DOLAR 5,8134
EURO 6,4333
ALTIN 272,9
BIST 108.786
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Az Bulutlu

‘Okula en son gelen, atanan öğretmen norm fazlası olur’

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı norm kadro güncelleme işlemleri ekim ayında yapılacak. Norm güncellemelerinde norm fazlası öğretmen belirlenmesinde bazı soru işaretlerinin olduğunu görüyoruz.

‘Okula en son gelen, atanan öğretmen norm fazlası olur’
22.09.2017
A+
A-

‘Okula en son gelen, atanan öğretmen norm fazlası olur’

ogretmenlericin.com olarak bir ziyaretçimizden aldığımız soruya açıklık getirmeye çalışalım.

Soru; “Merhabalar birleştirilmiş sınıflı bir köy okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yaparken okulumuzun bu sene kapanmasından dolayı öğrencilerimin taşındığı okula verildim. Burada 7 sınıf öğretmeni olduk ancak okulun normu 6’ya düşecekmiş. Okul müdürü bana en son sen geldin, bu yüzden öğretmenler arasında norm fazlası sen olacaksın dedi. Norm fazlası öğretmen belirlemesinde yönetmelik değişti mi, hizmet puanına bakılmıyor mu?”

NORM FAZLASI ÖĞRETMEN

Okulda şube kapanması, ders saati azalması gibi nedenlerden dolayı öğretmenler norm fazlası durumuna düşebilmektedir. Örneğin A ilkokulunda 17 şube varsa ve 17 sınıf öğretmeni görev yapıyorsa, şubelerden ikisinin birleştirilmesi durumunda şube sayısı 16’ya düşecek ve bu doğrultuda okulun sınıf öğretmeni normu da azalarak 16 olacak. Yani 1 öğretmen fazlalık durumuna düşmüş olacak. Peki fazlalık durumuna düşen norm fazlası öğretmen nasıl tespit edilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 17 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Norm fazlası öğretmen belirlenmesinde bir önceki yani 2010 yılı yönetmeliği hükümleri değil 2015 yılında yürürlüğe giren atama ve yer değiştirme yönetmeliği hükümleri baz alınır. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri başlıklı 53.madde 3.fıkraya göre;

(3) Öğretmenlerden; herhangi bir nedenle istihdam alanı daralanlar ile görevli oldukları eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro sayısı azalanlar, hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; öğretmenlikteki hizmet süresi daha az olan, öğretmenliğe daha sonra başlayan norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanlarının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü esas alınır. Norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanır.

Yukarıda sarı renk ile belirlediğimiz yerden görüldüğü üzere norm fazlası öğretmenler hizmet puanına göre belirlenir. Bir okulda 1 öğretmen norm fazlası olduysa hizmet puanı en düşük olan öğretmen norm fazlasıdır. Eğer 2 öğretmen norm fazlası durumundaysa hizmet puanı en düşük iki öğretmen norm fazlası olur. Norm fazlası öğretmen tespit işleminde en düşük hizmet puana sahip kişilerden puanları eşit olanlar arasında ise hizmet süresi az olana bakılır.

Bu yüzden öğretmen arkadaşımızın yaşadığı durumda kendisinin norm fazlası olması sonradan göreve başlamaya değil hizmet puanına göre gerçekleşir. Okula sonradan gelen norm fazlası olur gibi bir durum söz konusu değildir, önceki çalışanlarda sonradan gelen de hizmet puanı değerlendirmesine göre en az puana sahip olan norm fazlası öğretmen olur.

[haber id=”21272″]

YORUMLAR
 1. Ozan dedi ki:

  Merhaba ben de okuluma istihdam fazlası olarak atandım. Okulumda bir kişi emekli oldu. Okulumda birde norm fazlası olan biri var ama benim puanım daha yüksek. Hangimiz norma gireriz..istihdam fazlası olmam norma girmeme engel mi..

 2. Murat dedi ki:

  Sözleşmeli olarak çalıştığım Meslek lisesine İlden benim bransımda bir arkadas norm fazlası olup geldi. Bizim bransta norm fazlası öğretmen olma durumunda ben mi giderim İlden yeni gelen norm fazlası olan arkadaş mı gider ?

 3. Gizem dedi ki:

  2016 yılında sözleşmeli öğretmen olarak birleştirilmiş sınıfa atandım. Arkadaşımla aynı gün başladık bu sene birisi norm fazlası olacak bizde hizmet süresi ve hizmet puanı aynı bu durumda kim gidecek.

 4. muharrem özkan dedi ki:

  Hocam, eşim sınıf öğretmeni. 2018 yılında 3 şube olarak 1. sınıfları okttular. 3 şubenin sayısı 63 idi. ancak norm güncellemesinde 4 şube öğretmeni norm fazlası oldu. Bu durumda 1. sınıflar birleştirilerek 2 şube 30 öğrenci+33 öğrenci olarak planlandı. norm yönetmeliğe göre 10 az 30 dan fazla olamaz diye bir madde gördüm. Bu durumda 30 un üzerinde olursa bir şube daha açılması gerekmez mi sizce.

  Ayrıca 2018 2019 yılı okulun başlarında 3 öğretmen aynı okula görevlendirildiler. Kasım ayında norm açığı bulunan okullara tercihleri yapıldı fakat Sivas ili olarak norm atamaları iptal edildi. Bu açılan yerlere alan değişikliği ve özür atamaları yapıldı. Bu doğru mu sizce. Hizmet puanı en yüksek olan eşim. izinden dönecek olan ve eş durumundan bu okula atama yapıldı. okul müdürü eşime hizmet puanı yüksek olan gider demiş bu doğrunu sizce

 5. Ali Coşkun Koç dedi ki:

  24 aralık 2018 tarihinde valilik oluru ile yöneticilikten ayrılarak biri dolu olan 2 normluk bir okula atamam yapıldı. Fakat il milli eğitim müdürlüğü benim arandığım normu Alan Değişikliği sürecinde sehven tercihe açık tutarak başka bir öğretmenin de bu okula atanmasına neden olmuş. Ben yönetici ve öğretmen sorumluluğu ile ayrılma ve başlama işlemlerini dönem sonu yaparım diye beklerken atama tarihi benden sonra olan öğretmen ayrılma ve başlama tarihini de belirten takvime uymayarak ve idarw de bu takvimi gözetmeyerek yeni atandığı okula başlamıştır. Bu durumda ben sonradan başkadığımda diğer öğretmen normu benden önce doldurduğu için ben mi norm fazlası olurum.

 6. magripli dedi ki:

  Öncelikle merhaba. Alan değişikliği icin kurum tercihi yapmadan önce tercihte bulunacagımız kurumda norm fazlası duruma düşmemek icin ve ek ders sıkıntısı yaşamamak adına tercihte bulunacagımız okullardan hangi bilgileri almamız gerekir? Şimdiden teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, okulu arayacaksınız. Okulda kaç saat dersiniz olacağını soracaksınız. Şube kapanma ders yükünün azalmasının olup olmama durumunu soracaksınız. Bunlar yeterli olacaktır.

 7. Evin dedi ki:

  Okulda bir norm fazlası var.Norm fazlasi olan arkadaş gitmek istemiyor ben gitmek istiyorum.karsilikli anlaşıp ben tayin isteyebiliyor muyum

  1. Editör dedi ki:

   Hayır böyle bir durum söz konusu olamaz.

 8. Sözleşmeli Öğretmen dedi ki:

  Merhaba. Okulumuzda 4 adet branş öğretmeniyiz. İlki 2016 ekim ataması sözleşmeli öğretmen. Adaylığı geçtiğimiz şubat ayı kalktı. Diğer öğretmen 2017 sözleşmeli öğretmenlerinden ancak adaylık sınavına 2 hafta sonra girecek yani Şubat gibi adaylığı kalkacak. Diğer öğretmen bu sene atandı adaylık sürecinde. Son öğretmen ise askerden yeni geldi o da bu sene ataması. Hepimize 21-22 saat ders düşüyor. İlçe 1 kişiye görevlendirme vermeyi düşünüyor ancak adaylardan olmasın istiyor. Bu durumda adaylığı kalkmış tek kişi mi görevlendirilir yoksa en sonra atanan mı?

 9. Ali dedi ki:

  Selamünaleyküm ben ekim 2016 da atandım kalın askerde olduğum için şubat 2017 de göreve başladım benimle aynı an’da atanan öğretmen ekim de göreve başladı ikimizinde mülakat puanı aynı. Milli eğitim müdürlüğüne gittik ikimizden biri norm fazlası olacak dedi peki sizce kim norm fazlası olur. Ben sonradan başladım. Ama bazıları diyor atama puanları aynı olanların hizmet süresi kısa olan gider diyor bazıları ise atama puanı aynı olanların KPSS puanına bakılır düşük olan gider diyor. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz. Sözleşmeli öğretmenlerde norm farklı oluyormuş.

 10. Esra dedi ki:

  Merhaba 4 yıllık din kültürü öğretmeniyim bu sene il dışı tayin ile urfadan adıyamana tayin oldum okulum bir özel eğitim mesleki okulu başladıktan 2 ay sonra müdürüm norm fazlası olduğumu söyledi okulda benden başka din kültürü öğretmeni yok fakat gelip hemen görevlendirme isteyen bir öğretmen varmış kadrosu benim okulumda göründüğünden ben sonra geldiğim için norm fazlası olmuşum ne yapmam gerekiyor itiraz etmeli miyim haftaya tercihler açılacak tercih yapmasam beni istemediğim bir okula atarlar mı yardımcı olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sorduğunuz soru yanlış ya da eksik. Siz o okulun öğretmeni iseniz başkası sizin okulunuzda görevlendirme çalışıyor diye orası o öğretmenin olamaz. Okulunuz kadrosunda kaç tana Din Kültürü öğretmeni var?

   1. İsminiz dedi ki:

    Benden önce atanmış fakat okulumda hiç görev yapmadan başka bir okula görevlendirme giden bir din kültürü öğretmeni daha varmış o önce geldiği için beni norm fazlası gösterdi müdürüm ne yapmalıyım inşallah bu defa anlatabilmişimdir biraz karışık bir durum ve küçük bebeğim var mağdur oldum köye gitme durumum var

    1. Editör dedi ki:

     Bahsettiğiniz öğretmen ile siz 2 Din Kültürü öğretmenisiniz. Okulunuzda önceden 2 norm vardı şu anda 1 mi oldu? Eğer böyleyse biriniz norm fazlası olacaksanız. Eğer aranızda sözleşmeli varsa önce o norm fazlası olur. İkinizde kadrolu öğretmen iseniz hizmet puanı düşük olan norm fazlası öğretmen olur.

 11. ebru surnuzun dedi ki:

  Görev yaptığım ilçede köyde öğrenci sayısının yetersizliği nedeniyle sınıfım kapatıldı okul öncesi öğretmeniyim norm fazlası oldum şuan merkezde görevlendirme müd yardımcılığı yapıyorum.6 sene doğu görevimi tamamlamıştım sadece 1 yılım kaldı bana merkez okullarda açılırmı durumum ne olur

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmetin süreniz 7 yıl mı? Eğer öyleyse tamamlamadığınızdan sadece zorunlu hizmet okullarına tercih yapabilirsiniz.

 12. Ali dedi ki:

  Selamünaleyküm ben ekim 2016 da atandım kalın askerde olduğum için şubat 2017 de göreve başladım benimle aynı an’da atanan öğretmen ekim de göreve başladı ikimizinde mülakat puanı aynı. Milli eğitim müdürlüğüne gittik ikimizden biri norm fazlası olacak dedi peki sizce kim norm fazlası olur. Ben sonradan başladım. Ama bazıları diyor atama puanları aynı olanların hizmet süresi kısa olan gider diyor bazıları ise atama puanı aynı olanların KPSS puanına bakılır düşük olan gider diyor. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz. Sözleşmeli öğretmenlerde norm farklı oluyormuş.

 13. Ahmet KORKMAZLI dedi ki:

  Ben 16 yıllık öğretmenim 2015 yılında Batmanın bir ilcesinin köyünden Ankara’ya tayin oldum. 2017 yılında aynı okula yaklaşık 15 yıldır Ankara’da görev yapan başka bir öğretmen arkadaş atandı bu durumlarda norm fazlası öğretmenler nasıl belirleniyor. Bu arada 8 yıl dogu illerinde görev yaptım. Cevap verirseniz sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Hanginizin hizmet puanı düşükse o kişi norm fazlası olur. Eski çalıştığınız yerler ya da son çalışılan yerdeki hizmet süresinin önemi yok.

 14. esra dedi ki:

  merhaba ben giyim öğretmeniyim zorunlu hizmet olarak istanbulda bir mesleki eğitim merkzine atandım.2017 eylülde okula basladım okulda 4 öğrenci var nisan norm güncellemelerinde bana 80 saat yazmışlar benden önce açık olan normu kapatmayı unutmuşlar bana norm kağıdında saatlèi göstermeden imzalattılar ben anlamadım açıkcası arkadasım sonradan uyardı müdürle konustum bşrilerinş aradı normu kapatmak için olaz bakanlık yapıo kapatma işi olmaz dedi il dışından biri geldi va hizmet puanı yüksek 4 öğrenci tek sınıf var ben giriyorum gelen arkadas ve ben 10. sınıf gğzellik branşını derslerinede giriyoruz benim 20 saat doluyor ama diğer hocanın dolmuyor idari görev yazdılar onada 19 saat simdi ekim ayında norm güncellemeleri var norm öğrenciye göre belirleniyor ben norm fazlası durumuna düşersem nasıl bir yol izlemeli hakkımı savunmalıyım teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz evrak imzalamışsınız. Bu tarz durumlarda dikkatli davranmanız lazım. Norm fazlası olursanız durumu anlatan bir dilekçe ile kurumunuza itiraz edin.

 15. Derya dedi ki:

  Merhaba ben 5 bin atamada atandim. Atandigim okula temmuz ayında atananan 2 öğretmen güvenlik soruşturmaları bitmiş ve bu hafta başlamışlar. Okul müdürüm bu okulun yakınındaki bir okula beni göndereceklerini söyledi. Tercih vs yapmam gerektiğini söylemedi. Burda beni zor durumda sıkıntıda bırakacak bir usulsüzlük var mı? Ben sözleşmemi hangi okulun adi altinda imzalayacagim? Benim kadrom hangi okulda olacak? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, “okul müdürüm” dediğiniz yer neresi ise sizin kadronuz o okulda olacak. Usulsüzlük gözükmüyor, siz fazlalık durumda olduğunuz için geçici görevlendirme ile başka okulda çalışacaksınız.

 16. Can dedi ki:

  Hocam şube müdürünün dediğine göre norm fazlası atama kılavuzuna göre belirleniyormuş, peki hocam siz ne diyorsunuz hangi şekilde norm fazlası belirleniyor.

 17. Can dedi ki:

  Merhabalar, köyde aynı an’da atanan iki sözleşmeli öğretmeniz.ikimizden birisi bu sene norm fazlası olacak. Ben göreve sonradan başladım. Yani hizmet sürem daha kısa. Sözleşmeli öğretmenlik norm fazlalığında mülakat puanına göre norm fazlası olunur diyor bizim buradaki şube müdürü. Mülakat puanı düşük olan gider diyor böyle bir durum var mı. Bide bizim mülakat puanımız aynı. Böyle durumlarda neye bakılır. Bilgilendirirsenız teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası olma durumunda mülakat puanına bakılacağını ilk defa sizden duyduk. Şube müdürünüze sorar mısınız hangi yönetmeliğe göre bunu uygulayacaklar?

   1. Can dedi ki:

    Hocam şube müdürünün dediğine göre norm fazlası atama kılavuzuna göre belirleniyormuş, peki hocam siz ne diyorsunuz hangi şekilde norm fazlası belirleniyor.

    1. Editör dedi ki:

     Son sorum; siz norm fazlası öğretmen atama kılavuzunu okudunuz mu?

   2. özdemir dedi ki:

    eğer norm kadro öğrenci sayısı düşmesiyle ilgili ise hizmet puanı düşük olan gider.Fakat norm kadro hesaplamalarında hata olmuşsa öğrenci sayısı ve şube sayısı değişmeden norm kadro değişmişse norm kadro yönetmenliğindeki bu madde geçerli olmaz Bu durumda son gelen gider.fakat aynı anda iki kişi gelmişse sınavla alan bir okulsa sınav puanı düşük olan mülakatla alım yapılmışsa mülakat puanı düşük olan fazla olur.bu konuda personel genel müdürlüğünün görüş yazısı var.

    1. Editör dedi ki:

     Görüş yazısını yollar mısınız?

 18. z dedi ki:

  merhaba hocam şehit yakını olarak atandım zorunlu hizmetten muafım. Şimdi okulumuzda norm çıkıcak bu durumda şehit yakını olarak atanmış biri norma çıkmıyor diyor diye duydum bu doğru mu?
  doğru ise hangi yönetmelikde bulabilirim bu maddeyi.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, norm kadro düzenlemesinde şehit yakınları ile ilgili bir hüküm yok maalesef.

 19. Fatih dedi ki:

  Hocam merhabalar, okulumuz tekli eğitime geçtiğinden dolayı 4 olan norm kadromuz 3e düştü. Dolayısıyla bende ihtiyaç fazlası duruma düştüm. Bu durumda 3 sorum olacak. İhtiyaç fazlasiyken başka bir ilceye görevlendirme gitme şansım bedir? Şu anki ilçe memin göndermiyorum deme durumu var mıdır? Ekim ayındaki atamalarda yalnızca bulunduğum ilçedeki okullar mi açılır yoksa başka bir ilceye tayinimi isteyebilir miyim? Saygilar

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eğer çalıştığınız ilçede bir özrünüz yoksa (eş, sağlık vs) sizi boşluk bulunan başka ilçelere geçici olarak görevlendirebilirler ancak öncelik ilçenizdedir. İlçe mem göndermeyebilir. Norm fazlası atamada tüm il geneli açılır ve sizde tercih yapabilirsiniz. Ekim ayında norm güncellemesi var atamalar Kasım/Aralık gibi yapılabilir.

 20. Ayşe dedi ki:

  Merhaba,Biz 4.sınıftan 1.sınifa dönen 4 arkadaşiz.Okulumuzda iki tane birinci sınıf açılinca iki arkadaş norm fazlası durumuna düştük.Aslında hizmet puanına göre norm fazlası değiliz.Asıl norm fazlası olan arkadaşların sınıfları olduğu için bize norm fazlasisinız dedi idaremiz.Bu durumda hakkımızı nasıl arayabiliriz?Okulumuzda sınıf alabilir miyiz?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sizin norm fazlası olmanız mümkün değil. Ara sınıflarda olan öğretmenler norm fazlası çünkü dediğinize göre onların hizmet puanı düşük. O arkadaşlar norm fazlası durumdalar. Size norm fazlası olduğunuzu resmi olarak tebliğ ettiler mi?

 21. İlknur dedi ki:

  Merhabalar hocam birleştirilmiş okulda 2 öğretmen olarak görev aldık. Geçen yıl norm 1 e düştü ve ben norm fazlası öğretmen oldum.Çalistigim ilçe yanındaki arkadaş tek kalacak diye beni almadılar.Geçen yıl millî egitim müdürümüz burada tek bayan olmaz dedi.Bu sene arkadaş Kasım sonu doğum yapacak.Beni tek bayan olarak köye yolluyorlar.Ben de gitmek istemiyorum.Ne yapabilirim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, çok anlayamadık ancak sanırız diğer arkadaşa tanınan insiyatif size tanınmamış. Hala norm fazlası mısınız?

 22. nibelungenlied dedi ki:

  sayın editörüm. okulda 3 öğretmeniz. ders saatlerimiz 17, 17, 13 şeklinde. ben 13 saat dersi olanım. ilçe müdürü beni başka okulda görevlendireceğini, kendi okulumdaki 13 saat dersi de bırakmamı sözlü olarak söyledi. ben görevlendirme olsa da kendi öğrencilerimden ayrılmak istemiyorum.

  ilçe müdürü istedi diye kendi okulumdaki 13 saat dersimi bırakmak zorunda mıyım?

  saygılar…

 23. MEHMET dedi ki:

  MERHABALAR HOCAM İL DIŞI ATAMA İSTEDİM ATANDIĞIM KURUM MÜDÜRÜ BAŞLAMA YAPACAĞIM GÜN NORM FAZLASI OLDUĞUMU ŞUAN İLÇE ÖĞRETMENİ OLDUĞUMU VE İLÇEDEKİ BRANŞIMIN OLDUĞU TEK BİR OKULDA İHTİYAÇ OLDUĞU İÇİN BENİ BU OKULA NORM İHTİYACINDAN ÖTÜRÜ GÖREVLENDİRİLECEĞİMİ SÖYLÜYOR BURADA BENİM İSTEĞİM DİKKATE ALINIR MI BEN İSTEMESEMDE BAŞKA BİR KURUMA GÖREVLENDİRMEM RESENDE OLSA YAPILIR MI?
  OKUL/KURUM MÜDÜRLERİNİN DİKKATSİZCE DAVRANIŞLARINDAN ÖTÜRÜ MAĞDUR OLAN ÖĞRETMENLERİN YAPABİLECEĞİ HERHANGİ BİR YOL VAR MI?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam, durumunuzda olan birçok öğretmen var. Biz site olarak il dışından önce muhakkak tercih yaptığınız okulları aramanız gerektiğini belirtmiştik. Maalesef şu anda yapılacak bir şey yok, bu konuyu yargıya taşıyarak mağdur olduğunuzu da belirtebilirsiniz ancak kısa sürede cevap alamazsınız. Ekim ayında norm güncellemeler var. Sonra norm fazlası atama yapılacak. Sizde o atamada il içi tercih yaparsınız.

   1. MEHMET dedi ki:

    HAKLISINIZ HOCAM ARADIM ZATEN ANCAK GEL YARDIMCI OLALIM DEDİ SONRA DA NORM FAZLASINIZ DEDİ MAALESEF BU KONUSMA 2 KİŞİ ARASINDA KALDIĞI İÇİN MAĞDURİYETİMİZ SÜRECEK GİBİ DURUYOR.
    EKİM AYINDA Kİ GÜNCELLEMEDE İL DIŞI TERCİHTE BULUNMA DURUMUMUZ YOK DEĞİL Mİ?
    PEKİ İLÇE İÇİNDE TERCİHTE BULUNDUĞUMUZ OKULA KADROLU OLARAK MI GİDİYORUZ YOKSA KADROMUZ ATANDIĞIMIZ İLK KURUMDA MI KALIYOR. SAYGILAR

    1. Editör dedi ki:

     Kadrolu öğretmenler norm fazlası atamayı sadece il içinde yapabiliyor. İl dışı yok. Ekim ayından sonra yapılacak norm fazlası atamada kadronuz ile gideceksiniz. Normal atama gibi düşünün.

 24. Ali Eymen dedi ki:

  2018 Ağustos Mazeret atamasında seçebileceğiniz okullar başlığında bana açılan okullardan bir tanesine tayin oldum ancak okula gittiğimde bana öğretmen ihtiyaçlarının olmadığı geçen yıl bir sınıf kapattıklarını ancak bakanlığın yine de mebbiste 1 kililik açık gösterdiğini söyledi müdür bey, bu durumu ilçe ve il mem e bildirdiğini ancak değiliklik yapmadıklarını söyledi,ilçe mem e gittim insan kaynakları şefi norm kadro fazlası görünmüyor kkulda şu anda diyor. okulda hizmet puanı en düşük olan benim , bu durumda ciddi mağduriyet yaşıyorum atandığım ilçenin çok kötü okulları var, beni istemediğim bir yere gönderebilirler mi, bu durumda yargıya mı başvurmalıyım ne yapmalıyım

  1. Editör dedi ki:

   Siz o okulda göreve başladınız mı? Başlamadıysanız iptal dilekçesi yazın. Göreve başladıysanız da tekrar dilekçe ile durumu anlatın ve mağduriyetinizi belirtin. Ayrıca norm fazlası olursanız norm fazlası atamada il içi tercih yapabilirsiniz. Sizi resen atamazlar. Önce size tercih hakkı verirler.

 25. Hakan dedi ki:

  Merhaba editör Ocak ta eş durumundan Ram a atandım. Mebbis te açık göründü fakat norm dolu olduğu halde güncelleme yapılmamış. Kurumda en yüksek puan benim buna rağmen norm fazlası olur muyum

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kuruma atama oldu mu? Eğer norm açık gösterildi ve atama olduysa norm fazlası öğretmen belirlenmesinde hizmet puanı düşük olan norm fazlası olur.

   1. Hakan dedi ki:

    Ocak ayında eş durumundan ben mebbisten tercih yapıp atandım ama normalde norm doluymuş güncelleme yapılmamış o nedenle bana açık görünmüş. yani ben kuruma +1 olarak atandım. şuan mevcut 14 norm 13 kim norm fazlası olur ben mi yoksa puanı düşük olan mı onu merak ediyorum.

    1. Editör dedi ki:

     Hizmet puanı düşük olan öğretmen norm fazlası olur.

 26. Selma dedi ki:

  Merhaba bn sözleşmeli bilişim öğretmeniyim 5 ve 6 larda derse giriyorum bu yıl toplam 3 şube idi seneye 2 şube olması durumu var ders saatim azaldığı için norm fazlası mı oluyorum ?En az kaç saat derse girmeliyim norm fazlası olmak için ? Bir sınıfta en az kaç öğrenci olursa şube ikiye bölünmek zorunda kalır ? Bn norm fazlası olmak istiyorum çünkü eşimle ve bebeğimle birleşebilme gibi durumum var tabi ilçeye verebilirlerse beni şu an köy okulundayım nasıl norm fazlası olabilirim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, norm güncelleme zamanı derslik ve ders saati durumuna göre normlar güncellenir. Okulunuzun durumunu bilmeden net açıklama yapamayız.

 27. Gamze dedi ki:

  Merhaba. 2 yıl önce norm fazlası oldum. Geçen yıl okuluma il emrine olan 2 tane daha sınıf öğretmeni yolladılar. Bu yıl müdür yeni bir sınıf açacağını fakat benim hizmet puanım düşük olduğu için benden sonra gelen öğretmenin o sınıfı alacağını söyledi. Fakat ben norm fazlasiyken geldiklerinden dolayı önceliğin bana verileceğini biliyordum. Bu sınıfın kime verilmesi doğru? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, son durum bilgilerine göre hizmet puanı en düşük olan öğretmen norm fazlası olur.

 28. Hüsam dedi ki:

  Merhabalar hocam ben sözleşmeli sınıf ogretmeniyim temmuzda ilişik kesip askere gittim atama döneminde sözleşmem feshedildigi için yerime atama yapılmış ocakta askerden dönüyorum geldiğimde norm fazlası mı olurum yoksa bulunduğum okulda mı kalırım bu durumun sonuçlanma süreci nasıl olur. Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, geldiğinizde okulunuzda norm varsa okulunuzda başlarsınız norm yoksa ilçe/il içinde münhal bir okulda göreve başlarsınız. Norm fazlası sözleşmeli öğretmen atama döneminde ise il içinde tercih yaparsınız bir okula atanırsınız ve kadronuz o okula geçer.

   1. Hüsam dedi ki:

    Hizmet puanina gre norm fzlasi bnm olmamam gerekir gelen hocamizda sozlesmeli oldugu icin hangimiz norm fazlasi oluruz acaba

 29. gülistan dedi ki:

  Merhabalar,hocam 2017 temmuz atamasi sozlesmeli ogretmenim. Koy okulunda calisiyorum bransimizda 2 kişiyiz ikimizde sözleşmeliyiz aynı dönem. 2018 Yeni atama ile sozlesmeli 3.zumremiz gelecek. Ucumuzden birinin norm fazlasi olma ihtimali var. Kadroya gecmediğimiz icin de hizmet puanimiz hala 0 gözüküyor. 3 kisi arasinda en erken göreve başlama tarihi benim ve yine 3 kisi arasinda en dusuk atama(mulakat) puanı benim. Bu durumda kim norm fazlasi olur hocam? Simdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerde norm fazlası olma durumu açık değil. Ancak sizin şu durumunuza baktığımızda okula en son atanan öğretmenin norm fazla olması söz konusu olabilir.

 30. Eşref dedi ki:

  Hocam Askerliğim yarın bitiyor. Askerliğim süresinde okulum ilkokula dönüştürülmüş. Ben ortaokul öğretmeniyim. İlçe milli eğitime okulumuzun ilişkilendirildiği okula norm kadromun taşınması konusunda dilekçe vermem gerekiyormuş. Ben bu dilekçeyi vericem. Sonrasında beni o okula görevlendirirler yada kadromu taşırlar ise ben ilişik kesme işlemleri yapmak için doğu anadoluya tekrar gitmem gerekir mi, yoksa resen atama olduğu için kendi içlerinde hallederlermi. ben 1 gün içinde ulaşamam çünkü ilişik kesmem için.

  1. Editör dedi ki:

   Hocam askerlik dönüşü göreve başlamanız lazım. Bu göreve başlamada da sizin orada olmanız lazım.

   1. Eşref dedi ki:

    Yok orada olacağım dilekçemi okula vereceğim. Ama kadromun bulunduğu okul ilkokul olmuş. Yani norm fazlası olacağım. Öğrenciler ve öğretmenler başka bir okula taşınmış, orada kadro açığı varsa dilekçe yazıp ilçe milli eğitime başvuracağım. Sorum şu örneğin ağustos ayında x okulundan y okulana kadrom ilişkilendirilirse yada görevlendirilirsem tekrar çalıştığım ile gitmem gerekiyor mu acaba. çünkü il içi kadro değişiminde o gün içinde başlanması gerekiyormuş, yani kafam çok karışık.

    1. Editör dedi ki:

     Hocam görevlendirme olursa gitmenize gerek yok ancak kadronuzla birlikte giderseniz sizi çağırabilirler. Böyle bir şey olursa da oradaki bir öğretmene idareciye vekalet verirsiniz sizin adınıza işlemleri yürütür.

     1. Eşref dedi ki:

      Ben kendim gitmek istesem hemen o gün gel demezler değil mi ? İlişik kesmenin belli bir günü var mı ? 1-2 gün yol izni tanısalar kafi.

     2. Editör dedi ki:

      Demezler hocam, birkaç gün sonra gidersiniz.

 31. Isimsiz dedi ki:

  Hocam il dışı tayini iptal edersem okula geri dönmek istersem eğer norm fazlası durumuna sozlesmeli öğretmen mi düşer yoksa ben mi?Ilçe sözleşmeli öğretmen norm fazlası olur diyor.sizce ?

  1. Editör dedi ki:

   Atamanızı iptal ettirdiğinizde sizin okulunuzun normu dolduysa siz o okula dönemezsiniz. Eğer normu dolmadıysa ve sizin normunuz varsa zaten kimse norm fazlası olmaz. Sorunuz açık değil.

   1. İsminiz dedi ki:

    Hocam sözleşmeli arkadaş sene basında onu benim okula atandı.onu norm fazlası diye ilçe içinde başka okulda gorevlendirdiler.su an okulun normu 1 olarak gözüküyor.iptal etmem durjmunda ben mi norm fazlası olurum yokda arkadaş mi ?

    1. Editör dedi ki:

     Şimdi anladıysam özetleyeceğim siz düzeltin. Okulunuzun normu 1 ancak okulda 1 kadrolu 1 sözleşmeli olarak 2 öğretmen çalışıyordu. Sözleşmeli öğretmeni geçici olarak başka yere görevlendirdiler. Sizde il dışından tayin istediniz çıktı. Okulda 1 norm ve 1 sözleşmeli öğretmen kaldı. Siz il dışı atamanızı iptal ettirdiğinizde “o okula dönemezsiniz.” Çünkü size norm yok. Burada norm kadro yönetmeliğine bakılmaz, önce il dışı atama kılavuzuna bakılır. İl dışı atama kılavuzu Madde 37’de açıkça belirtmiş. Orada diyor ki; “Ataması iptal edilen öğretmenlerden önceki görev yerlerinde alanlarında norm kadro bulunmayanlar, il içindeki diğer eğitim kurumlarından alanlarında boş norm kadro bulunan eğitim kurumlarına valiliklerce atanacaktır.” Sizin okulunuzda norm yok bu yüzden siz başka kuruma atanacaksınız.

     1. İsminiz dedi ki:

      Bu durumda ilçe emrine mi ver verilecegiz.ilce istese eski yerimde kalamaz miti.

     2. İsminiz dedi ki:

      Hocam bu durumda ilçe emrine mi verilecegim. Ilçe istese eski okulumda kalamaz mıyım. I

     3. Editör dedi ki:

      İlçe emri değil, ilçede başka okula verileceksiniz. İlçede norm yoksa il genelinde bir okula verilirsiniz. Eğer sağlık, eş özrü gibi durumlarınız varsa ilçede boşluk yoksa ilçe dışında başka bir yere verilemezsiniz.

 32. Muratt dedi ki:

  Hocam benim il dışı tayinim çıktı.onu iptal ettim.benim okulda sözleşmeli çalışan bir arkadaş var.atamamin iptal olup geri donmem halinde Bu durumda norm fazlası durumuna kim düşer? Ilçe sözleşmeli öğretmen olur dedi.?

  1. Editör dedi ki:

   Sizin okulunuzda norm yok mu? Siz atamanızı iptal ettiniz ve sizin normunuz doldu mu hemen?

 33. Ozlem dedi ki:

  Şubat dönemi eş durumu aramasında yerleştirileceksin ve il emrine atandım.. daha sonra bizi dilekçe ile norm fazlası olarak görevlendirme olduğun okula atadılar… puanım daha yüksek olmasına rağmen norm fazlası olduğunu belirterek tayin istemem gerektiğini söylediler.. bu durumda beni bilgilendirebilir misiniz.. norm fazlası olmam doğru mudur?

  1. Editör dedi ki:

   Hocam durumunuzu bu yazdığınızdan anlayamayız. Somut veriler belirtmeniz lazım.

 34. Samet dedi ki:

  Şuanda askerde olduğum için aylıksız izindeyim. Askerdeyken kadromun olduğu okul ilkokula dönüştürüldüğü için askerden sonra kadrom diğer arkadaşlar gibi x okuluna taşınacağı söylendi. Askerlik dönüşünde x okulunda norm fazlası olmam durumunda başka okula görevlendirilir miyim ? Yoksa sözleşmeli öğretmen mi norm fazlası olur bu durumda ?

  1. Editör dedi ki:

   Gideceğiniz okulda sizin branşınızda sözleşmeli öğretmen varsa ilk o norm fazlası olur. Eğer sözleşmeli öğretmen yoksa ve en düşük hizmet puanına sahip öğretmen sizseniz siz norm fazlası olursunuz. Norm fazlası olursanız norm fazlası atamada il içi atama hakkınız olur, bu süreçte sizi başka okula görevlendirebilirler.

 35. Alin dedi ki:

  13şubesi olan 52 saat ders yükü olan teknoloji ve tasarım öğretmeniyim ilçe üçüncü norm vermiş bu durumda hizmet puanı düşük olan norm fazlası olacak büyük ihtimal bu ben olacağım bu haksızlık değil mi norm açıp var olan öğretmeni göndermek

 36. İsminiz dedi ki:

  13şubesi olan 52 saat ders yükü olan teknoloji ve tasarım öğretmeniyim ilçe üçüncü norm vermiş bu durumda hizmet puanı düşük olan norm fazlası olacak büyük ihtimal bu ben olacağım bu haksızlık değil mi norm açıp var olan öğretmeni göndermek

  1. İsminiz dedi ki:

   Aynı durumdayım hocam 50 saat derse 3.norm verildi ve gelen 250 puanla geldi hangi mantıkla yaptıklarını bilmiyorum gerekli ywr yerlere şikayetimi yaptım çözülür mü bilmiyorum

   1. Alin dedi ki:

    Bende gerekli yerlere şikayette bulundum ancak henüz bir norm fazlası durumu olmadığı için bekleyin denildi

 37. Sultan dedi ki:

  Okulda 24 saat branş dersim sözleşmeliyim. İl içi atamada kadrolu gelirse aşağıdaki yönetmeliğe göre durumum ne olur. Okul 2/5 bölgesinde. Norm kadrod ihtiyaç yok diyor ama tercih edilebiliyor.
  a) 6-31 saate kadar 1, b) 31-42 saate kadar 2, c) 42’den fazla olması hâlinde her 21 saat için 1, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu verilir. Bu şekildeki hesaplama sonrasında artan ders yükünün en az 15 saat olması halinde ilave olarak 1 genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu daha verilir. (2) (Değişik : 17/10/2016 – 2016/9488 K.) Yatılı bölge ortaokulları, proje okulları ve özel eğitim kurumları hariç olmak üzere, aynı yerleşim merkezinde bulunan eğitim kurumlarının genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri bakımından alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrolarının belirlenmesinde, o yerleşim merkezindeki (birden fazla eğitim bölgesi oluşturulmuşsa her bir eğitim bölgesindeki) eğitim kurumlarının aynı alanlardaki haftalık ders yükü toplamı dikkate alınır. Belirlenen norm kadroların eğitim kurumları itibarıyla dağıtımı, toplama dâhil edilen her bir eğitim kurumuna o alandaki ders yükü en fazla olandan başlanarak her 21 saate bir genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu verilecek şekilde yapılır. Bu şekilde yapılacak dağıtımda artan norm kadro, öncelikle o alanda norm kadro verilmemiş olan eğitim kurumuna olmak üzere, 6 saatten az olmamak şartıyla artan ders yükü en fazla olan eğitim kurumuna verilir.

 38. ismet dedi ki:

  Okulumda sözleşmeli fen öğretmeni olarak çalışıyorum. İl içi yer değiştirme işlemleri başladı ve benim okulumda kadro açık gözüküyor. Kadrolu bir öğretmen yer değişikliği ile atandığı takdirde ben norm fazlası mı olurum? Bu gibi durumlarda her zaman sözleşmeli çalışanlar norm fazlası olur diyorlar. Okulumda 6 şube var ve toplam 24 saat fen dersi var. Norm fazlası olur muyum?
  Böyle bir atama yapılabilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Okulunuzda norm açığı varsa ve okula kadrolu öğretmen gelirse ilerde de norm güncellemede 1 öğretmen norm fazlası durumuna düşerse o okuldaki sözleşmeli öğretmen norm fazlası olur. Sonrasında da norm fazlası sözleşmeli öğretmen atama başvurusu ile sözleşmeli öğretmen il içinde yer değişikliği talep eder.

   1. ismet dedi ki:

    Normalde norm kadro modülünde ihtiyaç gözükmüyor. Mebbis başvuru ekranında okulum ve branşın adı gözüküyor. Böyle bir uyuşmazlık olabilir mi?
    Mebbis başvurusu ile norm kadro modülleri arasında uyum olması gerekmez mi?

    1. Editör dedi ki:

     MEBBİS başvuru ekranında boş dolu farketmeden tüm okullar gözüküyor. Bu yüzden il içi atamalarda İl Milli Eğitimlerin yayınladığı listelere göre tayin istenir. Yoksa dolu olan yeri boşu boşuna tercih etmiş olursunuz.

 39. Aylin dedi ki:

  Merhabalar bizde ara sınıf okutan hizmet puanı düşük de olsa norm fazlası olmuyor bu doğru bir uygulama midir acaba? Ben de bugün öğrendim 4.sınıf mezun ettiğim için ben norm fazlası oldum benden düşük puanlı arkadaşım ara sınıf okuttuğu için olmadı.bu durumda ne yapılabilir bilgi verirseniz sevinirim …

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hayır böyle bir şey olamaz. Suç işliyorlar. Norm fazlası olamazsınız, sizden düşük puanlı varsa o norm fazlasıdır. Durumu üst makama şikayet edebilirsiniz.

   1. Aylin dedi ki:

    Teşekkür ederim

 40. Begüm dedi ki:

  Merhaba şubat ayında özür grubundan tayin olmuş ve idare bunu bana yeni söylüyor ben norm fazlası olmuşum. Yeni gelen kişiyi görevlendirme yapmışlar ikinci dönem için . Okul normu kapalı olduğu halde yapılan bir tayin daha doğrusu il emri gelmiş ilçe rastgele dolu olsa bile bu arkadaşı bizim okula tayin yapmış.idare bana diyorki senin puanın düşük sen norm fazlasısın. Böyle bi saçmalık olabilir mi ? Ayrıca bunu bana idarenin 3 ay sonra söylemesi ne kadar doğru? Ben bu durum da ne yapmalıyım ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba geçtiğimiz ay norm güncelleme oldu size bunu tebliğ etmediler mi?

 41. Necmettin dedi ki:

  Nisan 2018 de yapilacak olan norm guncellemesinde ders saati olarak suan mevcut olan ders saatleri mi girilecek yoksa önümüzdeki sene yani 2018_2019 yilinda okutulacak ders saatleri mi girilecek?

 42. Mete dedi ki:

  Merhaba… Norn güncellemeleri esnasında aylıksız izinde olsam norm fazlası olma ihtinalim var mı..

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, durumunuz nedir tam olarak?

 43. Serpil dedi ki:

  Merhabalar, yorumlardan birinde normu olmayan okula norm fazlası öğretmen vermeleri suçtur demişsiniz. Ben ankara nın merkez ilçelerinden birinde çalışıyorum tek norm varken ilk atama engelli kadrosundan norm fazlası geldi. Ona da ders çıksın diye 46 saate çıkarttık dersleri norm ikiye çıktı. Şimdi eş durumundan il milli eğitimden bir öğretmen daha geldi norm fazlası olarak puanı benden yüksek. Dersleri böldük 15er saat giriyoruz. Şimdi engelli kadrosundan 5 yıllık bir öğretmen daha geldi norm fazlası olarak. Şimdi iki norm varsa engelliler yerlerinden kımıldayamıyorsa yine de norm fazlası onlar mı? Bu durumda seneye eşit olarak herkes mi dersleri paylaşmalı yoksa norm da olanlar 15 saatleri alıp gerisini diğerleri mi bölünmeli??

 44. murat dedi ki:

  Merhaba ekim 2017de norm fazlası olduğum söylendi tercih yapıp başka bir okula 20 aralık 2017 tarihli kararnameyle ikinci dönem başladım. Benim gitmemle oradaki norm doldu ancak eş durumundan bir öğretmen daha geldi. Ben yine norm fazlası olacağım çünkü o gelen kadrolu ben sözleşmeliyim. Ben gittikten sonra normu kapatmadıkları için ceremesini ben mi çekeceğim? Bu durumda ne yamak lazım?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam, siz gittiniz gittiğiniz yerde norm dolduysa eş durumundan nasıl öğretmen geldi? Bunu bir kenara bırakalım resmi olarak okulunuzda norm fazlası olursanız norm fazlası atama başvurusu yapacaksınız. İsterseniz okul hakkında şikayette bulunabilirsiniz ancak açıkça söylemek gerekirse kısa vadede olumlu bir şey çıkmaz.

 45. Haktan demircan dedi ki:

  Merhaba, Ben geçen yıl zorunlu hizmet görevimi yapmak üzere kocaeli gebzeye geldim. İngilizce öğretmeniyim ve seneye branşıma ait ders sayısı azaltılacağı için norm fazlası olacağım. Ben tam olarak ne zaman tercih yapacağım seneye eylülde okullar açılınxa mı ve tercih yaptığım okul zh olmak zorunda mı ? İlçe içerisinde mi yoksa il içi bir yeri de isteyebilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, gelecek yıl norm güncelleme yapıldıktan sonra resmi olarak norm fazlası olursunuz. İlk norm fazlası atamada da tayin istersiniz. İl içinde size açılan okulları tercih edersiniz.

 46. Yasemin dedi ki:

  Merhaba, ben 2017 kasım ayında yapılan norm güncellemeleri sonrası morm fazlası oldum.Aralık ayında bir öğretmen açtığı dava sonucu istediği başka bir ilçeye geçti.Müdürün söylediğine göre norma girdim.5 mart 2018 de hizmet puanı benden fazla başka bir öğretmen geldi.Şimdi ben mi norm fazlasıyım yeni gelen mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam. Norm fazlası atamada hizmet puanına bakılır. Yeni gelen eski gelen hepsinde tek bakılan yer hizmet puanıdır. Kimin düşükse o norm fazlasıdır.

   1. Yasemin dedi ki:

    Biraz önce il milli eğitim ile görüştüm ve bana dedikleri yeni gelen öğretmen okulda ihtiyaç olmadığı halde geldiği için şu anda o norm fazlası olur.Norm güncellemelerinde kimin puanı düşükse o norm fazlası çıkar şeklinde bunun doğruluğu nedir?Şayet ben norm fazlası olmak istiyorum.

    1. Editör dedi ki:

     Hocam ihtiyaç olmadığı halde okula öğretmeni verenler bir kere suç işlerler. Normu olmayan yere öğretmen veremezler. Norm yönetmeliğinde size söylendiği gibi bir husus yok. Tüm öğretmenler normda gözüküyorsa hizmet puanı düşük olan norm fazlasıdır. Okul müdürünüze söyleyin norm fazlası olmak istediğinizi.

     1. Yasemin dedi ki:

      Çok teşekkür ederim,cevaplarınız için.ayrıca ilginiz için

 47. Esra dedi ki:

  Merhaba, ben okulöncesi ogretmeniyim. Bu okulumdaki ilk yılım. Ögrenci azligindan dolayı iki sınıf birlesecek ve seneye kesin norm fazlasıyım. En düsük puanli ve ataması en son yapılan benim. Bu haziranda il içi tayin osteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar sayın hocam. Hocam öncelikle il içi atama mayıs ayında yapılır. Ancak sizin norm fazlası olmanız seneye kesinleşecek. Şu anda resmiyette siz norm fazlası değilsiniz. Bu yüzden bu sene değil seneye tayin istersiniz.

 48. Zümra dedi ki:

  Merhaba ben 2017 atamasıyım bundan öncede 6 yıl aralıksız meb de ücretli öğretmenlik yaptım diğer arkadaşım ise 2016 Ekim ataması yani her ikimizde sözleşmeli öğretmeniz ve normumuzun biri düşürüldü. Bu durumda hangimiz norm fazlası olmuş oluyoruz.

  1. Editör dedi ki:

   Hizmet puanı düşük olan norm fazlası olur.

   1. Zümra dedi ki:

    İyi de biz sözleşmeli öğretmeniz ve haliyle hizmet puanımız yok henüz

    1. Editör dedi ki:

     Afedersiniz, sözleşmeli öğretmen kısmını kaçırdık. Normalde norm fazlası öğretmen tespitinde hizmet puanına bakılır. Eşitse görev süresine bakılır. Sözleşmeli öğretmenlerin kendi arasında norm fazlası neye göre belirlenir bu yönetmelikte yok. Ancak büyük bir ihtimalle ilk göreve başlayan norm fazlası olmaz.

     1. Merve dedi ki:

      Sonuc ne oldu hocam biz de de ayni durum söz konusu bbirde

     2. Merve dedi ki:

      Bırde sozleşmeli ögretmenlikte bir netlik olmadığı için idare kendi insiyatifine gore norm fazlasi olacak kişiyi belirleyebilir mi yoksa sistem otamatik mi belirler

 49. Hasan dedi ki:

  Merhaba. Okulumuzda 7 norm var.2’si yazılı sınava göre atananların normu 5’i ise sınavsız. Yeni gelen bir arkadaş önce sınavla atanmış ama bize eş durumundan geldi. Bizdeki yazılı yazılı sınava göre atananların normuna dahil olabilir mi?

 50. Işıl dedi ki:

  Merhaba, benim okulumda norm fazlası olma durumum var bunun olup olmaması müdürüme bağlı. Neden mi eğer seçmeli ders çok açarsa o zaman sıkıntı kalmıyor. Ama açmazsa ben norm fazlası oluyorum. Benim bu konuda yapacağım bir şey var mı norm fazlalığı durumu böyle müdürün insiyatifine bırakılıyor mu ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, seçmeli dersler okulun öğrenci/öğretmen durumuna talep durumuna göre değişir. Bu sadece müdüre kalmış bir durum değildir. Kafasına göre seçmeli ders arttırıp azaltma yapamaz.

 51. Fatih dedi ki:

  2017 eylül de özür atamasında ilçe emrine atandım istediğim dışı atama olduğu için iptal ettirdim.2 gün önce müdür norm fazlasısın dedi.yazıli belge vermedi.okuldaki hizmet puanlarına bakarsak benden düşük olanlar var .atamanı iptal ettirdim diye norm fazlası olur muyum?hizmet puanı mı esastır?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz 2017 Eylülden şu ana kadar okulunuzda çalışıyor muydunuz?

 52. Ayşe dedi ki:

  Merhaba,okulumda aday öğretmen norm fazlası oluyor ondan sonra en düşük puan benim puanım,aday öğretmen tercih yapmadığı takdirde ben mi norm fazlası oluyorum.

 53. SADIK dedi ki:

  Merhabalar.Norm tercihleri mebbis üzerinden mi yoksa elden mi yapılır?Şun şehir dışındayız tatilden dolayı,idare yapabilir mi bizim yerimize..Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Elden form doldurularak yapılır. Size form göndersinler sizde tercihlerinizi yapıp gönderin.

 54. Sinem dedi ki:

  Merhaba, okulda 9 Türkçe öğretmeniyiz. Bir arkadaşımız norm kadro fazlası oldu. Fakat okul göndermek istemiyor. Ona ders verilirse ders sayımız çok azalacak. Kendisine ders vermek zorunda mıyız?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, öğretmen norm fazlası olduysa norm fazlası atama döneminde tayin istemek zorundadır.

 55. İsminiz dedi ki:

  Merhaba norm fazlası atamanın 2aşamada yapılacağı söylendi 1.ilçe içi aşamada tercih yapmayıp 2.ilçeler arasında tercih yapma hakkım var mı

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, yanlış anlaşılma var sanırım. Norm fazlası atamada tüm il genelini yazabilirsiniz.

 56. adsız dedi ki:

  merhaba kardeşim ek atama ile geçen ay atandı ve soruşturması tamamlandı sözleşme için çağirdılar fakat o atandıktan sonra okula boş görünen kadroya norm fazlası bir öğretmen atanmış ve okulun sitesinde şuan açıkta öğretmen görünmüyor bu durumda norma mı düşmüş oluyor

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kardeşinizin normu hesaplanarak kontenjan açılmış olabilir. Bunu bilemeyiz. Okulun tüm norm bilgisini bilmek gerekir.

   1. adsız dedi ki:

    teşekkürler cevap için soruyu yanlış ifade etmişim kardeşimin atandığı kadroya norm fazlası kadrolu bir öğretmen atanmış ve okulun kadrosu şuan tam görünüyor bu durumda ne olur

 57. İsminiz dedi ki:

  Çalıştığım okulda ihtiyaç olmadığı halde açık gösterilmiştir ve öğretmen atanmıştır. Bu durumda kim norm fazlası olur

  1. Editör dedi ki:

   Hizmet puanı en düşük olan kişi norm fazlası olur.

 58. Ezber dedi ki:

  Merhabalar büyük bir olasılıkla haftaya özür grubu atamalarında bir öğretmen arkadaş okulumuza atanacak seneye şube sayımız azaltilacagi için bir öğretmen arkada norm fazlası olacak.. özür grubundan gelen arkadaşın norm fazlasi olma olasılığı varmı ? Norm fazlası özür grubu hariç diğer öğretmenler arasında puan sıralamasına göremiyorum olacak? Tesekurler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, norm fazlası öğretmen belirlenirken o anda okulda çalışan tüm öğretmenler değerlendirilir. İlgili branştan en düşük hizmet puanına sahip norm fazlası olur. Gelecek öğretmen de olabilir siz de olabilirsiniz.

 59. elmas dedi ki:

  okulumda ücretsiz doğum izninden 15 ocak itibari ile donecek olan arkadas ile aramda norm guncellemeleri sirasinda 1 puan vardi..1.atamalarin 26 ocak 30 ocak araliginda yapilacagi tarihte hizmet puanlar guncellendiginde ben arkadasimin onune gececegim…atamalar yapılırken atamanın yapıldığı tarihteki hizmet puanlarımız mi geçerli olacak..bu durum ile ilgili bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim..

  1. Editör dedi ki:

   Norm güncellemeleri yapıldı. Norm güncelleme sırasında kim norm fazlası olduysa norm fazlası odur.

 60. Nevakar dedi ki:

  Merhabalar 2013 yılından beri bir ortaokulda iki müzik öğretmeni olarak görev yapmaktaydık. Diğer müzik öğretmeni 2017 temmuz ayında emekli oldu. Yerine 2017 ağustos ayında eş durumundan bir başka öğretmen atandı. 2017 Ekim güncellemesinde 1 fazlalık gösterildi ve hizmet puanım daha düşük olduğu için beni çıkardılar. Bu haksızlık değil mi madem bire düşecekti neden yeni öğretmen atadılar. Bu durum normal mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, okulunuzun durumunu bilemeyiz ancak şu anda 1 öğretmen fazlaysa ve sizin hizmet puanınız azsa siz norm fazlası olursunuz.

 61. Huseyin dedi ki:

  Ben bu yıl 2017 eylül ayında yapılan atamada boş olan bir kadroya kararname ile atandım boş olan kadroya bir mudur yardımcısı istifa ederek atanmış fakat norm kapatılmadigi için benim atamam yapıldı hizmet puanım 380 olduğu halde beni norm fazlası olarak gösteriyorlar atama yönetmenliği 53/1degistimi acaba

  1. Huseyin dedi ki:

   Atama yonetmeliginin 53/3 maddesi değiştimi acaba

 62. ozg dedi ki:

  Merhabalar brans matematik .secmeli ders haric 40 saat derste ikinci ogretmen norm fazlasi olurmu

 63. Tolga Öğretmen dedi ki:

  Merhaba. Aynı okula, aynı gün ataması yapılmış iki sözleşmeli öğretmen arasında norm kadro fazlası olma neye göre belirlenir? Ben okula iki gün önce başladım. Ama diğer öğretmen arkadaşımızın atamaya esas puanı benden yarım puan yüksek. Böyle bir durumda işe başlama gününe mi bakılır, atamaya esas puana mı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bu durumda işe başlamaya daha doğrusu hizmet süresine bakılır. Hizmet süresi az olan norm fazlası olur.

 64. Alev dedi ki:

  Merhaba,ben okulunda norm fazlasiyim .resen atamam yapıldı ancak yeni atandığım okulda da norm fazlasıyim.bu durumda ne olacak ?

  1. Editör dedi ki:

   Ayrılış yapmadan hemen dilekçe verin durumu anlatın ve resen atamanızın iptalini isteyin.

 65. aysen k dedi ki:

  Merhaba calistigim okulda 11 ingilizce ogretmeniyiz onumuzdeki yil norm fazlasi olusacak hizmet puani en düşük olan arkadas erasmus programında gorevli oldugunu ve 3 yil okuldan ayrilmamasi gerektigini bu yuzden kendisinin norm fazlası olmayacagini soyledi. Boyle bir ibare varmi bilmiyorum bilgi verebilor misiniz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, böyle bir istisnai durum yok. Varsa kendisi kanıtlasın.

   1. aysen k dedi ki:

    Teşekkür ederim

 66. Selo dedi ki:

  İyi günler. Ben 2 sene önce yanlış hesaplama yüzünden norm fazlası olmuştum (norm 2 iken 3 e çıkarıldı, okulumuza biri daha geldi, sonra ki sene norm güncellenince tekrar 2 ye düştü. Ben de en düşük puanda olduğum için norm fazlası oldum, başka okula gittim. Dava açtım geçen sene, mahkeme yürütmeyi durdurdu ve tekrar okuluma döndüm. Ancak yine 2 norm varken 3 öğretmen olduk. Yapılan yanlış atama iptal edilmedi. Bu seneki norm güncellemelerinde tekrar bana sen Norm fazlası oldun dediler, mahkeme kararın geçen seneki normlar içindi, bu sene geçerli değil dendi. Bu arada mahkemem devam ediyor. Bu durumda mahkeme kararım var, en düşük puanla benim norm fazlası olmam doğru mu?

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda en son norm güncellemelere göre 1 öğretmen norm fazlası ise ve sizin hizmet puanınız en düşükse siz norm fazlası olursunuz.

  2. Neva dedi ki:

   2013 yılından beri bir ortaokulda iki müzik öğretmeni olarak görev yapmaktaydık. Fakat seçmeli derslerle iki kişi olarak idare ediyorduk. 2017 temmuz ayında diğer müzik öğretmeni emekli oldu. 2017 ağustos ayında eş durumundan bir başkası geldi. 2017 ekim ayındaki güncellemelerde 1 fazlalık gösterdiler ve hizmet puanımdan dolayı yeni gelen öğretmen değil ben fazla gösterildim ve şimdi tayin istemek zorunda bırakıldım. Bu haksızlık değil mi madem bir fazlalık çıkacaktı yazın bu norm kapanamaz mıydı

 67. Mehmet dedi ki:

  Bulunduğum ilçede 2 kişi norm fazlasıyız. Puanım diğer arkadaştan yüksek fakat o tercih yapmadı yerine puanı yüksek biri tercih de bulundu bu mümkün mü. Sonuç ne olur

  1. Editör dedi ki:

   Bu mümkün değil, usulsüz atama olur.

 68. neslihan dedi ki:

  azlasiı atama da 1.atamada taslak listede okullara giden ogretmenler belli oldu 2. Atamadaki Taslak listede de gidenler belli oldu o sırada 1. Atamadaki tayini çıkan öğretmenin mahkemesi yeni sonuçlandı ve tayini çıkan okula gidemeyecek eski okuluna dönecek peki taslak listedeki sıralamada değişiklik olabilir mi  kimse ilişiği kesmedi atama kararnameleri gelse bile ılisik kesme 1. Dönemin sonunda olacak sıralama değişiklik yapılmazsa dava açmada kazanma şansımız ne olur

  1. Editör dedi ki:

   Sıralama değişmeyebilir, belki iptal olur tekrar yapılır. İl MEM ile görüşün bu durumu.

 69. Muhasip dedi ki:

  Okulda 8 ogretmeniz ayni branstan. Mudur gecen sene sorusturma dogrultusunda aciga alindi bu yilin basinda ogretmen olarak dondu norma giremedi tabi. Guncellenen norm ile okulun normu 8 den 6 ya dustu simdi eski mudur dahil 3 norm fazlasiyiz. Benim puanin en dusuk resen atanacak ilk kisi kim. Puani en dusuk benim sonra eski mudur daha sonra diger ogretmen. Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Resen atanacak ilk kişi diye bir şey yok hocam. Sizin okulda 3 norm fazlası varsa en düşük puanlı 3 kişi norm fazlası olur. Norm fazlası atamada bu 3 kişi boş olan okullara tercihte bulunur. Tercihlerine atanamayan ya da tercih yapmayan norm fazlası öğretmenler Valilik tarafından resen atanır.

   1. Muhasip dedi ki:

    Hocam ilcede 3 norm fazlasi var üçüde bizim okulda bizleriz. Ilcede 1 ihtiyac var klavuz en dusuk puanlidan baslanarak bos kadrolara resen atanir diyor. Ilde baska acik yok hatta. Simdi en az puanli olarak ben mi gitmeliyim yoksa sorusturma sonucu mudurlukten norma giremeyen puani benden yuksek olan eski müdür mü? Tesekkürler.

 70. Sözleşmeli65 dedi ki:

  Geçen sene okula atanan ilk öğretmenlerdendim (sözleşmeli) benimle birlikte 2 sözleşmeli öğretmen daha atandı göreve başlama işlemlerini ilk ben yaptırdım benden 2 gün sonra diğer sözleşmeli öğretmen geldi ancak bu sene doğum sebebiyle ücretsiz izne ayrıldım. Benden sonra okula 3 tane kadrolu öğretmen atandı ve ben ücretsiz izinde norm fazlası olduğumu öğrendim.Sorum şu ücretsiz izindeyken herhangi bir tercih yapabiliyor muyum? Benden 2 gün sonra göreve başlayan sözleşmeli öğretmen neden norm fazlası olmuyor bu sene ücretsiz izne ayrıldığım için mi?

  1. Editör dedi ki:

   Norm fazlası atamada kadrolu sözleşmeli durumuna bakarlar. Okulda sözleşmeli öğretmen varsa o norm fazlası olur. Ayrıca eğer aynı branştan birden fazla sözleşmeli öğretmen varsa ikisi arasındaki hizmet puanına bakılıyor. Kimin hizmet puanı düşükse o norm fazlasıdır. Siz doğum izninden dolayı aylıksız izne ayrılmışsınız, bu süreçte diğer öğretmen hizmet puanında sizin önünüze geçmiş. Bu yüzden size norm fazlası demişler. Aylıksız izinde iken tercih yapmanız söz konusu değil. Çünkü görevde değilsiniz.

 71. Sözleşmeli dedi ki:

  Merhabalar. Ben geçen sene bir köy okuluna atanan iki sözleşmeli öğretmenden biriyim. Okulumuzun normu bu sene 1’e düştü. Ancak kimin norm fazlası olacağı konusu belirsiz. Şöyle ki sözleşmeli öğretmenlerde hizmet puanı uygulaması olmadığı için atama puanına bakılıyor deniliyordu. Ancak bu sene sistem değişti göreve başlama süresine bakılır denilşyor. Atama puanına göre benim puanım yüksek ancak ben göreve daha geç başladım. Ayrıca diğer arkadaş müdür yetkili. Bu durumda kim neye göre norm fazlası olacak. Ya da dilekçe vererek gönüllü norm fazlası olunabilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba. Aslında belirttiğiniz husus hiçbir yerde yazmıyor. Kadrolu sözleşmeli öğretmenlerin çalıştığı okulda norm fazlası sözleşmeli öğretmen. Bu net olarak belirtilmiş. Sadece kadroluların çalıştığı okulda norm fazlası hizmet puanı düşük olandır. Ancak sizin durumunuz gibi sadece sözleşmeli öğretmenlerin çalıştığı okulda norm fazlası belirlemesi için hüküm yoktur. Atama puanına göre belirlenmez, atama puanı norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenlerin tercihlerinde önemlidir. Örneğin siz A okulunda norm fazlası sözleşmeli sınıf öğretmenisiniz ve atama puanınız 91, B okulunda da norm fazlası sözleşmeli öğretmenin atama puanı 90 olsun. O ilde sizin normunuzda 1 tane boşluk varsa oraya siz atanırsınız. Atama puanı burada önemli. Arkadaşın müdür yetkili olması önemli değil. Dilekçe ile gönüllülük söz konusu olamaz. İkinizin de sözleşmeli olması durumunda hizmet sürenize bakabilirler. Ancak net yorum yaparak yanıltmak istemiyoruz. Çünkü dediğimiz gibi bu husus hüküm altına alınmamış.

 72. cihan dedi ki:

  merhabalar. eşim 9 yıldır ilçede görev yapmakta ve 9 yıldır tayin istemekteyiz. fakat ilçedeki en yüksek hizmet puanlı okulöncesi öğretmeni olduğu için norm fazlası olmuyor. 9 yıldır eşimden sonra gelen bütün okul öncesi öğretmenleri bu sayede merkeze gelebildi. bizim bu durumda yapabileceiğimiz hiçbirşey yokmudur? hizmet puanı yüksek olduğu için uğradığımız bu adaletsizliğin herhengi bir çaresi varmıdır?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, dediğinizde haklısınız. Norm fazlası olan öğretmen norm fazlası atama döneminde daha iyi okullara gidebiliyor. Ancak aynı okula il içi döneminde gitmek imkansız. Maalesef yapacak bir şey yok.

   1. cihan dedi ki:

    cevabınız için teşekkür ederim. eşimle aslında aynı ilçede görev yapması gereken henüz 4 yıllık sınıf öğretmeni , kadrosu ilçede olmasına rağmen daha dağ yüzü görmedi babası il milli eğitim müdürü olduğu için. biraz torpili olan tanıdığımız en az 9-10 kişi bu işi çoktan çözdü. maalesef düzenimiz böyle

 73. yasin dedi ki:

  Merhaba, sözleşmeli öğretmen norm kadrosundan dolayı tercihini yapıp gittiği okulda da norm fazlası olabilir mi? Eğer böyle bir durum olursa o okulda kalmayıp ilçe içi görevlendirmeye mi tabi tutulur?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, norm fazlası atamada öğretmenler son güncellemelere göre tercih yapıyorlar. Gittiği yerde norm fazlası olma ihtimali çok zayıf. Ancak norm fazlası olursa ilçe/il geneli görevlendirme yapılabilir.

 74. umur dedi ki:

  Başka bir ile tayinim çıktı Ağustosta bakanlık yazısına istinaden tayinim durdu. Benim yerime sözleşmeli öğretmen atadılar. ilişiğimi kesmediğim halde yerime bir öğretmen gelince norm fazlası oldun dediler. tayin istiyecekmişim. Bense atama yönetmenliğinde nede norm yönetmenliğinde böyle bir şey görmedim.Sizin bu konuda bildiğiniz veya bakanlığın bir yazısı varsa görebilirmiyim. lütfen yardım edin , cevap bekliyorum

  1. Editör dedi ki:

   Hocam siz il dışı atamanız iptal ettirdiniz mi? Resmi olarak iptal oldu mu?

   1. umur dedi ki:

    evet hocam tayinim durdu eski yerimdeyim ama norm fazlası muamelesi yaptılar. Tayin istemem gerektiğini söylüyorlar

    1. umur dedi ki:

     evet hocam tayinim durdu eski yerimdeyim ama norm fazlası muamelesi yaptılar. Tayin istemem gerektiğini söylüyorlar. Bulunduğum okulun en kıdemlisiyim

    2. Editör dedi ki:

     Merhaba, siz tayininizi iptal ettirdiniz. Kılavuzda diyor ki; tayinini iptal ettiren öğretmenin kadrosuna öğretmen atanmamışsa aynı okulda kalır, eğer atama olmuşsa boş bulunan bir okula atanır. Yani bu durumda siz norm fazlası durumdasınız.

 75. Tayfun dedi ki:

  merhaba okulumuzda 1 kişi norm fazlası olacak. Ben 8 yıllık öğretmenim , arkadaş 7.5 yıllık öğretmen hizmet puanlarımız eşit, arkadaş bedelli askerlik yaptı,benden 6 ay sonra atması oldu. memuriytete ben 6 ay önce başladım ama kısa dönem askerlik yaptım. o yüzden hizmet sürem daha 1 ay gibi daha az. şimdi kim norm fazlası?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam, önce hizmet puanlarınıza bakılır. Sizin hizmet puanlarınız eşit olduğundan ikinci hususa göre değerlendirme yapılır. Hizmet puanının eşit olmasında “öğretmenlikteki hizmet süresi” önemlidir. Öğretmenlikteki hizmet süresi az olan norm fazlası olur. Öğretmenlik süresinde kimin süresi azsa o norm fazlasıdır. MEBBİS‘e giriniz kişisel bilgiler modülü üzerinden Hizmet Süreleri kısmında MEB’de Kadrolu Öğretmenliğe Esas sürelerinize bakınız.

   1. Tayfun dedi ki:

    Askere gittiğim için hizmet sürem daha az, o benden yarım dönem sonra başladı ve okulumuzada benden sonra geldi.

 76. nevzat dedi ki:

  Eşim bir köy okuluna atanan 2 sözleşmeli öğretmenden biri ve okulda kadrolu öğretmen bulunmuyor. Kendisinin güvenlik soruşturması geç sonuçlandığından diğer öğretmene göre okula daha geç başladı. Ama eşimin atama puanı diğer öğretmene göre daha yüksek. Bu durumda norm fazlası öğretmen kim olur?

  1. Editör dedi ki:

   Hizmet puanına bakılır.

 77. Mehmet dedi ki:

  Sorum olacak
  Okulumuzda norm kadro 5ten 4 düştü
  Hizmet puanına göre ben norm fazlası oluyorum . Ancak ben o kurumda çalışmaya devam etmek istiyorum buna bağlı olarakta puanı benden yüksek olan arkadaş gönüllü olarak norm fazlası olmak istiyor. Daha önce bu uygulama yapılmış bu yılda böyle bir uygulama yapılabilirmi

  1. Editör dedi ki:

   Bu dediğiniz uygulama yapılamaz. Daha önceden yapılmış dediğiniz durumda suç işlenmiş. Tespit edilirse cezası ağır olur.

  2. Nurhayat dedi ki:

   Daha önceki yıllarda bakanlık norm fazlası olan okulda normda olan biriyle becayis kabul etmişti.Yani fazla olan olmayanla anlaşmıştı.Ama bu durum 6yil önce falandır .O zaman 4+4 nedeniyle fazlalık had safhadaydi ve istekli olanı gönderip olmayanı gondermemek için bunu yaptı.su anda yok.

 78. MERAL 45 dedi ki:

  İLÇE EMRİNDEKİ NORM FAZLASININ ÖNCELİĞİ VAR MIDIR?

  1. Editör dedi ki:

   Hayır öncelik yoktur.

 79. MERAL CEYLAN dedi ki:

  Ben ilkokulda norm fazlasıyım.ilçe emrinde norm fazlası olan öğretmenler ilçedeki boş kadrolu okullara yerleştirildiler.Biz okullardaki norm fazlası öğretmenler ise bu haktan yararlanamadık.Yapılan uygulama doğru mudur? Bu uygulamanın neye dayandırılarak yapıldığı hakkında bilgi verir misiniz?Teşekkürler…

  1. Editör dedi ki:

   İlçe norm fazlası öğretmen ataması gerçekleştirdiyse ilçe emrinde bekleyenler ve resmi olarak norm fazlası olanlar tercih yapmışlardır. Siz eğer yeni norm fazlası olduysanız yani olduğunu sözlü olarak söylendiyse bu ay yapılacak olan norm kadro güncellemesinden sonra resmi olarak norm fazlası olacaksınız. Bir sonraki norm fazlası atamada tercih yapabilirsiniz.

   1. MERAL CEYLAN dedi ki:

    Ben 5 senedir norm fazlasıyım.Öğrenmek istediğim ilçe emrindeki norm fazlalarının ,okuldaki norm fazlası öğretmenlerden öncelikli olarak ilçe içindeki okula yerleştirilebilirler mi?

    1. Editör dedi ki:

     Hayır yerleştiremezler, onlara özel norm fazlası atama olmaz. Norm fazlası atama dönemine kadar boş olan yerlere geçici görevlendirirler. Norm fazlası atamadada tüm il geneli norm kadro fazlası öğretmenler tercih yaparlar.

     1. MERAL 45 dedi ki:

      BİZE NORM FAZLA ATAMA DUYURUSU YAPMADAN ONLARA TERCİH YAPTIRMIŞLAR.BUNUN İÇİN NE YAPABİLİRİZ?

     2. Editör dedi ki:

      Sendikanız varsa sendika yetkilisi ile görüşün şikayet etsinler. Sendikanız yoksa bireysel şikayet edebilirsiniz.

 80. Yldrm dedi ki:

  Peki ben sozlesmeliyim yeni atandm bizim diğer öğretmen kadrolu. Okul tek öğretmene düşecek norm fazlası kim olur kesin bilgi lütfen

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmen olur.

   1. Larcin dedi ki:

    Sözleşmeli öğretmen neye göre norm fazlası olur? Sözleşmeli öğretmenin kurum değiştirme hakkı var mı?

 81. suat dedi ki:

  Haber başlığında okula en son atanan öğretmen norm fazlası olur yazıyorsunuz, içerikte ise hizmet puanına göre deniyor, haberi okutmak için balon başlık kullanıyorsunuz, bu sayfayı artık takip etmiyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Başlık tırnak içerisinde belirtilmiş farkettiyseniz. Yani gelen soru içerisindeki ifadeyi koyduk. Balon başlık ya da farklı bir durum söz konusu olamaz. Sayfayı takip dip ya da etmemenize saygı duyarız.