DOLAR 6,0818
EURO 6,5677
ALTIN 314,5
BIST 119.196
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

Rehber öğretmenler geçici olarak başka okula görevlendirilebilir mi?

Neredeyse tüm branşlarda öğretmenlerin branş alışverişlerinde ihtiyaç doğrultusunda geçici görevlendirmeleri yapılabilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı Rehberlik Hizmetleri genelgesi ile rehber öğretmenlere geçici görevlendirme hükmü getirdi.

Rehber öğretmenler geçici olarak başka okula görevlendirilebilir mi?
20.02.2018
A+
A-

Rehber öğretmenler geçici olarak başka okula görevlendirilebilir mi?

MEB rehber öğretmen görevlendirme genelgesi yayınlandı. 2018/6 sayılı Rehberlik Hizmetleri genelgesi ile birlikte rehber öğretmenlerin geçici görevlendirmeleri ilgili maddeler doğrultusunda yapılabilecek. Mahkeme kararları, rehber öğretmenlerin görevlendirmelerinin yargıya taşınması durumlarını önümüzdeki günlerde tekrar göreceğiz.

REHBER ÖĞRETMENE GEÇİCİ GÖREVLENDİRME

Rehber öğretmenlerin geçici görevlendirmeleri ile ilgili birçok mahkeme kararı bulunmaktadır. Kendi isteği dışında zorunlu olarak başka okula görevlendirilen rehber öğretmen geçici görevlendirme iptali için mahkemeye gidiyordu ve yargı rehber öğretmenlerin görevlendirilmemesi kararı veriyordu. Bu yüzden birçok Milli Eğitim Müdürlüğü rehber öğretmenlerin geçici süre ile başka kurumlara görevlendirmelerini yaparken iki kez düşünüyordu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı Rehberlik Hizmetleri genelgesi ile bundan sonra Milli Eğitim Müdürlükleri rehber öğretmenlere görevlendirme yazıları çıkartabilecek.

REHBERLİK HİZMETLERİ GENELGESİ

Türk Eğitim-Sen başta olmak üzere rehber öğretmenlerin geçici görevlendirmelerinin yapılamayacağı hususunu birçok sendika dile getirmeye devam ediyor. Aşağıdaki Türk Eğitim-Sen tarafından rehber öğretmenlerin geçici görevlendirilemeyeceğine dair hazırlanmış bir görselden anlaşılacağı üzere sendikalar; “Rehber Öğretmenlerin aylık karşılığı ders ve zorunlu ek ders saatlerini görev yaptıkları okulda/kurumda doldurmaları halinde başka okulda/kurumda geçici olarak görevlendirilmesi yasal ve hukuki değildir.” görüşünü savunmaktadırlar.

Türk Eğitim-Sen

Sendikalar; “Rehber Öğretmen Geçici Görevlendirilemez” vurgusu yaparken aşağıdaki genelge maddelerinde görüldüğü üzere Milli Eğitim Bakanlığı rehber öğretmenlerin başka okullara geçici süre ile görevlendirmelerine olanak sağlamıştır.

Genelge sayfa 1

Rehberlik Hizmetleri Genelge Sayfa 1

Genelge sayfa 2

Rehberlik Hizmetleri Genelge Sayfa 2

Rehber öğretmenlerin geçici görevlendirilmeleri hakkında yargı kararları bulunmaktadır. İlgili genelgeye dayanarak il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri birçok görevlendirmeye imza atacaklar. Sonrasında bu husus tekrar yargıya taşınacak. Rehber öğretmen görevlendirme iptali mahkeme kararı örnekleri önümüzdeki günlerde artış gösterecek. Kurum ve okul rehber öğretmen görevlendirme yazısı tüm okullara gönderilirken rehber öğretmen geçici görevlendirmesi ile ilgili son durumu ogretmenlericin.com olarak belirtelim;

  • Rehber öğretmen normu olan ancak rehber öğretmeni bulunmayan okullara milli eğitim müdürlükleri rehber öğretmen görevlendirmesi yapabilecek,
  • Rehber öğretmen normu bulunmayan okullardaki rehberlik çalışmalarını Rehberlik ve Araştırma Merkezleri planlayacak ve çalışmaların takibini yapacak,
  • Rehber öğretmenlerin okullara görevlendirilmesinde öncelik norm fazlası rehber öğretmenlere verilecek,

Norm fazlası rehber öğretmenlerin görevlendirilmesinde dikkat edilecek hususlar;

Norm fazlası olan rehberlik öğretmenleri kadrolarının bulunduğu okul/kurum dışında en fazla iki okul/kuruma görevlendirilebilecektir. Norm fazlası olan rehberlik öğretmenlerinin iki okul /kuruma görevlendirilmesi halinde haftalık çalışma süreleri bir okulda üç iş gününü geçmeyecek şekilde planlanacaktır.

  • Eğer okulların rehber öğretmen ihtiyacı norm fazlası rehber öğretmenlerin görevlendirmeleri ile karşılanamadıysa aynı okulda çalışan birden fazla rehber öğretmenden birisi ihtiyaç olan okula görevlendirilecek,

Birden fazla rehber öğretmen çalışan okullarda bir rehber öğretmeni alıp başka bir okulda görevlendirmek için;

Öncelik istekli olana verilecektir. İstekli olan rehber öğretmen yoksa hizmet puanı düşük olan rehberlik öğretmeninden başlayarak görevlendirme yapılacaktır. Öğretmenler İçin olarak örnek verelim. A okulunda 2 rehber öğretmen olsun. B okuluna da 1 öğretmen görevlendirilecek. A okulunda çalışan rehber öğretmenlerden bir tanesi gönüllü olarak gitmek istemezse bu öğretmenlerden hizmet puanı düşük olan görevlendirilecek. Rehberlik öğretmeni, kadrosunun bulunduğu okul/kurum dışında yalnızca bir okul/ kuruma görevlendirilebilecektir. Okul rehberlik servislerine yapılacak olan görevlendirmeler haftada en fazla 2 gün olacak şekilde planlanacaktır.

  • Mahalli ve merkezi eğitimler alarak özel eğitim ve rehberlik hizmetleri alanlarında eğitici ve uygulayıcı sertifikası bulunan rehberlik öğretmenleri, ihtiyaç doğrultusunda haftada 5 güne kadar Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde görevlendirilebileceklerdir.
  • Rehberlik öğretmeni görevlendirmeleri, rehberlik faaliyetlerinin bütünlüğünün sağlanması amacıyla her ders dönemi başında planlanacaktır.

[haber id=”27230″]

YORUMLAR
  1. aydın dedi ki:

    bu haberi yapan zat iyi saçmalamış. asıl rehber öğretmenler haricinde hiçbir branş isteği dışında başka okula görevlendirilemiyor. sadece norm fazlası ise ya da aylık karşılığı ders saatini dolduramıyorsa görevlendiriliyor. yasa da yönetmelikte zaten bu şekilde olmasını öngörüyor. sadece rehber öğretmenleri 2005/95 nolu genelge kapsamında istekleri dışında haftanın belli günleri başka okullara görevlendiriyorlardı. Bu genelge de esasen istanbul ili için rehber öğretmenlerin ram bünyesinde toplanmasını öngören bir genelge idi.iyi araştır ondan sonra haber yap