Pansiyonlu okullarda görev yapan öğretmenler için ek hizmet puanı talebi

Yatılı bölge okullarında çalışan bayan ve erkek öğretmenlere artırımlı hizmet puanı verilirken pansiyonlu okullarda görev yapan, belleticilik görevini yerine getiren öğretmenlere artırımlı hizmet puanı verilmemektedir.

Pansiyonlu okullarda görev yapan öğretmenler için ek hizmet puanı talebi

Pansiyonlu okullarda görev yapan öğretmenler için ek hizmet puanı talebi

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yatılı bölge ortaokullarında görev yapan öğretmenlere ek hizmet puanı verilmekte olduğu hatırlatılırken pansiyonlu okullarda görev yapan öğretmenlere ise ek hizmet puanı verilmediği vurgulandı. Milli Eğitim Bakanlığından bu konuda düzenleme yapılması istendi.

ARTIRIMLI HİZMET PUANI

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne göre yatılı bölge okullarında görev yapan kadın öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu okullarda görev yaptıkları her yıl için ayrıca 12 puan, erkek öğretmenlerin hizmet puanlarına her yıl için ayrıca 6 puan verilmektedir. Mezkur yönetmelikle yatılı bölge okullarda görev yapan öğretmenlere pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Ancak, bu ayrımcılık pansiyonlu okullarda görev yapan öğretmenler ile yatılı bölge okullarında görevlendirmeyle nöbet tutan, belleticilik görevi yapan öğretmenlere yapılmamıştır.

Türk Eğitim-Sen tarafından MEB’e yazılan resmi yazı;

MEB belletmenlik artırımlı hizmet puanı
Artırımlı hizmet puanı

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklama;

“Yatılı bölge okullarında görev yapan öğretmenlere ek puan verilmesinin nedeni, pansiyona bağlı olarak bu öğretmenlere getirilen ek görevlerdir. Aynı ek görevler, yatılı bölge okulları dışındaki pansiyonlu okullarda görev yapan veya kadrosu başka okulda olup da pansiyonlu okullarda nöbet tutan, belletmenlik yapan öğretmenler tarafından da yapılmaktadır. Bu durumda, pansiyona bağlı olarak ek görevleri yerine getiren bu öğretmenler arasında ayrım yapılamayacak olup ayrım yapılması eşitlik ilkesinin de ihlali anlamına gelmektedir. Bu adaletsizliklerin giderilmesi içinde Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde değişikliğe gidilmesi gerekmektedir.”

Türk Eğitim Sen pansiyonlu okullarda görev yapan öğretmenler ile pansiyonda nöbet tutan, belletici olarak görev yapan öğretmenlerin de ek hizmet puanından yararlandırılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na talepte bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM