Tarım sigortası ve Bağkur ile öğretmenler eş durumu ataması isteyemezler

2017 yılı Ağustos ayı eş durumu atama başvuruları birinci aşamaları geçtiğimiz gün başladı. Eş durumu isteyecek öğretmenlerden istenecek belgeler ve evrakları ogretmenlericin.com olarak açıkladık. Kimler eş durumu yapamaz, kimler yapabilir haber metinlerimize devam edelim.

Tarım sigortası ve Bağkur ile öğretmenler eş durumu ataması isteyemezler

Tarım sigortası ve Bağkur ile öğretmenler eş durumu ataması isteyemezler

Eşi özle sektörde firmada, kurumda çalışan öğretmenler eş durumu atama tayin başvurusu yapabilirler. Ancak isteğe bağlı sigortalı çalışan eşin yanına eş özründen tayin istemek mümkün değil. 2017 yılı Ağustos özür grubu kılavuzu içerisinde eşleri isteğe bağlı sigortalı olanlar yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır hükmü yer almaktadır.

EŞ DURUMU ATAMASI

Ağustos ayı eş durumu atama birinci aşama başvuruları 8 Ağustos 2017 Salı günü başladı. 14 Ağustos gününe kadar birinci aşama başvuruları tamamlanacak. Birinci aşama başvuruları onaylanan öğretmenler 22 Ağustos-25 Ağustos arasında tercih başvurusu yapacaklar. Okul tercihi yapacak öğretmenlerin öncelikle birinci aşama başvuruları onaylanması gerekmektedir. Eş durumu şartlarını taşıyan öğretmenler başvurularını son güne bırakmadan onaylatmalılar.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA

İsteğe bağlı sigorta nedir? ogretmenlericin.com olarak kısaca isteğe bağlı sigortalılığı “kurum olmadan, bir şirkette çalışmadan kişilerin kendi sigorta primlerini ödemesi” olarak tanımlayabiliriz.

İsteğe bağlı sigorta çeşitleri;

 • İsteğe bağlı bağkur (4b),
 • İsteğe bağlı Ek 5 tarım sigortası (4a),
 • Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta,
Eş Durumu

Öğretmenlerin 2017 yılı yaz tatili aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme duyurusu içerisinde yukarıdaki maddenin c bendinde eşleri isteğe bağlı sigortalı olanlar eş özrü atama tayin başvurusunda bulunamaz demektedir.

Ek-5 tarım sigortası isteğe bağlı sigorta çeşididir. Tarım sigortası ile öğretmen eş durumu atama başvurusu yapamaz. Tarım sigortasına bağlı eş durumu atamaları daha önceden yapılabiliyordu. Özellikle eşi ev hanımı olan erkek öğretmenler atandıkları yerden “kaçma” yolu olarak eşlerine tarım sigortası yatırdılar. Bu durumun tespit edilmesinden sonra tarım sigortası eş durumu için geçerli olmadı. Bağkur ile kendi sigortasını yatıran isteğe bağlı sigortalılar da yine eş durumu özür grubu atamasından yararlanamamaktadırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

  • teşekkürler. tarım sigortası ile ek5 tarım işçi sigortası karıştırılıyor. karmaşa bu yuzden olsa gerek

 1. Ek5 sigortasi sgknin 5510 uncu maddenin a ve b bendinde kilavuza gore ozur gurubuna engel degil yaziyor.netlestirir misiniz.magdur olmak uzereyim

 2. Ek 5 işçileri için memden teyit ettim

  Ek/5 isteğe bağlı tarım ssk kapsamında prim ödeyenler kanunda bir işverene bağlı olarak ücret karşılığı çalışan tanımlandığından ve hizmetleri 4a yani ssk kapsamında sayıldığından Ek5 kapsamındaki eş için de eş durumu atama talebinde bulunulabilir.

  • hocam seneye eş durumundan yararlanmak amacıyla eşime ek-5 tarım sigortası yatırmaktayım . Sayfa yararlanamayız diyor siz kesin teyit ettim olumlu .

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM