Öğretmenlerin Doğum Sonrası Yarım Gün İzni İle İlgili Açıklama

İKGM doğum sonrası memurların yarım gün izin kullanması ile ilgili uygulamanın öğretmenler için nasıl uygulanacağı hususuna açıklık getirdi.

Öğretmenlerin Doğum Sonrası Yarım Gün İzni İle İlgili Açıklama

Öğretmenlerin Doğum Sonrası Yarım Gün İzni İle İlgili Açıklama Yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) doğum sonrası memurların yarım gün izin kullanması ile ilgili uygulamanın öğretmenler için nasıl uygulanacağı hususuna açıklık getirdi.

İKGM tarafından yapılan açıklamada öğretmenlerin diğer memurlardan, personellerden farklı bir duruma sahip olduğunu, sınıf öğretmenlerinin ve diğer alan öğretmenlerinin günlük zorunlu çalışma süreleri dikkate alınarak, ders bütünlüğü bozulmadan bir düzenleme yapılması gerektiğini açıkladı.

DOĞUM SONRASI YARIM GÜN İZİN HAKKI

Doğum yapan memur analık izni sonunda başlamak üzere birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, üçünce ve sonraki doğumlarda ise altı ay süre ile yarım zamanlı çalışma talebinde bulunabilmektedir. Öğretmenlerin bu hüküm kapsamında  günlük çalışmaları gereken sürelerinin yarısı kadar çalışma talebinde bulunmaları halide bu öğretmenlerin ders programlarının bu zaman zarfında nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda tereddüt edilmesinden dolayı İKGM açıklama yaptığını belirtmiştir.

İKGM, MEB personelinin bu hakkını kullanması için birliğin sağlanması gerektiği hususunu vurgulayarak, yarım zamanlı çalışma talebinde bulunan öğretmenlerden normal eğitim ya da ikili eğitim yapan okullarda çalışan sınıf öğretmenleri ile diğer alanlardaki branş öğretmenlerinin ders programlarını düzenlerken ders bütünlüğünün bozulmamasına dikkat edilerek planlama yapılmasını belirtmiştir.

İKGM NE DEMEK İSTEDİ?

İKGM tarafından yapılan bu açıklamada biz bir netlik göremedik. Ders bütünlüğü bozulmaması hususunda kasıt nedir? İKGM bir nevi bu açıklaması ile İl Milli Eğitim Müdürlükleri insiyatifine mi bırakmıştır?

İKGM yaptığı açıklamada memurların haftalık çalışma saatinin 40 saat olduğunu vurgulamıştır. 5 iş gününden günlük 8 saat çalışma süresi yapar. Bunun yarısı ise 4 saat yapar. Öğretmenler 4 saat okula gelip sonrasında kalan süreçte mi bu hüküm çerçevesinde değerlendirilecektir?

Doğum Sonrası Analık İzninden Sonra Günlük Çalışma Süresinin Yarısı Kadar Tercihe Göre İzne İlişkin Açıklama TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. hem çocuk çocuk diyorsun sonra da öğretmenleri mağdur ediyorsun. yeniden düzenlenmeli bu . öğretmenlere daha fazla kolaylık sağlanmalı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM