Öğretmen performans değerlendirme sistemi uygulanacak mı?

Bakan İsmet Yılmaz TRT’de katıldığı programda eğitimle ilgili gündemdeki konular hakkında açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanı öğretmen performans değerlendirme yönetmeliği hakkında bilgi verdi. Bakan Yılmaz öğretmen performans değerlendirme sisteminin hayata geçirilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Öğretmen performans değerlendirme sistemi uygulanacak mı?

Öğretmen performans değerlendirme sistemi uygulanacak mı?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen performans değerlendirme sistemi için taslak yönetmeliğin hazırlandığını ve YÖK’e sunulduğunu hatırlattı. Geçtiğimiz aylarda 12 ilde uygulanan pilot uygulamanın verilerine göre öğretmenlerden %90 oranında memnuniyet olduğunu belirten Bakan Yılmaz İlkokul öğretmenlerinden lise öğretmenlerine doğru bu memnuniyet oranının düştüğünü ifade etti. Bakan İsmet Yılmaz genel anlamda öğretmenlerden %90’lık bir memnuniyet olduğunu açıklarken %10’luk memnuniyetsizliğin giderilmesi için de çalışacaklarını, çalışmaların hayata geçileceğini belirtti.

ÖĞRETMEN PERFORMANS SİSTEMİ

29.03.2018 tarihinde TRT Haber özel yayınına katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen performans değerlendirme sisteminin yürürlüğe girip girmeyeceği konusunda gelen soruyu cevaplandırdı. Sendikalar tarafından bu konuya gösterilen tepki ve eleştiriler Bakan Yılmaz’a hatırlatılırken, Milli Eğitim Bakanı performans değerlendirme sistemi ve kariyer basamaklarından öğretmenlerin memnun olduğunu ifade etti.

ÜLKENİZE HİZMET ETMİŞ OLMAZSINIZ

Bilim ne diyorsa, çağdaş dünya nereye gidiyorsa, Avrupa Birliği ve çağdaş ülkeler ne uyguluyorsa bunu uygulayacağız.” ifadesini kullanan Bakan İsmet Yılmaz çağın gerisinde kalınması durumunda ülkeye, öğrencilere, insanlara hizmet etmiş sayılmayacağını vurguladı. Amerika’da, İngiltere’de, Avrupa’da uygulama nasıl bunların dikkate alınması durumunda bu tartışmaların gereksiz olduğunun anlaşılacağının altını çizen Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 2006 yılında çıkan Öğretmen Yeterlik Mesleği Genel Yeterlikleri içerisinde performans göstergesi olduğunu belirtti. O dönemin Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk tarafından hazırlanan yeterlik çalışmasında öğretmen yeterliklerinin nerelerde kullanılacağının açıklandığını belirten Bakan Yılmaz öğretmen politikalarında bu yeterliklerin hayata geçirileceğini söyledi.

ÖĞRETMENLİK KARİYER BASAMAKLARI

Öğretmenlerin kariyer basamakları hakkında bilgi veren Bakan Yılmaz kariyer basamaklarında uygulamaya geçilmesi gerektiğini açıkladı. Uzman Öğretmenlik, Baş Öğretmenlik gibi kariyer basamaklarında özlük haklarının, mali hakların farklı olacağını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı, kariyer basamaklarının planlanması için de öğretmen performans değerlendirme sisteminin önemli olduğunu açıkladı. Başarılı olan öğretmenlerin maaşlarına zam yapılması, başarı olanların yurt dışına gönderilmesi başarılıların terfi ettirilmesi gibi hususların bu sistem içerisinde faaliyete geçeceğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı geçtiğimiz günlerde yanına gelen öğretmenlerin kendilerinden bazı konularda hizmetiçi eğitim talebinde bulunduğunu belirtti.

ÖĞRETMENLERDEN %90 MEMNUNİYET VAR

Yapılan pilot uygulamada değerlendirme katılan kişileri kasteden Bakan Yılmaz öğretmenler için %90’lık bir memnuniyet olduğunu açıkladı. Eğitimde genel kuralın bir kişinin dahi geride bırakılmaması olduğunu vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz oranın %100 olması gerektiğini söyledi. En büyük öğretmen memnuniyetinin ilköğretimde olduğunun altını çizen Milli Eğitim Bakanı üst kademelere çıktıkça bu memnuniyet oranının azaldığını ifade etti.

TALİME ÇIKMAM SEFERE DE GİTMEM

Bakan İsmet Yılmaz
İsmet Yılmaz

Performans değerlendirme sistemini eleştirenleri eleştiren Bakan İsmet Yılmaz “talime çıkmam, sefere de gitmem, verilen görevi de yapmam, beni müdüre sorma, beni veliye sorma, beni öğrenciye sorma, beni arkadaşlarıma sorma, beni bana sor” düşüncesi ile eğitimin kalitesinin artmayacağını vurguladı. Ülkesini, milletini, evlatlarını, öğretmenlerini seven onların gelişimin önünde engel olmaz ifadesini kullanan Milli Eğitim Bakanı, öğretmenleri temsil etmeyen istisnai kişilerin bu konuda eleştiride bulunduğunu söyledi.

PERFORMANS SİSTEMİ UYGULANACAK

Öğretmen performans değerlendirme sistemi ile ilgili çalışmaların yürütüldüğünü belirten Bakan Yılmaz, bu konuda üniversitelere yazdıklarını, yurt dışındaki uygulamaları incelediklerini, öğretmenlerin de görüşlerini aldıktan sonra olgunlaşacak olan performans sistemi uygulamasının hayata geçirileceğini söyledi. 2012 yılında çalışmalara başlanan ve 2013 yılında TBMM’de kabul edilen 10.Kalkınma Planına göre bu yıl içerisinde öğretmen performans değerlendirme sistemi kriterlerinin belirlenmesi gerektiğinin altını çizen Bakan İsmet Yılmaz, mecliste kabul edilen bir planın gereğini yapmak için bunun hayata da geçirilmesi gerektiğinin zorunluluğunu açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın 29.03.2018 tarihinde TRT Haber’de öğretmen performans değerlendirme sistemi hakkında yaptığı açıklama video;

ÇAĞIN GERİSİNE DÜŞMEMELİYİZ

2018 yılı içerisinde performans sisteminin kriterlerinin netleşeceğini belirten Bakan Yılmaz bunun dışında geriye gitmek çağın gerisine düşmektir dedi. “Biz bizden öncekilerin yaptıklarını yapıyoruz” açıklamasında bulunan Bakan Yılmaz geçtiğimiz yıllarda öğretmen performans değerlendirme sistemi hakkında oluşturulan alt yapı çalışmalarının olduğunu hatırlattı. Öğretmenlerin ülkeyi çok daha ileriye taşıyacaklarına inandığını vurgulayan Bakan Yılmaz hayata geçirilecek uygulamalarla birlikte eğitim seviyemiz daha yukarılara çıkacaktır dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Ögretmeni hicsizlestirmek demek. Beni ne veli ne ogrenci ne idare nede milli egitim bakanı ogretemenlik diplomami vermedi. Benim ogretmenligimi bunlardan ariyorsunuz. Soracagınız tek yer kaldı bırakın onlar degerlendirsin.

  2. FİLLANDİYA SİSTEMİNİ GETİRİYORSAN HEM NİMETİNİ HEM DE KÜLFETİNİ GETİRMELİSİN BAKAN BEY.ORADA SINIF SAYISI,ÇALIŞMA KOSULLARI, VE ÜCRETİ DE GETİR…SADECE PERFORMANSI DEĞİL.KAMUOYUNU YANLIŞ BİLGİLENDİRME…

  3. Kusura bakmayın sayın bakan ama hiçkimse memnun değil bu anketi kim yapmışsa soruşturma açılmasını isteriz doğru bir ankette en az yüzde 85 mennuniyetsizlik çıkacaktır bu sistem öğretmenleri mağdur eder ve bu ülkede doğru uygulanmaz birileri bunu öğretmenlere karşı kullanır

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM