Öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüğü ek hizmet puanları silindi

Zorunlu hizmet olan okullarda çalışan ve çalışmaya devam eden öğretmenler yaklaşık 15 gündür hizmet puanlarının silindiğini belirtiyorlar. Ancak ek puan olarak verilen hizmet puanlarının neden silindiğini ise öğrenemiyorlar.

Öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüğü ek hizmet puanları silindi

Öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüğü ek hizmet puanları silindi

Geçtiğimiz haftalarda yapılan öğretmenlerin zorunlu hizmetlerinin tespit edilmesi işleminden sonra öğretmenlere eklenen zorunlu hizmet ek puanlarının silindiği görülmektedir. Ogretmenlericin.com olarak yaptığımız araştırmalarda bazı öğretmenlerin ek hizmet puanlarının geçen ay bazı arkadaşların geçen hafta bazılarının dün silindiğini görüyoruz. MEBBİS üzerinde hizmet puanı hesaplama kısmına bakan öğretmenler Zorunlu Çalışma Yükümlülüğü Ek Puanı olarak geçen ve kendilerine verilen ek puanların artık olmadığını ve silindiğini gördüler.

MAĞDURİYET VAR

2017 il içi atama başvuruları yarın sona eriyor. İl içi atama isteyecek öğretmenlerin geçtiğimiz haftalarda hesapladıkları hizmet puanları ile il içi atama isterken çıkan hizmet puanları birbirini tutmuyor. Öğretmenlerde en az 1 puan olmak üzere 15-20 puana kadar ek puanlarında silinme olduğu görülmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile İl Milli Eğitim Müdürlükleri ise verdikleri cevaplarda bu durumun kendilerinden kaynaklı olmadığını Milli Eğitim Bakanlığı sisteminden kaynaklı olduğunu silinmesinin de doğru olduğunu ifade ediyor.

HİZMET PUANLARI SİLİNDİ

Zorunlu ek hizmet puanları neden silindi? Bu konuda resmi bir açıklama yok. MEB İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi içerisinde yapılan güncellemeden dolayı olduğu söyleniyor. İKBS sistemi üzerinde yapılan bilgi girişleri öğretmenlere verilen ek puanların silinmesine neden oldu. Öğretmenler İçin olarak hizmet puanı silinen birkaç öğretmen arkadaşın durumu örneklendirelim.

Örnek 1:

Zorunlu hizmet süresi 4 yıl olan bir okulda çalışırken üçüncü yılda il içi atama ile zorunlu hizmeti 3 yıl olan bir okula atama isteyen öğretmen bu okulda 1 yıl çalıştıktan sonra hizmet puanını arttırımlı aldı, ikinci yılda da hizmet puanı arttırımlı verilirken son güncelleme ile birlikte ilk yılda aldığı ek hizmet puanının silindiğini gördü.

Örnek 2:

Zorunlu hizmetini yaparken zorunlu hizmet süresi daha az olan bir okula atama isteyen öğretmen bu okula atandıktan sonra ilk yıl ek puanını arttırımlı aldı. Daha sonra eş durumundan başka bir ile gitti. Bu ilde de zorunlu hizmet olan okulda çalışırken arttırımlı ek puan almaya devam ediyordu ancak son güncellemede bir önceki yıl verilen hizmet puanının silindiğini gördü.

HİZMET PUANI GÜNCELLEME

MEBBİS hizmet puanı hesaplama kısmına 23.05.2017 tarihinde eklenen bilgi notunda ise aşağıdaki bilgi yer almaktadır;

Güncelleme Tarihi : 23/05/2017
Yapılan İşlem : 17/04/2015 Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yeralan Zorunlu Hizmet Tamamlanan Kurum için verilen ek puan hesaplamasında güncelleme yapılmıştır. Zorunlu Hizmet Ek Hizmet Puanı Hesaplamasında İKBS Hizmet Analiz Sisteminden Veri Alınmaya Başlanmıştır . Zorunlu Hizmet Bilgileri Ekranı(PER02021) ndaki Zorunlu Hizmet Tamamlama Tarihi(İşlem Tarihi) 23/05/2017 itibariyle kullanılmamaktadır.

Yazıyı okuyan öğretmen arkadaşlar yorum kısmına durumlarını ayrıntılı olarak açıklarsa Öğretmenler İçin olarak Bakanlığa başvurumuz olacaktır. MEB’de yaşanan hizmet puanı silinme uygulamasına çözüm arayacağız. Eğer bu puanlar verilmeyecekse neden verildi, ek hizmet puanları verildikten sonra yüzlerce öğretmen il içi atama, il dışı atama, özür grubu atama ile yer değiştirdi. Bu arttırımlı hizmet puanı ile yer değiştirdikten sonra hizmet puanlarının silinmesi anlaşılır değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

17 yorum

 1. Zorunlu hizmet süresi 4 yıl olan Şırnaktaki bir okuldan 3.yılımda zorunlu hizmet süresi 5 yıl olan İstanbul’daki bir okula tayin aldım. İstanbul’da 3 yıl daha çalıştıktan sonra 4. yılımda zorunlu çalışma yükümlülüğü puanı almaya başladım (3 temmuz 2017 den itibaren alıyorum) fakat bu hafta (Aralık 2018 ilk haftasında) puanımda 13 puanlık bir düşüş olduğunu farkettim. Bir hafta önce baktığımda (Kasım 2018 son haftası) 192 den 194e yükseldiğimi görmüştüm. Bu düşüş neden kaynaklı bir açıklama yok. İstanbul’daki aynı okulda çalışmaya devam ediyorum. Bir yere başvuru yapabilir miyiz düşük puanı geri alabilir miyiz? Bir de ben İstanbul’a geldiğim okulda bu puanı 2. yılın sonunda akmaya başlamayacak mıydım. Çünkü okulun zorunlu çalışma süresi 5 yıl.

 2. Herkese iyi günler hocalarım, ben zorunlu hizmetimi bitirdim ve ilk puanimi aldım daha sonra 21 günlük askere gidip geldim acaba ek puan almaya devam mı edeceğim yoksa ek puan alamayacak mıyım ? Cevaplarsaniz sevinirim

 3. zorunlu hizmet bölgesinde görev süremi doldurdum ve aynı okulda devam ediyorum.bu yıl ilk yüzde 25 lik dilimden ek puanımı aldım.ama bu yıl başka okulda görevlendirme olarak müdür yardımcılığı yapmamı istiyorlar.eğer başka okula gecersem görevlendırme olarak.ek puan almaya devam edermıyım.gidecegim okulda aynı hızmet puanına sahıp zorunlu hizmet gecıyor

 4. Merhaba zorunlu hizmetimi ilk atandığım okulda bitirdim ek puan da alıyorum . Aynı okulda müdür yardımcısı olsam yine ek puan alır mıyım. Yardımcı olursanız sevinirim. bu arada kadrolu müdür yaedımcılığı ve görevlendirme ikisini değerlendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba, 6 aylık geçici görevlendirme müdür yardımcısı olursanız ek puan almaya devam edersiniz ancak kadrolu (4 yıl görevlendirme) müdür yardımcısı olursanız aynı okulda olmuş olsa isteğe bağlı yer değiştirme olduğundan bu puanı alamayabilirsiniz.

 5. Zorunlu hizmeti 4 yıl olan vandan zorunlu hizmet bölgesi olan ve zorunlu hizmet süresi 4 yıl olan erzurum a il dışı tain ile atandım 5. Yılımda 9 puanım vardı silindi

 6. 23 mayis guncellemesi ile askerlik puanlarim silindi yaklasik 30 puan ..er ogretmen olarak yapmistim..hatanin kisa zamanda duzeltilmesini bekliyoruz

 7. Zorunlu hizmetimi tamamlama tarihim MEBBİS kayıtlarında 07.06.2015 olarak doğru bir şekilde gözükmesine karşın İKBS de 12.09.2015 olarak yani görev yaptığım kurumuma atandığım tarih olarak gözükmekte…

 8. Zorunlu hizmet ek puanım 8 iken 23.05.2017 tarihinde yapılan güncellene ile 2 puana düşürüldü.haziran 2017 de il dışı tayin isteyeceğim.Bu bir mağduriyettir.Milli eğitim müdürlükleri kendileri ile ilgili olmadığını söylüyor.Acilen bir açıklama yapılmasını ve söz konusu bir yanlışlıksa giderilmesini istiyorum.bir sınıf öğretmeni olarak tek bir puana bile ihtiyacım var.Atama dönemi bu güncellemelerin yapılmasını hiç hakkaniyetli bulmuyorum.

 9. Zorunlu Hizmeti 3 yıl olan bir okulda 2 yıl 7 ay çalıştıktan sonra şu an çalıştığım zorunlu hizmet bölgesi olan okula geldim. Atama ve Yer değiştirme yönetmeliğindeki 6 aydan az kalanlar zorunlu hizmetini tamamlamış sayılır maddesini kullanarak zorunlu hizmetimi bu kurumda tamamladım. 2 yıldır zorunlu hizmet puanı veriliyordu ama Mayıs ayında 11 puanım silindi. Nedeninin ne olduğunu kimse bilmiyor. 147 ve İl Mem Atama birimlerini aradım. Bakanlıktan görüş isteyebiliriz dediler sadece. Yapacakları herhangi bir şey yokmuş.

 10. Mebbis kayıtlarında zorunlu hizmeti tamamladı olarak görünürken atama modülünde zorunlu hizmeti yapıyor görünüyorum. 139 olan puanım 133 ye düşmüş normalde zorunlu hizmetimin kalkmış olması gerekirken zorunlu hizmetim devam ediyor ilçe ve il ikbs sisteminden kaynaklı biz müdahale edemiyoruz diyor il dışı atamada ben zorunlu hizmetimi tamamlamama rağmen nasıl zorunlu hizmet olmayan okula başvuru yapacağım

 11. 2013 de zorunlu hizmeti 3 yil olan bir köye atandim. 2 yil calistiktan sonra okul terorden dolayi gecici kapandi ilcede zorunlu hizmeti 4 yil olan bir okulda gorevlendirme olarak bir yil calistim. Zorunlu hizmetim tamamlandigi icin 16 puan verildi simdiye kadar. Okul bu yil tamamen kapaninca norm fazlasi olup ilcede zorunlu hizmeti 4 yil olan okula kadrom gecti. Dun yapilan guncelleme ile puanimin tamami silindi. Il disina 20 gun kala bu mantiksiz degisimi anlayamiyorum. Kime neye gore siliniyor. Ben mi istedim gorevlendirmeyi ben mi istedim norm fazlasindan baska okula atanmayi. Sadece magdur ediliyoruz

 12. Mebbis kayıtlarında zorunlu hizmeti tamamladı olarak görünürken atama modülünde zorunlu hizmeti yapıyor görünüyorum. 131 olan puanım 117 ye düşmüş normalde zorunlu hizmetimin kalkmış olması gerekirken zorunlu hizmetim devam ediyor ilçe ve il ikbs sisteminden kaynaklı biz müdahale edemiyoruz diyor il dışı atamada ben zorunlu hizmetimi tamamlamama rağmen nasıl zorunlu hizmet olmayan okula başvuru yapacağım

 13. Zorunlu hizmet bölgesinden zorunlu hizmeti tamamlayıp.istanbula geldim.zorunlu hizmeti ek olarak düzenli olarak yazıldı.23 MAYISDA yayayyayapilan güncelleme ile puanlarım silindi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Bu Vücut Benim