DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Norm olmadığı halde ataması yapılan öğretmenler norma dahil edilmemeli

2018 yılı norm güncelleme takvimi kapsamında MEB norm kadro güncellemelerini sürdürürken Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına istihdam fazlası öğretmenlerin durumlarını hatırlattı.

Norm olmadığı halde ataması yapılan öğretmenler norma dahil edilmemeli
22.10.2018
A+
A-

Norm olmadığı halde ataması yapılan öğretmenler norma dahil edilmemeli

Norm kadro açığı olmadığı halde Valilikler veya MEB tarafından okullara atanan istihdam fazlası öğretmenlerin durumu sendika tarafından gündeme taşındı. Türk Eğitim-Sen istihdam fazlası öğretmen atamaları için mevzuata aykırı atama vurgusu yaparken, norm kadro açığı olmadan okullara öğretmen atamalarının olmasının mümkün olmadığını belirtti.

NORM AÇIĞI YOK AMA ÖĞRETMEN ATANDI

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yapılan yazılı talep başvurusunda “Mevzuata göre okullara öğretmen ataması yapılabilmesi için atama yapılacak öğretmenin branşında okulda norm kadro açığı olması gerekmektedir. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı ve bir kısım Valilikler bu kuralı ihlal ederek norm açığı olmayan okullara, norm kadro dışında çeşitli gerekçelerle öğretmen atamaları yapmışlardır. Bu şekilde atanan öğretmenlerin ise norm kadroya dahil edilmemesi ve her hâlükârda norm kadro fazlası öğretmen olarak tespit edilmeleri gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

İlgili resmi yazı;

İstihdam fazlası öğretmenler ve norm durumu

İstihdam fazlası öğretmenler

NORM FAZLASI ATAMALAR

Sendikanın açıklaması;

“Norm kadroların güncelleme çalışmaları ile birlikte okullarda istihdam fazlası adıyla norm kadro olmadığı halde ataması yapılan öğretmenlerin norm kadroya dahil edilip edilmeyeceği konusunda tereddütler oluşmuştur. Bir kısım illerde istihdam fazlası denilerek ataması yapılan bu öğretmenler, norm kadroyla ilişkilendirilmişlerdir. Bu ilişkilendirme sonucunda, daha önce o okulda bulunan ve hizmet puanı düşük olan öğretmenler norm kadro fazlası olmuştur. Bu durum ise hem hakkaniyete hemde mevzuata aykırıdır. Mevzuata aykırı olan bu durumun ortadan kaldırılması için istihdam fazlası denilerek açık norm kadrosu olmayan okullara atanan bu öğretmenlerin norm kadro ile ilişkilendirilmemeleri gerekmektedir. Bu öğretmenler her hâlükârda norm kadro fazlası öğretmen durumunda tutulmalıdır ve norm kadro fazlası öğretmen atama döneminde ihtiyaç olan okullara atanmalıdır.”

Türk Eğitim Sen Milli Eğitim Bakanlığı’na yazdığı yazıda istihdam fazlası gerekçesiyle norm kadro açığı olmayan okullara norm kadro dışında atanan öğretmenlerin, norm kadroya dâhil edilmemesi ve norm kadro fazlası öğretmen olarak tespit edilmeleri talep edildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.