DOLAR 6,0832
EURO 6,5720
ALTIN 314,8
BIST 119.196
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

MEB yönetici atamada sözleşmeli öğretmenlere idareci olma hakkı verdi

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlerin eğitim kurumu yönetici olabilmesi için düzenleme yaptı. MEB yönetici atama yönetmeliğine göre sözleşmeli öğretmenler de idareci olabilecek.

MEB yönetici atamada sözleşmeli öğretmenlere idareci olma hakkı verdi
21.06.2018
A+
A-

MEB yönetici atamada sözleşmeli öğretmenlere idareci olma hakkı verdi. MEB yönetici atama yönetmeliğine göre sözleşmeli öğretmenler idareci olabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği 21 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı ve MEB yönetici atama yönetmeliğini yaklaşık bir yıl içerisinde bir kez daha değiştirmiş oldu. Yayımlanan son yönetmeliğe göre sözleşmeli öğretmenler de okul müdürü, müdür yardımcısı unvanlarında eğitim kurumlarında, okullarda yönetici olabilecek.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE İDARECİLİK YOLU

Sözleşmeli öğretmenler idareci olabilirler mi sorusunun yanıtı 21.06.2018 tarihli 30455 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğine göre EVET OLABİLİRLER. Milli Eğitim Bakanlığının yönetmelik içerisinde yaptığı değişiklikle öğretmen tanımı da değiştirildi. 22/4/2017 tarihli ve 30046 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği tanımları içerisinde “öğretmen” tanımı yer almazken yeni yönetmelikte öğretmen tanımı yapıldı.

MEB yönetici atama yönetmeliği (21.06.2018)

h) Öğretmen: Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (A) ve (B) bentleri kapsamında eğitim ve öğretim hizmeti yürütenleri,

Öğretmen tanımında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının A ve B bentlerinde neler var?

İstihdam şekilleri:

A) Memur:
Mevcut kuruluş biçimine bakılmaksızın, Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenler, bu Kanunun uygulanmasında memur sayılır. Yukarıdaki tanımlananlar dışındaki kurumlarda genel politika tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim gibi işlerde görevli ve yetkili olanlar da memur sayılır.

B) Sözleşmeli personel:
Kalkınma planı, yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde, Bakanlar Kurulunca belirlenen esas ve usuller çerçevesinde kurumun teklifi ve Devlet Personel Başkanlığının görüşü üzerine Maliye Bakanlığınca vizelenen pozisyonlarda, mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir.

Milli Eğitim Bakanlığının yönetici görevlendirme yönetmeliği içerisinde yaptığı bu düzenleme ile sözleşmeli öğretmenler yönetici olarak görev yapabilecekler.

Arif Muzaffer KUL
[haber id=”31486″]
[haber id=”31473″]
[haber id=”31479″]

YORUMLAR
  1. merve yucel dedi ki:

    Sözleşmeli Öğretmenlerin aileleri parçalanıyor eş durumu tayin hakkı verilmeli sözleşmeli öğretmenler 600 tl ye kadar kadrolulardan daha düşük ödeme alıyorlar ben bir kadrolu öğretmen olarak onların kadro hakkini destekliyorum gözümüzün önünde aile dramları yaşanıyor kendi arkadaşlarımdan tanıyorum eskiden ben de sözleşmeliydim ne hissettiklerini iyi bilirim

  2. Ayşegul dedi ki:

    Doğuda kadrolu öğretmen kalmadi mecbur kaldilar yoksa sözleşmelilere haksizlik ettikleri icin değil yani