Sözleşmeli öğretmenlere eş özrü tayin hakkı için MEB’e çağrı

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından atılan twitter mesajı ile tt çalışması başlatıldı.

Sözleşmeli öğretmenlere eş özrü tayin hakkı için MEB’e çağrı

Sözleşmeli öğretmenlere eş özrü tayin hakkı için MEB’e çağrı

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılı yaz dönemi Ağustos özür grubu atama başvuruları 5 Ağustos 2019 günü başlayacak. Kadrolu öğretmenlere yönelik yayınlanacak olan özür grubu atama kılavuzunda sözleşmeli öğretmenlerin de yer alması için sosyal medya üzerinden gündem çalışması yapılıyor.

ALİ YALÇIN’DAN AÇIKLAMA

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Eğitim Bir-Sen Genel Merkez Yöneticilerinin attıkları twitler ile #SözlÖgrtmne2019daEşÖzrü başlığı gündemde yerini aldı. Ali Yalçın konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Sözleşmeli öğretmenlerimizin sorunlarına kısmi çözüm getiren ‘hizmet süresini 4 yıldan 3 yıla, kadroya atanma sonrası yer değişikliği talep sürelerini 2 yıldan 1 yıla indiren’ yasal düzenleme, önemli bir adım olmakla birlikte, geçici bir çözümdür.” ifadelerine yer verirken 4+2 uygulamasının 3+1 olarak değiştirilmesinin kalıcı bir çözüm olmadığını vurguladı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE EŞ DURUMU HAKKI

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Yalçın attığı mesajlarda; “Sözleşmeli öğretmenler için yapılan 3+1 düzenlemesine ek olarak, 2019 Ağustos ayını da kapsayacak şekilde eş mazereti tayin hakkı tanınmalıdır.” ifadelerine yer verirken sözleşmeli öğretmenler için nihai çözümün kadrolu istihdam olduğunu belirtti. Yalçın açıklamasında istihdamda güçlük çekilen bölgelere teşvik uygulaması getirilmesi gerektiğine de dikkat çekerken sözleşmeli istihdam modelinden vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı
Eş durumu hakkı

ÖZÜR GRUBU ATAMA TAKVİMİ

Öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme işlemlerinde 1.aşama başvuruları 5-9 Ağustos 2019, 2.aşama tercihlerin alınması ise 22-27 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Özür grubuna bağlı atama sonuçları 29 Ağustos 2019 tarihinde açıklanacak olup ilişik kesme işlemleri de 2 Eylül 2019 itibariyle yapılacak.

İlgili takvim;

2019 Ağustos özür grubu
Ağustos özür grubu atama takvimi

Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı verilmesi için MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından özür grubu atama kılavuzunda değişiklik yapılması ve sözleşmelilere bu hakkın tanınması için adım atılması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Eylül döneminde bebeğim annesiyle mı gitse yoksa benim yanımda mı kalsa daha iyi ? Sayın yetkililer bu soruya cevap verebiliyor musunuz? !!! Artık yildik…

  2. 2016 da atandım Sözleşmeli Öğretmenim eşimden çocuğumdan ayrı olmak beni o kadar yıprattıkki annelik görevimi yerine getiremez oldum aklim surekli ailemde artik mesleğimden de soğumaya başladım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM