Sözleşmeli öğretmenler eş durumu ile bir araya gelemiyor

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğü konusunda mağduriyet yaşadıklarını belirtti.

Sözleşmeli öğretmenler eş durumu ile bir araya gelemiyor

Sözleşmeli öğretmenler eş durumu ile bir araya gelemiyor

Sözleşmeli öğretmenlerin özür grubundan yararlanamadığını açıklayan Ali Yalçın 4+2 yıl olmak üzere toplamda 6 yıl süresince de isteğe bağlı yer değiştiremediklerini hatırlattı. Milli Eğitim Bakanlığının sözleşmeli öğretmenlerin yaşadığı aile bütünlüğü sorununa ise çözüm üretmekten uzak olduğunu ifade etti.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER MAĞDUR

“Sözleşmeli öğretmenlik uygulamaları geçmiş yıllarda uygulanmış ve neden olduğu birçok sorundan dolayı uygulamadan kaldırılmıştır. ” açıklamasında bulunan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenler ile aynı işi yapmasına rağmen ortaya çıkan özlük ve mali açıdan farklılığın kabul edilemez olduğunu belirtti.

EŞİ İLE İŞİ ARASINDA TERCİH YAPTIRILIYOR

“Sözleşmeli öğretmen, eşi öğretmen olmadığı durumda dahi eş durumu nedeniyle bir araya gelemiyor, eş ile iş arasında bir tercih yapmak zorunda bırakılıyor.” ifadesini kullanan Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenlerin aile birliğinin sağlanamaması hususunun Anayasa ile de çeliştiğini belirtti.

ÖĞRETMEN ATAMASINDA MÜLAKAT KALDIRILMALI

“Mülakatla öğretmen atama yöntemine bir an evvel son verilmeli, bunun yerine daha adil bir istihdam yöntemi getirilmelidir.” açıklamasını yapan Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenliğin başlı başına bir problem olduğunu, ayrıca mülakatla öğretmen ataması yapılmasının da büyük sorunlar oluşturduğunu belirtti. Öğretmen atamasında mülakat istemediklerini hatırlatan Ali Yalçın “Atanacak öğretmen seçiminin mülakatla yapılması, yapılan mülakatlar çerçevesinde adayların kazanma ya da kaybetme nedeninin objektif bir şekilde izah edilememesi, birçok yazılı sınavdan geçmiş öğretmen adaylarının farklı komisyonlarca bir kaç dakikalık mülakatla elenmesi adalet duygusunun zedelenmesine neden olmaktadır.” dedi

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Seçime malzeme olacaz yine…Goze alamazlar bizlerdeki oyu…Astim kestim , işi bırakın, seçiminizi yapın demekle olmuyor…Ama secimi yapacaz ınsaallah merak etmeyiniz….keser döner sap döner gün gelir hesap döner…. ne güzel söz…

  2. cimere yazdım cevap 668 sayılı kanun hükmünde kararname geregi tayını yapılamaz dediler hani cimer her şeyi cözer

  3. HASTANEDE BABAANNE DİYE AĞLAYAN ÇOCUK
    Gece çocugumun ateşi yükseldi ateşler içinde ağlarken baba beni babaanneme ver tamam kızım dedim.Hemşire geldi annesi nerde dedi hakaride sözleşmeli öğretmen bu neden orda değil diye sorunca benim ananem beni terk etti babaanem var oda gitse annesiz kalırım deyince herkes ağlamaya başladı.Ben bu hakkımı tüm yöneticilere helal etmiyorum.eşimin bulunduğu yerde kurumum yok o benim bulunduğum yere gelemiyor bende onun bulundugu yere gidemiyom 2 cocugum var allah artık kime hesabı sorar ona karışmam ben ve cocuklarım eşim hakkımızı helal etmiyoruz.keyif sizin siz bu dünyada keyif yapın bizde ahirette.

    • Sizi bu duruma düşürenler utansın diyeceğim ama onların utanması yoktur aileye verdikleri değer bu işte Allah size sabır versin bürokrat ve siyasetcilere de akıl fikir versin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM