Öğretmenlerin diplomaya bağlı alan değişikliği hakkında açıklama

Aralık ayında yapılacak olan öğretmenlerin alan değişikliği yer değiştirmesi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin açıklama yaptı. Tekin açıklamasında alan değişikliğinin dar bir kapsamda tutulacağına işaret etti.

Öğretmenlerin diplomaya bağlı alan değişikliği hakkında açıklama

Öğretmenlerin diplomaya bağlı alan değişikliği hakkında açıklama

Dört yıldır yapılmayan alan değişikliği Aralık 2017’de tekrar yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 30 Ağustos 2017 tarihinde yapılan basın açıklamasında 2017 yılı alan değişikliği takvimi açıklanmış, alan değişikliğine bağlı yer değiştirme tayin işlemleri için gözler Milli Eğitim Bakanlığına çevrilmişti. 15 Eylül 2017 tarihinde EBA üzerinden açıklamalarda bulunan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin alan değişikliği hususunda öğretmenler için bilgi verdi.

2017 YILI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ TAKVİMİ

MEB tarafından 30.08.2017 tarihinde yapılan basın açıklamasında “Alanlar itibarı ile zorunluluk arz eden durumlar dikkate alınarak, öğretmenlerin alan değişikliği başvuruları ise 18 – 22 Aralık 2017 tarihleri arasında alınacak ve sonuçlar 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilecektir. Alan değişikliği gerçekleştirilen öğretmenler, 19 Ocak 2018 tarihinden itibaren ilişiklerini keserek yeni görev yerlerine başlayacaklardır.” ifadesine yer verilmiş, alan değişikliği takvimi olarak 18-22 Aralık 2017 tarihleri arasında başvuru, 27 Aralık 2017 tarihinde ise alan değişikliği sonuçlarının ilan edileceği belirtildi.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA AÇIKLAMA

Öğretmenlerin alan değişikliği konusunda ogretmenlericin.com olarak bizlerde çok fazla soru aldığımızı belirtelim. Alan değişikliği diplomaya bağlı mı olacak, hangi alanlarda alan değişikliği yapılacak soruların cevaplarını şu anda vermemiz çok zor. MEB’in 2017 yılı alan değişikliği yer değiştirme kılavuzu yayınlamasını bekleyeceğiz.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından öğretmenlerin alan değişikliği konusunda yaptığı açıklamanın videosu;

Tekin açıklamasında bazı alanlarda öğretmen açığının kapatılması için alan değişikliği uygulamasına başvurulduğunu ifade etti. MEB’in son dönemde öğretmenlerin alan değişikliği konusunda cimri davrandığını da belirten Müsteşar Yusuf Tekin, sendikalar ve öğretmenler tarafından alan değişikliği taleplerinin sık sık kendilerine geldiğini de açıkladı.


Sosyal Medyada Paylaşın:

18 yorum

 1. Sayın MEB müsteşarımızın yaptığı açıklama herkes için doğru olan. İnşAllah özel eğitim alanındaki açık kontanjanını sınıf öğretmenleriyle doldurmazlar. Heleki mezun sayısı ve alınacak özel eğitim mezunu sayısı dikkate alındığında, tek bir sınıf öğretmeninin bile özel eğitim alanına alınması yapılan bu açıklamaya uygun düşmez.

 2. Adamın hadsizliği gerçekten alkışlanacak derecede. Okul öncesi puanları özel eğitim ya da pdr puanlarıyla kıyaslanamaz bile. Üniversitede alınan eğitim farkıda uçurum derecesinde. Bu söylenen hukuken kesinlikle yanlıştır. Ayrıca gerçekten hayal gücünüz ve hak yeme hızınız hayrete düşürür derecede

 3. Okul öncesi öğretmenleri özel eğitim ve rehberlik alanlarına şartsız koşulsuz geçiş yapabilmeli,meb yetkililerinin dikkatine önemle sunuyorum…

 4. Okulöncesi öğretmeni ve P.D.R.(Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık) Yükseklisans mezunu olarak,Anaokullarında Psikolojik Danışman olarak görev almak istiyoruz.

 5. Alan degisikligi bir haktir.Yetkililerimizden Yan alana gecis de dahil olmak uzere alan degisiklik hakkinin uygulammasini talep etmekteyiz saygilarimla

 6. 2013 teki alan değişikliğinden sonra 2014 ikinci ildışı tayinlerinde sınıf öğretmenliği tayin puanları ciddi oranda düşmüş.Bu alan değişikliğinden sonra da aynı şey olurmu acaba?

  Cevapla

 7. Yan alana geciş hakkı istiyoruz. Daha önce geciş yapanlar gibi bizde aynı haktan yararlanmak istiyorum.

 8. Yanalan bazlı alan değişikliği diplomaya dayalı yapılmalıdır fikri hasıl olmuştur .İnsallah yapılır

 9. 5. sınıflarda uygulamanya başlayan ingilizce dersi için diğer yabancı dil mezunlarınıda atanma hakkı verilmesini istiyoruz.. almanca fransızca mezunu olup yan dal olarak ingilizce seçen bir sürü mezun var ve bu insanlar özel kurumlarda zaten ingilizce öğretmenliği yapabiliyor.. 2007 yılında açılan dava sonucu atanma hakkı elinden alınan diğer yabancı dil mezunlarına tekrar hak verilmeli..

 10. Alan değişikliği diplomaya dayalı ve geniş kapsamlı olsun..sınırlı, dar tutulursa amacına ulaşmaz…

 11. ilkokullarda bıranş öğretmeni derse girmesin.sınıf öğrtmni girmeden ek ders ücreti alıyor.bıranş öğretmeni derse girerse ücret alıyor.Haksızlık ve devlete zarar.

  • Metin bey bu yorumunuzdan Meb de öğretmen olmadığınızı anlıyoruz. Doğrusu şu .Okul idareleri öğretmenlere destek eğitim odalarında görev vererek, ders konusunda yetersizliği olan öğrencilere eğitim verdirir. HİÇ BİR İDARE SINIF ÖĞRETMENİNİ BOŞTA BIRAKMIYOR.FARKLI FARKLI GÖREV VERENDE VAR. TEK TEK YAZMAK İSTEMİYORUM. ÖĞRETMENLER ALDIĞI ÜCRETİ SON KURUŞUNA KADAR HAK EDİYOR.

   • Ahmet bey bu yorumunuzdan sınıf öğretmeni ya da sınıf öğretmenliği temelli idareci olduğunuz anlaşılıyor. 11 yıldır 4. sınıfların dersine giren ben hiç bir öğretmeni o dediğiniz destek eğitim odasında görmüş değilim, elinde çayı öğrenmeler odasında oturmaktan başka…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM