MEBBİS sendika bilgileri silme, öğretmen sendika bilgisi ekleme işlemi

Milli Eğitim Bakanlığı son dönemde yaptığı bazı değişikliklerle öğretmenlerin sendika bilgilerinin MEBBİS e-personel modülü üzerinden veri girişinde yetkiyi il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine verdi.

MEBBİS sendika bilgileri silme, öğretmen sendika bilgisi ekleme işlemi

MEBBİS sendika bilgileri silme, öğretmen sendika bilgisi ekleme işlemi

Okul müdürlükleri tarafından öğretmenlerin sendika bilgileri MEBBİS modülüne girilememektedir. Geçmiş yıllarda MEBBİS sendika bilgileri üzerinden yeni sendika verisi kaydetme işlemi okul müdürleri tarafından yapılabilmekte, sendika ekleme, sendika üyelik sonlanması, sendika bilgisi değiştirme gibi işlemlerde okul tarafından düzenlenmekteydi.

MEBBİS SENDİKA BİLGİSİ

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından düzenleme sonrasında MEBBİS sendika bilgisi ekleme, silme, değiştirme gibi işlemler okul müdürlüklerinden alındı. Öğretmenler ile ilgili MEBBİS sendika veri düzenlemeleri İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılabilmektedir.

MEBBİS e-personel ekran görüntüsü;

MEBBİS Sendika Ekleme

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi okul müdürlüğü tarafından sendika ekleme yetkisi bulunmamaktadır. Yeni sekmesi pasiftir. Aynı şekilde sendika silme, sendika bilgisi değiştirme işlemleri de okul tarafından yapılamamaktadır. Tüm sendika bilgi veri girişi yetkileri Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılabilmektedir. Sendikaya üyeliği bulunan ancak MEBBİS bilgilerinde sendika bilgisi gözükmeyen öğretmenler okula dilekçe ile durumu belirten bir başvuru yapacaklar, okulda bu dilekçeyi Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderecek ve gerekli işlem yapılacak.

MEB: SENDİKA SİLME YETKİSİ MİLLİ EĞİTİMLERDE

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 06.10.2017 tarihli l 608 l l 85 sayılı Sendika Bilgileri Silme Yetkisi konulu resmi yazıda İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden Bakanlığa sendika bilgisi silme hususunda başvurular yapıldığını ve MEB’in bu konuda açıklama yaptığını görüyoruz. İlgili resmi yazı;

MEBBİS Sendika Veri Girişi

Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılan başvurularda sehven hatalı işlenen, yanlış olan sendika kayıtlarının olduğu belirtilmiş. Sendika bilgileri hatalı olan personelin, öğretmenlerin bu konuda itiraz veya suç duyurusunda bulundukları belirtilirken MEB tarafından bu konularda yapılan incelemelerde öğretmenlerin sistemdeki kayıtlı sendika ile bir bağlantılarının ve sendika keseneklerinin olmadığı, bu yüzden hatalı sendika kayıtlarının silinmesi taleplerinin geldiği açıklandı.

YETKİ BAKANLIKTA DEĞİL

Milli Eğitim Bakanlığı açıklamasında; “MEBBİS e-Personel Modülünde Sendika Bilgileri ekranına bilgi girişi ve güncelleme işlemleri personelin özlük dosyasının bulunduğu il/ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılmakta olup kayıt silme işleminin Bakanlığımız kullanıcıları tarafından yapılması mümkün olamamaktadır.” ifadesine yer verirken öğretmen sendika bilgileri değiştirme, silme ve yeni sendika bilgisi ekleme hususlarında bu durumun göz önüne alınmasını istemektedir. MEB personelleri ile ilgili hatalı girilen sendika bilgilerinin silme yetkisinin il kullanıcılarına açıldığını belirtirken sendika bilgisi silinirken silme nedeninin yazılması gerektiği ayrıca silme işleminde log bilgileri tutulacağı vurgulandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk