Öğretmenlerin ilçe içinde görevlendirmesini Kaymakam yapamaz

İdare mahkemesi tarafından verilen kararda Kaymakam’ın öğretmenin yerini değiştiremeyeceği belirtildi. Kaymakamların yetkisi arasında öğretmenlerin görev yerini değiştirmek olmadığı görülmektedir.

Öğretmenlerin ilçe içinde görevlendirmesini Kaymakam yapamaz

Öğretmenlerin ilçe içinde görevlendirmesini Kaymakam yapamaz

Samsun’da görev yapan bir branş öğretmeni Kaymakam onayı ile başka bir ortaokula 3 ay süreyle geçici olarak görevlendirildi. Öğretmen tarafından konu yargıya taşındı ve Samsun İdare Mahkemesi öğretmenin Kaymakam tarafından görevlendirilemeyeceğine karar verdi.

GÖREVLENDİRMEYİ VALİLİK YAPAR

Mahkeme öğretmenin geçici süre ile Kaymakam tarafından görevlendirme işlemini iptal ederken, öğretmenlerin görev yerlerinin değiştirilmesinde yetkinin Valiliklerde olduğunu hatırlattı. Öğretmenin il içinde görev yerinin değiştirilmesinde Valinin yetkili olduğu belirtilirken bu yetkinin Kaymakamlara devredilemeyeceği ifade edildi. Bahsi geçen öğretmenin geçici görevlendirilmesinde Kaymakam onayının olması, Vali onayının olmaması nedeniyle görevlendir kararı iptal edildi.

MemurlarNet sitesinde yer alan mahkeme kararlarına göre;

Mahkeme kararı sayfa 1;

Karar sayfa 1

Mahkeme kararı sayfa 2;

Karar sayfa 2

Verilen bu kararda görüldüğü üzere Kaymakam ilçede görev yapan öğretmenin ve memurun görev yerini Vali onayı olmadan değiştirme yetkisine sahip değildir. Birçok ilçede görevlendirme onaylarında Kaymakam imzası yer alırken bu tür görevlendirmelerin geçersiz olduğunu ogretmenlericin.com olarak belirtelim. Öğretmenlerin görevlendirmelerinde onay Vali’den gelmelidir. Valilik onayı olmayan görevlendirmeler geçersizdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM