Sözleşmeli öğretmenlik ve mülakatla öğretmen ataması kalkacak mı?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a Cumhurbaşkanı adaylarının sözleşmeli öğretmenlik kaldırılması yönünde verdikleri seçim vaatleri hatırlatıldı.

Sözleşmeli öğretmenlik ve mülakatla öğretmen ataması kalkacak mı?

Sözleşmeli öğretmenlik ve mülakatla öğretmen ataması kalkacak mı?

19.06.2018 tarihinde AA Editör masasına katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz eğitim gündemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunurken, yaklaşan 24 Haziran seçim çalışmalarına da değindi. Cumhurbaşkanı adaylarından Muharrem İnce’in “sözleşmeli öğretmenliği ve mülakatı kaldıracağız” açıklaması Bakan Yılmaz’a hatırlatılırken, Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’a “Öğretmen alımlarında mülakatı ve sözleşmeli öğretmenliği kaldırmayı düşünüyor musunuz?” sorusu soruldu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz şu anda MEB’in 100 bin öğretmen ihtiyacı olduğunu 2018 yılında 25 bin öğretmen ataması gerçekleştirecekleri bilgisini verdi. “Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılacak mı?” sorusuna cevap veren Bakan Yılmaz sözleşmeli öğretmenliğin ihtiyaçtan doğduğunu belirtti. Sözleşmeli öğretmen alım istihdam modelinin durduk yere hayata geçirilmediğinin altını çizen Bakan Yılmaz bu istihdam modeli ile birlikte öğretmenlerin 4+2 olmak üzere dört yıl sözleşmeli 2 yıl kadrolu toplamda 6 yıl atandığı yerde çalışacağını söyledi.

10.KALKINMA PLANI

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 10.kalkınma planına değinirken kalkınma planının 2014-2018 yılları arasını kapsadığını bu plan içerisinde bölgeler arası hem beşeri hem fiziksel eşitsizliklerin giderilmesinin yer aldığını söyledi. Fiziki eksikliklerin yeni okullar yapılarak, öğrenci sayılarının sınıf bazında 90’lardan 20’lere düşürülerek giderildiğini belirten Bakan İsmet Yılmaz beşeri yönden bu eşitsizliklerin giderilmesi içinde öğretmenlerin bu bölgelerde tutulması gerektiğini açıkladı.

ÖĞRETMEN TUTAMIYORSUNUZ

Sözleşmeli öğretmenliğin getirilmesinin zorunluluğu hakkında örnek veren Bakan Yılmaz, bir bölgeye 170 bin öğretmen ataması yaptıklarını bir yıl sonra 120 bine yakın öğretmenin oradan ayrıldığını söyledi. Hakkari ziyaretinde bir okul müdürünün “İki ayrı öğretmenler toplantısını aynı öğretmenler ile yapmadım” sözünü açıklayan Milli Eğitim Bakanı kaliteli eğitim için öğretmenin öğrencisini iyi tanıması gerektiğini bununda bir yılda mümkün olamayacağını vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın sözleşmeli öğretmen istihdamı ve mülakat ile ilgili açıklamaları video;

MÜLAKATLA ÖĞRETMEN ATAMASI

Öğretmen atamasında mülakat kalkacak mı sorusuna da cevap veren Bakan İsmet Yılmaz Muharrem İnce’nin kanunu bilmediğini belirtti. Mülakat konusunda kanunda ibare yer aldığını hatırlatan Bakan İsmet Yılmaz öğretmen alımları ile ilgili mülakat kanun maddesini okudu. Öğretmenlerin iletişim becerileri, rol model olma durumları, öğretmenlerin ifade ve muhakeme gücü ölçülmesi için mülakatın şart olduğunu belirten Bakan Yılmaz öğretmen atamalarında mülakatın, sözlü sınavın kaldırılmasının mümkün olmadığına işaret etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM