Öğretmen askerdeyken, asker öğretmenken il içi atama isteyebilir mi?

2018 yılının ilk yer değiştirme işlemi olan özür grubu ataması tamamlandı. Sırada 2018 yılı Mayıs ayında yapılacak olan il içi yer değiştirme işlemi bulunmaktadır.

Öğretmen askerdeyken, asker öğretmenken il içi atama isteyebilir mi?

Öğretmen askerdeyken, asker öğretmenken il içi atama isteyebilir mi?

Askerlik görevini yapan öğretmenler il içi atama şartlarını taşıyorsa il içi tayin başvurusu yapabilirler. Öncelikle il içi atama hakkında az bilgisi olan öğretmenler için kısa bilgi verelim. İl içi tayin kaç yılda istenir? Aynı okulda 3 yılını dolduran öğretmen isteğe bağlı il içi yer değiştirme başvurusu yapabilir. Özetle aynı okulda en az 3 yıl çalışma şartı var.

İL İÇİ YER DEĞİŞTİRME 2018 TAKVİMİ

İl içi atama 2018 yılı yer değiştirme takvimi önümüzdeki haftalarda açıklanacaktır. İl içi atama yönetmeliği 2018 yılında da geçtiğimiz yıllardan farklı olmayacak şekilde aynı hükümlere göre uygulanacaktır. 2018 il içi atama yer değiştirme kılavuzu nisan ayı gibi kamuoyu ile paylaşılır ve il içi yer değiştirme başvuruları Mayıs ayı içerisinde alınır. Atama sonuçlarına göre il içinden ataması çıkan öğretmenler 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonunda ilişik keserek yeni görev yerlerinde göreve başlayacaklar.

ASKER OLAN ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ ATAMALARI

Asker olan öğretmen il içi atama isteyebilir mi sorusu geçtiğimiz yıllarda da ogretmenlericin.com olarak tarafımıza çokça sorulmuştu. Öncelikle askerde olan öğretmen aylıksız izindedir. Aylıksız izinde olan öğretmenlerin il içi yer değiştirme tayin başvuruları belirli şartlar çerçevesinde alınmaktadır. Kısa dönem asker olanın il içi atama başvurusu ile asker öğretmenin il içi tayin başvurusu aynıdır. Çünkü bu iki öğretmen de aylıksız izindedir.

En son yapılan il içi atama kılavuzuna bakalım. 2017 il içi atama kılavuzu 13.madde;

13- Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yurt dışı görev süresi veya aylıksız izinlerinin 30 Eylül 2017 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da taşımaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir. Yer değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerden en geç 30 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevine başlamayanların atamaları il millî eğitim müdürlüklerince iptal edilecektir.

Kılavuzdan ekran görüntüsü;

il içi atama

Askerde olan öğretmen okulunda 3 yıl çalışma süresini tamamladıysa ve 30 Eylül tarihine kadar terhis olacaksa il içi atama başvurusu yapabilir. Örneğin kısa dönem 5,5 aylık askerlik çıkan bir öğretmen eğer il içi atama başvuruları döneminde askerdeyse ve 30 Eylül tarihine kadar tercih olacaksa il içi başvurusunda bulunabilir. Uzun dönem askerlik yapan, asker öğretmen olan öğretmenler de aynı şekilde 30 Eylül tarihine kadar aylıksız izninin sona ereceğini beyan ettikleri taktirde il içi atama tayin başvurusunda bulunabilirler.

Aşağıdaki yazılarımızda hem il içi hem il dışı konularını ele aldık. Konu altında yorumlar kısmından yüzlerce soruya cevap verdik. Lütfen ilgili konulardaki makalelerimizi okuyunuz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. adamını bulan sözleşmeli öğretmenler bile okulunu değiştiriyor kadrolu öğretmenlere 3 yıl şartı var burası türkiye işini yüzdüren yüzdürüyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk