‘Okula en son gelen, atanan öğretmen norm fazlası olur’

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı norm kadro güncelleme işlemleri ekim ayında yapılacak. Norm güncellemelerinde norm fazlası öğretmen belirlenmesinde bazı soru işaretlerinin olduğunu görüyoruz.

‘Okula en son gelen, atanan öğretmen norm fazlası olur’

‘Okula en son gelen, atanan öğretmen norm fazlası olur’

ogretmenlericin.com olarak bir ziyaretçimizden aldığımız soruya açıklık getirmeye çalışalım.

Soru; “Merhabalar birleştirilmiş sınıflı bir köy okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yaparken okulumuzun bu sene kapanmasından dolayı öğrencilerimin taşındığı okula verildim. Burada 7 sınıf öğretmeni olduk ancak okulun normu 6’ya düşecekmiş. Okul müdürü bana en son sen geldin, bu yüzden öğretmenler arasında norm fazlası sen olacaksın dedi. Norm fazlası öğretmen belirlemesinde yönetmelik değişti mi, hizmet puanına bakılmıyor mu?”

NORM FAZLASI ÖĞRETMEN

Okulda şube kapanması, ders saati azalması gibi nedenlerden dolayı öğretmenler norm fazlası durumuna düşebilmektedir. Örneğin A ilkokulunda 17 şube varsa ve 17 sınıf öğretmeni görev yapıyorsa, şubelerden ikisinin birleştirilmesi durumunda şube sayısı 16’ya düşecek ve bu doğrultuda okulun sınıf öğretmeni normu da azalarak 16 olacak. Yani 1 öğretmen fazlalık durumuna düşmüş olacak. Peki fazlalık durumuna düşen norm fazlası öğretmen nasıl tespit edilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 17 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Norm fazlası öğretmen belirlenmesinde bir önceki yani 2010 yılı yönetmeliği hükümleri değil 2015 yılında yürürlüğe giren atama ve yer değiştirme yönetmeliği hükümleri baz alınır. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri başlıklı 53.madde 3.fıkraya göre;

(3) Öğretmenlerden; herhangi bir nedenle istihdam alanı daralanlar ile görevli oldukları eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro sayısı azalanlar, hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; öğretmenlikteki hizmet süresi daha az olan, öğretmenliğe daha sonra başlayan norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanlarının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü esas alınır. Norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanır.

Yukarıda sarı renk ile belirlediğimiz yerden görüldüğü üzere norm fazlası öğretmenler hizmet puanına göre belirlenir. Bir okulda 1 öğretmen norm fazlası olduysa hizmet puanı en düşük olan öğretmen norm fazlasıdır. Eğer 2 öğretmen norm fazlası durumundaysa hizmet puanı en düşük iki öğretmen norm fazlası olur. Norm fazlası öğretmen tespit işleminde en düşük hizmet puana sahip kişilerden puanları eşit olanlar arasında ise hizmet süresi az olana bakılır.

Bu yüzden öğretmen arkadaşımızın yaşadığı durumda kendisinin norm fazlası olması sonradan göreve başlamaya değil hizmet puanına göre gerçekleşir. Okula sonradan gelen norm fazlası olur gibi bir durum söz konusu değildir, önceki çalışanlarda sonradan gelen de hizmet puanı değerlendirmesine göre en az puana sahip olan norm fazlası öğretmen olur.

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

Yazıya Gelen Yorumlar

37 Yorum - "‘Okula en son gelen, atanan öğretmen norm fazlası olur’"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Muhasip
Ziyaretçi
Muhasip

Okulda 8 ogretmeniz ayni branstan. Mudur gecen sene sorusturma dogrultusunda aciga alindi bu yilin basinda ogretmen olarak dondu norma giremedi tabi. Guncellenen norm ile okulun normu 8 den 6 ya dustu simdi eski mudur dahil 3 norm fazlasiyiz. Benim puanin en dusuk resen atanacak ilk kisi kim. Puani en dusuk benim sonra eski mudur daha sonra diger ogretmen. Tesekkurler

Editör
Yönetici

Resen atanacak ilk kişi diye bir şey yok hocam. Sizin okulda 3 norm fazlası varsa en düşük puanlı 3 kişi norm fazlası olur. Norm fazlası atamada bu 3 kişi boş olan okullara tercihte bulunur. Tercihlerine atanamayan ya da tercih yapmayan norm fazlası öğretmenler Valilik tarafından resen atanır.

Muhasip
Ziyaretçi
Muhasip

Hocam ilcede 3 norm fazlasi var üçüde bizim okulda bizleriz. Ilcede 1 ihtiyac var klavuz en dusuk puanlidan baslanarak bos kadrolara resen atanir diyor. Ilde baska acik yok hatta. Simdi en az puanli olarak ben mi gitmeliyim yoksa sorusturma sonucu mudurlukten norma giremeyen puani benden yuksek olan eski müdür mü? Tesekkürler.

Sözleşmeli65
Ziyaretçi
Sözleşmeli65

Geçen sene okula atanan ilk öğretmenlerdendim (sözleşmeli) benimle birlikte 2 sözleşmeli öğretmen daha atandı göreve başlama işlemlerini ilk ben yaptırdım benden 2 gün sonra diğer sözleşmeli öğretmen geldi ancak bu sene doğum sebebiyle ücretsiz izne ayrıldım. Benden sonra okula 3 tane kadrolu öğretmen atandı ve ben ücretsiz izinde norm fazlası olduğumu öğrendim.Sorum şu ücretsiz izindeyken herhangi bir tercih yapabiliyor muyum? Benden 2 gün sonra göreve başlayan sözleşmeli öğretmen neden norm fazlası olmuyor bu sene ücretsiz izne ayrıldığım için mi?

Editör
Yönetici

Norm fazlası atamada kadrolu sözleşmeli durumuna bakarlar. Okulda sözleşmeli öğretmen varsa o norm fazlası olur. Ayrıca eğer aynı branştan birden fazla sözleşmeli öğretmen varsa ikisi arasındaki hizmet puanına bakılıyor. Kimin hizmet puanı düşükse o norm fazlasıdır. Siz doğum izninden dolayı aylıksız izne ayrılmışsınız, bu süreçte diğer öğretmen hizmet puanında sizin önünüze geçmiş. Bu yüzden size norm fazlası demişler. Aylıksız izinde iken tercih yapmanız söz konusu değil. Çünkü görevde değilsiniz.

Sözleşmeli
Ziyaretçi
Sözleşmeli

Merhabalar. Ben geçen sene bir köy okuluna atanan iki sözleşmeli öğretmenden biriyim. Okulumuzun normu bu sene 1’e düştü. Ancak kimin norm fazlası olacağı konusu belirsiz. Şöyle ki sözleşmeli öğretmenlerde hizmet puanı uygulaması olmadığı için atama puanına bakılıyor deniliyordu. Ancak bu sene sistem değişti göreve başlama süresine bakılır denilşyor. Atama puanına göre benim puanım yüksek ancak ben göreve daha geç başladım. Ayrıca diğer arkadaş müdür yetkili. Bu durumda kim neye göre norm fazlası olacak. Ya da dilekçe vererek gönüllü norm fazlası olunabilir mi?

Editör
Yönetici
Merhaba. Aslında belirttiğiniz husus hiçbir yerde yazmıyor. Kadrolu sözleşmeli öğretmenlerin çalıştığı okulda norm fazlası sözleşmeli öğretmen. Bu net olarak belirtilmiş. Sadece kadroluların çalıştığı okulda norm fazlası hizmet puanı düşük olandır. Ancak sizin durumunuz gibi sadece sözleşmeli öğretmenlerin çalıştığı okulda norm fazlası belirlemesi için hüküm yoktur. Atama puanına göre belirlenmez, atama puanı norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenlerin tercihlerinde önemlidir. Örneğin siz A okulunda norm fazlası sözleşmeli sınıf öğretmenisiniz ve atama puanınız 91, B okulunda da norm fazlası sözleşmeli öğretmenin atama puanı 90 olsun. O ilde sizin normunuzda 1 tane boşluk varsa oraya siz atanırsınız. Atama puanı burada önemli. Arkadaşın müdür yetkili… Read more »
cihan
Ziyaretçi
cihan

merhabalar. eşim 9 yıldır ilçede görev yapmakta ve 9 yıldır tayin istemekteyiz. fakat ilçedeki en yüksek hizmet puanlı okulöncesi öğretmeni olduğu için norm fazlası olmuyor. 9 yıldır eşimden sonra gelen bütün okul öncesi öğretmenleri bu sayede merkeze gelebildi. bizim bu durumda yapabileceiğimiz hiçbirşey yokmudur? hizmet puanı yüksek olduğu için uğradığımız bu adaletsizliğin herhengi bir çaresi varmıdır?

Editör
Yönetici

Merhaba, dediğinizde haklısınız. Norm fazlası olan öğretmen norm fazlası atama döneminde daha iyi okullara gidebiliyor. Ancak aynı okula il içi döneminde gitmek imkansız. Maalesef yapacak bir şey yok.

cihan
Ziyaretçi
cihan

cevabınız için teşekkür ederim. eşimle aslında aynı ilçede görev yapması gereken henüz 4 yıllık sınıf öğretmeni , kadrosu ilçede olmasına rağmen daha dağ yüzü görmedi babası il milli eğitim müdürü olduğu için. biraz torpili olan tanıdığımız en az 9-10 kişi bu işi çoktan çözdü. maalesef düzenimiz böyle

yasin
Ziyaretçi
yasin

Merhaba, sözleşmeli öğretmen norm kadrosundan dolayı tercihini yapıp gittiği okulda da norm fazlası olabilir mi? Eğer böyle bir durum olursa o okulda kalmayıp ilçe içi görevlendirmeye mi tabi tutulur?

Editör
Yönetici

Merhaba, norm fazlası atamada öğretmenler son güncellemelere göre tercih yapıyorlar. Gittiği yerde norm fazlası olma ihtimali çok zayıf. Ancak norm fazlası olursa ilçe/il geneli görevlendirme yapılabilir.

wpDiscuz
  • YORUM