MEB yönetici atama işlemlerinde liyakat ve hakkaniyet gözetilmelidir

Yönetici atamalarında torpil tartışmasında sürekli tartışma konusu olan yetkili sendika Eğitim Bir-Sen liyakat vurgusu yaptı.

MEB yönetici atama işlemlerinde liyakat ve hakkaniyet gözetilmelidir

MEB yönetici atama işlemlerinde liyakat ve hakkaniyet gözetilmelidir

Eğitim Bir-Sen üyesi olmayan yönetici adaylarının MEB’de yönetici olamadığı tartışmaları sürerken sendikanın başkanlar kurulu toplantısı sonrası yayınladığı bildiride eğitim yöneticiliği görevlendirmelerinde hakkaniyetin dikkate alınması istendi.

YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMELERİNDE LİYAKAT

Eğitim-Bir-Sen 39. Başkanlar Kurulu istişare toplantısı gerçekleşti. Toplantı sonrası 21 maddelik sonuç bildirisi sendikanın internet sitesinde yayınlandı. ogretmenlericin.com olarak yayınlanan bildiride en çok dikkatimizi çeken hususlardan birisi yönetici görevlendirmelerinde hak edenin yönetici olması maddesi oldu. Eğitim Bir-Sen başkanlar kurulu sonuç bildirisi ilgili madde;

11- Eğitim yöneticiliğinde hakkaniyeti gözeten, liyakati esas alan, hak edenin görev alacağı, hakkını verenin görevde kalacağı, geçmiş tecrübelerin göz önünde tutulduğu, paydaşların önerilerinin dikkate alındığı bir sistem geliştirilmelidir.

GÖREVDE YÜKSELME

Sendika bildirisinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevde yükselme sınavlarının rutin olarak yapılması talep edilirken MEB personellerinin kariyer beklentisi hatırlatıldı. Açıklamada “Millî Eğitim Bakanlığı’nda görevde yükselme sınavları rutin olarak yapılmalı, eğitim çalışanlarının haklı kariyer beklentilerini karşılayacak yükselme sürecine işlevsellik ve süreklilik kazandırılmalıdır.” ifadesine yer verildi.

GÖRÜNMEZ KAHRAMANLAR

Eğitim sisteminin aksamadan sürdürülmesinde sistem içerisinde görünmez kahramanlar olduğu vurgusu yapılırken bu kahramanların başında şef, memur ve hizmetliler olduğu açıklandı. Genel idare hizmetleri ve yardımcı hizmetler sınıfı personelinin çalışma şartlarında iyileştirme yapılması, maddi olarak sorunların çözülmesi istenirken bunların gerçekleşmesi halinde bu durumun eğitimin niteliğinin artırılması bakımından önemli olduğu açıklandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM