Öğretmen rotasyonu için yargı engeli kalktı

Danıştay tarafından öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği kapsamında yer alan iki maddenin yürütmenin durdurulması kararı verildi.

Öğretmen rotasyonu için yargı engeli kalktı

Öğretmen rotasyonu için yargı engeli kalktı

Danıştay ikinci idare mahkemesi vermiş olduğu kararda öğretmen rotasyonunun yürütmesini durdurmamıştır. Danıştay, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği içerisinde yer alan iki madde için yürütmenin durdurulması kararı verdi.

HİZMET PUANINA GÖRE ATAMA OLAMAZ

Eğitim-İş sendikası tarafından açılan davada iki maddeye yürütmenin durdurulması kararı çıktı. Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilen maddelerden birisi, Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri’ne öğretmenlerin hizmet puanı esasına göre atanması. Danıştay tarafından verilen yürütmenin durdurulması kararında, öğretmenlerin ilgili okullara atanmasında sadece hizmet puanının esas alınmasının kamu yararı açısından olumlu görülmediği belirtilmiştir. Dava konusu öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 29.maddesi 1.fıkrasında yer alan “…hizmet puanı üstünlüğüne…” ibaresi ile 2.fıkrasına ilişkin yürütmenin durdurulması kararı verildi.

Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği 29.madde,

  1. Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerine atanmak üzere başvuruda bulunan öğretmenler tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre valiliklerce atanır.

  2. Adayların hizmet puanlarının eşitliği halinde, öğretmenlikteki hizmet süresi fazla olan adayın ataması yapılır. Eşitliğin devamı halinde atanacak aday kura ile belirlenir.

ATATÜRK İLKELERİ SINAV KONULARINDA OLACAK

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) tarafından açılan dava sonucu yürütmenin durdurulması kararı verilen diğer madde ise, sınav konuları arasında Türk İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük konularına yer verilmemesi. Danıştay vermiş olduğu kararın açıklamasında her türlü eğitim faaliyetlerinde Atatürk İnkılap ve ilkeleri ve Anayasada ifadesini bulmuş olan Atatürk milliyetçiliğinin temel alınacağına yer verdi.

ÖĞRETMENE ROTASYON

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son birkaç yıldır personeline yönelik rotasyon çalışması içerisinde yer aldı. Geçtiğimiz yıl son anda öğretmen rotasyonundan vazgeçilmişti. Eğitim-İş sendikası tarafından açılan davada Danıştay, öğretmen rotasyonu konusunda yürütmenin durdurulması kararı vermedi. Bu da MEB’in önümüzdeki dönemlerde öğretmenlere yönelik rotasyon çalışmasını hızlandıracağı yorumlarına yol açmaktadır.

MEB personeli için önümüzdeki dönemlerde rotasyon kaçınılmaz olarak gözükmektedir.

MÜDÜR PUANLAMASI

Danıştay’ın görüştüğü diğer madde ise öğretmenlere okul müdürleri tarafından yıl sonunda verilen ve verilecek olan performans puanlaması. Öğretmenlerin okul müdürleri tarafından değerlendirilmesin içeren maddenin yürütmesinin durdurulması kararı çıkmadı. Okul müdürleri öğretmenlere performans değerlendirme notu girmeye devam edecekler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM