Sözleşmeli öğretmenler 6 yıl süresince eş durumu tayini yapamayacaklar

Sözleşmeli öğretmenler için özür grubu tayin açıklaması MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’den geldi. Müsteşar Tekin sözleşmeli öğretmenlerin atandıkları yerde 6 yıl çalışacaklarını belirtti.

Sözleşmeli öğretmenler 6 yıl süresince eş durumu tayini yapamayacaklar

Sözleşmeli öğretmenler 6 yıl süresince eş durumu tayini yapamayacaklar

Ocak 2018 özür grubu atama başvuruları bugün sona eriyor. Sözleşmeli öğretmenler eş durumu tayin hakkı beklerken MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’den gelen açıklama tamamen hayallerini yıktı diyebiliriz. Müsteşar Tekin sözleşmeli öğretmenlerin 6 yıl süresince atandıkları yerde çalışacaklarını ifade etti.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE EŞ DURUMU YOK

Akşam gazetesinden Pınar Işık Ardor’a açıklamalarda bulunan MEB Müsteşarı sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu hakkında yöneltilen soruya da cevap verdi. Ardor tarafından Müsteşar Tekin’e; “Sözleşmeli öğretmenlerin hakkıyla ilgili gelişmeler neler? Mesela eş durumundan tayinler de merak ediliyor.” sorusu yöneltildi. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Tekin tarafından verilen cevap;

Öğretmenimizin atamasını yapıyoruz bir yılını tamamlamadan tayin istiyor. Biz bazı illerimizde öğretmenlerimizi belirli sürelerde çalıştıramıyoruz bir türlü. Çocuklar her yıl başka öğretmenle karşılaşıyor. Bunu ortadan kaldırmak istiyoruz. Bunun için öğretmenlerimize gittikleri yerlerde belli bir yıl çalışma şartı koyalım bu esnada hiçbir gerekçeyle yer değişikliği bizden isteyemesin istedik. Eş özrü de dâhil. 6 yıl öğretmen arkadaşımız atadığımız okulda çalışacak altıncı yılın sonunda yer değişikliği talebiyle bize başvuracak.

Röportajın ilgili kısmı;

Sözleşmeli öğretmen eş durumu ataması

ogretmenlericin.com olarak 8 Ocak 2018 tarihinde yapılan bu röportajda MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkının verilmeyecek olmasını açıklaması bize sene başında yaptığı açıklamayı hatırlattı. Müsteşar Tekin 2017-2018 eğitim öğretim yılı başında EBA üzerinden yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu atamasının Ağustos 2017 özür grubuna yetişmediğini sözleşmeli öğretmenlerden özür dilediğini ve Şubat 2018 özür grubu atamasına sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu yer değiştirme işlemlerini yetiştirmeye çalışacaklarını söylemişti.


0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Allahınızdan bulun, mahvettiniz hayatımızı, çakılı kalacakmış, başka şans mı bıraktınız kadroları kaldırdınız, sözleşmeli atanmak zorunda kaldık, maaşımız eksik yatar geç yatar ayrımcılığa maruz kalırız ve en kötüsü gençliğimiz çürüyor en ücra köşelerde, madem doğuda tutmak istiyorsunuz şunu 2 yıl yapın 3 yıl yapın hiçbir şey yapamıyoruz böyle bir sistem olamaz ya…

  2. Haklı bir söylem madem gittiniz bekeleyin şimdi gitmeyecekseniz önünü tıkamayın milletin

  3. Sonra çıkarlar öğretmenler hakkında ülkeyi ileriye tasıyacaklarını falan söylerler.. Bu şartlardamı taşıyacak öğretmenler ülkeyi ileriye 6 yıl ailesinden çocuklarından ayrı kalarak mı acaba sizler hic ailelerinizden 6 yıl ayrı kalmak zorunda kaldınız mı Üç Beş tane eğitim sistemi kuramayan insanlar yüzünden. Bunun vebali agırdır o kadar insanı görmezden geldiğinizi seçilerde çok iyi anlayacaksınız

  4. Karar verirken sözleşmeli öğretmeninde insan olduğunu düşünerek karar verin yetkili yöneticiler..
    Bu sistem Modern kölelik gibi.. Tatil hakkı diğer öğretmenler gibi olmayan, diğer öğremetmenden maaş, hak, nitelik yönüyle tümüyle ayrı tutulan, arada kalmış bir sitem.. Sorarım, Kokuşmuş eski tekniklerlerle dolmuş kadrolu öğretmenler neden Sınavlara girip her sene yeteneklerini teyid etmez. Nasıl kalite yakalayacaksınız eldeki mevcut hocalarla.. Kendini gıdım geliştirmez bir öğretmen topluluğunu nasıl ayakta tutacaksınız.. Hep müfredata dayalı bir sistem.. 6 yıl sonra Devlet okullarında bu yöntemle süper yetişmiş öğrencilerinin sayesinde Türkiyenin ay’a çıkacağını mı bekliyorsunuz..Zulümdür, Kul hakkıdır..

  5. Batıya gönderdiğiniz doğu affı verdiğiniz öğretmenlere rotasyon getirirseniz sorun çözülür hayatında hiç doğu görmeyen öğretmen varken sözleşmeli öğretmene 6 yıl çakılı doğudasınız demek haksızlıktır.Kaldıki ailesi ve eşi kmlerce uzakta olan öğretmenlerin aileleri zaten parçalanmış ve öğretmenlerin paikolojisi bozulmuş bu durumdaki öğretmen öğrenciye fayda sağlayamaz mutlaka bir ara formül bulunmalıdır.Aksi halde telafisi mümkün olmayan derin yaralar açılacaktır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM