Öğle Arasında Nöbet Tutulur Mu?

“Öğle Arasında Nöbet Tutma Zorunluğu” konusuna açıklık getirelim. MEB personeli için öğle arasında nöbet tutulup tutulmayacağı konusu tekrar tartışılmaya başlandı.

Öğle Arasında Nöbet Tutulur Mu?

Öğle Arasında Nöbet Tutulur Mu?

Öğle Arasında Nöbet Tutulur Mu? Sorusu çok sorulmaya başlandı.

Öğretmen arkadaşlarımızdan gelen sorulardan birisi de “Öğle Arasında Nöbet Tutma Zorunluğu”

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği‘ne bakarsak;

 

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

Öğretmenlerin Nöbet Görevi

MADDE 44 – (1) Bağımsız anaokulu ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar.

(2) Ana sınıfı ve özel eğitim sınıfı öğretmenlerine, boş geçen dersleri doldurma ve nöbet görevi verilmez.

(3) Öğretmen sayısı iki ve daha az olan uygulama sınıflarında bölüm şefi de nöbet tutar.

(4) İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar.

(5) Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar.

(6) Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. Ancak, ihtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilebilir.

(7) Hamile öğretmenlere, doğuma üç ay kala ve doğumdan itibaren  bir yıl süre ile nöbet görevi verilmez.

(8) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer. Ancak bu süre okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla kısaltılabilir.

(9) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

(10) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanır. Öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

Öğle arasında nöbet tutma ya da tutmama ile ilgili bir ibare bulunmaktadır. Bu konuda açıklamayı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ni inceledikten sonra yapalım.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları

MADDE 91- (1) Öğretmenler, nöbet görevini nöbet çizelgesine göre yerine getirirler.

(2) Nöbetlerde aşağıdaki esaslara uyulur:

a) Öğretmenlere, dersinin en az bulunduğu gün veya günlerde nöbet görevi verilir.

b) Birden fazla okulda ders görevi bulunan öğretmenlere kadrosunun bulunduğu okulda, kadrosunun bulunduğu okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet görevi verilir.

c) Nöbet görevi, ilk dersten 15 dakika önce başlar, son ders bitiminden 15 dakika sonra biter. İkili öğretimin yapıldığı okullarda öğretmenler, tek devrede nöbet tutarlar.

ç) Bayan öğretmenlere, doğumuna üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez.

d) İstekleri hâlinde hizmet yılı 20 yıldan fazla olan bayan öğretmenlerle 25 yıldan fazla olan erkek öğretmenler, nöbet görevinden muaf tutulabilirler. Ancak bu kapsamdaki öğretmen sayısının fazla olması nedeniyle nöbet görevinin aksaması durumunda bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir.

e) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülür ve okul yönetimince öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

f) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

Görüldüğü üzere öğle arasında nöbet tutulup tutulmama ile ilgili bir hüküm yoktur.

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği (10) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanır. 

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği e) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülür ve okul yönetimince öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

Maddelerine göre nöbet ile ilgili belirtilen hususların dışında kalanlar  öğretmenler kurulunca yapılan görüşmede belirtilir, kararlaştırılır ve yazılı olarak duyurulur.

Öğle Arasında Nöbet Tutulur Mu?

Bu yüzden öğretmenler kurulunda öğle arasında nöbet tutulacağı belirtildiyse öğle arasında nöbet tutulur. Öğretmenler kurulunda öğle arasında nöbet tutulacağı belirtilmediyse öğle arasında nöbet tutulmaz.

Öğretmenler İçin

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Niyet okuyucu öğretmenler için peşinen yazayım; bunu yazan sevimsiz idarecidir 🙂 arkadaşlar haklısınız ancak şunu da düşünmelisiniz.Bir vukuat durumununda derdininizi kimselere anlatamazsınız. Boyutuna göre başınız derde girer.Boyutuna göre tutuklanırsınız.

  2. Madde 44 ün 4. Bendi:normal eğitim yapan okullarda gün süresince. İbaresi var. Dolayısıyla nöbetçi öğretmen öğle arası nöbet görevine devam eder.

    • Erhan isimli vatandaş belli ki idarecisin. Tüm gün hiç nöbet tuttun mu bunlar insan değil mi makine mi yemek yeme vs. ihtiyaçları yok mu bazı yavşak müdürler 5 dk. yemeğinizi yiyip nöbet görevinize devam edin diyorlar sen de onlardanm- mısın

    • Erhan isimli vatandaş idarecimisin bilmem ama madem kanunları takıp edıyosun öğretmenın veya çalısanın dınlenme hakkınında oldgunu ders aralarında 5,öğle arasında 45 den az olmayac şekılde dınlenme hakkı vardır ..Biraz da bunlrı arastır..Bir maddeyle karar verme ..Sonucta orda ögle arası da tutar demıyor ama dınlenme haklarına bakarsan tutmaması gerektıgını görursun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM