Nikah İzni Nedir, Nikah İzni Kaç Gündür, İzni Kim Verir?

Bu aralarda eş durumu tayini de olduğundan nikah kıyan arkadaşlar ile düğünü yazın yapacakların akıllarında izin alıp alamayacakları konularında soru işaretleri muhakkak vardır.

Nikah İzni Nedir, Nikah İzni Kaç Gündür, İzni Kim Verir?

Nikah İzni Nedir, Nikah İzni Kaç Gündür, İzni Kim Verir?

Nikah İzni Nedir, Kaç Gündür, İzni Kim Verir?  Arkadaşlar müsait oldukça paylaşımlarda bulunuyorum. İzinler konusuna geçelim.

NİKAH İZNİ NEDİR? KAÇ GÜNDÜR? İZNİ KİM VERİR? NİKAH İZNİNİ DÜĞÜN ZAMANI KULLANABİLİR MİYİM?

Bu aralarda eş durumu tayini de olduğundan nikah kıyan arkadaşlar ile düğünü yazın yapacakların akıllarında izin alıp alamayacakları konularında soru işaretleri muhakkak vardır. Açıklayalım;

Öncelikle düğün izni diye geçen “Zorunlu Mazeret İzni” yok. (MEB İzin yönergesi Md. 10)

Zorunlu Mazeret İzni olarak geçen izinler arasında evlilik izni vardır.

MEB İzin yönergesi Md. 10, f) bendine göre; Memura, isteği üzerine kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde evlilik tarihinden itibaren yedi gün izin verilir.

DMK, Md 104, B) bendinde ise; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.

Hukuk devleti olduğumuzdan evlilik izni olan geçen izin düğün değil, resmi olarak evlendiğiniz yani nikah kıydığınız izindir. Bu yüzden nikah izni olarak da telaffuz edilmektedir.

Gördüğünüz gibi evlilik tarihinden itibaren yedi gün yasal izne sahipsiniz. Başta sorduğum sorular arasında, Nikah iznini düğün zamanı kullanabilir miyim? sorusunu cevaplayayım.

Devlet Personel Dair Başkanlığının 18/05/2011-9645 yazılarındaki görüşü aktarıyorum;

Evlilik sebebine dayalı olarak verilen mazeret izninin, resmi nikahın gerçekleştiği tarihten, ancak nikah ve düğünün farklı tarihlerde yapılması durumunda, memurun tercihi de göz önünde bulundurularak resmi nikah yahut düğün tarihinden, itibaren başlamak suretiyle kullandırılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

Açıkladığım gibi evlilik izni nikah tarihinden itibaren verilir ancak nikah ile düğün farklı zamanlarda ise nikah izni düğün zamanından da kullandırılabilir.

Arif Muzaffer KUL

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personel, Personel MEB Haber
Bu yazı Arif Muzaffer KUL’dan izin alınarak www.ogretmenlericin.com sitesine eklenmiştir, izinsiz kopyalanamaz, paylaşılamaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

21 yorum

 1. 08.08.2018 de resmi bikah kiydik 20 nisan 2019 da ise dugun yapacagiz bu tarihte bikah izni ogretmene verilir mi nasil yapmaliyim

  • Yazı sonunda belirtildiği gibi siz nikah kıydıktan sonra nikah izni kullanmadıysanız düğünde kullanabilirsiniz. 20 Nisan itibariyle izin alacaksınız.

 2. Merhabalar hocam nikah kiyilmamis ama düğün olduğu hafta izne ayrilabilirmjyim nikah resmi islemler yok yani

  • Merhaba, okulunuza dilekçe verin. Düğün tarihinizi belirtin ve nikah izninizi düğün zamanı kullanacağınızı açıklayın. İzin verebilirler.

 3. Hocam merhaba öğretmenlerin evlilik izni 7 gündür, sadece 5 gün kullanmak istiyoruz bu mümkün mü

 4. Şubat da nikah yaptık.. yazın da düğün..yani evlilik izinimi kullanmadım. Şimdi mudurden isteyen biliyor muyum

 5. Sayın editör, ben Şubat sonun da nikah yaptım..yazın da düğün..yani evlik iznini kullanmadim. Şimdi idareden istesem verirler mi.yada nasıl alabilirim bu izni

 6. Merhabalar.. nikahım ocak ayında kıyıldı. eşim nikah iznini kullanmadı. Düğünümüz yazın olacak.. şu an nikah izni kullabilir mi?

 7. mesela nikahım çarşamba günü ben pazartesiden itibaren başlatabilir miyim izni? Farklı şehirlerdeyiz.

  • Hafta içi, hafta sonu diye ayrım yok. Gün olarak hesaplanır. Hafta sonu dahil oluyor. Bu konuda mağduriyet var ama düzenleme yapılmıyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM