Saygı Öztürk; MEB’de yönetici görevlendirme mülakatları tam bir rezalet

Sözcü Yazarı, Gazeteci Yazar Saygı Öztürk son yazısında Milli Eğitim Bakanlığı eğitim kurumları yönetici görevlendirmelerinde son yapılan sözlü mülakat sonuçlarına değindi.

Saygı Öztürk; MEB’de yönetici görevlendirme mülakatları tam bir rezalet

Saygı Öztürk; MEB’de yönetici görevlendirme mülakatları tam bir rezalet

Milli Eğitim Bakanlığında yönetici atamalarında yazılı sınav kaldırıldı, artık yönetici görevlendirmelerinde sözlü mülakat baz alınıyor. Okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirmelerinde önce EK 1 formu değerlendirmesi yapılıyor, EK-1 formuna göre puanlama sıralamasına göre adaylar sözlü mülakata alınıyor, Ek-2 sözlü mülakat sonuçları puanına göre ise yönetici adayları kurum tercihi yaparak yönetici oluyorlar. Yaşanan bu süreç günlerdir tepkilere neden olurken, gazeteci yazar Saygı Öztürk durumu köşesine taşıdı.

SAYGI ÖZTÜRK; REZALET VAR SEYREDİLİYOR

Gazeteci Yazar Saygı Öztürk Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yönetici görevlendirmelerinde rezalet yaşandığını belirtti. Bu yaşananlara ise müdahale edilmeden seyredildiğini ifade eden Öztürk, adrese teslim yönetici atamasına dikkat çekti. MEB personelleri arasında kimin yönetici olması isteniyorsa bu kişilerin kazandırıldığını belirten Saygı Öztürk, Eğitim Bir-Sen üyeleri dışında başka sendika üyelerinin ya da sendikasız kişilerin yönetici olmasının imkansız hale getirildiğini vurguladı. 3-21 Temmuz tarihleri arasında yapılan mülakatların sonuçlarında torpilin olduğunun ortaya çıktığını ifade eden Öztürk, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün sözlü mülakat sonuçlarını halen açıklamadığını da belirtti.

CEMAAT, TARİKAT, SENDİKA PAYLAŞIMI
MEB Sözlü Mülakat

Milli Eğitim’de Eğitim Bir-Sen’in ağırlığı olmuş olsa da yönetici görevlendirmelerinde sendika, cemaat, tarikat ve vakıfların da etkili olduğuna değinen Öztürk, bunlar arasında yaşanan bir torpil mücadelesi olduğunu açıkladı. Ankara’da yaşanan durumun bunun kanıtı olduğunu belirten Saygı Öztürk, sözlü mülakata giren adayların puanlarından memnun olmayanların komisyon üyelerinden puanları değiştirmeleri istendiğini açıkladı. Yazısında Rize’den örnek veren Saygı Öztürk, Rize’de okul müdürlüğü için mülakata giren kişilerden 26 kişinin 90 puan ve üzeri aldığını açıkladı.

Sözlü mülakatta 90 üzeri puan alan 26 kişiden 25 kişinin Eğitim Bir-Sen üyesi olduğunu ifade eden Öztürk, 1 kişinin ise Türk Eğitim-Sen üyesi olduğunu mülakata toplamda ise 49 kişinin girdiğini belirtti. Kul hakkı yiyenler utanın utanın diyerek yazısını sonlandıran Öztürk, MEB’deki sözlü mülakat torpillerine dikkat çekti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Ankara icin soylenen dogru degil. Sendika evet ama gizli sendika. Egitim sen den istifa edip sendikasizmis gibi rol yapanlar ve Turk egitim sen mensuplari en yuksek puanlari aldilar.

  2. işte böyle yazarlar bu olayı gün yüzüne çıkartmalı, basında sürekli haber yapmalı ve gereken yapılmalı. yoksa herkes susarsa kim hakkımızı verecek !

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM