Öğretmenlerin silinen zorunlu hizmet ek puanları geri gelmeyecek

Öğretmenlere verilen zorunlu hizmet ek puanları silindi, Milli Eğitim Bakanlığı MEBBİS’te yaptığı hizmet puanı güncellemesinde binlerce öğretmenin hizmet puanını sildi.

Öğretmenlerin silinen zorunlu hizmet ek puanları geri gelmeyecek

Öğretmenlerin silinen zorunlu hizmet ek puanları geri gelmeyecek

Zorunlu hizmetten dolayı öğretmenlere verilen ek puanlar silindi. Son birkaç haftadır yaşanan sıkıntının aslında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bir güncelleme olduğunu www.ogretmenlericin.com olarak aktaralım. Bu yapılan zorunlu hizmet görev süresi ve zorunlu hizmet ek puanı hesaplama güncellemesi geri alınmayacak. Öğretmenlere verilen zorunlu hizmet ek puanları silinenlere bu puanlar tekrar verilmeyecek.

HİZMET PUANLARI TÜRKİYE GENELİ SİLİNDİ

Öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüğü ek hizmet puanları silindi yazımızda silinen zorunlu hizmet ek puanlarına değindik. Haberde örnek verdiğimiz hususlara ek olarak haberimize gelen yorumları Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine yaptığımız girişimler sonucu aktardık. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmet puanı silinmesi olayında bir yanlışlık olmadığı, yapılan güncelleme sonucu doğru olan hizmet puanı hesaplama modülüne geçildiği belirtildi. Öğretmenlere önce verilen sonra silinen hizmet puanları için Bakanlık ilk başta verilen fazla puanda yanlış olduğunu ifade ederken, zorunlu hizmet yaptığı okuldan isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenlerin arttırımlı zorunlu hizmet ek puanından yararlanamayacağı açıklandı.

HİZMET PUANLARI ÖNCE VERİLDİ SONRA SİLİNDİ

Milli Eğitim Bakanlığı MEBBİS modülünde 23 Mayıs tarihinde yaptığı güncelleme için şu notu düşmüştü;

Güncelleme Tarihi : 17/05/2017
Yapılan İşlem : İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün 15.05.2017 Tarih ve 6971717 Sayılı Yazısı Gereği Kurumların Hizmet Alanı Değişiklik Tarihleri Tebliğler Dergisi Yayım Tarihleriyle Değişitirilmek Suretiyle Güncellenmiştir.

Güncelleme Tarihi : 23/05/2017

Yapılan İşlem : 17/04/2015 Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yeralan Zorunlu Hizmet Tamamlanan Kurum için verilen ek puan hesaplamasında güncelleme yapılmıştır. Zorunlu Hizmet Ek Hizmet Puanı Hesaplamasında İKBS Hizmet Analiz Sisteminden Veri Alınmaya Başlanmıştır . Zorunlu Hizmet Bilgileri Ekranı(PER02021) ndaki Zorunlu Hizmet Tamamlama Tarihi(İşlem Tarihi) 23/05/2017 itibariyle kullanılmamaktadır.

Bakanlık tarafından yapılan bu güncellemede binlerce öğretmenin hizmet puanı değişmiş oldu. 2017 il içi atama başvurularında hizmet puanı silinen öğretmenler seslerini duyuramadılar. 2017 il dışı atama başvurusu sırasında ise hizmet puanı silinmesi daha çok dikkat çekecek. Eğitim Bir-Sen, Türk Eğitim-Sen ve diğer sendikalar öğretmenlerin silinen hizmet puanı için Milli Eğitim Bakanlığına yazılı başvuru yaparak bu durumu resmi olarak sormalıdırlar. Önce verilen hizmet puanı yanlışsa neden yanlışlık yapıldı, bir yıldan fazla süre öğretmenlere ek puan verildi. Sonra ise güncelleme ile bu puan silindi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bu yanlışlığın faturası öğretmenlere çıkmamalıdır. Yaklaşan il dışı atama ve sonrasında Ağustos 2017 özür grubu atamaları hizmet puanı azalmasından dolayı öğretmenlere büyük sıkıntı yaşatacak.

Hizmet puanı hesaplamak için >>> MEBBİS öğretmen girişi

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Zorunlu hizmet bölgesi olan şırnakta 3 yıl kalıp hizmetimi tamamladım.ikinci doğu sayılan görev yerimde iki yıl çalıştıktan sonra ek puanım silindi.Silinecekse neden verildi biri çıkıp anlatsı.İl içi il dılı atamlarının olduğu sürede neyin güncellemesi bu

  2. ben zorunlu hizmet bölgesinde değilim yanlışlıkla fazla verildiyse kalsın demişsiniz yanlışlık varmış düzeltilmiş nasıl bir düşünceyle b u puanlar kalsın diyebiliyorsunuz bir açıklar mısınız

    • Siz kendinize göre mi yorumluyorsunuz? Öğretmenlere ek puanlar verildi. Öğretmenler bu puanlarla yer değiştirdi. Bu puanlar kullanıldı. Şu anda geri silindi. Başından yapılan bir hata var.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim