MEB yönetici atama mülakat sonuç listeleri neden gizleniyor, açıklanmıyor

2017 yılı eğitim kurumlarına yönetici görevlendirme takvimi çerçevesinde bugün sözlü mülakat sonuçları açıklandı. Ancak sonuçları öğrenmek o kadar da kolay değil. Geçmiş yıllarda yayımlanan yönetici atama mülakat sonuç listeleri bu sene yayımlanmadı.

MEB yönetici atama mülakat sonuç listeleri neden gizleniyor, açıklanmıyor

MEB yönetici atama mülakat sonuç listeleri neden gizleniyor, açıklanmıyor

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği kapsamında 2017 yılı yönetici görevlendirme sözlü mülakat sonuçları açıklandı. Sözlü mülakat sonuçları liste olarak değil, sorgulama ekranı olarak yönetici adayları ile paylaşıldı. Herkes sadece kendi sonucunu görebiliyorken, diğer yönetici adaylarının aldığı puanları görememektedir.

MÜLAKAT SONUÇLARI SORGU EKRANI

İl Milli Eğitim Müdürlükleri açıkladıkları yönetici görevlendirme mülakat puan sonuçlarını sorgulama ekranı ile yönetici adaylarına gösteriyor. Örneğin aşağıdaki resimde görüldüğü gibi TC Numarası ve güvenlik kodu ile giriş yapılarak aday kendine verilen mülakat puanını görebilmektedir.

MEB Mülakat Sonuç

ogretmenlericin.com sitesine gönderdiğim yazıda Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğünü örnek gösterdim ancak tüm il milli eğitimlerde karşılaşılan durum bunla benzerlik göstermektedir. Sözlü mülakat sonuçları liste olarak neden yayınlanmıyor? Sözlü mülakattan düşük alan ya da aldığı puandan memnun olmayan adaylar sözlü sınava giren diğer adayların puanlarını ister istemez haklı olarak merak etmektedir. Gerek objektif gerek spekülasyonların önüne geçilmesi için yapılan mülakat sınavlarının sonuçları listeler halinde açıklanmalı ve kimin ne kadar puan aldığı görülmelidir.

LİSTELERİN AÇIKLANMAMA SEBEBİ

Öğretmenler İçin yetkililerinin de benim de gün içerisinde görüştüğümüz birkaç İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilisi tarafından tarafımıza verilen cevapta Milli Eğitim Bakanlığı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan 07.02.2014 tarih ve 556908 sayılı resmi yazı dayanak gösterildi. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında TC. Kimlik No, Ad Soyad, iletişim bilgisi, adres bilgisi vb. kişisel bilgilerin kişilerin açık rızası olmadan açık liste halinde yayınlanmamasına değinilirken, mülakat sonuçlarının buna dayanarak liste halinde açıklanmadığı, TC ve güvenlik kodu ile sorgulatıldığı belirtildi.

Kişisel Verilerin Korunması

Yukarıdaki ekranda görülen maddelere göre MEB personelleri kişisel bilgilerinin yayımlanmamasına dikkat çekilmektedir. Ancak zorunluysa kişisel bilgilerin kapatılarak yayınlanabilir denilmiştir. Bu yüzden sözlü mülakat sonuç listeleri yayınlanabilir, burada kişilerin kişisel bilgilerine yer verilmeyebilir. Örneğin İlçe, Adı-Soyadı, Çalıştığı Okul, Unvanı, Aldığı Puan. Bu kadarlık bir açıklama ile kişisel bilgilerin, verilerin yayınlanmasında sorun bulunmamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerine, yöneticilerine samimi olmalıdır. Bu şekilde açıklanan mülakat sonuçları MEB’in otoritesine gölge düşürür. Yönetici adayları bugünden itibaren bu konuyu günlerce tartışmaya devam edecekler. İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından Temmuz 2017 sözlü mülakat sonuç listeleri yayınlanmalıdır. Zararı olmaz.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Milli eğitim müdürlüklerimizin kararlarını verirken iyi düşünerek hareket etmeleri yönettikleri personellerine verdikleri kıymeti doğrudan göstermektedir. Elbette her insan kıymeti kadar değer bulur. Fakat şunu ifade etmek isterim ki, şehit kanlarıyla sulanmış bu vatanın necip milleti şaibelere açık davranışları hak etmiyor. Yöneticilerimizi bulundukları makamın gerektirdiği adalet duygusu ile davranmaya davet ediyorum. Benim personel olarak girdiğim imtihan sonucunda neden kazanamadım eksikliklerim nedir? , kazananların üstün meziyetleri nedir? Bilmek isterim.

  2. ne işler dönüyor ! neden böylel yapıyor milli eğitim müdürlükleri ? tüm illerin şube müdürlerini toplayıp acaba toptlantı mı yaptı bazı sendika temsilcileri, onlara şeffaf olmayın, açıklamayın puanları, t.c ile millet girsin kimse görmesin mi dedi. niye böyle yapılıyor anlamak mümkün değil !

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM