‘Öğretmenlerin eş durumu atamasında büyük değişiklik yaptık’ açıklaması

Bakan İsmet Yılmaz öğretmenlerin eş durumu özür grubu atamasında öğretmenlerin eşlere tabi olmadığını, eşlerin öğretmenlere tabi olduğunu açıkladı. Eş durumundan öğretmenler değil, öğretmenlerin eşleri gelecek ifadesini kullandı.

‘Öğretmenlerin eş durumu atamasında büyük değişiklik yaptık’ açıklaması

‘Öğretmenlerin eş durumu atamasında büyük değişiklik yaptık’ açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmenlerin eş durumu özür grubu ataması ve öğretmen atamalarında mülakatın uygulanması konusunda açıklamalarda bulundu. Doğu ve Güneydoğu bölgelerine atanan öğretmenlerin büyük kısmının kısa sürede eş durumu ile farklı yerlere yer değiştirme talebinde bulunduğunu ve o bölgelerin sık sık öğretmensiz kaldığını açıklayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, getirdikleri düzenleme ile birlikte öğretmenlerin eş durumunda da farklı bir uygulamaya gidildiğini ifade etti.

EŞLER ÖĞRETMENE BAĞLI OLACAK

Eğitimde en önemli unsurun öğrenci olduğunu, 18 milyon öğrenciyi düşünmeleri gerektiğini belirten Yılmaz, öğretmenlerin öğrencilerini iyi tanımaları gerektiğini vurguladı. Yılmaz öğretmenin öğrencinin ailesini, öğrencinin çalışma ortamını, öğrencinin ailesinin gelir durumunu bilmesinin eğitimde önemli bir yere sahip olduğunu ancak görev yerinde bir yıllık sürede bir öğretmenin bunları öğrenmesinin de mümkün olamayacağını ifade etti. Bu yüzden öğretmenlerin eş durumu atamasında da değişiklik yaptıklarını, öğretmenlerin atandıkları andan itibaren kısa süre içerisinde özür grubu tayinleri ile yer değiştirme talebinde bulunmasını aile bütünlüğünün korunması adına değiştirdiklerini vurguladı.

Öğretmenin eşinin mühendis olması durumunda mühendis eş öğretmenin yanına gidecek, doktor olan eş öğretmenin yanına tayin isteyecek, eşi polis olan öğretmen eşinin yanına değil polis olan eş öğretmen olan eşinin yanına yer değişikliği talebinde bulunacak ifadesini kullanan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, bu konularda aile bütünlüğünü de anayasaya tabii kalarak korumak için yasa değişikliği yaptıklarını açıkladı. Öğretmenin diğer meslek gruplarına bağlı olmayacağını vurgulayan Yılmaz, diğer meslek gruplarından olan eşlerin örğetmenin yanına eş durumu ataması isteyeceğini belirtti. Kaymakam olan eşin dahi öğretmen olan eşin yanına gideceğine değinen Yılmaz, özel durumların da olabileceğini vurguladı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

232 yorum

 1. Sayın editör merhabalar ben 2018 yılı Ekim ayında 3.yılımı dolduracak sözleşmeli öğretmenim Ekim 2018 de kadroya geçeceğim yeni değişikliğe göre Şubat 2019 da es durumu yapabilir miyim eşim. Polis

  • Yeni değişiklik hayata geçmedi, bu yüzden sorunuza dediğiniz gibi cevap veremeyiz. Şu andaki mevzuata göre 4 yılınız dolduktan sonra eş durumu yapabilirsiniz.

 2. Merhaba ben öğretmenim üniversite bitirdikten sonra atanmam oldu ilk senem 2.ci yılımı özel sektör de ogretmen olarak çalışan eşimin yanına tayin istediğim de gidebgidebilecek miyim? Sözleşmeli öğretmenim cevaplar misiniz lütfen

 3. Ben istanbulda 7 yıldır görev yapan bir ingilizce ogretmeniyim esim malatya Arapgirde sozlesmeli öğretmen olarak gorev yapıyor ocak 2019da eş durumu isteyecem fakat ilcenin kadrosunun dolu olduğu söyleniyor acaba buna ragmen atamam yapılır mı teşekkürler

 4. Evleneceğim kişi özel sektörde çalışıyor ben sözleşmeli öğretmenliği bitirdikten sonra onun yanina tayin istediğimde kesin gidebiliyor muyum ?

 5. ben öğretmenim 7 yıllık eşim ocak ayında polis olacak aktif sigorta primi 90 gün 2016-2017den kalan 260 günü var ocak 2019 a kadar 30 gün daha primi olacak. ben eşimin yanına gitmek istiyorum.son 2 yılda 360 gün prim şartı sağlanmasa da tayinim olur mu şubatta?

  • Merhaba, eşiniz polis olarak atandıktan sonra sigorta önemli olmayacak. Eşiniz kamu personeli olacak ve yanına tayin isteyebilirsiniz.

 6. Yabanci uyruklu biriyle evlenmeyi düşünüyoruz fakat türkiyede kalacaz herhangi bi yere atandıktan sonra evlendikten sonra eş durumu ile onun olduğu yere atanabilir miyim?

 7. Ben Uzman çavuşum kız arkadaşım mardinde sözleşmeli öğretmen bende sözleşmeliyim evlenmeyi düşünüyoruz bizim tayin durumu nasıl olur? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Şu şartlarda sizin eş durumunuz olmaz. Eşiniz sözleşmeli öğretmen olduğu için 4 yıllık süresi dolunca eş durumu isteyebilir.

 8. Merhabalar eşim sözleşmeli öğretmen ben piyade astsubayım ve bulunduğu bölgede çalışabiliyorum eş durumundan öğretmen olan eşimin yanına tayin isteyebiliyormuyum ve şuan ilk görev yerim de çalışmaktayım teşekkürler.

 9. Ben iki buçuk yıldır zabıta memuruyum. Eşim büyük ihtimalle şubatta sözleşmeli öğretmen olarak atanacak. Bizim durumumuz nasıl olur.

 10. merhaba. ben 30 ekim 2018 de hatay’a sözleşmeli olarak atandım. eşim kadrolu öğretmen. eşim yanıma ne zaman eş durumundan tayin isteyebilir. ayrıca yeni kararda 3+1 şeklinde değişiklik oldu. bu değişiklikte eşim ankara’da kalsa ben ne zaman eş durumu isteyebilirim. Teşekkürler

  • Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ile ilgili netlik yok. Çünkü 3+1 hala yasalaşmadı. Yasalaşsa dahi Bakanın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre 4 yıl sonra istenebiliyor durumu ortaya çıktı. Eşiniz kadrolu öğretmense Ocak 2019 da tayin hakkı verirlerse yanınıza tayin isteyebilir.

 11. Mrb ben adana da ogrtmrnim 2 yildir esim mersinde saglik teknikeri mersinde ikamet ediyoruz ve mersinde calismk istiyorum es durumndan mersine gelemiyecek miyim

 12. merhablar.kız arkadaşım sözleşmeli öğretmen evlenmeyi düşünüyoruz ama bende izmirde çalışıyorum askeri personelim,izmirden başka bir yere tayinim yok bölümüm gereği.malum sözleşmeli öğreten durumuda belli.bizim tayin olayı nasıl olacak bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim.

  • Merhaba, şu andaki mevzuat gereği kız arkadaşınız atandığı yerde 4 yıl çalıştıktan sonra yanınıza eş durumu isteyebilir.

 13. Eşim izmirdr özel bir şirkette mühendis ben doğuda görev yapıyorum. Eşim 365 günü doldurduğunda yanına gidrbilecek miyim

  • Merhaba ben sözleşmeli öğretmen olarak hatay’a atandım 2018 eylülde. Nişanlım da denizli’ de asistan doktor. Eş durumu için ne yapmalıyız, o asistan olduğu için sanırım 4 yıl ihtisasını oradan alması lazim . teşekkürler

   • Merhaba, siz sözleşmeli öğretmen olduğunuz için şu andaki mevzuat hükümleri çerçevesinde siz 4 yıl sonra eş durumu yapabilirsiniz. Eşiniz doktor olduğundan eşinizin sizin yanınıza gelip gelmemesi durumu için Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine bakmanız gerekiyor. Siz gidemezsiniz ancak eşiniz yanınıza gelir mi bilemiyoruz.

 14. Merhaba arkadaşım doğu görevini yaptı iç Anadolu geldi kendisi kadrolu öğretmen eşi bu yıl öğretmen oldu ve haziranda doğum yaptı Eylül ayında hakkariye atandı sözleşmeli öğretmen olarak. Eşlerden biri doğu görevi yaptı bu durumda eş durumu isteyemezmi. Bebeği ve kendisi Hakkari de eşi kayseride

 15. Merhaba ben dershanede öğretmenim eşim,istanbulda kadrolu öğretmen eş durumunda yanıma gelmesi için benden aranan şartlar neler ? Son iki yol 365 gün sigorta şartı 2017-2018 yılınımı hesaplayacagım

  • Merhaba, eşiniz Şubat 2019 da eş durumu yapacaksa sizin Şubat 2017-Şubat 2019 arası 360 gün sigortanızın olması lazım. Eğer Ağustos 2019 da eş durumu yapacaksa sizin sigortanızın Ağustos 2017-Ağustos 2019 arası 360 gün olması gerekiyor.

 16. Merhaba .. Ben kadroluyum şuan mecburi hizmetimi yapıyorum ege bölgesinde .. Eşim izmire sözleşmeli atandı ben onun yanına gidebiliyor muyum ?

 17. Merhaba eşim sözleşmeli öğretmen. Ben devlet üniversitesinde ar. görevlisiyim. Eşimin yanına gidebilir miyim

  • Merhaba, sizin eşinizin yanına gidip gitmeyeceğiniz sizin bağlı olduğunuz birimin atama mevzuatında yazar. Biz bu hususu bilemeyiz. Kurumunuza sormanız lazım. Eşiniz sözleşmeli öğretmen, eğer eşinizin özlük ve atama hakkı ile ilgili soru sormuş olsaydınız cevaplardık ancak bu durumda siz tayin isteyeceğiniz için sizin biriminizi ilgilendiriyor.

 18. Mrb ben ve eşim batmanın farklı ilçelerinde sözleşmeli ögretmeniz(ikimizde sözleşmeliyiz) eş durumu isteyebiliyor muyuz?

  • Hocam geçen sene ikisi de sözleşmeli olan öğretmen için bu hak verilmişti ancak Ağustos döneminde bunla ilgili bir hak tanınmadı.

 19. Nişanlım sözleşmeli öğretmen. 1yıldır Doğu görevinde. Ben sözleşmeli mühendisim. Evlenirsek eş durumu ile yanıma gelebilir mi?

 20. Eşim sözleşmeli öğretmen olarak şanlıurfaya atandı.Ben trabzonda kadrolu öğretmenim. Eş durumu istedim ama bölümünüze kontenjan açılmamıştır diyor. İl emriyle atama var mı? Konaklama bölümü öğretmeniyim 6yıl ayrı mı kalacağız?

 21. Merhaba. Ben deniz kuvvetlerinde uzmançavuşum eşim sinif öğretmeni olarak bu yıl atanacak vegöreve başlayacak ben doğuda görev yapamayacağim için esim eş durumundan yanıma tayin isteyebilir mi.?

  • Merhaba, eşiniz sözleşmeli öğretmen olarak atanacağı için şu andaki mevzuata göre sözleşmeli öğretmenler atandıktan sonra 4 yıl eş durumu isteyemez. Sizin Deniz Kuvvetlerinde çalışmanız bu durumu değiştirmiyor.

 22. Merhaba.ben jandarma genel komutanlığı bünyesinde uzman çavuşum eşim ise 5 yıllık kadrolu bir öğretmen ben Şırnak’ta o Van’da görev yapıyor acaba eşimin yanına tayin isteme hakkım var mıdır?

  • Merhaba, siz askeri personelsiniz sizin onun yanına tayin isteyip istememe durumunu biz bilemiyoruz. Sizin yönetmeliğinize bakmak gerekli.

 23. Merhaba 3.2.2018 tarihinde evlendim. Eşim emekli bir bey 365 gün Şubat da, dolduğu için şimdi tayin istiyorum. Ancak bunun olamayacağını belirtiyorlar. Kılavuzda ki ibaraye göre. Anlaşmalı bir evlilik değil bunun için ne yapabilirim. Emsal bir hukuk davası var mıdır? Dava açarsam şansım ne olur. Buda aile bütünlüğüne uymuyor. Ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.

 24. Merhaba ben bu sene sinava girdim ve ogretmen olarak atanacagim insallah. Ben atandigimda esim dogu gorevini bitirmis ve 6-8 senelik bati tayini yeni baslamis olacak.Esim Astsubay. Ben atandigim yerden batiya onun oldugu yere tayin isteyebiliyor muyum yoksa o da tekrar benle dogiya mi geleck yanitlarsaniz cok sevinirim teskler..

  • Merhaba, şu andaki mevzuata göre siz sözleşmeli öğretmen atandıktan sonra en erken 4 yıl sonra eşinizin yanına eş durumu yapabilirsiniz.

 25. Merhaba. Eşim sahil güvenlik komutanlığında uzman çavuş atandığımda aday ogretmenliğimi tamamladıktan sonra yanına eş durumundan tayin isteyebilir miyim? O doğuda deniz olmadığı için benim yanıma isteyemiyor.

 26. Merhaba ben sözleşmeli öğretmenim. Eşimde Dr. Öğretim Üyesi(eski adıyla yardımcı doçent). Eşim akademik personel olduğu için tayin hakkı yok. Akademik personel de sözleşmeli oluyor. 6 aydır görev yapıyorum. 1 yılım doldup adaylığım kalktığında eşimin yanına eş durumu isteyebiliyor muyum? Bu arada ikimizde doğuda çalışıyoruz.

 27. Merhaba eşim polis memuru İstanbula urfadan tayin oldu temmuzda. Ben 6 yıklık kadrolu öğretmenim urfada. Eş durumuyla İstanbul tercih edebiliyor muyum. Gerekli evraklar neler nerden ğnceleyebiliriz. Teşekkürler

 28. Merhaba benim eşim ibb ye bağlı olarak spor kompleksi de özel güvenlik olarak çalışıyor. Ben öğretmen olarak atandıgımda eşimin durumu ne olur bilgi verirseniz cok sevinirim. Tesekkurler

 29. Merhaba. Sözleşmeli olarak görev yaptığım yerde 4 senemi doldurduktan sonra mı eş tayini isteyebiliyorum? Önceki senelerde tayin isteme işlemi yapılamıyor mu? Bir de bakmakla yükümlü olduğumuz kişiler varsa nasıl bir yol izlenmeli?

  • Merhaba, şu andaki duruma göre 4 yıl dolduktan sonra eş durumu yapabilirsiniz. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişiden dolayı tayin isteyemezsiniz.

 30. Merhaba , benik sözleşmeli öğretmen olarak atamam oldugu takdirde eşim (jandarma astsubay ) es durumu ile yanıma tain isteyebilir mi ? Bu tain görme islemlerinin süresi var mı ? Eşler magdur edilmeyecek deniyor ama ic işleri Bakanlığı bu konuda tam ve net bir tarih vermiyor , nasıl nir yol izlenmeli ? Dilekçe her iki Bakanlığı da mı verilmelı ?

  • Merhaba, eşiniz jandarma olduğundan onların yönetmeliğine bakmak gerekiyor. Biz onların yönetmeliğini bilmiyoruz ancak MEB’de böyle bir yönetmelik maddesi yok. Eşiniz bağlı bulunduğu personel atama birimine sormalı. Oradan bilgi alabilirsiniz.

 31. Merhaba ben şırnakta 2 yıldır görev yapıyorum polis memuruyum normal şartlarda 1 yılım kaldı eşimde şırnakta sözleşmeli öğretmenlik yapıyor 2 yıl oldu onunda ben 2 yıl daha kalsam onun 4. Senesi tamamlanmış oluyor kadroya geçince benimle gelebiliyormu ?

  • Merhaba, 2 sene sonra eşiniz toplamda 4 yıllık sözleşme süresini tamamlamış olacak. Şu andaki mevcut mevzuata göre sözleşmeli öğretmenler 4 yılın sonunda eş durumu isteyebiliyorlar. Yani eşiniz 2 sene sonra eş durumu isteyebilir. Ancak bu kesin değil. Yetkililerin yaptığı açıklama bu yönde.

 32. Merhaba polis memuruyum 2 yıldır şırnakta görev yapıyorum normalde 1 yılım kaldı eşim de burda sözleşmeli öğretmen onunda 2 yılı doldu 4. Senesi dolduğunda yani iki yıl daha görev yaptığında kadroya geçtiğinde bana tabi oluyor mu ..

 33. Eşim hakim ve tayin olucak. Bende sözleşmeli olarak bu yıl göreve başlarsam 2016daki durum uygulanır mı naklen atama yapılır diyordu.

 34. Merhaba. Benim dşim polis memuru. Bnde sözleşmeli öğretmen olarak atanacağım. Eşim eş durumundan yanıma gelicek. Fakat eşim polis olduğu için merkeze tayini çıkıyor. Bu durumda beni merkeze görevlendirmeyle alırlar öı yoksa köyde devam mı ederim?

 35. Merhaba şuan ben özel sektör de çalışıyorum eşim olacak kişi sözleşmeli daha kadroya geçmesine 3 sene var evlenmiş olsak benım bulunduğum yere gelebilir mi yani sözleşmeli kadroya geçmemiş öğretmenler de bu hak var mı teşekkür ederim şimdi den

 36. iyi geceler ben bitlis ilnde sözleşmeli öğretmen olarak göreev yapmaktayım eşim antalyada adalet öğretmeni olarak görev yapıyor ve bitlise eş durumu ile gelmek istiyor ama bitlis ili ve ve benim ilçemde adalet öğretmenliği kadrosu yok bizim durumumuz ne olucak yardımcı olursnız çok sevinirm.

  • Merhaba, hocam şu durumda en karamsar cevabı vermemiz gerekiyor. Maalesef ayrı kalacaksınız. Yeni Bakan, yeni düzenlemelerle belki derdinize çare olacak gelişmeler olabilir.

 37. Merhaba kamuda çalışmayan eşleri özel şirkette çalışan öğretmenler atamasi olduğunda eş durumundan faydalanabilecek mi?

  • Merhaba, özel okulda çalışan öğretmenleri mi kastediyorsunuz? Sorunuzu anlamadık. Eğer özelde çalışan öğretmenlerin eş durumunu soruyorsanız; özel okullarda çalışan öğretmenlerin böyle bir hakkı yok.

 38. Merhaba öğretmenim. Haziran 2018 de tayinim mersine çıktı. Eşim kocaelinde memur olarak temmuz da göreve başladı. Es durumu yapabilmem için eşimin 1 yil orda çalışması gerekiyor mu

 39. Merhaba benim eşim sözleşmeli uzman çavuş şuan Doğu görevini yapıyor bende sözleşmeli öğretmen olarak atanırsam beni onun yanına göndermezler mi eğer iki eşte sözleşmeliyse birisi birinin yanına atanıyor diye birşey duydum da

  • Merhaba, şu andaki yönetmelik ve uygulamaya göre siz onun yanına gidemezsiniz. İkisi de sözleşmeli olan öğretmenlerde dediğiniz yapılıyor. Sizin için geçerli değil.

 40. iyi günler 2017 ocak ayında özel bir firmada çalışan eşimden dolayı özür grubundan İstanbul’a tayin oldum. eşim Elazığ’da yine özel bir firmada çalışmaya başladı. özür grubundan tayin olabilir miyim? iyi günler

 41. Hocam iyi günler ben bu yıl kastamonuya sözleşmeli tıbbi sekreter olarak atandım.nişanlım batmanda sözleşmeli öğretmen onun tayin hakkı yok .benim eş durumu yapma durumun nedir bilginiz var mi?

  • Merhaba, eşiniz sözleşmeli öğretmen olduğundan sizin yanınıza tayin isteyemez. Sağlık Bakanlığı atama yönetmeliğini bilmiyoruz sizin isteyip isteyemeyeceğiniz hakkında yorum yapamayız.

 42. Mrb esim askeri personnel artvin merkeze tayini cikti benim ilceye tayin isteme hakkim yok mu onu benim yanima vermezler mi mesela hopaya

 43. Merhaba;
  Devlet kurumunda çalışmaya başlayacağım. Eşim öğretmen olarak atanırsa benim bulunduğum ile atanma veya tayin durumu nedir.

  • Merhaba, eşiniz sözleşmeli öğretmen olarak atanacağı için eşinizin sizin yanınıza gelmesi mevcut yönetmeliğe göre imkansız. Tayin hakları yok.

 44. Merhaba eşim İzmir’e asistan doktor olarak yeni atandı bende giyim öğretmeniyim İzmir’de bölümümle ilgili acık olmazsa eş durumu yapamıyor muyum

  • Merhaba, eş durumunda birinci aşama başvurusu yapabilirsiniz ikinci aşamada yani tercih aşamasında okul açılmazsa tercih aşamasını yapamazsınız.

 45. İyi günler ben asistan olarak çalışmaktayım uzman Dr olarak zorunlu hizmet atamasına atanacağım. Eşim sözleşmeli öğretmenliğinin 2. Yılını bitirecek, zorunlu hizmet atamasında eşimin yanına mı atanıyorum bu durumda? (atma il içi mi, ilçeyi de kapsıyor mu?)

  • İyi günler hocam. Sizin özlük haklarınızı bilemiyoruz. Şu anda MEB yönetmeliğine göre sözleşmeli öğretmenler eş durumu yapamıyorlar. Siz onun yanına zorunlu hizmet kapsamında atanabilir misiniz bunu biz bilemeyiz. Sağlık Bakanlığı birimleri ile görüşmeniz gerekir.

 46. Slm ben 6 yıl çalıştığım ve kesintisiz sigorta pirimlerimin yattığı kurumdan 25 temmuz 2016 tarihinde ayrıldım, eşim memur eş durumu tayini istiyoruz gitmek istediğimiz ilde ağustostan önce sigorta girişi yapsam Ağustosta eş durumu tayini isteyebilirmi tşk.

 47. Merhabalar, ben doğu görevini Şırnak’ta yaptım ve tayinim çanakkaleye çıktı. Eşim biz evlenmeden önce tayinini Ankaraya istemiş ve bir yıl durdurma vererek Şırnakta fazladan bir sene kaldı. Eşim benim yanıma eş durumu yapmak için dilekçe verdi egm’den “tayin döneminde değerlendirilecektir” cevabı aldı. Dilekçe vereli 5 ay oluyor. Eşimin benim yanıma tayin isteme hakkı yok mu? Herkes başka bir şey söylüyor.

  • Merhaba, bunu bilemeyiz. Ancak olma ihtimali zayıf gibi duruyor. Emekli olacakların sayısı ile sözleşmeli öğretmenlere özür grubu hakkı verilip verilmemesi ikinci il dışı olup olmamasında etkili gelişmeler olacak.

 48. Merhaba. Ben sınıf öğretmeniyim bu yaz eş durumu yapacağım, 41 i açıp açmamakla ilgili tereddütlerim var. İkinci kez özür grubu genel olarak yapılıyor mu çümkü çok uzak bir yere çıkma durumu var

  • Hocam merhaba. İkinci özür grubu olmayacak gibi davranmanız lazım. Çünkü özür grubu sadece Ağustos ve Şubat aylarında olur.

 49. Merhaba. Ben Deniz astsubayıyım. Evleneceğim kişi Siirt’te sözleşmeli öğretmen. Deniz donanmaları Deniz kenarında olduğu için eşimin benim olduğum yere tayini olma ihtimali var mı. Daha 1 yıllık öğretmen. Benim onun yanına gitmem imkansız gibi bir durum. Denizciler için böyle bir seçenek var mıdır ?

  • Merhabalar komutanım. Maalesef sözleşmeli öğretmenler yerinden kımıldayamıyor. Durumunuz belli, haklısınız ancak MEB buna izin vermiyor. 4 yıl dolduktan sonra eş durumu hakkı tanıyor.

 50. Merhabalar. Nisanlim yakında Elazig’da IKM memuru olarak göreve başlayacak. Bende öğretmenlik tercihimi memleketim Siirt’e vermek istiyorum. Siirt’te öğretmenliğe başlamam durumunda eşim Siirt’e tayinini isteyebilecek mi. Veyahut Siirt’e gelebilmesi için kaç yıl görev yapması lazım. Teşekkürler

 51. Merhaba, eşim doğu görevini yaptıktan sonra batıya atandı ve 6 ay görev yapıp uzun dönem askerliğe gitti.Ben özel okulda çalışan bir öğretmenim. Eşim askerliği bittikten sonra benim olduğum şehre tayin isteyebilir mi, askerlik de hizmet süresinden sayılır mı

 52. Merhaba ben uzman çavuşum eşim Bartın’da sözleşmeli öğretmen ben kendim Tekirdağ’da görev yapıyorum Bartın bölgesinde Benim görev yapabileceğim bi yer yok bir araya gelmemiz için ne yapmamız gerekiyor

  • Merhaba, şu anda yapılacak bir şey yok maalesef. Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı verilmeden sizin bu mağduriyetiniz çözülemez. Sizin gibi yüzlerce aile var ancak MEB olumlu adım atmıyor.

 53. Merhaba, eşim doğu görevini yapmış ve batıya yeni atanmış bir öğretmen. Batıya geldikten 6 ay sonra uzun dönem olarak askere gitti. Ben özel sektörde öğretmenim. Askerliği bittiğinde eş durumundan benim olduğum şehre tayin isteyebilir mi

 54. İyi günler ben sözleşmeli öğretmenim eşim kadrolu astsubay(jandarma) aynı şehirde görev yapmaktayız Eşimin tayini çıkacagını öğrendiğimizde bana tabii olduğu için gerekli dilekçeleri bakanlığa gönderdık herhangi bir dönüş almadık 2 ay geçti tayin daha doğu bir ile gerçekleşti. Bu süreci yaşayan var mıdır? Yapabileceğimiz herhangi bir şey var mı?

 55. Merhabalar ben üniversitede araştırma görevlisiyim eşim okul öncesi ögretmenliğine atandı benim kadrom çakılıkadro olduğu için eşimin benim bulunduğum yere atanması mümkün mü

  • Merhaba, eşiniz sözleşmeli öğretmen olarak atandıysa şu andaki yönetmeliğe göre eşiniz yanınıza en az 4 yıl süresince tayin isteyemez.

 56. Merhabalar ben sahil güvenlik komutanlığı bünyesinde çalışan kolluk kuvvetiyim benim deniz kenarı haricinde atamam olmadıgından dolayı bizim için nasıl olucak bu değişiklik

   • Eskisi gibi devam demenizden kastınız benim açımdan olay biraz istisnai özel duruma giriyo o yüzden öğretmen eşi benim yanıma atarlarmı ?

    • Eşiniz sözleşmeli öğretmense eş durumu hakkı yok. Kadrolu öğretmen ise görev yaptığınız yere eş durumu ister çalıştığınız yerde eşinizin normunda açık varsa tayini çıkar.

 57. Merhaba ben dogu gorevimi yapiyorum 3. Yilimi doldurdum lakin esim muş un ilcesinde gorev yapıyor ve sozlesmeli. Ben il disi tayinine mus merkezi yazsam esimde es durumundan ilceden yanima merkeze gelebilir mi? Sozlesmeli oldugu icin ili degistiremiyoruz ama ilceden merkeze gecme sansi var mi

  • Merhaba hocam. Hocam sözleşmeli öğretmenler norm fazlası olmadığı sürece il içinde de yer değiştiremiyor. Sözleşmeli öğretmenin il içi ya da il dışı hiçbir şekilde eş durumu hakkı yok.

 58. Ben Hakkari ilinde Polis Memuruyum Batı Tercihlerim için tercih yaptım eşim sınıf öğretmeni ve zorunlu hizmeti bitti —anlayacağın editör kadrolu ben eş durumu da talep ettim olumlu sonuç alır miyim eş durumuna? Saygı ve muhabbetle efenim.

  • Şimdi siz batıya gideceksiniz eşiniz Ağustos ayında eş durumu isteyecek. Eşinizin sınıf öğretmeni olması batıda yer bulması konusunda durumu zora sokuyor. Hizmet puanı yüksekse ve sizin gittiğiniz yerde sınıf öğretmeni açığı varsa gelebilir.

 59. Eşim öğretmen ben Zabita memuruyum eşimin bulunduğu ilçeden muvaffaktimi aldım ancak bulunduğum belediye beni göndermiyor eşimin yanına nasil gidebilirim bütünlüğüm bozuldu napmam gerekiyor

 60. merhaba. 20 temmuz 2017 tarihi itibariyle ek/5 ile eşim sigortalı oldu halen çalışıyor. 2018 ağustos ayı özür grubu atanmasından yararlanabilir miyim. Gün veya evraklar konusunda bir engel var midir ? Teşekkürler

 61. Tamamda esimin yanina verin gideyim esimin bulundugu yerde kurumum yok nasil olacak eger benim kurumumu oraya tasiyacaksaniz buyurun yapin gideyim.ayrica 55 oraninda ozurluyum tam tesekkulu hastane yok yapin gideyim.ayrica boyle devam ederse aclik grevine basliyacam bilginize olumse olum yeter ailem bolunuyor.

 62. Ben sözleşmeli öğretmenim eşim hava astsubayı Türkiye de görev yeri sınırlı sadece 3 yerde görev yapabiliyor. Bu yerlerde benim atandığım şehir değil. Bizim eş durumumuz ne olur acaba?

 63. Ben hekimim eşim sözleşmeli öğretmen beni öğretmene bağlı değilim diye eşimi ise çakılı diye göndermiyorlar yok mu bunun aile birliği açısından bir yolu bakana bakılırsa benim gitmem gerekli??

 64. 2018 şubat ayı eş durumu atamasıyla atandım eşimin görev yeri becayişle değiştiği taktirde ağustos 2018 eş durumu atamasına tekrar başvuru yapabilir miyim yok sa 1 yılımı doldurmam gerekirmi araştırmama göre başvurabilirim sonucu çıkardım 147 ye sorduğumda 1 yılını doldurman gerekir dedi birde size sormak istedim t

 65. Ben Büyükşehir belediyesinde çalışan kadrolu bir personelim . Nişanlımla bu yaz evleneceğiz ve diyelim ki ataması başka bir ile çıktı . İlk görev yeri için bulunduğum ile tayinini isteyebilir miyiz ?
  Tayin isteğimiz gelmez ise ne kadar süre sonra tayin isteyebiliriz ?
  Yanıtlarsanız sevinirim .

  • Eşiniz ilk atandığında sizden farklı bir ile atanırsa o ilde en az 4 yıl çalışmak zorunda. 4 yıldan sonra eş durumu yapabilir.

 66. Batı’da Sözleşmeli öğretmenim . Eşim polis ve Doğu görevini yapıyor . Eğer benim yanıma tayin isterse yaptığı iki yıllık Doğu görevi tamamen silinecek. Amaç doğuda öğretmen tutmaksa biz de Doğuda birleşmek istiyoruz . Haydi birleştirsinler.

  • Hocam hakkısınız. Amaç illa batıda da değil eşlerin ayrı olması belki seçimle bir değişiklil yaparkar eşlerın ayrı kalması kadar saçma bir durum olamaz

 67. merhaba arkadaslar ben gümrük memurum ve eşim bu yapılacak olan 20 atamada biryere atanacak olsa ben mı kendısısne tabı oluyorum omu bana tabı oluyor cunkı bız gumrukculerde rotasyon var bu konuda bılgı sahıb olan arkadaslar varsa lutfen yardımcı olsun

  • Merhaba, şundan emin olun şu andaki yönetmeliğe göre eşiniz sizin yanınıza gelemez. Sizin onun yanına gitmeniz gerekecek.

 68. 2017 atamalarında diyarbakırda ev götürülemez hizmet bölgesine tayin oldum.sinif öğretmeni olan eşimin ise kayseriye teyini cıktı.2018 ocak ayında benim bulunduğum yer ev götürülemez hizmet bölgesinden çıktı.ama tehlike halen devam etmektedir. Burada ise 1 yıl daha kalmam gerekiyor.esimi benim bu durumundan dolayı tayin ederler mi yoksa benim tayinim çıkıncaya kadar kayseride devam edermi.

 69. Ben kadrolu öğretmen im eşim sözleşmeli katıp yanıma tayin istedi reddedildi gerekçe boş pozisyon yokmuş ne yapabiliriz

 70. Eşim 4 b li hemşire. Ben bulunduğum yerde 1.sınıf okutuyorum. Sayın bakan ben hiçbir yere gitmek istemiyorum. Eşimi de göndermiyorlar. Söylediğiniz sözlerin arkasında dursanız eşimi yanıma verseler öğrencilerimden de ayrılmasam. Niye herşey işinize geldiği gibi.

 71. merhaba. kılavuzda 41. seçeneği işaretleyebilmek için 40 tercihin de doldurulmuş olması gerektiği yazıyor. yalnız benim tercih edebileceğim okul sayısı 39 olarak görünüyor sistemde. o 39 tercihi doldurduktan sonra yine de 41’i işaretleyebilir miyim? teşekkürler.

 72. Ben özel sektörde çalışıyorun yaklaşık 4 yıldır ancak nişanlım 2017 eylülde sözleşmeli öğretmen olarak atandı. Eş durumundan gelebilmesi için 4 mü 6 yıl mı çalıştığı okulda görev yapmalı. Teşekkürler

 73. böyle saçma bi karar olur mu… istanbulda şirketimin dördüncü senesi şirketi kapatıp ağrıya gidip ne yapabilirim

 74. tamam arkadaşlar biz şirketi kapatıp eşlerimizin yanına başka illere gidelim.6 yıl şirket kapalı kalsın gelince açarız açabilirsek bu ne saçmalıktır ya böyle işmi olur.

 75. Merhabalar. Eşim öğretmen ben eczacıyım. Eşim çalıştığım ile göre alt bölge olan bir ilde öğretmen. Eş durumu tayini talebi yaptım ve talebime olumsuz cevap geldi. Ancak bu haber tam tersini söylüyor. Bir daha talep etsem mi veya bimere mi yazsam bilemedim. Benim gitmem gerekiyor

 76. Kocaeli’de Özel sektörde çalışıyorum. Eşim de Kocaeli’de öğretmen ve Kocaeli’de 3,5 senedir ikamet ediyoruz. Eşimin zorunlu hizmet görevi var ancak 3,5 sene önce eş durumundan tayinini benim çalıştığım Kocaeli ilindeki bir okula yapmıştı. Şimdi ben işimi değiştiriyorum ve yeni işim İstanbull’da olacak. Bu durumda eşimin zorunlu hizmet görevi borcu varken benim farklı bir şehire iş değişikliği yapmam eşimin tayin istemeden aynı okulda devam etmesine mani olur mu? Yani eşimin okulunu değiştirmek istemiyoruz. Evimizde Kocaeli’de aynı yerde kalmaya devam edeceğiz.

 77. nişanlım kadrolu ögretmen ben sözleşmeli infaz koruma memuruyum daha 1 yılım dolmadı izmrideyim nişanlım afyonda ögrtemen 3 yılı meslekte eğer bu yaz evlenirsek benim yanıma izmire tayin isteyebilir mi ve gelebilir mi

 78. İyi günler ben denizci bir assubayim eşim atandıktan sonra eş durumundan yanıma gelebilirmi ?

 79. Merhaba
  Eşim hemsire.ben es durumu ile 2 yıl once istanbula geldim.
  Başka bir ile tayin isteme hakkım ne zaman olur bilginiz var mı?

  • Merhaba, eğer İstanbul’dan isteğe bağlı atama döneminde ayrılmak istiyorsanız 3 yıl doldurmanız lazım. 2 yılınız bitmiş, seneye il dışı istersiniz.

 80. İyi günler
  Ben zorunlu hizmet yükümlüsü kadrolu öğretmenim eşim bir belediyede sözleşmeli personel şu an eş durumundan zh ertelendi onun bulunduğu ildeyiz ben başja bir ilin z.h okuluna tayin olsam sözleşmeli bile olsa ordaki belediyeye nakil olması mümkün mü

 81. Merhabalar. Ben öğretmen adayıyım. Eğer bi şehirde öğretmen olursam eskisi gibi es durumundan eşimin olduğu şehre gelebilir miyim eşimin devlet memuru olması şart mi? Nisanlim Özel bir fabrikada güvenlik görevlisi. Atamam olduğunda ilk olarak onun olduğu sehre gidebilir miyim?

 82. Ben sozlesmeli ogretmenim ekimde goreve basladim.Esim polis memuru ekim ayimda dilekcemizi verdik ama sonuclanmadi daha ne kadar surer birsey yapmamiz gerekiyor mu ?

 83. Merhabalar.ben öğretmenim eşim yandal uzmanı doktor olarak ilk kez atanacak.benim yanıma es durumundan atama isteyebilir mi.uzmanlığını yaptıktan sonra ağrıda mecburi hizmet yapmıştı.

  • Merhaba hocam. Şimdi bu durumu bilmemiz için Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine bakmamız lazım. Bunu biz bilemeyiz. Doktorlarla ilgili mevzuatları incelemek lazım. Sizin tayininiz ile ilgili olsaydı cevap verirdik. Burada eşiniz tayin isteyecek ve kendisi doktor.

 84. Eğer erkek olan kişi esnaf ise ve evlendiğinde bayan olan eşi doğu da öğretmen ise . Öğretmen olanı batıya alip esnaf olan eşinin yanına gelmesi gibi bir durum oluyor mu

 85. Ben belediyeye bağlı zabıta memuruyum. Daha asalet almadım. eşim öğretmen. Istanbula yazin tayin yapmış. Şimdi düğün yapacağız. Tekrar benim yanıma gelebilir mi ?

 86. Eşim komando subayı. Ben ataninca yanima gelebilir mi? Yönetmelikte askerlerle ilgili birşey göremedim.

 87. Benim nişanlım komiser bende kpss ye girdim atanmayı bekliyorum puanım iyi. Diyelimki ben atandım yani o mu dilekçe verip benim yanıma gelecek?

 88. Ben yenı uzman doktor oldum, eşim kadrolu ögretmen… eşim bana tabi olarak 3 yıl önce aynı ile geldi..ben simdi mecburi hizmete gitmeden,ona tabi olabiliyor muyum? Tesekkurler..

  • Sağlık bakanlığı personel atama yer değiştirme yönetmeliğinin detayını bilemiyoruz. Ancak şu andaki öğretmen atama yer değiştirme yönetmeliğinde siz eşinize tabii değilsiniz.

 89. Bununla ilgili resmi bir yazı çalışma varmı ? Ben polis memuruyum nişanlım öğretmen farklı illerdeyiz kim nereye gidicek?

 90. Merhaba
  Eşim yardımcı doçent ben sözleşmeli olarak yeni atandım. Üniversite çalışanlarının tayin hakkı yok ben onun yanına gidebiliyor muyum?

 91. Merhaba,
  Nişanlım öğretmen olarak batmana atandı bende polislik mülakatlarına giriyorum eğer kazanırsam eğitimden öncesi nikah kıysak eğitim sonunda ilk tayin yerim olarak nişanlımın yanını seçebiliyormuyum acaba?

 92. Sayın editör ben hakkaride uzman çavuşum eşim kolejde öğretmenlik yapior yani kadrolu değil batmanda ögretmen bu arada ben onun yanına tayin isteyebiliomuyum lütfen cvb verirseniz sevinirim

 93. Merhabalar! Benim nişanlım astsubay ve bana tabi olma durumu yok. Onunla ilgili bir durum var mı? Asker eşlerine olan uygulama nasıldır?

  • Merhaba ben sozlesneli ogretmenim nisanlim astsubay evlendigimiz zaman benmi gidiorum esimin gorev yaptigi ile yoksa o mu geliyor ?bilginiz varmi fatma hanim??

 94. Sayın ediyor bu açıklama tüm öğretmenleri kapsıyor mu.eşim kadrolu 5 yıllık öğretmen ben memurum gecen yıl eş durumundan yanıma geldi.bu yıl ben unvan değişikliginden başka şehire atandım.şimdi ben öğretmen eşime mi tabiyim.yorum yaparsanız sevinirim.

  • Merhaba, bu durum net değil yani özür grubu kılavuzuna ya da öğretmen atama yer değiştirme yönetmeliğine konulmadı. Bakan İsmet Yılmaz böyle bir sözlü açıklama yaptı. Kimse bilmiyor.

 95. Eşim tus u kazanıp Antalya’ya gitti buraya gelmesi gibi bir olasılık Yok .bu çok saçma olur ayrıca ben Doğu da değilim ki İstanbul’da öğretmenim

 96. Ne saçmalık ya eşim özel sektörde. Şirketini alıp köye mi gelecek. Of ya yazın düğünümüz var. Allah aşkına yapmayın bunu 🙁

  • Neden bu hakkında net birşey söylemiyorlar ? Konuşmayı yaptı çekildi bakan . Herkesin aklında Bi sürü soru işareti kaldı.

 97. Boş iş bunlar. Yapacağınız şu : Kadrolu veya sözleşmeli farketmez , atamayı yaparken 5 yıl mecburi kalma şartı koyacaksınız. Evlenecekse ona göre evlensin ,yüksek lisans yapacaksa ona göre yapsın diyeceksiniz. Tek özür , sağlık özrü olmalı . Oda kendisinin yada yakınının hastalığının tedavisi bulunduğu yerde yoksa.Bence doğrusu böyle olmalıdır. Ben 6 yıl kaldım doğuda. Eş durumundan , artı sınıf öğretmenliğinden zihinsel engellilere alan değiştirmek zorunda kalarak tayinim çıktı. Herkesin memleketi gitmek istediği bir yer vardır.

 98. Eş özel sektörde çalışıyorsa ne olacak peki istifa edip öğretmenin yanına gidip zorunlu ev hanimi mı olacak…

 99. Eşi özel sektörde olanlar için geçerli olduğunu dusunmuyorum. Kamuda çalısan tasra teskılatı olan kişiler, ogretmen olan esın yanına gıdecek.

 100. Bahsedilen olay gerceklesti mi? Gerceklestiyse hangi kanun, yonetmelikle? Yasal dayanagini bulamadim..

 101. Bu sözleşmeli olarak en son atanan öğretmenleri mi kapsıyor yoksa bütün öğretmenleri mi ??

  • Bu düpedüz aile bütünlüğünü bozmaktır . Evini işini düzenini bozmuş oluyorsun bu Nasıl bir uygulamadır . Yasa Değişikliği yapacağım diye ne yapacaklarını şaştılar .

 102. Haberin kaynağını ve Bakan Bey’in bu açıklamayı nerede ve ne şekilde yaptığını da belirtirseniz sevinirim.

 103. bu tasarı sadece sözleşmeli öğretmenler için mi geçerli? Kadrolu öğretmenler de bu faiadan kısmetini alıyor mu?

 104. EŞİ özel sektörde olana birşey diyemem ama.doktor polis asker yargı mensubu vb.olanlara uygulanması gereken bir olay.Eğer amaç öğrenci isegecen bir haberde 2500 ilk atamanın 2000 kişisi 1 yıl içinde özür grubuyla ayrıldığını söylüyordu.

 105. Ben özelde öğretmenim eşimin olduğu yerde bizim okul yok napıcam ben devlet bana iş veriyor mu orada, böyle saçmalık mı dere geçerken at mı değiştirilir? Ne biçim plansızlıktır bu

 106. Allah bildiği gibi yapsın hepinizi bu ne yazık günahtır. Evet diyecektim bir de sizlere. Napıcaz biz şimdi ya bütün planlar gitti, böyle vurdumduymazlık olmaz iki dünyada da hakkım haram olsun

 107. Mükemmel. Tabular yıkılıyor. Eş durumu atamalarında öğretmeni diğer meslek gruplarına mecbur ve mahkum eden zihniyet öğretmenleri “şamar oğlanı” konumunda değerlendirmiştir. “İmtiyazlıların” karşı çıkması olağan.. Hayırlı olsun; tüm öğretmenlere.

 108. ÇOK YANLIŞ BİR UYGULAMA, OLMASI MÜMKÜN DEĞİL.ÇOK SAYIDA ÖĞRETMEN MAĞDUR EDİLMİŞTİR. AİLE BÜTÜNLÜĞÜ BOZULMUŞTUR.NEDEN SADECE SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENE UYGULANIYOR.

 109. Kamuda memur olan eşin çalıştığı kurumun taşra teşkilatı yoksa ne olacak başka kuruma mı atayacaklar ögretmen eşin yanına gıtmesı ıcın her önüne gelen yasayı değiştiriyor yok şöyle yaptık yok böyleee allah ıslah etsın

 110. Ben 7 yıldır aynı şirkette çalışan özel sektör calisaniyim.Esimin olduğu şehirde bizim fabrika yok ben nasıl gidecem eşimin yanına.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk