Öğretmenin Ekonomik ve Sosyal Sıkıntıları TBMM’ye Taşındı

Öğretmenin Ekonomik ve Sosyal Sıkıntıları TBMM’ye Taşındı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal TBMM’ye soru önergesi sundu. Mahmut Tanal tarafından sunulan soru önergesinde öğretmenlerin zor çalışma koşulları, siyasal baskı iddiaları, sosyal ve ekonomik sıkıntıları yer aldı. Öğretmenlerin borçları nedeniyle icralık ve mahkemelik olduğunu Milli Eğitim Bakanı Nabi […]

Öğretmenin Ekonomik ve Sosyal Sıkıntıları TBMM’ye Taşındı

Öğretmenin Ekonomik ve Sosyal Sıkıntıları TBMM’ye Taşındı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal TBMM’ye soru önergesi sundu.

Mahmut Tanal tarafından sunulan soru önergesinde öğretmenlerin zor çalışma koşulları, siyasal baskı iddiaları, sosyal ve ekonomik sıkıntıları yer aldı. Öğretmenlerin borçları nedeniyle icralık ve mahkemelik olduğunu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istedi.

BORÇLARI NEDENİYLE İCRALIK VE MAHKEMELİK OLAN ÖĞRETMEN SAYISI KAÇ?

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın TBMM’ye sunduğu soru önergesi;

Görev yapan öğretmenlerin yüzde 33’ünün 1, yüzde 22’sinin üzerinde 2, yüzde 10’unun üzerinde de 3 banka kredisinin bulunduğu belirtilmektedir. Bu ekonomik sıkıntılarla birlikte okullarda öğretmenlerin zor çalışma koşulları ile siyasal baskı iddiaları nedeniyle öğretmen ler sosyal ve ekonomik sıkıntılarla boğuşmaktadır.

Bu bağlamda;

1 – MEB’e bağlı kadrolu ve sözleşmeli çalışan öğretmen sayısı kaçtır? Bu öğretmenlerden kaç tanesi icralık olmuştur?

2 – Mesleğini sürdürürken borçları nedeniyle mahkumiyet almış öğretmen sayısı kaçtır?

3 – 2002 -2016 yılları arasında Türkiye’de kaç öğretmen hakkında soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmalar neticesinde kaç öğretmene hangi cezalar verilmiştir? Bu öğretmenlerden kaçı kadın kaçı erkektir?

4 – 2002-2016 yılları arasında uzaklaştırma ya da başka idari yaptırımlar uygulanan öğretmen sayısı kaçtır?

– Mahkeme kararıyla idari yaptırım kararı bozulan dava sayısı kaçtır? Uzaklaştırma ya da yer değişikliği alan kaç öğretmen mahkeme kararı ile idari cezayı durdurmuş ya da görev yerine iadesini gerçekleştirmiştir?

6 – OECD ülkeleri içerisinde GSMH oranı göz önüne alındığında Türkiye öğretmen maaşı konusunda kaçıncı sırada bulunmaktadır?

Öğretmenler İçin

MEB Personel, Personel MEB Haber
Personel MEB Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM