‘Okula en son gelen, atanan öğretmen norm fazlası olur’

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı norm kadro güncelleme işlemleri ekim ayında yapılacak. Norm güncellemelerinde norm fazlası öğretmen belirlenmesinde bazı soru işaretlerinin olduğunu görüyoruz.

‘Okula en son gelen, atanan öğretmen norm fazlası olur’

‘Okula en son gelen, atanan öğretmen norm fazlası olur’

ogretmenlericin.com olarak bir ziyaretçimizden aldığımız soruya açıklık getirmeye çalışalım.

Soru; “Merhabalar birleştirilmiş sınıflı bir köy okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yaparken okulumuzun bu sene kapanmasından dolayı öğrencilerimin taşındığı okula verildim. Burada 7 sınıf öğretmeni olduk ancak okulun normu 6’ya düşecekmiş. Okul müdürü bana en son sen geldin, bu yüzden öğretmenler arasında norm fazlası sen olacaksın dedi. Norm fazlası öğretmen belirlemesinde yönetmelik değişti mi, hizmet puanına bakılmıyor mu?”

NORM FAZLASI ÖĞRETMEN

Okulda şube kapanması, ders saati azalması gibi nedenlerden dolayı öğretmenler norm fazlası durumuna düşebilmektedir. Örneğin A ilkokulunda 17 şube varsa ve 17 sınıf öğretmeni görev yapıyorsa, şubelerden ikisinin birleştirilmesi durumunda şube sayısı 16’ya düşecek ve bu doğrultuda okulun sınıf öğretmeni normu da azalarak 16 olacak. Yani 1 öğretmen fazlalık durumuna düşmüş olacak. Peki fazlalık durumuna düşen norm fazlası öğretmen nasıl tespit edilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 17 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Norm fazlası öğretmen belirlenmesinde bir önceki yani 2010 yılı yönetmeliği hükümleri değil 2015 yılında yürürlüğe giren atama ve yer değiştirme yönetmeliği hükümleri baz alınır. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri başlıklı 53.madde 3.fıkraya göre;

(3) Öğretmenlerden; herhangi bir nedenle istihdam alanı daralanlar ile görevli oldukları eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro sayısı azalanlar, hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; öğretmenlikteki hizmet süresi daha az olan, öğretmenliğe daha sonra başlayan norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanlarının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü esas alınır. Norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanır.

Yukarıda sarı renk ile belirlediğimiz yerden görüldüğü üzere norm fazlası öğretmenler hizmet puanına göre belirlenir. Bir okulda 1 öğretmen norm fazlası olduysa hizmet puanı en düşük olan öğretmen norm fazlasıdır. Eğer 2 öğretmen norm fazlası durumundaysa hizmet puanı en düşük iki öğretmen norm fazlası olur. Norm fazlası öğretmen tespit işleminde en düşük hizmet puana sahip kişilerden puanları eşit olanlar arasında ise hizmet süresi az olana bakılır.

Bu yüzden öğretmen arkadaşımızın yaşadığı durumda kendisinin norm fazlası olması sonradan göreve başlamaya değil hizmet puanına göre gerçekleşir. Okula sonradan gelen norm fazlası olur gibi bir durum söz konusu değildir, önceki çalışanlarda sonradan gelen de hizmet puanı değerlendirmesine göre en az puana sahip olan norm fazlası öğretmen olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

12 yorum

 1. Ben ilkokulda norm fazlasıyım.ilçe emrinde norm fazlası olan öğretmenler ilçedeki boş kadrolu okullara yerleştirildiler.Biz okullardaki norm fazlası öğretmenler ise bu haktan yararlanamadık.Yapılan uygulama doğru mudur? Bu uygulamanın neye dayandırılarak yapıldığı hakkında bilgi verir misiniz?Teşekkürler…

  • İlçe norm fazlası öğretmen ataması gerçekleştirdiyse ilçe emrinde bekleyenler ve resmi olarak norm fazlası olanlar tercih yapmışlardır. Siz eğer yeni norm fazlası olduysanız yani olduğunu sözlü olarak söylendiyse bu ay yapılacak olan norm kadro güncellemesinden sonra resmi olarak norm fazlası olacaksınız. Bir sonraki norm fazlası atamada tercih yapabilirsiniz.

   • Ben 5 senedir norm fazlasıyım.Öğrenmek istediğim ilçe emrindeki norm fazlalarının ,okuldaki norm fazlası öğretmenlerden öncelikli olarak ilçe içindeki okula yerleştirilebilirler mi?

    • Hayır yerleştiremezler, onlara özel norm fazlası atama olmaz. Norm fazlası atama dönemine kadar boş olan yerlere geçici görevlendirirler. Norm fazlası atamadada tüm il geneli norm kadro fazlası öğretmenler tercih yaparlar.

     • BİZE NORM FAZLA ATAMA DUYURUSU YAPMADAN ONLARA TERCİH YAPTIRMIŞLAR.BUNUN İÇİN NE YAPABİLİRİZ?

     • Sendikanız varsa sendika yetkilisi ile görüşün şikayet etsinler. Sendikanız yoksa bireysel şikayet edebilirsiniz.

 2. Peki ben sozlesmeliyim yeni atandm bizim diğer öğretmen kadrolu. Okul tek öğretmene düşecek norm fazlası kim olur kesin bilgi lütfen

 3. Haber başlığında okula en son atanan öğretmen norm fazlası olur yazıyorsunuz, içerikte ise hizmet puanına göre deniyor, haberi okutmak için balon başlık kullanıyorsunuz, bu sayfayı artık takip etmiyorum.

  • Başlık tırnak içerisinde belirtilmiş farkettiyseniz. Yani gelen soru içerisindeki ifadeyi koyduk. Balon başlık ya da farklı bir durum söz konusu olamaz. Sayfayı takip dip ya da etmemenize saygı duyarız.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM