Sözleşmeli öğretmenlere verilen 3+1 düzenlemesi sözü unutuldu mu?

Sözleşmeli öğretmenler için büyük öneme sahip 3+1 düzenlemesi hala gerçekleşmedi.

Sözleşmeli öğretmenlere verilen 3+1 düzenlemesi sözü unutuldu mu?

Sözleşmeli öğretmenlere verilen 3+1 düzenlemesi sözü unutuldu mu?

Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamalarıyla detaylı olarak kamuoyu ile paylaşılmıştı. Geçtiğimiz Ekim ayının sonunda yapılan açıklamalarda sözleşmeli öğretmenlik düzenlemesinin 3+1 şeklinde hayata geçirileceği açıklanmıştı. Ancak geçen süreye rağmen sözleşmeli öğretmenlerin 4+2 olan uygulaması 3+1 şeklinde düzenlenmedi.

ERDOĞAN; 4 YILA İNDİRİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi içerisinde yer alan değişiklikler ve yenilikler hakkında açıklamalarda bulunurken sözleşmeli öğretmenler için de çok önemli değişiklikler yapılacağına vurgu yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında “Sözleşmeli öğretmenliği yeniden düzenliyoruz, halen 4+2 olmak üzere toplam 6 yıl olan sözleşme süresini 3+1 toplam 4 yıla indiriyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama;

2011 YILINDA KALDIRILMIŞTI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sözleşmeli öğretmenlik uygulaması yıllar önce getirilmiş ve 2011 yılında kaldırılmıştı. 5 yıllık bir süre sonrasında dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından sözleşmeli öğretmenlik uygulaması tekrar hayata geçirildi ve 4+2 uygulaması ile öğretmenler atandıkları yerde 6 yıl çalışmak zorunda kaldılar. Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl geçmeden eş durumu tayini, 6 yıl geçmeden de il içi ve il dışı atama tayini isteyememektedir. 3+1 düzenlemesinin yapılması durumunda 2016 yılında atanan sözleşmeli öğretmenler Ağustos 2019 yani bu yaz döneminde eş durumu isteyebilecekler ve 2020 yılında da isteğe bağlı il içi ve iller arası atama başvurusu yapabilecekler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM