Norm kadro güncelleme işlemi başladı, MEBBİS norm modülü açıldı

2018 yılı Norm kadro güncelleme işlemi başladı. Milli Eğitim Bakanlığı MEBBİS modülü üzerinden norm güncelleme işlemini başlattı. Önce okullar ve kurumlar norm veri girişlerini tamamlayacaklar sonrasında ilçe ve il milli eğitim müdürlükleri norm güncellemelerin kontrol ve onay işlemlerini yapacaklar.

Norm kadro güncelleme işlemi başladı, MEBBİS norm modülü açıldı

Norm kadro güncelleme işlemi başladı, MEBBİS norm modülü açıldı

Norm kadro yönetmeliği kapsamında 2018-2019 eğitim öğretim yılı verileri baz alınarak norm kadro veri giriş işlemleri başladı. Milli Eğitim Bakanlığı daha önceden duyurusunu yaptığı norm güncelleme işleminde bugün itibari ile okulların norm güncellemelerini yapacaklarını açıkladı. Okullar 25-26 Nisan 2018 tarihlerinde norm kadro veri girişlerini tamamlayacak.

2018 NİSAN NORM GÜNCELLEME

Norm kadro güncellemesi nasıl yapılır? Okulların ve eğitim kurumlarının norm güncelleme işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan dönemlerde yapılmaktadır. Norm güncelleme takvimi çerçevesinde yapılan genel norm kadro veri giriş işlemleri ilk önce okullar tarafından sonra milli eğitim müdürlükleri ve en sonda bakanlık tarafından onaylanmaktadır. Norm takvimi dışında ise norm güncellemeleri norm kadro düzeltme çizelgesi ile yapılmaktadır. 2017-2018 eğitim öğretim yılı başında yapılan norm güncellemelerden sonra bu yıl ikinci defa norm güncelleme yapılmaktadır. Nisan 2018 norm kadro veri girişi için MEBBİS modülü üzerinden girişler yapılmaya başlandı.

NORM KADRO HESAPLAMA

MEB tarafından yapılan açıklamada 25 Nisan 2018 tarihinde başlayan norm güncelleme 2017 2018 eğitim öğretim yılı verilerine göre değil 2018-2019 eğitim öğrettim yılı verilerine göre yapılacak. Okullarda norm kadro güncellemeleri ne zaman yapılır? Okulların norm verileri e-okul sistemi ile entegre olarak çalışmakta olup öğrenci sayıları e-okuldan otomatik çekilmektedir. İlkokullarda öğretmen norm sayısı girilememekte olup e-okul modülü üzerinden gelen öğrenci sayılarına göre norm kadro sayısı güncellenmektedir. Buna yapılacak bir müdahale yoktur. İlkokul, ortaokul ve liseler için branş öğretmeni norm girişleri de branş ders sayıları baz alınarak yapılacaktır. Yönetici Gireceği Ders Saati, Norma Esas Ders Saati ve Seçmeli + İlave Ders Yükü ders saatleri birlikte değerlendirilmektedir. Norm kadro hesaplama işleminde e-okul öğrenci sayılarının, şube sınıf verilerinin güncel doğru olması gerekmektedir. Yoksa norm güncellemede hatalı veri girişleri olabilmektedir. Norm güncelleme işlemlerinden sonra kurumlar norm kadro tespit çizelgesi kontrolü yapacaklar.

NORM KADRO VERİ GİRİŞİ ÖNEMLİ BİLGİLER

Norm kadro 2018 yılı güncelleme işleminde okullar ve eğitim kurumları norm kadroların güncellenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Okullar ve eğitim kurumları 25 – 26 Nisan 2018 tarihlerinde norm kadrolarını güncelleyecekler,
 • 27-28 Nisan 2018 tarihleri arasında ilçe milli eğitim müdürlükleri okullar tarafından girilen verileri kontrol edecekler.
 • Veri giriş ekranlarında bilgi girişi yapılabilmesi için;
  1. Kurum bilgileri veri giriş,
  2. Norm bilgileri veri giriş,
  3. Öğrenci bilgileri veri giriş,

  ekranlarında “Kaydet” işlemi yapılması zorunludur.

 • e-okul üzerinden; Öğretim şekli, derslik sayısı, yatılı ve pansiyon, birleştirilmiş sınıf bilgileri, yatılı öğrenci sayısı, okul ve kurumdaki oda sayısı verileri aktarılacağı için bu bilgiler güncel ve doğru olmalıdır.
 • Eğitim kurumu yöneticileri tarafından Norm Kadro Modülüne girecekleri alanlar bazındaki ders yükleri, şube sayıları vb. bilgileri eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlere imza karşılığı duyurulacak ve imza sirküleri gerektiğinde il milli eğitim müdürlüğüne gönderilmek üzere muhafaza edilecektir.
 • Eğitim kurumu yöneticileri süresi içinde, norm kadro modülünde Öğrenci Sayıları veri girişi, Norm Bilgileri veri girişi ve Kurum Bilgileri veri girişi ekranına güncel verileri girerek, norm kadrolarında değişiklik olmasa bile kaydet butonuna basarak bilgilerini kaydedeceklerdir. Kaydet butonuna basılmadığı takdirde işlem yapılmadı olarak görülecek, bilgiler norm kadro modülüne aktarılmayacaktır.
 • İlçe milli eğitim müdürlüğü yetkilileri de ilçelerindeki eğitim kurumlarının norm güncellemelerini takip ederek, süresi içinde gerekli kontrolleri yaparak varsa yanlışlıkların düzeltilmesi sağlanacak, İlçeye bağlı tüm eğitim kurumlarının (Öğretmenevi ve Halk Eğitim Merkezleri hariç) norm kadro bilgileri, Öğrenci sayıları ve kurum bilgileri ekranına giriş yapılarak kaydet butonuna basılarak, Kurum Bilgileri ekranında ilçe işlem yapma tarih ve saatinin güncellenmesi sağlanacaktır. Aksi takdirde ilçe işlem yapmadı olarak görülmektedir.
 • Norm kadro güncelleme işlemleri sonrasında ilgi (a) Yönetmeliğin 26. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen şartları taşımayan eğitim kurumlarına ait norm kadro değişiklik talepleri gönderilmeyecektir.
 • Norm kadro veri girişi güncelleme işlemleri tamamlandığında, norm bilgileri, öğrenci sayıları ve kurum bilgileri ekran çıktıları okul müdürleri tarafından onaylanarak, (Tam Gün Tam Yıl Uygulaması yapan okullar güncel onaylarını ekleyecek) Merkez ilçeye bağlı okullar 26.04.2018 , İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ise 30 Nisan 2018 tarihinde mesai bitimine kadar İl Milli Eğitim Müdürlükleri kayıtlarında olacak şekilde gönderecekler.
Norm kadro veri girişi

ÖNEMLİ: Norm güncelleme işleminde dikkat edilmesi gereken hususlar TIKLAYINIZ

Norm veri girişi işlemleri ile ilgili aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM