Öğretmenlerin Eylül seminer çalışmalarını memlekette alma durumu

Öğretmenler Kurban Bayramı ile çakışan Eylül dönemi seminer çalışmalarını memleketlerinde yapmak istiyorlar.

Öğretmenlerin Eylül seminer çalışmalarını memlekette alma durumu

Öğretmenlerin Eylül seminer çalışmalarını memlekette alma durumu

Eylül dönemi mesleki çalışmalar, diğer adıyla öğretmenlerin eylül ayı seminer çalışmaları öğretmenlerin memleketlerinde yapılabilir mi?

Sitemizde son günlerde çok sorulan sorulardan birisi de Eylül ayı mesleki çalışmaların öğretmenler tarafından istenilen yerde, memleketlerinde yapıp yapamayacağı sorusu oldu.

KURBAN BAYRAMI

2016 yılı Kurban Bayramı tarihinin ve tatilinin öğretmenlerin Eylül dönemi mesleki çalışmalarının ikinci haftası ile çakışmış olması öğretmenlerin eylül seminer çalışmalarını memleketlerinde alması yönünde taleplerin artmasına neden olmuştur. Kurban Bayramı Arefe günü 11 Eylül Pazar gününe, Kurban Bayramının birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü günleri ise 12-13-14-15 Eylül günlerine denk gelmektedir. Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılacağı düşünüldüğünde 12-16 Eylül haftası komple tatil olmaktadır.

MEMLEKET TALEBİ

MEB personelleri Kurban Bayramı tatilinden kaynaklı ortaya çıkan bu tablodan dolayı eylül seminer çalışmalarını memleketlerinde yapmak istemektedirler. Mevzuata göre 1 Eylül tarihinde okullarında olmak zorunda olan öğretmenler 1 Eylül perşembe günü okullarında göreve başlayacaklar daha sonra 10 Eylül tarihinde Kurban Bayramı tatili için 9 günlük tatile çıkacaklar. Kurban Bayramı öncesi 1 haftalık seminer döneminde mesleki çalışmaların öğretmenler tarafından istenilen yerde yapılmasını MEB değerlendirmelidir. Özellikle Doğu ve Güney Doğu bölgesinde uzak yerlerde çalışan öğretmenler bir haftalık süreçten dolayı birkaç kez yolculuk yapmak durumunda kalacaklar. Eylül seminer çalışmalarının istenilen yerde alınması desteklenmelidir.

KESİNLİK YOK

Seminer çalışmalarının istenilen yerde alınması hususunda özellikle Haziran dönemi mesleki çalışmaların istenilen yerde alınması sağlanmaktadır. Eylül dönemi mesleki çalışmaların memlekette alınması hususu öğretmenlerden ve sendikalardan gelen talepler üzerine MEB tarafından değerlendirilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM