Okul çağındaki Suriyelilere eğitim veren sözleşmeli öğretmenlerin durumu

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi projesi ve okullaşan Suriyeliler hakkında Bakan Selçuk açıklamalarda bulundu.

Okul çağındaki Suriyelilere eğitim veren sözleşmeli öğretmenlerin durumu

Okul çağındaki Suriyelilere eğitim veren sözleşmeli öğretmenlerin durumu

Türkiye’de okula giden yani okullaşan Suriyeli öğrenci sayısı 680 bin. Açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk 28.10.2018 tarihinde CNN Türk ekranlarında Suriyeli öğrenciler ile ilgili açıklamalarda bulunurken Suriyeli öğrencilere eğitim veren öğretmenler konusuna da değindi.

FİNLANDİYA’DAN DAHA FAZLA

Türkiye’de okul çağında olup okullaşan yaklaşık 680 bin çocuk olduğu Bakan Ziya Selçuk tarafından belirtilirken, okullaşamayan çocuklarla birlikte bu sayının 1 milyona yakın olduğu açıklandı. Göçün sürdüğüne dikkat çeken Bakan Selçuk gelen ve giden mültecilerle birlikte bu sayının ortalama bir milyon olduğunu söyledi. Finlandiya’nın bütün öğrenci sayısının 600 binin altında olduğu bilgisini veren Bakan Ziya Selçuk Türkiye’deki mülteci durumunda olan öğrenci sayısının bundan yüksek olduğuna dikkat çekti.

ARAPÇA BİLEN TÜRK ÖĞRETMEN İHTİYACI VAR

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi projesi olan PİCTES kapsamında sözleşmeli öğretmenlerin görev aldığına değinilirken Suriyeli öğretmenlerin de bu proje kapsamında çalıştığı belirtildi. Suriyeli öğretmenlerin Arapça konusunda zorluk çekmediklerini ifade eden Bakan Ziya Selçuk “Hem Arapça bilen hem Türkçe bilen Türk öğretmen ihtiyacımız var” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un konuyla ilgili açıklaması video;

SURİYELİ ÇOCUKLARIN DURUMU

Türkiye’de eğitim gören Suriyeli çocukların eğitimin bir parçası olup olmadığı Bakan Selçuk’a soruldu. Suriyeli öğrencilerin Türkiye vatandaşı öğrenciler gibi bir formasyon içerisinde yer alıp almayacağı hususuna açıklık getiren Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Suriyeli çocukların kendi kimliklerini koruyarak uluslar arası öğrenci olmasını istediklerini belirtti. “Çocukları Suriyeli gibi yetiştirme derdimiz yok” açıklamasında bulunan Bakan Selçuk Suriyeli çocukların Türk kültürüne hızlı uyum sağladığına değindi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM