Öğretmenlerden MEB’e talep; 2017 yılı Eylül semineri memlekette alınsın

2017 yılı sene başı seminer çalışmaları için öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığından jest bekliyor. Eylül ayı mesleki çalışmaların Kurban Bayramı sonrasında başlayacak olmasından dolayı öğretmenler Eylül seminer çalışmalarının istenilen yerde alınması için talepte bulunuyor.

Öğretmenlerden MEB’e talep; 2017 yılı Eylül semineri memlekette alınsın

Öğretmenlerden MEB’e talep; 2017 yılı Eylül semineri memlekette alınsın

Eğitim öğretim yılı başında 1 Eylül tarihinden okulların açılacağı güne kadar olan süreçte öğretmenler sene başı seminer çalışması yapmaktadırlar. Bu sene 1 Eylül 2017 tarihinin ve sonrasında 4 Eylül 2017 Pazartesi gününün de 2017 yılı Kurban Bayramı tatili içerisinde yer almasından dolayı Eylül ayı mesleki çalışmalar 5 Eylül 2017 tarihinde Salı günü başlayacak.

ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ ÇALIŞMALARI

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında öğretmenler sene başı ve sonu sonu olmak üzere iki defa mesleki çalışmalara katılmaktadır. Sene başı mesleki çalışmalar 1 Eylül tarihinden okulların başlayacağı tarihe kadar olan süreyi, sene sonu mesleki çalışmalarda okulların kapanmasından 1 Temmuz tarihine kadar olan süreyi kapsamaktadır.

Okul öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği;

Mesleki Çalışmalar

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği;

Ortaöğretim Seminer
2017 YILI EYLÜL AYI SENE BAŞI MESLEKİ ÇALIŞMALAR

Öğretmenler için Milli Eğitim Bakanlığı yukarıda belirttiğimiz yönetmelikler içerisinde yer almayan hususları yayınladığı yazılarla düzenleyebilmektedir. Örneğin bazı dönemlerde Haziran seminerini öğretmenlerin istediği yerde almasına imkan tanıyabilmektedir. Sene sonu mesleki çalışmaların memleketinde ya da istenilen ilde alınması düzenlemesini sık sık görsek de sene başı yani Eylül mesleki çalışmaların istenilen yerde alınması uygulamasını şu ana kadar MEB pek uygulamadı diyebiliriz.

2017 yılı Kurban Bayramı tatili geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu kararı ile 10 güne çıkartıldı ve bayram öncesi hafta da kamuya tatil edildi. 2017-2018 yılı MEB çalışma takvimi kapsamında sene başı seminer çalışmalarının başlama tarihinde değişiklik olmadı ancak tatilde olacak öğretmenler seminer çalışmalarının en azından ilk haftası olan 4 günlük süreyi memleketlerinde, istedikleri yerde yapmak istiyorlar. 5 Eylül Salı, 6 Eylül Çarşamba, 7 Eylül Perşembe, 8 Eylül Cuma günlerini kapsayan senebaşı Eylül ayı seminer çalışmaları için Milli Eğitim Bakanlığının “seminerin istenilen yerde alınması” yönünde bir uygulamaya gidip gitmeyeceği önümüzdeki günlerde netlik kazanacak olup MEB’in bu konuda bu hafta ortasına kadar karar alması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

  1. Sayın müsteşarım evet haklısınız fakat şehir dışında olanlar için çok zor bir durum bilet artık yok nasıl donuş yapılacak inanın bir fikrim yok sadece şu bayram sonrasını bulunduğumuz ilde alsak inanın hersey daha yolunda gidecek. Umarım bu istegimizi gözardı etmezsiniz…

  2. Eylül 2017 mesleki çalışmalarının hiç olmazsa ilk haftasını bulundukları adreslerde almaları çok mantıklı.Çünkü bayram dönüşü yoğunluk ve bilet sıkıntısı olacak.Millet tatil yaparken öğretmenler bayramını yarıda mı bırakıp görev yerlerine gitsin.Bakanlığımızdan bu konuda yardım bekliyoruz.Aynı bilgileri bulundukları adreste de alabilirler.Çözüm bekliyoruz.Döneme sıkıntılı başlamak istemiyoruz bir öğretmen olarak.

  3. Seminer döneminde evlilik yapacağız ve iki farklı ilde düğün olacak ama bana kurumumdan hem rapor almama hemde mazeret izni kullanmama izin verilmiyor evlilik iznim üç gün böyle saçmalık olurmu bu nasıl adalet

  4. Bütün Öğretmenlerimizin, Eylül Ayı Sene Başı 2 Haftalık Sayılan Seminer Çalışmalarına bulundukları tatil adreslerinde katılmalarını istiyorum. Milli Eğitim Bakanlığı’mızın bu konuda anlayış göstereceğine inanıyorum. Yabancı Dil Öğretmeni Vehbi ÖZ

  5. Kendi Memleketimden de Formatör öğretmenlerden alacağım bilgiler albilirim ayrıca kurban bayramında 1.1limon insanın yer değiştireböleceğim turizmcilerce söyleniyor. Vasat binada bayram dönüşü 400 bin memlekette olan öğretmenleri döndüğünü düşünürsek yollarda ALLAH yardimci olsun

  6. Bari ilk hafta memlekette olsa çünkü o kadar öğretmen nasıl gitsin bir günde okuluna, gitmeye çalışması zaten olası trafik kazası demek.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM