Öğretmenlerin istemediği bir performans değerlendirme sistemini yapmam

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz gündemdeki konular hakkında açıklamalarda bulunurken öğretmen performans değerlendirme sisteminin uygulanıp uygulanmayacağı hususlarına değindi. Bakan Yılmaz performans sistemi taslağında revizeler yapılabileceğine işaret etti.

Öğretmenlerin istemediği bir performans değerlendirme sistemini yapmam

Öğretmenlerin istemediği bir performans değerlendirme sistemini yapmam

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen performans değerlendirme sistemi hakkında ayrıntılı açıklama yaparken öğretmenlere performans sisteminin uygulanıp uygulanmayacağı konusunda kendisine gelen soruya da genel bir cevap verdi. Bakan Yılmaz öğretmenlerin istemediği bir uygulamayı hayata geçirmeyeceklerini belirtirken, MEB personel camiasında başarılı ile başarısızı ayırmak için de değerlendirmenin şart olduğunu vurguladı. Taslak hakkında halen görüşlerin toplandığını ifade eden Bakan İsmet Yılmaz, çalışmaların tamamlanması ile birlikte genel hatların ortaya çıkacağını söyledi.

ÖĞRETMEN PERFORMANS SİSTEMİ

Öğretmenlere öğrenciler ve öğrenci velileri tarafından not verilmesi hususunu içeren öğretmen performans değerlendirme sistemi uygulanacak mı? Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a öğretmen performans değerlendirme sistemi taslağı ile ilgili son dönemde kamuoyunda yaşanan tartışmalar ve eleştiriler yöneltildi. Öğretmenlerin ve eğitimcilerin bu konudan rahatsız oldukları Bakan Yılmaz’a iletilirken Milli Eğitim Bakanı bu uygulama kararının 12 yıl öncesinden alındığını ifade etti. Eğitimde başarılı olunduğunu söyleyen istisnai kişilerden birisinin kendisi olduğunu açıklayan Bakan Yılmaz son dönemde eğitimde başarılı olunduğuna dair kendisine katılan görüş sayısının da arttığını söyledi.

ÖĞRETMENLERİN İSTEĞİ

Eğitimde başarılı bina olmadığını vurgulayan Bakan Yılmaz, başarılı öğrenci olduğunu başarılı öğrencileri yetiştirenlerin de başarılı öğretmenler olduğunu belirtti. Öğretmenleri rahatsız edecek öğretmenlerin istemediği bir şeyi yapmam açıklamasında bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen performans değerlendirme sisteminin nereden çıktığını anlattı. Öğretmen mesleği genel yeterlikleri belgesini gösteren Bakan Yılmaz bu belgenin 2006 tarihli olduğunu belirtti.

PERFORMANS HEDEFİ GERÇEKLEŞECEK

12 yıl önce yayınlanan “öğretmen mesleği genel yeterlikleri” içerisinde yer alan ve 10. kalkınma planı içinde de olan hedeflerin gerçekleştirilmesi için çalışıldığını ifade eden Bakan İsmet Yılmaz bu hedeflerden iki tanesinin de önümüzdeki dönemde hayata geçirileceğini açıkladı. Bu 2 hedeften birisinin de “öğretmenlere ve idarecilere performans uygulaması” olduğunu hatırlatan Milli Eğitim Bakanı, bu performans değerlendirmesinin yeni bir şey olmadığını 2006 yılından itibaren söylendiğini ve hayata geçirilmesi için çalışıldığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın 20.04.2018 tarihinde yaptığı açıklama video;

ÜNİVERSİTELERE VE SENDİKALARA GÖNDERİLDİ

Bakan İsmet Yılmaz öğretmen performans değerlendirme sistemi hakkında ilgili taslağın eğitim fakültelerine ve 4 büyük sendikaya gönderildiğini açıkladı. 55 üniversiteye gönderilen taslak hakkında gelen olumlu görüşlerden bazılarını da açıklayan Milli Eğitim Bakanı, genel olarak görüşlerin olumlu olduğunu ifade etti. Öğretmenlerin başarılarını ödüllendirmek, yurt dışına gidecek öğretmenleri belirlemek, başöğretmen uzman öğretmen unvanlarını belirlemek ve başarılarının ölçülmesini sağlamak için performans değerlendirme sistemi taslağının hazırlandığını açıklayan Bakan Yılmaz üniversitelerden ve sendikalardan gelen görüşler sonrasında yapılacak çalışmalarla durumun netlik kazanacağını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Öğretmenlerin istediği performans sistemi buysa, helal olsun. Kimse kafasına sıktırmaz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM