Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi MEBBİS modülü açıldı

MEBBİS Performans Yönetim Sistemi Modülü aktif hale getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen performans değerlendirme sistemine ilişkin değerlendirici soruları sisteme yüklediği görüldü.

Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi MEBBİS modülü açıldı

Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi MEBBİS modülü açıldı

MEB öğretmen performans değerlendirme ekranını aktif hale getirdi. Bakanlık Performans Yönetim Sistemi Modülü ile ilgili kullanım kılavuzu videolarını da hazırladı. Uzun süredir tartışılan ve tüm eğitim camiasının karşı çıktığı öğretmen performans değerlendirme sisteminin MEBBİS modülü üzerinden aktif hale getirilmesi Milli Eğitim Bakanlığın bu konuda ciddi olduğunu da göstermiş oldu.

ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME EKRANI

Öğretmenler performans değerlendirme sistemine MEBBİS girişi yaptıktan sonra sol tarafta yer alan menülerden altta yer alan Performans Yönetim Sistemi Modülü sekmesine tıklayarak ulaşılabilmektedir. Performans Yönetim Sistemi Modülü Ekranı;

Öğretmen Performans Yönetim Sistemi Modülü
Performans Yönetim Sistemi Modülü

Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Personeli Değerlendirme, Öğrenci Veli Değerlendirme, Zümre Değerlendirme eğitim videolarını da hazırladı ve öğretmen performans değerlendirme sisteminde değerlendiricilerin nasıl işlem yapması gerektiğini videolar ile anlattı.

MEB PERSONEL DEĞERLENDİRME

Bu kısımda öğretmenler, yöneticiler, idareciler ve kurum değerlendirmesi yapılmaktadır. 60 sorudan oluşan personel değerlendirme ekranında her bir soru 6 ölçekle değerlendirilebilmektedir. Fikrim Yok, Beş, Dört, Üç, İki, Bir seçenekleri değerlendiriciler tarafından seçilebilmektedir.

performans Değerlendirme kriterleri
Değerlendirme kriterleri

Öğretmen performans değerlendirme sisteminde ekranda görüldüğü gibi “Adil Davranabilme, Ahlaki gelişimi Destekleyebilme, Akademik Potansiyelini Kullanabilme, Çevre İle İşbirliği Yapabilme, Eğitim Öğretim Planlarını  Hazırlayabilme” soruları değerlendirmede kullanılacak 60 soru içerisinde yer almaktadır. Ölçek kısmında yer alan seçeneklerden birisi muhakkak seçilmelidir.

Sorular ekrana 10 adet olarak gelmekte olup 10 değerlendirme sorusu ilgili ölçek ile değerlendirildikten sonra sayfanın altında yer alan Formu Kaydet (Bir Sonraki Sayfaya Git) butonu ile diğer 10 soru ekrana gelmektedir.

öğretmen performans değerlendirme
Performans değerlendirme soruları

ogretmenlericin.com olarak diğer sorulardan da örnek verelim. “Etkili bir mesleki yönlendirme yapabilme, etkili zümre toplantıları yapabilme, insan kaynaklarını geliştirebilme, kaynakları geliştirebilme, hayatla ilgili becerileri geliştirebilme, insan kaynaklarını etkili bir şekilde yönetebilme” 60 soruluk değerlendirme kriterleri arasında yer almaktadır. Öğretmen performans değerlendirme kurum personeli değerlendirmesi kaydedildikten sonra değişiklik yapılamamakta olup değerlendirme ölçekleri doğru seçilmelidir.

Kurum Personeli Değerlendirme Eğitimi Videosu;

ÖĞRENCİ & VELİ DEĞERLENDİRME

Performans Yönetim Sistemi Öğrenci / Veli Giriş Ekranı da MEB tarafından aktif edildi. Öğretmen performans değerlendirmesinde değerlendirici rolünde olan öğrenciler ve veliler performans değerlendirme sistemine https://mebbis.meb.gov.tr/PYS/pys00003.aspx adresi üzerinden giriş yapabilecekler. Veli performans değerlendirme modülüne öğrenci okul numarası ve kendi TC numarası ile giriş yapabilecek.

Veli/Öğrenci giriş ekranı;

performans değerlendirme Veli/Öğrenci Girişi
Veli/Öğrenci Girişi

Sisteme giriş yapıldıktan sonra 48 soruluk bir değerlendirme ekranı gelecek olup ekran 10’ar soru ile ilerlemektedir. Kriterler boş bırakılırsa değerlendirici bir sonraki sayfaya geçememektedir. Öğretmen performans değerlendirme sistemi veli girişi yapılan bir değerlendirici ekranında örnek değerlendirme soruları;

Veli Öğrenci Değerlendirme Kriterleri

“Okuma becerilerini geliştirebilme, mesleki becerileri geliştirebilme, hayatla ilgili becerileri geliştirebilme, matematik okuryazarlığını geliştirebilme” gibi sorular yer almaktadır.

Öğrenci Veli Değerlendirme Eğitimi Videosu;

ZÜMRE DEĞERLENDİRME

Öğretmen performans değerlendirme sistemi modülünde üçüncü hususta zümre değerlendirmesidir. Performans değerlendirme modülü içerisinde Veri Giriş İşlemleri kısmında Sayısal Gösterge Girişi ile eğitim öğretim dönemi, ili, ilçesi, kurumu seçildikten sonra listele dendiğinde o kurumla ilgili sayısal gösterge formu gelmektedir.

performans sistemi Zümre değerlendirme
Zümre değerlendirme

124 sorudan oluşan değerlendirme kısmında cevaplar kısmına yüzde cinsinden oranlar yazılmaktadır. Sorular ekrana 7’şer olarak gelmekte olup kurumla ilgili olmayan kriter için iptal seçeneği işaretlenebilmektedir. İşlem yarım kalsa bile tekrar MEBBİS girişi yapıldığında performans değerlendirme kaldığı yerden devam etmektedir.

Zümre Değerlendirme Eğitimi Videosu;

Performans değerlendirme sisteminde Değerlendirme Grubu Oluşturma Ekranı üzerinden Değerlendirecek Personeli Seçimi yapılabilmektedir. Öğrenci ve Veli seçim ekranı, Zümre Seçim Paneli, Değerlendirme Takip Ekranı (Veli – Öğrenci), Değerlendirme Dışı Personel Seçimi Paneli ekranları da bu modül üzerinden düzenlenmektedir.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRMEKurumunuz Performans Değerlendirmeye Kapalı Göründüğünden İşlem Yapamazsınız… uyarısı alıyorsanız bulunduğunuz ilde tüm kurumlara performans değerlendirme modülü açılmamış demektir. MEB bu konuda resmi bir açıklama yapacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

  1. ÜNİVERSİTE MEZUNU ÖĞRETMENİ İLKOKUL HATTA OKURYAZARLIĞI OLMAYAN VELİLER ,EĞİTTİĞİ ÖĞRENCİLER DEĞERLENDİRECEK.MİLLİ EĞİTİM BAKANININ EĞİTİMDEN HABERİ OLMADIĞINI CUMHUR BAŞKANIMIZDAN BAŞKA HERKES BİLİYOR.CUMHUR BAŞKANIMIZ MAALESEF BİLMİYOR.24 YILLIK BİR EĞİTİMCİ OLARAK SÖYLENECEK TEK CÜMLE “EĞİTİMİN BİTTİĞİ YER”DİR.

  2. ”Hocaaam sen benim notunu düşük ver de gör sene sonunda nasıl olsa ben de senin notunu düşürürüm” demeyecek kaç öğrenci vardır acaba?… Bu hükümeti sonuna kadar destekliyorum ama bu kadar yanlis bir uygulama görmedim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM