Orhan Erdem; mesleğinde daha iyi olan öğretmenler ödüllendirilecek

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem “nitelikli öğretmen yetiştirme” konulu eğitim kongresinde açıklamalarda bulundu.

Orhan Erdem; mesleğinde daha iyi olan öğretmenler ödüllendirilecek

Orhan Erdem; mesleğinde daha iyi olan öğretmenler ödüllendirilecek

TOBB Konferans Salonunda Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Eğitim Meclisi iş birliği ile düzenlenen “Nitelikli Öğretmen Yetiştirme” kongresi düzenlendi. Bu yıl altıncısı düzenlenen eğitim kongresinde Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Orhan Erdem bir konuşma yaptı.

“Nitelikli Öğretmen Yetiştirme”

Bakan Yardımcısı Erdem eğitimde başarı elde edebilmek için öğretmen yetiştirme sisteminin önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Öğretmen niteliğinin, öğretmenin çalışma koşulları ve öğretmen motivasyonu ile birlikte bütünsel bir anlayışla ele alınması gerektiğinin altını çizen Orhan Erdem, eğitimde ve öğretimde başarının öğretmenin başarısıyla yakın ilişkili olduğunu vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığının son dönemde öğretmenin niteliğini artıracak çalışmalar içerisinde olduğunu hatırlatan Erdem, bu çalışmalarla birlikte önemli bir mesafe kat edildiğini belirtti. 9 Haziran tarihinde yürürlüğe giren ve halen tartışmaları süren “Öğretmen Strateji Belgesi” hakkında da bilgilendirme yapan Orhan Erdem ayrıca “Sözleşmeli Öğretmenlik Modeli ve Sözlü ile Öğretmen Ataması“na ilişkin de bilgi verdi.

ALTERNATİF DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİ

Öğretmenlik mesleğinin yeniden yapılandırıldığını ve tasarlandığını ifade eden Erdem öğretmen adaylarının sahip olması gereken temel yeterliklerin yalnızca yazılı sınavla değil, alternatif değerlendirme yöntemlerinin de kullanılarak değerlendirildiğini belirtti.

ÇALIŞMALAR SON AŞAMAYA GELDİ

“Öğretmen Yeterlikleri” hakkında son durumu da açıklayan Bakan Yardımcısı Erdem “Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri” ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini ve hazırlanan son çalışmanın Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a sunulduğunu açıkladı.

MEB’de en büyük sıkıntılardan birisinin “Öğretmen yeterliliği” konusu olduğuna dikkat çeken Orhan Erdem şu ifadeleri kullandı;

“Bütün öğretmenlerimiz iyi ama daha iyi olanını hala ayıramadık. Bunu yapmamız gerekiyor. Emeğini boşa götürmeden iyi olanları ödüllendirip, eksiklerin giderildiği bir hizmet için rekabetçi ve iyi bir eğitim sistemini oturtmaya çalışıyoruz.”

64. ve 65. Hükümet eylem planlarında da yer alan “öğretmen akademisi” kurulması konusuna da değinen Erdem, öğretmen akademisinin bakanlığın ihtiyaçlarını gözeten ve gerekli eğitimleri verebilecek insan kaynağı açısından bir yenilik olacağını belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Biz veliler dahil öğretmenlerde idareci makamında oturan idareciliği sadece baskı, yaptırım ve eğitimi eziyete çevirenlerden bıktık.okul müdürleri siyasi arka anlayışıyla insanlara yaptıklarıdan dolayı okullardan nefret ettiriyorlar. EĞitim zorunluluğu olamasa çocuğumu bu okula gönderip bu müdüre asla katlanmazdım.Bence önce bu tarzdaki okul müdürlerini nitelikli yöneticilerle değiştirmeliler.

  2. Bu siyaset ve sendikalar olduğu müddetçe ayrimciliklar yaşanacak ve hak etmeyenler yine odullendirileceklerdir.Adaletsizlik had safhada olur şimdi bile var.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Beyaz Yunus