DOLAR 5,7193
EURO 6,3395
ALTIN 270,1
BIST 107.691
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Öğretmenlerin 2019 Eylül Mesleki Çalışma Programı yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin 02-06 Eylül 2019 tarihleri arasında mahalli hizmetiçi eğitim faaliyeti hakkında resmi yazı illere gönderildi.

Öğretmenlerin 2019 Eylül Mesleki Çalışma Programı yayınlandı
27.08.2019
A+
A-

Öğretmenlerin 2019 Eylül Mesleki Çalışma Programı yayınlandı

Geçtiğimiz aylarda yapılan değişiklikle birlikte 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takviminde değişikliğe gitmiş, Ekim ve Nisan ayları içerisine de birer hafta tatil eklemişti. Bu tatil sadece öğrenciler için olacak olup öğretmenler bu sürelerde okullarda seminer çalışmalarına, düzenlenecek olan eğitim faaliyetlerine katılacaklar. MEB bu yüzden sene başı mesleki çalışma programı yayınlamadı.

SENE BAŞI HİZMET İÇİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü
tarafından 26.08.2019 tarihli, 15329644 sayılı ve Hizmetiçi Eğitim Faaliyeti konulu resmi yazı ile öğretmenlerin 02-06 Eylül 2019 tarihleri arasında mahalli hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılacakları belirtildi. Eylül 2019 sene başı mesleki çalışmaları bu şekilde yapılacak.

EYLÜL 2019 SEMİNER ÇALIŞMALARI

MEB tarafından illere gönderilen resmi yazıya göre 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla öğretmen ve yöneticilere MEB tarafından belirlenen programların 02-06 Eylül 2019 tarihleri arasında mahalli hizmetiçi eğitim faaliyeti olarak düzenleneceği açıklandı.

Sene başı seminer çalışmalarında uygulanacak hizmet içi eğitim faaliyetleri;

 • Oryantiring Eğitimi Kursu,
 • Doğa Yürüyüşü (Yaz) Eğitimi Kursu,
 • Masal Anlatıcılığı Eğitimi Kursu,
 • Müze Eğitimi Kursu,
 • Zekâ Oyunları Uygulamaları Eğitimi Kursu,
 • Akıl ve Zekâ Oyunları Eğitimi Kursu,
 • Kapsayıcı Eğitim Bağlamında Okul Yöneticilerinin Mesleki Becerilerinin Gelişimi Eğitimi Kursu,
 • Kapsayıcı Eğitim Bağlamında Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenlerinin Rehberlik Becerilerinin Geliştirilmesi Eğitimi Kursu,
 • Kapsayıcı Eğitim Bağlamında Türkçenin İkinci Dil Olarak Öğretilmesine Yönelik Öğretmen Kapasitesinin Güçlendirilmesi Eğitimi Kursu,
 • Eğitimde Drama Eğitimi Kursu,
 • Türkçe’nin Kullanımı ve Diksiyon Eğitimi Kursu

2019 yılı Eylül ayın sene başı öğretmenlerin seminer çalışmaları ile ilgili resmi yazı;

Sayfa 1;

Eylül 2019 öğretmenlerin Seminer çalışmaları

Seminer çalışmaları

Sayfa 2;

Eylül 2019 öğretmenlerin Seminer çalışmaları

Mesleki çalışma

AÇIKLAMALAR

MEB’in sene başı hizmet içi eğitim faaliyetleriyle ilgili açıklamaları;

 • İsimleri belirtilen faaliyetlerden en az 2 (iki) hizmetiçi eğitim faaliyeti belirlenerek il genelinde düzenlenecektir.
 • Bu eğitimlerde Genel Müdürlüğümüz web sayfasında yer alan Standart Eğitim Programları kullanılacaktır.
 • Eğitimler, 02-06 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.
 • Belirtilen faaliyetlerde görevlendirilecek eğitim görevlileri Bakanlığımızca merkezi olarak düzenlenen ve söz konusu faaliyetin eğitici eğitimine katılanlar arasından görevlendirilecektir.
 • Eğitimlere, düzenlenecek programın hedef kitlesinde belirtilen kriterleri taşıyanlar kursiyer olarak katılacaktır.
 • Eğitimlerin sonunda söz konusu eğitimlere ait istatistiki bilgiler (faaliyet sayısı ve numarası ile faaliyete çağrılan ve katılan kursiyer sayısı) kurs bitimini müteakip en geç 10 (on) gün içerisinde Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne gönderilecektir.
 • Eğitimler, zorunlu olmadıkça katılımcılara yolluk-yevmiye gerektirmeyecek şekilde il veya ilçe merkezlerinde yapılacaktır. Eğiticilerin yolluk-yevmiye ve ek ders ücretleri Valiliklerce karşılanacaktır.

SEMİNER PROGRAMI PDF DOSYASI İNDİR>>> TIKLAYINIZ

MEMLEKETTE SEMİNER ALMA

Sene başı seminer çalışmaları memlekette alınabilir mi? MEB tarafından 10.07.2019 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında Öğretmenler Mesleki Çalışmaları başka il veya ilçelerde alamayacaklar. Kendi okullarında mesleki çalışmaları yapacaklar (TIKLAYINIZ) İlgili değişiklikle birlikte gerek sene başında gerek sene sonunda öğretmenler mesleki çalışmalarını istedikleri illerde alamayacaklar. Sadece kendi okullarında seminer çalışmalarına katılabilecekler.

YORUMLAR
 1. Mehmet dedi ki:

  yardımınız için şimdiden teşekkür ederim…

  1.sorum babamın sağlık özünden dolayı başvuru yapacağım bulunduğum ilden sağlık raporu aldıktan sonra atamadığım il sağlık müdürlüğünden tedavisi burada devam edemez raporunu babamı götürmeden kendim alabilir miyim?
  2.sorum raporun içerisinde birden fazla hastalık olabilir mi?
  3. Sorum vukuatlı nufus örneği benim adıma mı başvuracağım yakınımın adına mı olacak?

  1. Editör dedi ki:

   1. Evet alabilirsiniz. Sağlık kurulu raporu ile başvuru yapacaksınız. 2. Olabilir, raporda tedavi gerektiren rahatsızlıkları bulunmaktadır şeklinde benzer ifadeler olmalı. 3. Sizin ve hastanın adına olacak.

 2. İlnur dedi ki:

  Merhaba il dışından seminer için rapor almam gerekiyor 30 agustos cuma gününden aile hekiminden alabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   30 Ağustos resmi tatil.