Öğretmenler için kanun teklifi verildi

Öğretmenler için kanun teklifi verildi Öğretmenler için kanun teklifi verildi, teklif CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen’den geldi. Türkmen öğretmenler için bir kanun teklifi verdi. Teklif, askerlik görevini er ve erbaş olarak yapan öğretmenlerin askerlik sürelerinin zorunlu hizmet süresine sayılmasını öngörüyor. CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, askerlik görevini er ve erbaş olarak yapan öğretmenlerin […]

Öğretmenler için kanun teklifi verildi

Öğretmenler için kanun teklifi verildi

Öğretmenler için kanun teklifi verildi, teklif CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen’den geldi. Türkmen öğretmenler için bir kanun teklifi verdi. Teklif, askerlik görevini er ve erbaş olarak yapan öğretmenlerin askerlik sürelerinin zorunlu hizmet süresine sayılmasını öngörüyor.

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, askerlik görevini er ve erbaş olarak yapan öğretmenlerin askerlik sürelerinin zorunlu hizmet süresine sayılmasına ilişkin kanun teklifi hazırladı. Türkmen’in Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

CHP’den öğretmenler için kanun teklifi

Teklifin gerekçesinde, mevcut düzenlemeye göre askerliğini er ya da erbaş olarak yapan öğretmenlerin bu sürelerinin, zorunlu çalışma süresinden sayılmadığına işaret edilerek, bunun öğretmenlerin zorunlu hizmet sürelerini tamamlayamamaları nedeniyle tayin talebinde bulunamamaları gibi sorunlara neden olduğu belirtildi.

‘Askerlik zorunlu görev yeri sayılsın’

Gerekçede, “Mevcut durumda Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görevli iken askerlik hizmetini yapmak üzere aylıksız izne ayrılanlardan, askerlik hizmetini temel askerlik eğitiminden sonra zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında öğretmen olarak yerine getiren asker öğretmenlerin askerlik süreleri zorunlu çalışma süresinden sayılmaktadır. Kanun teklifiyle asker öğretmenlere tanınan haktan askerliğini er ve erbaş olarak yapan öğretmenler de yararlandırılarak söz konusu ayrım ortadan kalkmış ve öğretmenlerimizin mağduriyeti giderilmiş olacaktır” denildi.

Teklif ile Askerlik Kanunu’nda ilgili maddede düzenleme yapılarak, Silahlı Kuvvetlerde er ya da erbaş olarak askerlik yükümlülüğünü yerine getiren öğretmenlerin askerlikte geçirdikleri sürelerin zorunlu çalışma süresinden sayılması öngörülüyor.

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personel

TBMM/AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. bende nerak ettim ne durumda acaba.. eğer bu kanun geçerse geriye dönük olarak bu hakkı kullanabilirmiyiz

  2. Kanun değişikliği teklifi ne durumda inşallah biran önce yürürlüğe girer ve adaletsizlik ortadan kalkar

  3. Helal olsun vekilime umarim sesimize kulak verirler bu adaletsizlik kalkar ortadan.Yazik degil mi 4 yildir silopide olan adam askerlik yuzunden zorunlu hizmetini tamamlayamiyor.Seve seve yapariz askerligimizi bes para da istemeyiz ama zorunlu hizmetten sayin en azindan

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM