağlıyorum eylül 3 gelecek eşim ve cocuklarım gidecek evde tek kalacagım kalp hastasıyım yüzd 55 özrüm var evde tek kaldığımda kalp krizi gecirsem yanımda sevdiklerim olmuyacak elini bana uzatacak kimsem olmayacak.eşimi ve cocuklarımı cok ama cok seviyorum.devletim bizi üzecek bu kararı neden uygular bilmem.canım cok yanıyor kızımın baba deyip öpmesi dünyaya bedel.boynuma sarılması benim onu koklamam öpmem bundan daha büyük ne ola bilirki.eger sizde babasanız beni anlarsınız.

 5. Eşim sözleşmeli öğretmen iki yıldır çektiğimi bir ben bilirim bir de benimle aynı sıkıntıları çekenler.Sorun sadece bizlerin ayrı olması değil, çalıştıkları yerlerde küçük dağları ben yarattım edası ile başlarında bulunan çapsız idareciler ve savundukları tehditler.Haksızlıkların ardı arkası kesilmiyor.Siz istediğiniz kadar işinizi iyi yapın yalaka olmadığınız zaman sizinle uğraşırlar.Sayın bakan lütfen bu insanların sorunlarını çözün. Bazı yorumlar çok can sıkıcı ve çok sığ yok neymiş bilerek gitmişler, iyi de bu sözleşmeli yasası kaç kere revize edildi.Söz konusu eş durumu olunca mı problem doğuyor.

 6. Bir devlet düşünün vatandaşın takibini yapamıyor, bir bölge düşünün herkes bir yolunu bulup ordan kaçmak istiyor, bir meslek düşünün herkes yükü onun omuzlarına atmak istiyor. SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİ tam da böyle düşündüler eksik ekders fazla gösterge eksik haklar mağduriyetler…. doğuya gidenlere daha fazla ücret vereceği halde ne hale soktular. Evet mutsuzuz evet verimsiz ders anlatıyoruz.. ne farkeder ha biz gitmişiz ha boş geçmiş dersler……

 7. Bir evliliği takip etmek bu kadar mı zor evlilikte tayinden sonra ilk 3 yıl içinde ayrilma olmusmu olmamis mi bir takip et veya 5 yıl içinde bak bakalım sahteden evlenebiliyorlar mı sahtekarlarin hesabini neden biz ödeyelim? Ailemize kavuşmak istiyoruz…

 8. Daha yeni evliyim ama tüm hayallerim yerle bir oldu formaliteden boşanmalar vardı simdi gerçek evliler de boşanacak.. Bi hal care getirin eşi işini tasiyamayan öğretmen eşinin yaninda işini yapamayan ne yapsın bu sorunu böyle iki sene içinde bi avuç insani mağdur ederek mi çözeceksiniz sosyal devlet tanimina hic uymuyor bu uygulama hani aile butunlu hani vatandas memnuniyeti?

 9. Öğretmen emeklisiyim 2 torunuma bakmak için mecburen hanima birlikte 2. Doğu hizmeti yapıyoruz. 1.si genclikte idi görev icabiydi .pek zor olmadı. ama bu 2.cisi fazla geldi.Çocukları babasız idare çok zor oluyor.Lütfen bir kolaylık gösterin artık.

 10. Eşim sözleşmeli öğretmen özürlü çocuğumuz var ama 2 yıldır ayrı şehzadeyiz. Buna mutlaka bir çözüm bulunmalı ki mağduriyetler giderilebilsin

 11. Formaliteden evlilik ve suistimal olur ama formaliteden çocuk olmaz ”ÇOCUK DURUMU ” tayin hakkı verilmesi çok insani bi yaklaşım olur. Kendi çocuğumuza hayrımız yokken öğrencilerimize nasıl hayrımız olacak .

 12. Sözleşmeli öğretmenlik demiyorum ben köleleştirilmiş öğretmen diyorum bu sisteme.Evliyim eşimle aramda 2500km var ne o gelebiliyor ne ben gidebiliyorum.Senede 2 ay bir araya geliyoruz. Yaşlarımız geçiyor bu ayrılıktan dolayı çocuk sahibi olamıyoruz.Lütfen bu konuyu daha fazla gündeme taşıyın bu magduriyet zulüm bitsin.

 13. Evliliğimin 10. yılındayım ve bir sözleşmeli öğretmen olarak perişan haldeyim.Eşimden çocuğumdan ayriyim.Iyi hunlerinde kotu gunlerinde yanlarinda olamiyorum 2 sene oldu artik eşim bu nasil.evlilik demeye başladı sayın bakanım lütfen bi çare böyle devam ederse boşanacagız

 14. Suistimal edeni ne geri eski yerine göndermesi direk sözleşmesine son versinler ama gerçekten evli olanlarıda mağdur etmesinler. Atanmadan önce evli olan bisürü sözleşmeli var bari önceden evli olanlara tayin hakkı verilsin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM