Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu mağduriyeti giderilmelidir

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu mağduriyeti, aile bütünlüğü sağlayamaması hususlarını gündeme getirdi ve bu konuda Bakanlıktan olumlu adım atılmasını istedi.

Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu mağduriyeti giderilmelidir

Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu mağduriyeti giderilmelidir

Milli Eğitim Bakanlığının en büyük sorununun öğretmen açığı olduğunu belirten Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan tüm açıkların kadrolu öğretmen ataması ile kapatılmasını istediklerini vurguladı. 2005 yılında 4/C uygulaması ile getirilen sözleşmeli öğretmen istihdamından MEB’in 2010 yılında vazgeçtiğini hatırlatan Talip Geylan aynı MEB’in geçtiğimiz yıl tekrar sözleşmeli öğretmen atamasını hayata geçirmesine anlam veremediklerini belirtti.

4+2 YIL ZORUNLU GÖREV SÜRESİ

Sözleşmeli öğretmenlerin atandıkları yerde 4+2 yıl olmak üzere 6 yıl görev yapacaklarını belirten Talip Geylan 6 yıl sonunda öğretmenlerin kesin tayinlerinin çıkacağının da söz konusu olmadığının altını çizdi. Yer değiştirme döneminde gitmek istedikleri yerde açık olmaması durumunda sözleşmeli öğretmenlerin 6 yıl sonunda da yer değiştirmelerinin mümkün olamayacağına işaret eden Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sözleşmeli öğretmen atamasının Türk Eğitim Sen tarafından yargıya taşıdıklarını istedikleri gibi öğretmenlerin lehine karar çıkmasını umduklarını belirtti.

CUMHURBAŞKANININ 3 ÇOCUK İSTEMESİ

Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğü konusunda büyük mağduriyet yaşadığına değinen Talip Geylan, “Sayın Cumhurbaşkanı nikah şahidi olduğu yerlerde evlenen çiftlere 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyor” hatırlatması yaptı. Sayın Cumhurbaşkanın bu önerisini destekliyorum diyen Talip Geylan “İki cihan güneşi Peygamberimiz ümmetimin çokluğu ile övünüyorum der, Peygamberin mirasına sahip çıkacağız, ümmeti çoğaltacağız ama nasıl?” dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan tarafından yapılan açıklama video;

EŞ DURUMU MAĞDURİYETİ

24-25 yaşında atanan bir sözleşmeli öğretmenin 6 yıl çakılı kalacağını belirten Talip Geylan bu şartlarda aile kurmanın zorluğunu vurguladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esergül Balcı tarafından yapılan araştırmaya değinen Talip Geylan “Öğretmen adaylarının %53’ü evliliklerin önünde en büyük engeli sözleşmeli öğretmenlik olarak görüyor.” dedi.

Sözleşmeli öğretmenler ile ilgili yapılan anket araştırması detayları;

Sözleşmeli öğretmenlerin evlenme planlarını 6 yıl ertelediğini belirten Talip Geylan kadrolu öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenlerin özlük ve atama hakları konusunda farklılıklar olduğunu açıkladı. Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu tayin hakkı verilmediğini bu durumun büyük mağduriyetlere sebep olduğunu vurgulayan Geylan sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilmemesi hususuna da değindi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE BAŞARI BELGESİ

Geçtiğimi haftalarda gündeme gelen ve bazı MEB haber sitelerinde de yer alan sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilmemesi hususunu hatırlatan Talip Geylan MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen resmi yazıda sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilemeyeceği ve verilen başarı belgelerinin geri toplanmasının istendiği olayının yaşandığını ifade etti.

Sözleşmeli öğretmenlerin başarı belgesi alıp alamayacağı ile ilgili haber;

Türk Eğitim-Sen tarafından bu yazının geri çekilmesini istediklerini belirten Talip Geylan, tüm sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasını istedi. Sözleşmeli öğretmenlerin aile birliği sağlanmalıdır vurgusu yaptı. Çoluğundan çocuğundan ayrı kalanların olduğunu ifade eden Talip Geylan sözleşmeli öğretmenlerin yaşadığı sorunları örneklerle açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

  1. Arkadaşlar şu yazılan yazılar bile vicdanı olanın bir şeyler yapması için yeterlidir..zamaninda kadroya çatır çatır alip es durunu yaptılar. .ozaman okullar hocasizmi kaldı yooo..kaldiki batıda da öğretmensiz okullar var..ucretliyle götürüyorlar zaten..o boşluklara özür atamasini yapabilirler isteseler..olay tamamen siyasi. Eğer gelemeyeceklerini görürlerse yine yaparlar..okulu gerçekten düşünen illaki öğretmenide düşünür yoksa nasıl verim alsin..aklım ailemde nasıl öğrenciyi düşünürüm ne kadar düşünebilirim ..yalvarmaya gerek yok yani…Allah yardımcımız olsun..Aminnn….

  2. Küçücük kızım babasına hasret iki senedir psikolojisi bozuldu.Lütfen sayın büyüklerin duyun feryadimizi bizleri yavrularimizi ailesine kavusturun.tek duamiz bu.6 sene nasıl geçer ayrı gayri .

  3. Burnumda tüten, büyüdüklerini, oynamalarını, gülmelerini göremediğim 4 yaşında kızım ve 3 yaşında oğlum var. Sözleşmeli öğretmenlik yüzünden aramızda 1200 km var. Hayatımızdan çok şey götürüyor bu sistem ve götürmeyede devam edecek. Allah rızası için farklı bir yöntem bulun sayın bakanım. Bu sistem çok acımasız

  4. Cezaevinde Adalet bakanlığı nda kadrolu öğretmenim.esim sözleşmeli öğretmen.bulundugu yere en yakın cezaevi 120 km her gün gidip gelinmiyor.2 küçük çocuklarla perişan olduk ne diyeyim diyeyim yapılan şey en basit haliyle düşüncesizlik.kimseninde umrumda deyiliz.lanet olsun

  5. Eşler birbirinden ayrildiktan sonra mı çözüm bulunacak? Yoksa seçim sandıkları kurulduğunda mi? Sendikaların sesi daha gür ve baskılı çıkmalı …

  6. Hem bir anne olarak hem de bir sözlesmeli öğretmen olarak yazıyorum hayattan bezdim ve bıktım psikolojimiz allak bullak oldu.Küçük oğlum her aradığımda anne ne zaman geleceksin çok mu az mı hadi beraber ay sayalım dediğinde boğazım düğümleniyor el insaf oğluma cevap veremiyorum bi yetkili bu durumda nasıl cevap verirdi çocuklarına çok merak ediyorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM