Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanması için 5 kriter

TBMM’ye sevk edileni torba tasarıda yer alan ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanabilmelerini içeren düzenlemenin tam metni belli oldu.

Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanması için 5 kriter

Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanması için 5 kriter

Bakanlar Kurulu tarafından TBMM’ye sevk edilen torba tasarıda ücretli öğretmenlerin kadroya alınması ile ilgili düzenlemenin tam metni paylaşıldı. Ücretli öğretmenlerin kadroya alınması için gereken kriterler de ortaya çıkarken bu düzenlemeler kapsamında Milli Eğitim Bakanlığının kısa süre içerisinde 5 bin sözleşmeli öğretmen ek ataması için duyuruya çıkması bekleniyor.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE ATANMA YOLU

Yeni torba tasarıda 80.madde de ücretli öğretmenler ile ilgili düzenleme yer alırken ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak MEB kadrolarına atanma imkanı tanıyan düzenlemede beş önemli kriter dikkat çekmektedir. Bu beş kritere göre Milli Eğitim Bakanlığı en fazla 5 bin ücretli öğretmenin sözleşmeli öğretmen olarak atamasını gerçekleştirebilecek. Bakan İsmet Yılmaz tarafından önceki gün yapılan açıklamada da Şubat ayında 20 bin + 5 bin olacak şekilde öğretmen ataması yapılacağı ve 5 binin ücretli öğretmenlere ayrılacağı ifade edilmişti.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE MEB KADROSU

Torba yasada ücretli öğretmenlerin atanmalarına yönelik yer alan metnin tamamı ve ilgili madde;

MADDE 80- 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 15- (1) 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesi kapsamında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olanlar; bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan Özel şartları taşımaları, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları ve Kamu Personel Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla, Bakanlıkça belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir. Bakanlıkça belirlenecek alanlarda olmak üzere bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı 5.000’i geçemez.

5 ÖNEMLİ KRİTER

ogretmenlericin.com olarak ilgili maddeyi değerlendirdiğimizde karşımızda 5 önemli kriter çıkmaktadır. Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanması için gereken şartlar;

 • Başvuru yapacak ücretli öğretmen 2017-2018 eğitim öğretim döneminde ücretli öğretmen olarak görev yapıyor olacak. Yani bu sene ücretli öğretmen olarak çalışmayanlar başvuru yapamayacaklar.
 • En az 540 gün sigorta pirimi ödenmiş olması gerekli. Başvuru yapacak ücretli öğretmenin en az ücretli çalıştığı sürelerden 540 günlük sigortasının yatırılmış olması gerekmektedir.
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda 48 inci maddede belirtilen memurluk atanma genel şartlarını taşımalıdır. Ayrıca öğretmenliğe atanabilmek için aranan Özel şartları da taşıması gerekmektedir.
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli, yaşlılık veya malulllük aylığı almaya hak kazanmamış olma şartı.
 • KPSS’de MEB tarafından belirlenen taban puanı alma şartı.

Bu 5 ana kriter kapsamında ücretli öğretmenlerden sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak. Atama yapılacak ücretli öğretmen sayısı 5 bini geçemeyecek olup bu maddenin yürürlüğe girdiğini tarihten itibaren 6 ay içerisinde sözleşmeli öğretmen olarak atanmak isteyen ücretli öğretmenler  sözlü sınava girebilecek.


Sosyal Medyada Paylaşın:

171 yorum

 1. Eşim 4 dönem sdü sinde ücretli okutman olarak çalıştı diğerleri meb de çalıştı 540 günün içinde sdü çalışması da sayılır mı sizce

 2. Birinin yakını vardır eşi falan atanamayan ona uygun çıkmıştır yönetmelik. Paranın çocukları… bunları destekledik ben ecevit zamamında bu kadar kul hakkı yendiğini görmedim.

 3. 2017/2018 kpss sınavına ailemden çok yakın akrabamın vefatından dolayı başvuru tarihini kaçırıp sınava giremedim. Kpss şartının son 2 yıl olması daha adil olmaz mı? Lütfen siz değerli devlet büyüklerimiz bu soruna bir çözüm yolu getirin. Saygılarımla…

 4. Merhaba benım 570 gün sıgorta pirimin var fakat bunyıl calışmadım. Şimdi ğctetli öğretmenliğe başlasam gecerli olur mu acaba.

 5. Vekil öğretmen olarak 120 gün çalıştım acaba sayılacakmı 1 Nisan da 540 gün doluyor eğer vekilliği sayarlarsa bilgisi olan lütfen cevap yazsın

 6. Arkadaşlar 120 gün vekil öğretmenlik yaptım bu gün sayılacakmı 1 Nisan da 540 gün doluyor vekilliğinde sayarlar ise bilgisi olan varsa lütfen cevap yazsın

 7. 8 senedir ücretli öğretmenlik yapıyorum ve bu sene de çalışıyorum.Yıllardır maddi olanaksızlıktan sınava hazırlanamadım en son 5 yıl önce sınava girmiştim , sadece geçen sene sunava girmediğim için mi baş vuramıyyorum?Sayın bakanımız lütfen sesimizi duyun ve kpss şartı olmasın.

 8. Yıllarca ücretli çalış milli eğitimde performans değerlendirmeleriniz her yıl farklı okullarda çalışmaya rağmen hep 95 100 olsun ama son sene ücretli olarak yer bulamadığın için başka bir işte İşte çalış işte tamda bu yüzden mağdur edil Edil hakmı bu şimdi hakkımı helal etmiyorum

 9. 14 yıldır Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde Usta Öğretici olarak çalışıyorum. Bu ücretli öğretmenlerin karoya geçme yasasından biz usta öğreticiler yararlanamayacakmı.

  • Bu benim de kaderimi etkileyecek. Acaba halk eğitim merkezinde matematik kursu vermek ile yatan sigorta pirimi sayılıyor mu? ÖNEMLİ…Sizin bölüm nedir hocam?

 10. Halk egitim merkezi aracılığıyla okullarda kurs verenler de bu durumdan yararlanabiliyormu sonucta ek ders karşılığı ders veriliuor bu konu da muallak.milli egitime bagli halk egitim

   • sonuçta milli eğitime bağlı ve 657 kanununa cezai yönden tabi tutuluyor bence öğretmen vasıflarına sahip kişiler bu kapsama dahil edilir

 11. Tam 29 yıldır ücretli öğretmenlik yapmaktayım.2000 gün ücretli öğretmenlik ve bir o kadar da vekil öğretmenlikten primim mevcut.Sınıf öğretmenliği sertifikasına da sahibim.Sadece geçen yıl KPSS sınavına girmediğim için başvuru yapamayacağım.Ama yarım dönem çalışanlar başvuru yapabilecek.

 12. 1999 mezun uyum mezun olduğumdan beri ücretli öğretmenlik yaptım.sadece iki senedir yapmadım .Bu hic adil değil daha mantıklı kriterler olmalıydı.haksizlikkkkkkk

 13. Tam 20 yil bulundugum ilde araliksiz ucretli ingilizce oğretmenligi yaptim.Pedagojik formasyonum var.Sertifikam var arti 20 yillik tecrubem var.
  Bu yil annemin hastaligi dolayisi ile memleketime tasindim.Burada da gecmisimi belirterek ucretli ogretmenlige muracat ettim ama tabiki gorev verilmedi.Simdi diuorlarki 2017/2018…Peki bu adil bir sartmi?
  Cok daha farkli kriterler alinmaliydi ki bizler gibi gercekten hakkini vererek , severek bu gorevi yapanlar magdur olmasin.Bizler mağdur edildik bu şekilde.
  Peki bu yazi bir sonuç verecekmi? Sanmiyorum…

  • Aman Allah’ım adaletsizliğin bukadarına pes çok üzüldüm adınıza gerçekten çok yanlış kriterler var adaletsizlik hat safhada inanamıyorum insanların emeklerimi çalmaktır bu

 14. Tam 20 yil bulundugum ilde araliksiz ucretli ingilizce oğretmenligi yaptim.Pedagojik formasyonum var.Sertifikam var arti 20 yillik tecrubem var.
  Bu yil annemin hastaligi dolayisi ile memleketime tasindim.Burada da gecmisimi belirterek ucreli ogretmenlige muracat ettim ama tabiki gorev verilmedi.Simdi diuorlarki 2017/2018…Peki bu adil bir sartmi?
  Cok daha farkli kriterler alinmaliydi ki bizler gibi gercekten hakkini vererek , severek bu gorevi yapanlar magdur olmasin.Bizler mağdur edildik bu şekilde.
  Peki bu yazi bir sonuç verecekmi? Sanmiyorum…

 15. Tam 20 sene ücretli ingilizce ögretmeni olarak çaliştim.Pedagojik formasyonum var.Sertifikam var.Ancak annemin rahatsizligi dolayisi ile bu sene memleketime tasindim.Orda da ucretli oğretmenlik icin muracat ettigim halde gorev verilnedi tabiki.Şimdi deniyirki 2017/2018 calisma zorunlulugu var.Adil olmak bumudur?Elbette değil.Çookk daha adil bir düzenleme ile olmasi gereken bir uygylama bence ki

 16. 12 yıldır üçretli öğretmenlik yapıyorum. Tüm şartlarım tutuyor ancak bir tek 2017 de kpss ye girmedim.12 yılım çöpe mi atılacak. Bu atama hizmet yılına göre veya sgk primi en fazla olanlardan alınarak yapılırsa adaletli olacaktır.

  • Aynen size katılıyorum hocam
   Bu işi en fazla yapandan en az yapana doğru sıralarsa buna kimse hayır demez.
   Ücretli atamasında en adaletli bu olur.

 17. Bence sorun kime nasıl bakıldığı ve neyin nasıl istendiği veya verildiği ile ilgili. Üzerinde yorum yapılan konu çok boyutlu. Birincisi bakanlık tecrübeli öğretmen mi istiyor? Eger talep buysa diğer şartlar gereksiz gibi görünüyor. İkincisi MEB in gayesi kpss puanı yeterli gelmeyenlerin bir kismini ek kontenjanla yerlestirip onları bir nebze olsun sevindirmek mi? Öyleyse hiç ücretlilere yonelinmesin. Şöyle bir durum da var biz ücretli öğretmenler hiçbir zaman eğitimci gibi görülmedik. Bizler milli eğitimin taşeron işçileriydik. Aynı işi yapıyor gibi görünsek de kadrolardan her açıdan farklı şartlar altindaydik. Dolayısıyla öğretmen adayları ile ayni torbaya konamayiz. Sonra sorun çıkar. 10 yıllık tecrübem ve bu sayfalarda yazılanlar bana bunu derinden hissettiriyor. Peki ne yapmali? Mart atamalari için kpss puanıyla (ek kontenjanla ) öğretmen atamaları yapılsın.Eğitimde tecrübe kadar diri kana da ihtiyaç var. Biz eski ücretli öğretmenlik mağdurlarına gelince milli eğitim bünyesinde küçük çaplı bir memurluk verilsin derim. Böylelikle egitime yeni giriş yapan arkadaslara da yan destek oluruz. Belki bu sayede eğitimimizi güçlendiririz. Hem de yıllarca bu sektöre hizmet veren ücretli öğretmenlerin de yüzü güler. Ne dersiniz Sayın Bakanım ?

 18. Arkadaşlar herkes kendi açısından değerlendiriyor meseleyi, tabi ki herkes kendi açısından haklı olabilir. Ama gerçekleri görmezden gelemeyiz. Eğer bu şart kaldırılırsa şu şart kaldırılırsa o zaman da yüzbinler arasından seçim yapılmalı ki o da olacak şey değil. Yani Arkadaşlar nasibinse
  El getirir, yel getirir, sel getirir
  Değilse
  El götürür yel götürür sel götürür.

 19. Kpss sarti kalkmaz kalkarsa cok kisinin hakki olur 2017 18 yillari kalkarsa ciddi yigilma olur isbyapayim derken bu is arap sacina doner bu sartlarin buyuk kismi degismicek gibine gelio…allah yardimcinix olsunn

 20. Bu sartlarin esnetilmesi cook zor nie bikiyor musunuz.?birinin esnetilmesi 5000 kisiyi 50 bin kisi yapar 2 kuralin esnetilmesi 100000 kisi yapar…bence ucretisz ogretmenligin sartlari yukseltilmelj yada kaldirilmali her yil da ucretli ogretmenlerden belli sayida kadroya alinmali belli sartlar dogrultusunda

 21. Ben teknik eğitim fakültesi yapı öğretmenliği bölümü mezunuyum.Ayrıca sınıf öğretmenliği sertifikam var.16 yıldır ücretli sınıf öğretmenlığı yapıyorum.Halen aktif olarak tek öğretmenli bir köy okulunda çalışmaktayım. 1999 dan 2016 yılına kadar KPSS ye girdim.2017 kpss ye giremedim.Çok zor koşullarda çalıştım.Evli ve 3 çocuk babasıyım.2200 gün pirimim var.İnşallah 2017 kpss baz alınmaz.Dığer bütün şartlarım tutuyor.Sayın bakanımız umarım buna bir çare bulur.SAYGILARIMLA

 22. Şimdi ücretli atamada sona yaklaştık.Artık Sayın Bakanımızı açıklama yapacağı tarihi bekliyoruz.Hepimize hayırlı olsun.V

 23. 14 yildir ücretli ogretmenlik yapiyorum beden eğitim i ogretmeni yim halen gorevdeyim mesleğimi seviyorum 2300 sigorta m var 7 branş da antrenör luk belgem var 28 yildir sporun icindeyim tüm sartlarim uyuyor kpss haric kalkarsa bu sart sevinirim ama olmazsa da uzulmem çünkü mutlu yum huzurluyum küçük ilcemde hayırlısı olsun kendi adima

 24. 540gun sigorta pirimi ile ilgili olan madde lütfen kalksın bu görevi okadar yürekten gerceklestiriyorymki engelli öğrencilerimi rehabilitasyona yonlendiriyorum bu mesleğe okadar yürekten kendimi adamınki artık atanmak istiyorum 2 senedir görev yapıorum ve mesleğimi mailiyle yerine getiriyorum lütfen 540 gün sigorta olan madde kalksın lütfen

 25. Benim şimdi 540 günlük sigortam var bütün şartlar uyuyo ama bu prim sayısı sadece ücretli öğretmenlik icin geçerli olmamalı ben garsonluk yaptım çağrı merkezinde çalıştım ücretli aldılar mi sanki bu işlerde çalıştım şimdi anlamadım bu sigoratalr sayilsayılmayacak mi ama yarın günler sayılacak öyle mi

  • 2017/2018 şartı çok saçma.5 yıl fiilen ücretli çalışmıştım.sonra görev çıkmadı.benim suçum ne

 26. Benim şimdi 540 günlük sigortam var bütün şartlar uyuyo ama bu prim sayısı sadece ücretli öğretmenlik icin geçerli olmamalı ben garsonluk yaptım çağrı merkezinde çalıştım ücretli aldılar mi sanki bu işlerde çalıştım şimdi anlamadım bu sigoratalr sayilsayılmayacak mi

 27. lütfen bizim de hakkımız. yani 5 yıl ücretli öğretmenlerimizle birlikte bizler de yani 2017 2018 de görev yapan ücretli öğretmenlerde veya kpss ye girmiş ücretliler de bu haktan yararlanabilsin. lütfen bizi de unutmayın.

 28. Bu sabah haberlerde ücretli öğretmenlerin sözleşmeli atanmaları hakkında belirtilen ölçülerde ancak 1511 kişi olduğu haberi geçti.
  bu da gösteriyor ki yeni bir torba yasa bizi bekliyor inşallah beş yıldan fazla emeği geçmiş bizim gibi yıllarını vermiş gençliğini en mahrum köy ilkokullarında yarı aç yarı susuz vatan evlatlarının körpe yavruların talim ve terbiyesi ile ömrünü harcamış kişileri de kapsayıcı bir düzenleme yapılır diye ümit ediyorum.
  Otuz yaşımdan beri vekil öğretmen, ücretli yarım sigortli öğretmen,2009 dan sonra tam sigortalı oldu ama baştan bir ay geç girişli, her AN çıkış verilebilir kadrolu gelebilir veya yer değiştirme ile gelebilir, siz offsayta düşebilirsiniz… Bu duygu ve düşüncelerle biz devam ettik hiç bozuntuya vermedik. bir gün bize de bir hak tanınır diye yola devam ettik ümitvari olaraktan çalılşıp çabaladık…

  Günler haftaları haftalar ayları kovaladı aylar yılları derken yaş bir bakmışsın kırksekiz olmuş elde avuçta pek bir şey yok…
  uzun lafın kısası bu krıterlerden sadece 540 gün prim hariç diğerleri uymuyor
  özel şartlardan yaş sınırı kaldırıldı diyorlar eğer kaldırıldı ise sadece kpss ile 2017-2018 yıllarında halen çalışıyor olma saçmalığı kalıyor ümitliyim inşallah Sayın Milli Eğitim Bakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız biz ve bizim durumumuzda olan yıllarca kamu hizmeti yapmış emek vermiş ücretli öğretmenleri göz önünde bulundurarak YENİDEN bir düzenleme yaparlar. SAYGILARIMLA…

 29. Egitim fak mezunuyum 15 yildir ucretli ogretmenlik yapiyorum 2 yildir kpssye girmiyorum ne olacak halim kpss şartı kaldirilsın lutfen

 30. 1999’dan 2003’e kadar vekil öğretmen, 2003’ten 2009′ yarım sigortalı ücretli(1/4) öğretmen olarak 2009’dan 2015e kadar da yarım bucuk ücretsi öğretmen olarak en ulaşımsız köy ilk okullarında sınıf öğretmeni boşluğunu doldurdum. Dörtte bir aylığa. Böylece devletimize kar ettirdik(!) Nasıl mı biz olmasaydık başka bir kadrolu gelecek tam aylık alacaktı… Bu işin esprisi bir tarafa. İşin doğrusu bu şekilde önemli bir boşluğu doldurduğumuzu düşünüyorum. Kpss şartı ve 2017-2018 yıllarında çalışıyor olma şartı olmamalı ki bizimde yüzümüz gülsün toplam 16 yıl çaşıştım kaldı ki 2017-2018 ayrı ayrı ele alınsa bile 540gün sigorta çıkmaz. Bu nasıl bir hesap ki böyle bir şart getirilmiş.?
  1,5 yıl gittim petegojik formasyon aldım hey gidi günler hey. KADROLU Öğretmenlik hakkımı hakkettiğimi DÜŞÜNÜYORUM.

 31. 2017-2018 eğitim öğretim yılında çalışıyor olmak gibi saçma bir ibarenin çıkarılması şart!!!!yıl sınırlaması kaldırıldın lütfen. sonuçta 540 gün prim deneyim isteniyor zaten

 32. Bakan bey ücretlileri kpss şartı olmadan alacaz dememişmiydi? aralıksız 10 yıl ücretli öğretmenlik yaptım, 1800 primim var, şu anda görevdeyim ama bize verilen maaşla kpss sınav ücretini yatırmak akıl işi değil bu yüzden giremedim kpss ye. zaten girsem ücretli kadrosuna değilde diğer 20bin kadroya başvururdum. nerde kaldı bunun ücretli ataması, resmen normal atama!

  • evet haklısınız yusuf hocam dersane öğretmenlerinde bu şartları aramadılar zaten burda esas olan prim gün sayısı bugün millet gazetesi bu sıkıntıları manşetten vermiş umarım bu girişimler sonuç verir ve bizim gibi yıllarını vermiş eğitimciler hakettikleri kadroyu alırlar cimer bimer akim meb 147 den de sıkıntılarımızı etkin bi şekilde dile getirelim sonuçta bu talepler gözönünde bulundurulacaktır

  • Egitim fakultleri atandi 4 yilliklar atandi hepsi atandi isimiz 2 yilliklara gekdi imkanin oldugunu nsl dusujuorsun hayret

 33. bizim de primimiz az ve biz de ücretliyiz yani hakkımmız yenilmesin. biz de ücretliyiz ve bizim de şansımız olsun. en azından biz de diğer şartlardan değerlendirmeye alınalım.

 34. bu sayılan şartların olması zor. Ama bu şartlardan herhengi birine sahip ücretli öğretmenlere bir hak verilirse iyi olur. yani kimisinin çalışma sayısı yetmiyor, kimisinin kpss yok , kimisi de 2017 2018 de görev yapmıyor. ve bakanımız umarız bu şartlardan herhengi birine sahip bütün ücretli öğretmenleri değerlendirmeye alır.

 35. 10 yil ücretli öğretmenlik yaptım.Antropoloji bölümünden lisans mezunuyum özel sektörde is bulamadım devlet bizim bölümden mezunlara öğretmenlik hakkı tanımıyor maaleşef ben de ücretli öğretmenlik yaptım zorunlu olarak bir de kaliteyi düşürmeden için sonuçta yıllarca okudum.çok zor koşullarda neredeyse gönüllü ogretmenlik yaptım benim geçirdiğim zorlukları yaşayan öğretmenler olduğunu biliyorum yapılan açıklama ücretliler için birumut ışığı..Fakat ne yazık ki bizleri kapsamıyor.Yıllarca hakkımızı alamadik, yasamimiz elimizden akıp gitti. En güzel yıllarimiz heba oldu. Bunun karşılığı ne olacak? Mademki böyle bir imkan yıllar sonra önümüze geliyor layıkıyla yapılmalı Hiçbir şart kosulmaksizin sadece sigorta primi üzerinden atanalim Sosyoekonomik ve psikolojik olarak çektiğimiz sıkıntılar telafi edilsin hak da yerini bulsun bu bir adalet meselesi diğer öğretmen adayları bunu bir haksızlık olarak görmesinler lütfen .Saygilarimla…

  • Güzel bir yazı olmuş. Allah hiç kimsenin emeğinin karşılığını boşa çıkarmasın inşallah yetkililer adil hakkaniyetli bir şekilde yeniden değerlendiriler.bizler de kapsar inşallah ben 16 yıl çalıştım hiç kimse benim gittiğim köy io’na gitmek istemiyordu. Çektiğim çileyi anlatacak olsam bir roman olur.

 36. Biri diyor yok 2017-2108 şartı kalksın diğeri de diyor ki 2017 kpss şartı kalksın.Siz neyin hesabını yapıyorsunuz.Bu oyalamaca. Sene başından beri kimlerin alınacağını meb tek tek hesaplamıştı o şartlarıda boşuna koymadı. Şimdide uygulamaya koyuyor.Belli bir grup kendi adamlarıdır bunlar.Alımlar olduktan sonra araştırın kimler çıkacak çoğu parti il, ilçe başkanlarının çocukları ve akrabaları çıkacak.Atı alan üsküdarı geçmiş olacak.

  • bu 5 bin ücretliye kolejde çalışan öğretmenler başvurabiliyor mu?cevabınız için teşekkürler

  • Şaçma sapan yorum yapıyorsunuz bende kaç yıldır yapıyorum dilekçe veriyorum çıkıyor gayet makul şartlar sunmuşlar ne yapsalardı herkes girsin mi deselerdi adamlar yıllardır kimsenin yapmadığı şeyi yaptı tamam senin şartları tutmayabilir ama yapılan bir güzel bir şey var ortada EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

 37. Kpss şartının kaldırılmasını önemle rica ediyorum, kpss engeline takılıyor ücretli öğretmenler çalışma yılımız baz alınsın,ben devletin bünyesınde 12 yıldır çalışıyorum dershane öğretmenlerine kpss şartı yoktu bizede olmasın.yıllardır kpss girmiyorum böyle bı fırsatı kaçırmak istemiyorum.bakanımız kpss engeline takılıyor demiştı ücretli öğretmenler peki neden bu madde eklendi umarım bu madde kalkar

 38. 18 yıldır ücretli öğretmenlik yaptım ve hala bu kutsal göreve devam ediyorum. Ücretli öğretmenleri kadroya alacaģız haberi duyduğumda çok umutlanmıştım.Fakat bu kriterleri duyduğumda umudum yıkıldı. Çünkü ben de bir çok ücretli öģretmen gibi KPSS sınavına girmedim.Zaten kpss puanı ile alım yapılıyor.Kpss kriterinin kaldırilmsını istiyorum.Bence nasıl ki atamalarda en yüksek puanı aranıyorsa,o zaman en çok ücretli öğretmenlik yapan önce atansın. Ben atamsam da atanmasam da çok sevdiğim bu kutsal öğretmenlik mesleğine ve çok sevdiğim çocuklara kalan hayatımı harcamaya devam edeceğim İnşallah Allah ın izni olursa. Herkese saygılar ve sevgiler..

  • Kesinlikle kpss şartı kalkmalı. Çalışılan gün sayısı baz alınmalı

 39. Mehmet Şafi ATALAY.
  18 sene ücretli öğŕetmenlik yaptım.Fakat KPSS ye girmedim. Ücretlı öğretmenleri kadroya alacağız haberini duyduģumda ćok umutlanmıştım. Bu kriteri duyduģumda umutlar yok oldu.Bu kpss kriterinin kaldırılmasını istiyorum.Kadroya alınmazsam da ücretli öğretmenlik yapmaya devam edeceğim. Çünkü bu kutsal mesleği ve öğrencilerini çok seviyorum.Herkese saygı ve sevgiler…

 40. 2006 metal ogretmeni mezunuyum 12 yıldır ücretli kölelik yapıyorum bölümde alımlar yok denilecek kadar az olduğu için kpss sınavına girmiyorum bu kpss sartın kaldırılmasını istiyoruz

 41. 540 gun, 2017 sinavina girmis olmak adil fakat, 2017 2018 de calisiyor olma sarti haksizlik olur devamli calisma sansi maalesef yok umarim gozonunde bulundurulur ve sinzva girenlerin hakki yenmez

 42. Meb.in üçretli öğretmenleri görmesi güzel bir gelişme ancak bu işi uzun yıllar yapanlar kpss ye girmiyor. 12 yıldır çalışıyorum en son 2015 de kpss ye girdim. Bizde atama olmadığından artık girmiyoruz. Böyle bir şeyin olacağını bilseydim geçen sınava girerdim. Yetkililerin kpss yılını son 5 yıl şeklinde düzenlemeleri yerinde olacaktır.

 43. 2000 yılında mezun oldum malesef bu yıl torpil yok diye ücretli öğretmenlik yapamadım pirimim 1000 geçmiş 2000 den 2010 yılına kadar kpss ye girdim sorular çalınıyor diye bas bas bagırdım 2010 yılndan sonra fetücülerin yüzünden sınavada girmedim yerleştiler bedevadan.. Ben beden eğitimi öğretmeniyim bu yola 35 yılım feda etmişim birileride gelecek senin hakkını yiyecek ve elin kolun bağlı yeter ya ve düşünün 94 girişliyim iki dersten 2 yılda atais bir hocanın yüzünden uzatmışsınız okulu, benim dönemimin hepsi atanmış….

 44. kesinlikle uzun yıllar ücretli öğretmenlik yaptım birtek bu yıl çalışmadık diye başvuramamak çok üzücü lütfen bir düzenleme istiyoruz olursa birçok arkadaşımızın mağduriyeti gidecek..

 45. ücretli öğretmenlik bugün meclis plan bütçe altkomisyonunda görüşülecek inşallah kpss şartı vb sıkıntılar gözönünde bulundurularak gerekli düzeltmeler yapılır

 46. 2017/2018 çalışma şartının eklenmesi ücretli öğretmenlikte istenmemesi gereken bir şart. Bu insanlar hersene düzenli bir şekilde çalışmıyorlar. 1. Dönem çalışıyor ve kadrolu geldiğinde çıkmak zorunda kalıyor. Bazen çağırılıyor bazen çağırılmıyorlar. Neden 2017/2018 isteniyor inanın aklım almıyor.

 47. 17 yıldır ücretli makina teknolojileri öğretmenliği yapıyorum.Bölümümüzden 11 yıl sıfır alım oldu sonraki yıllarda da 6-10 gibi alımlar olduğundan aranan adım.2016 yılında çok ağır bir karaciğer ameliyatı oldum.Hasta olduğumdan 2016 ve 2017 yıllarında kpss ye giremedim.2015 puanın var.Yetkililer bu kpss puanını 2015 yılını da kaparsa biz mağdurları içine alacaktır.Yetkililere saygıyla duyurulur.Mağdur öğretmen.

 48. Kpss şartı kaldırılıp yerine 4 yıllık fakülte diploma notu getirilmeli ve yalnız eğitim fakültesi şartı adaletsizliktir. Diğer fakülteli ü. Öğretmenlere büyük haksızlık olur.

 49. vah garibim ücretli öğretmenim vah.yaşanmış bir deneyim vardır;fakirin biri ihtiyacı olduğundan ve zenginlerde üzerine düşen zekatı vermediklerinden hakkım olanı ben alayım demiş ve niyetlenmiş ,niyetlenmiş ama ay geceden değilde gündüzden doğmuş.sizin durumunuzda aynen böyle.Bu ülkede 1 milyon taşerona kadro var,açıktan veya gizliden bir şekilde kamu kurumlarına yerleşene var,üniversitelerde kişiye özel çıkan ilanlara var,özel kalem müdürlüğünü kullanarak kısa yoldan müdür olana var,vara da var ama sizlere gelince( gariban kesimsiniz ya) sokaktaki köpekler ve eşekler bile karşı çıkar oldu.Köpekler içinden diyorki ah benide şu emniyete veya jandarmaya alsalarda sokaklardan kurtarsam,türlü türlü mamalar yesem,eşeklerde diyorki benide belediye kadrosuna alsalarda her gün çeşit çeşit ot yesem böyle itiraz edermiyim.Ha bu arada ücretli öğretmen torpille olunuyor diyen kesim yok mu?yahu adamın torpili olsa ücretli öğretmen mi olur .hiç bişe yapamasa belediyeye yerleşir.Bir kesim de diyorki kpss şartı yok.Bu kesim şartları iyi biliyor ,içinde kpss şartının olduğunu görüyor ama mahsus olumsuz yorum yapıyor.Görüleceği üzere torba yasa sadece öğretmenlik düzenlemesini içermiyor,toplumun birçok kesimini ilgilendiren maddeler var,bundan dolayı biraz zaman alıyor olabilir.Özetle sayın hükümetimiz ve değerli milletvekillerimiz ücretli öğretmenlere tanınan mülakat hakkını çabucacık geçirerek inanın milletin önemli bir sorununa çözüm getirmiş olacaksınız.Bu konuyu biraz araştırın gerçekleri göreceksiniz.Keşke kapsamını genişleterek bütün ücretlileri içine alsanız daha iyi olur.Bşarılar diliyor ,saygılar sunuyorum.

 50. 2017 yılı kalksın, ikizlerim oldu bu yıl çalışamadım, 10 yıl ücretli çalıştım, 1120 prim günün var , bi nere

 51. İyi de arkadaşlar KPSS puanı 2 yıl geçerli 2016 da girenlr de bu şartı taşıyor.ben mi yanlış biliyorum?

 52. 2017 KPSS SINAVINA GİREN ÖĞRETMEN ADAYLARINA BÜYÜK HAKSIZLIK. 2017 KPSS PUANIYLA 1 KİŞİ BİLE ATNAMADI KALDIKI ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK ATAMAK BÜYÜK HAKSIZLIĞA YOL AÇMAKTADIR AYRI 2017 KPSS İÇİN AYRILAN 20 BİN KONTENJAN SAYISIARTIRILMALIDIR.BU DÖNEMDE ÜCRETLİ ÖĞRETMEN FİKRİNDEN DÖNÜLMELİDİR AKSİ TAKTİRDE ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK VE ADALETSİZLİĞE YOL AÇACAKTIR.

 53. Bende 10 yıl ücretli öğretmenlik yaptım 2000 gün primim var. Küçük çocuğum olduğu için kpss ye giremedim ve dolayısıyla bu dönem çalışmadım. Bakıcı tutsam aldığım para bakiciya giderdi. Lutfen kpss şartı ve bu yıl çalışma şartı kaldırılsın

 54. On yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum. 2017 yılında KPS ye girmedim diye bunca emeğim boşa gitmesi adaletsizlik.Bu maddelerin tekrar değerlendirilmesi gerekir.Ayrıca bu yı çalışamayanlar icin de haksızlık.çalışamamaları onların suçu değil.Devletin ayıbı.

 55. Ben 6 yıl ücretli öğretmenlik yaptım. Yeğenim 15 temmuzda sehit olunca sağolsun vali bey fabrikaya aldırdı. Fakat 2017/2018 de ucretli öğretmenlik yapmadım. En son 2016 9. Ayına kadar yaptım. Burada tahminim 2017 2018 de çalışanlar da dahil demek istemişler.

 56. sayın cumhurbaskanıma milli eğitim bakanıma ücretlilerle ilgili yapılması planlanan düzenleme için kendim ve arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum.Taseron kadroya alınca kımsenın sesı cıkmıyo ılkokul mezunu bizler 4 yıllık unı okuyup bıtırdık ne zor sartlarda okuduk düsük ücretlerle çalışıp kımsenın gıtmedıgı okullara gıttık bıraz saygı duyulmalı krıter var kpss gırmak bu yıl calısıyo olmak 540 gıbıde prım var.

 57. 2017-2018 şartı haksızlıktır.2008 mezunuyum ve uzun müddet ücretli çalıştım.evlendikten sonra verilen paranın çok yetersiz olmasından ayrıldım 1000 lirayla 2 çocuk ve eşe nasıl bakılır?

 58. KPSS ye son yıl giremedim diye 8 yıllık emeğim boşa gidiyor bu nasıl iştir. Sayın bakanım ne olur duyun sesimizi.. yüzlerce insan var forumlarda .. yazık olacak .. rica ediyoruz bu şartı kaldırın

 59. lütfen bakanım mülakata girerek ne zorluklarla sabrederek biz 2017 2018 de göreve başladık. ve bize de şans verilmeli lütfen. hem bize yine az maaş verin kabul ederiz. lütfen primimiz az diye bizi dışlamayın.

 60. 10 yil ücretli öğretmenlik yaptım eğitim fakültesi mezunuyum tek suçum 2017 2018 eğitim öğretim yılı çalışmamıs olmammı…

 61. Vah garibim ücretli öğretmenim vah.Bir söz vardır;Fakirin biri ihtiyacı olduğundan ve zenginlerde üzerine düşen zekatı vermediklerinden hakkım olanı ben alayım demiş ve niyetlenmiş ,niyetlenmiş ama ay geceden değilde gündüzden doğmuş.Sizin durumunuzda aynı bu durum.Şöyle yorumlara,bazı internet sitelerinin yaptığı haberleri inceliyorum da aynen mantık şu bana yar oluyorsa İSTERÜÜZ,bana yar olmuyorsa İSTEMEZÜÜÜK,HAKSUZDURR.Bu ülkede 1 milyon taşeron elini kolunu sallayarak,kpss siz,göstermelik bir sınavla kadro aldı,hemde ilkokul mezunu olanlar öyle haklara sahip oldularki(maaş+ikramiye veya döner sermayeden pay alma gibi) iş sayıları az olan,yıllardır asgari ücretlinin haklarına dahi sahip olmayan,üniversite mezunu öğretmene gelince göze battı.Evet azıcık ücretli göze battı.Çoğu kesim bir anda hakimliğe ,savcılığa büründü.Ne kadar çok Hakim, savcı varmış bu ülkede yahu.El insaf ALLAH aşkına el insaf.Ücretlilere mülakata girme hakkının ne şartlarda verildiğine bakarsanız Kpss şartı gibi madde görürsünüz,sizlere veya yakınlarınıza bu şartlarda mülakat hakkı tanınsa o yorumlarınız nasıl tam tersi yöne döner değilmi.
  Özetle, Sayın Cumhurbaşkanım,Bakanım ve değerli milletvekilleri ücretliye verilen bu hakkı çabucacık meclisten geçirerek yılların mağduriyetini gidermiş olacaksınız.Yapılan yorumlar ve haberlerin ne kadar bencilce olduğunu siz bizden iyi biliyorsunuz.Keşke şartlar biraz daha pozitifleştirilerek tüm ücretlileri kapsasa.Çünkü bu insanların yıllardır verdikleri emekleri ortada.Saygılarımla.

 62. Bakanım biz de 5 yıl hizmet veren ücretli öğretmenlerimiz gibi çalışıyoruz. yani yeni başlayan 2017de 2018 de başlayan ücretli öğretmenlerede şans verin. değerlendirmeye alın.

 63. On yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum 1400 prim günüm var ama bu sene açik yer bulamadim magduriyetimin giderilmesini talep ediyorum

 64. Sayın cumhurbaskanım ,basbakanım ve emeği geçen herkese tesekkur ederım.Hem kpss girmiş olmasıda gorev suresı ve bu yılda yapıyor olması kriterleri yerinde bir karar olmuş siz bizleri sevindirdiniz bizleri gördünüz yerinde zamanında olmuş.

 65. ücretli öğretmenliğin kadroya alınmasına ilişklin yasa tasarısında belirtilen 2017/2018 eğitim öğretim yılında çalışıyor olmak şartından dolayı mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum..

  şeklinde bir görüş yada istekte bulundum sizde yazın … bu mağduriyetin bir an önce giderilmesini sağlayalım..

  • Ücretli öğretmenlikte işin garantisi Yok yıllardır caliş bu sene bulama ücretliyi veya yerine öğretmende gelde işine son veriliyor bu yasayı çıkaran ücretli öğretmen hersene görev yapamaz bu 2017- 2018 olması yanliş 5 sene çalışan bas vurmalı çok yanliş yanliştan acilen dönülmelidir

 66. kesinlikle biz nerden bilecektik böyle olcagını iki yıldır özelde çalışıyorum.. 540 ı aşkın primim var ücretli öğretmenlikte bu tamamen haksızlık…2017/2018 çalışma şartı kalksın.. bu büyük haksızlık..

 67. ARKADAŞLAR 2017 KPSS VE 2017/2018 YILLARI ÇALIŞMA ŞARTLARINI KALDIRMALARI İÇİN BİMERE İSTEKTE BULUNALIM. BEN YAZIM SİZLERDE YAZIN

  • kesinlikle biz nerden bilecektik böyle olcagını iki yıldır özelde çalışıyorum.. 540 ı aşkın primim var ücretli öğretmenlikte bu tamamen haksızlık…

 68. 2017 kpss puanı yalnız geçerli olmasın 12 yıldır ücretli çalışıyorum 1300 gün pirimim var. Yazık etmeyin bize

 69. Yorumları okuyorum da şaşkınlık içerisindeyim. Istenen şartları taşımayan arkadaşlar yok haksızlık yok böyle olur mu vb. Veryansınlar içindeler. Sakin olun arkadaşlar sakin. Istenilen şartlarda hiç bir mantıksızlık yok. Tabiki bu yıl çalışıyor olma şartı isteyecek nasıl eleme yapacak aksi taktirde bu yıl başvurup ta ücretli calismayanlar az nasip e inanın .

 70. sayın bakanım,siz lütfen işinize bakın .Ücretliye tanınan bu hak yerinde,doğru ve çok gecikmiş bir karar.Söylenenler algı operasyonundan ibaret.Bana yar olmuyorsa başkasına da yar olmasın zihniyetinden başka bir şey değil.Saygılarımla.

 71. Sayın Cumhurbaşkanım bana dünyaları verdiniz bizim gibi yıllardır kendi mesleğimizi yapıpta umutlarımızı sevince dönüştürdüğünüz için ne kadar teşekkur etsem azdır.Allah sizden razı olsun.

  • Bence ücretli öğretmenlerin kadroya atanmasında aranacak ilk şart prim gün sayısı en fazla olanalara öncelik vermek ve sonrasındaysa prim gün sıralamasına göre gitmek daha adaletli olur.

 72. 6 yıl ücretli öğretmenlik yaptım.Bu yıl ise müracat ettim görev alamadım.2017-2018 öğrenim yılında çalışıyor olmak adil değil.Bu maddenin kaldırılması gerekli.Yoksa torpilli bir grubun kadroya geçirilmesi için bir plan mı?

  • Bu yıl çalışıyor olma şartı istenmesi neden adil değil hocam? Siz bu yıl ücretli çalışmıyorsunuz diye mi ?

   • Neden adil değil ben 10 sene çalıştım ve 2 senedir bana görev vermediler şimdi soruyorum sana bunun neresi adil cevap verirmisin

    • Hangi branş öğretmenisiniz bilmiyorum fakat sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki ücretli öğretmen okullarda ihtiyaç olmadığı sürece basvursa da görev almama. 10 yıl ihtiyaç olmuş size görev almışsınız.bu sene de ihtiyaç olsaydı eminim ki görev verirlerdi.

    • Siz önce tanımadığınız insanlara iftira atmamayı öğrenin de öğretmenlik mesleğini yapmayı sonra düşünün.beni taniyormusunuz? Nasıl bir öğretmen olduğumu Biliyormusunuz? Bazı öğretmenler vardır işini en iyi şekilde yapar velileri ve çalıştığı okul müdürleri tarafından çok sevilir ücretli öğretmen olduğu halde milli eğitimden övgü alır ismini meslegini en iyi sekilde yaptigi icin duyurur. Tanımadığı okul müdürleri tarafından bizzat tlf la aranarak ismini falanca Okulun Müdüründen aldım bu sene çalışmayı düşünüyormusun diye sorularak çalışmak için davet edilir. Şükürler olsun ki böyle bir öğretmenim birilerini araya sokarak görev almaya hic ihtiyacım olmadı bu zamana kadarumarım size yeterli bir açıklama olmuştur

 73. Sayın yetkililer bu sene görev yapma ve tek 2017 kpss şartı saçma olmuş sadece yer bulamadığı için çalışamayanların hakkı yenmiş olur. Umudu tüketip sınavalara girmeyenlerin hakkı yenmiş olur bunlarada dikkat edilmeli.

 74. 11 yıl ücretli 4c li 4b li çalıştım. 2000 gün primim var.e son zamanlarda ücretli de calisamadim kpss yedek giremedim küçük cocugum olduğu için. Ucretliden kazandığımız para yola ve bakiciya yetmezdi.e şimdi ne olacak bizim yillarimiz boşa mi gidecek

 75. Ya allah aşkına mantık biraz 2017 2018 ‘de yarım dönemde ücretli öğretmenlik görevi varda biz mi git.edik yarım dönem çalışanlar mi başvuracak yani on sene çalış bu sene çalışmadım diye hakkına girsinler. Bu sene calismak calisuyor olmak nedir biyle bir madde olmasi cok sacma ben bir ay once dilekce verdim bu işten haberim bile yoktu çıkmadı ee ne suçumuz var.

 76. Ücretli öğretmen atamasinda KPSS puanı ve bu sene çalişma şartı kaldırılmalı çünkü her sene sınava girmek için sınav başvuru parası bulamıyoruz ve birde her sene çalışmak içi boş kontenjan bulamıyoruz 9 sene çalıştım bizi mağdur etmeyin

 77. Sayın Cumhurbaşkanım ve tüm devlet yetkilileri. Yaklaşık 21 yıldır devlet okullarında sınıf öğretmenliği yaptım.Bir yıl önce çocuk gelişimi bölümünüde bitirip okul öncesi öğretmenliğine geçiş yaptım.Çalıştığım okulda 7.yılımı doldurmaktayım.Dersane öğretmenlerine tanıdığınız sınavsız geçiş hakkını bizlerede tanımanızı istiyorum.Çünkü bunca yıldır primlerimde yarım yattığı için emekli bile olamıyorum.

 78. Yaş oldu 50 yıllarım ücretli öğretmenlikle geçti lütfen yaş sınırı olmasın yazık benim gibilere

 79. Ücretli öğretmene kadro verilmesini eleştirenler,haktan,hukuktan bahsedenler
  ;acaba sizde ücretlinin çalıştığı şartlarda üç kuruşa çalışıp size de bu şartlarla kadro verilseydi kaçınız kabul etmeyerek red ederdiniz.Hiçbiriniz değil mi.Öyle yorum yapıyorsunuz ki sanki şartsız şurtsuz kadro veriliyor.Kpss şartı,öğretmen olarak atanma yeterlilikleri,mülakat gibi birçok madde var.Ücretli öğretmene kadro verilmesine karşı çıkıyorsanız şu anda kamu kurumlarında çalışan 1 milyon taşerona da gidin diyinki kardeş siz haksız bir şekilde yıllarca çalıştınız,kamu kurumlarına yerleştiniz ve kadro aldınız o kadroları iade edin veya geri çevirin bakalım tepkileri ne olacak(Belkide birçoğunuzun akrabaları bu şekilde çalıştı ve kadro aldı).Cevabı tahmin etmek çok zor değil.Ayrıca arkadaşlar bencil bir şekilde yorum yapmayın. Bu insanların belkide kpss ye hazırlanma imkanları,kitap alacak paraları dahi yoktur.İmkanları olsa üç kuruşa zor şartlarda öğretmenlik yaparmıydılar.Ne olmuş az bir kesimine kadro hakkı tanındıysa,kıyamet mi kopar.Lütfen lütfen biraz empati yapalım.Vicdanımızın sesini dinleyelim,nefsimizim değil.Doğru,yerinde ve gecikmiş bir karar.Aynı okulda taşeron hizmetli alıyor ücretli seyretmekle yetiniyordu.Keşke bütün ücretlileri kapsasaydı.Saygılarımla.

 80. 7 yıldır rehabilitasyon ve kolejlerde çalışıyorum. Şimdi biz atanamıyoruz ama alakasız bölümlerde ücretli öğretmenlik yapanlar atanıyor . Bunun neresi adalet….Sayın bakanım o zaman bu maddeyi de ekleyin 5 yıl öğretmenlik yapmış 1800 günü doldurmuş olanları da atayın bizimde atanmak bu şekilde hakkımız … Ben kendi mesleğimi kolejlerde hakkıyla yapmaktayım..Bizlerinde sesini duyun artık.

 81. 16 yıl aralıksız ücretli öğretmenlik yaptım 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılına kadar. Bu yıl ise müracat ettim görev alamadım.O kadar süre emek verdim kimsenin gitmedigi yerlerde çalıştım.Torba tasarısının 80 maddesinde 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında çalışyor olmak adil değil.Bu maddenin kaldırılması gerekli çünkü torpilli belli bir grubun kadroya geçirilmesi için yapılan bir çalışma planlı yapılmış düzenleme.Bulunduğunuz bölgede ücretli ögretmen açığı varsa görev alabiliyorsunuz yoksa o yıl görev alamıyorsunuz.

 82. Bu ülkenin o kadar çok sorunları var ki çözerken kırk dereden su getirtmenin anlamı nedir anlamakta güçlük çekiyoruz. Milletimizin vekilleri ve bizleri temsil edenler bu şekilde çözümler sunmayın istemiyoruz bu tip çözümler. İçinizde akıllı adam yok mu derler adama. Yapmayın etmeyin kul hakkı yemeyin. EYT ailesi…

 83. peki kaç senedir kpss ye hazırlanan emek harcayan ne olacak… hayatımı üç seneyi kpss ye harcadım

  • 15 yıl kpss’ye girdim.Çok ücra yerlerde ücretlilik yaptım(9 sene)//2017 şartı ve 2017’de çalışmışlık şartı,lütfen olmasın.850 g7n doldurdum,kolay deĝil

  • Benim kpss hariç tüm şartlarım tutuyo .Benim bölümüm edebiyat ve atanmak için 86 puana ihtiyacım var kpss ‘nin ilk iki sınavına girdim ama atanmak için gereken puana ulastirmayacagini düşündüm ve alan sınavı da bulunduğum il dışında olduğu için masraf yapmak istemedim .bizim mağdur olmamızı istemiyorsa sayın bakanımız dershanecilerde atamadıkları kpss şartını bizde de aramamalari olur .

 84. Başta Sayın Cumhurbaşkanım ,bakanım ve devlet yetkilileri.Ben de atanamamış bir Türkçe öğretmeniyim.867 günlük sigortam var.Artık tahmin edin ne kadar ücretli çalıştığımızı.KPSS şartı olmadan bizleri de alın da yuvamızı kuralım.Vatanımıza hayrımız dokunuşun.

 85. Ben Sosyal Bilgiler Öğretmeniyim. 2003 Yılı mezunuyum. 40 yaşındayım 7 yıl ücretli öğretmenlik yaptım. Geçen sene Kpss hazırlanmadığım için sınava girmedim. Bu sene sınava hazırlanmak için Kppss kursuna gidiyorum. Ücretli öğretmenlik yapmıyorum. Bence tek şart 5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olmak olmalıdır. Daha sonra yapılacak yazılı ve sözlü sınava göre atanıp atanmayacağız belirlenmelidir. İnşallah sayın Milli Eğitim Bakanımız bizlerin sesine kulak verirsiniz. Teşekkler.

 86. Ben suriyeli misafirlerimizin kampında da çalıştım 10 ay onu da sayacak mısınız sayın bakanım ?

 87. acaba bu ucretliye öğretmenlik ataması her atama döneminde yapilacak mi yoksa tek seferlik mi…çünkü tek bi sartla kaciriyorum

 88. Emeği geçen herkese teşekkürler sayın bakanım.1883 günüm var ve hale ücretli öğretmen lik yapmaktayim.ama bu yil 2017 kpss sınavına girmedim.lütfen sayın bakanım duyun sesimizi ve 2017 kpss girme şartı kalksın.bu durumda olan herkesin emeklerini boşa cikarmayacaginizi inanıyorum.

 89. Lütfen sayın bakanım sesimizi duyun.kpss girme şartını kaldırın.ilkdefa bu yil girmedim.11yillik ücretli öğretmenim .hala gorevdeyim. Kpss sınava girmedim şartına hayır.lütfen bu mağduriyet giderilsin bakanım.

  • Bende 9yıldır üçretli öğretmenlik yapıyorum KPSS şartı olmak zorunda mı? o zaman benim uğradığım haksızlık nasıl son bulacaktır soruyorum. Bazı kesimlerimlerin yüzünden bu şartı getirdiler. İlk konuşmalarında yoktu böyle birşey. Dershane öğretmenleri de neden aranmadı hepsi direk atandı.

 90. Lütfen Bir bilen cebaplasın Acaba dönem sonuna kadar prim gününü sayılır mı? Şuan 492gün sigortam var ?? 48gün eksik.. ama aktif çalışıyorum

  • Ben de aynı durumdayım hocam.63 güne ihtiyacım var aktif calısıyorum.Acaba dönem sonuna kadar mı bilgisi olan yazsın lütfen!!!

 91. 11yildir ücretli öğretmen olarak çalıştım.1883 günüm var.Sırf kpss ye buyil girmedim.diye .basvuramiyorum.lütfen milliegitim bakanımız ismet yilmaz.bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyorum.size güveniyoruz.bize bu kadar şans verdiniz yolumuzu açtınız.

 92. Her yıl sınava girdim. Bir tek geçen yıl girmedim. Bu yüzden balvuruda bulunamıyorum. Bu şart kalkar umarım.

 93. Dersane öğretmenleri yüksek ücrete çalışmalarına rağmen hiçbir şartsız atandılar..aynı şekilde formasyonu olmayan madalya almış sporcularda sınavsız müşkatsız kadroya öğretmwn olarak alınıyorda..
  Güzel Sanatlar mezunu formasyonu olan görsel sanatlar öğretmenleri neden tarih ,mat ,fen ve diğer öğretmenlerle aynı şart ve sorularla sınava alınıyor ..anlamış değilim

 94. Mezun olduğum dönem atamamız kaldırıldı ..
  Yıllardır ücretli olarak devlet okullarında İl ve Türkiye çapındaki resim yarışöalarında 1.2 ve 3 . lükler kazandırdım ööprencilerim.4 yıldır atamamız tekrar yapıl aya başladı..
  Bu sene dersaneye bailadım kpss hazırlık için ücretli çalılmak için başvurmadım ameliyat olduğum için …
  Lütfen bu haktan, bu yıl çalışamıyoruz diye bizi mahrum bırakmayın Sayın bakanım…

 95. Bu şartları taşıyan ücretli öğretmen sayısı 2000 bile yoktur.Prim günü 540 yerine 1000 gün yapılırsa geriye kalan 3000 kişi de oradan gelir.(Çok uzun süredir çalışan eğitim fakültesi mezunu olmayan 4 YILLIK mezunlar) Göreceksiniz şartları taşıyan 5000 kişi bulunamayacak.

 96. Ucretli ogretmenden sart surt aranmaz zaten sartlari olsaydi kadrolu olurdu kpss gelince yas 50 olmus hala sinav diyorsunuz o zaman bbenim 2010 sinavim incelensin puan verin 15 yil calistim ne oldu odul mu verdiniz hakkimi helal etmem asla

  • Şartsız şurtsuz olmalı hani 5yıl ücretli öğretmenlik yapmış olacaktı.
   yaş elliye merdiven dayamış 1999’dan 2003’e kadar vekil öğretmen, 2003’ten 2009′ yarım sigortalı ücretli(1/4) öğretmen olarak 2009’dan 2015e kadar da yarım bucuk ücretli öğretmen olarak en ulaşımsız köy ilk okullarında sınıf öğretmeni boşluğunu doldurdum. Dörtte bir aylığa. Böylece devletimize kar ettirdik(!) Nasıl mı… Bu işin esprisi bir tarafa. İşin doğrusu bu şekilde önemli bir boşluğu doldurduğumuzu düşünüyorum. Kpss şartı, 2017-2018 yıllarında çalışıyor olma şartı ve yaş sınırı 60… ☺️ olmalı ki bizimde yüzümüz gülsün toplam 16 yıl çaşıştım kaldı ki 2017-2018 ayrı ayrı ele alınsa bile 540gün sigorta çıkmaz. Bu nasıl bir hesap ki böyle bir şart getirilmiş.?
   1,5 yıl gittim petegojik formasyon aldım hey gidi günler hey. KADROLU Öğretmenlik hakkımı hakkettiğimi DÜŞÜNÜYORUM.

 97. 12 yıl ücretli öğretmenlik yaptım.Bu yıl başvuru yaptığım halde görevlendirilmedim.2017-2018 yılında görev alamamış olmam beni magdur ediyor.Ayrıca Milli Eğitim Bakanımızın yaptığı açıklamada KPSS puanına bakılmaksızın sözleri yer almıştı.Sadece KPSS ve bu yıl görev alamamış olmam beni mağdur etmektedir.Benim durumunda olan bir çok kişi aynı durumdan dolayı başvuru yapamayacak.Uzun yıllar verdiğimiz emekler boşa gidecek.Dikkate alınmasını rica ederim.

 98. Mehmet hocam bende senin durumundayım. 2000 den fazla pirim günüm var ancak 2017 kpss ye girmedim. Bizim durumumuzda olan arkadaşlar bimere yazalım. Zaten taslak geçici olarak geçiyor duzeltileceğini ümit ediyorum

  • evet memet kardeş bende seningibiyim bütün şartlar var bu yıl kpss ye girmedim.Bimer cimer akim meb 147 ve tbmm emrullah işler beyefendiye sıkıntılarımı dile getirdim inşallah bi esneklik olur

  • Bende prim maddesi ve kpss bendesini geçtim ama bu yıl görev alamadım doğum vs yaptım şimdi 2.dönem görev alacağım bir dönem görev yapamadım die sorun çıkacak mı işimi

 99. 7 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum torba yasada bulunan KPSS puanı şartını taşımıyorum diye 7 yılım çöp oluyor dershanede görev yapanlar kpss şartı aranmadan ataması yapılırken biz düşük maaşa devlete hizmet etmiş kişileriz bizde neden katı şartlar aranıyor mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

 100. 12 yıldır çalışıyorum 2017 kpss sınavına girmedim diye atanamayacak mıyım mağduruz bu şart kalksın.

 101. Sayın bakanın şahsında emeği geçenlere teşekkürler ancak 2017-2018 eğitim öğretim yılı özel okulda çalışmak yeterli oluyormu birde KPSS şartı yok deniyordu şimdi bunlara göre eleme olursa geriye kaç kişi kalacak şartları tutan.

 102. Böyle bir düzenleme için yetkililere teşekkür ediyorum.Yaklaşık 10 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum tüm şarylarım tuttuğu halde son kpss ye girmediğim için mağdur olacağım.Bu şekilde uzun yıllar emek veren arkadaşların atanacağı için de sevinçliyim.kişisel görüşüm 2017-2018 eğitim öğretim yılında çalışma şartının ve kpss şartının kaldırılması yönündedir.

  • İnşaallah bu konuda düzenleme yapılarak ,mülakattaki başarılarımıza göre değerlendirirler..Yıllarca harcadığımız emeklerimiz boşuna gitmez

 103. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize bu ücretli öğretmen mağduriyetini gördükleri ve hemen düzeltmeye çalıştıkları için minnettarım.Sağolun,var olun efendim.Çünkü ücretli öğretmenler yıllardır düşük ücretle(300,700,1000 tl gibi),eksik sigorta ile(15 gün)kimsenin gitmediği,tercih etmediği yerlere giderek görev yapıyorlardı.Bir taşeron personelin,aynı okuldaki hizmetlinin dahi haklarına sahip değillerdi.Benim asıl sitemim güya memurun,işcinin haklarını savunan,bilgilendiren sendikalara ve başkanlarına,bakanlıklarda çalışan müsteşarına,görevlilerine.Neden yıllarca bu mağduriyeti gizlediler,Cumhurbaşkanımıza,Başbakanımıza,Bakanlarımıza bildirmediler.Buradan ayrıca Milli Eğitim bakanımız Sayın İsmet Yılmaz beyefendiye bu mağduriyeti görüp düzenleme yoluna giderek kadro verdikleri için ellerinden öpüyor saygılarımızı sunuyorum.

 104. Her türlü sartlara uyarken -2017-2018- de görev yapmadığım için atanamıyorum maduriyetimin giderilmesini arz ederim …

 105. Bütün kriterlerim tutarken 2017-2018 de çalışmadığımdan dolayı başvuru yapamıyorum mağduriyetimin giderilmesini istiyorum lütfen

 106. Sayın bakanımız kpss puanına bakılmaksızın demişti ve 5 yıl şartı vermişti şimdi torba yasa bur çok ücretli çalışan tecrübeli öğretmeni etkilemekte görünüyor sayın bakanım lütfen ümitlerimizi kırma ben 6.5 yıl ücretli yaptim ama torba yasaya göre beni kapsamadığını görüyorum tüm hayallerim suya düştü.

 107. Her türlü şartın tutarken 2017-2018 de görev yapmadığım için atanamıyorun mağduriyetimin giderilmesini istiyorum lütfen

 108. Eşim aktif calısıyor fakat subatın 2.haftasında dogum iznine cıkıck bize basvuru hakkı tanınır mı bide alan sınavına girmedi yanı sadece p10 puanı var bence p121 de ister diye geliyor ama

 109. Ben bütün şartları taşıyorum sekiz yüz günüm var ama bu sene ücretli cikmadi diye basvuramayacakmiyim şimdi oyle şeymi olur

 110. Bu sene çalışır diye saçma bir madde mi olur.
  kesinlikle çalışma yılının olmaması lazım.Geri kalan bütün maddeleri taşıyıp bu saçma tarih yüzünden atanamayan tecrübesiz mi olacak.
  Çalışma aralığına Hayır..
  Sayın Bakanım buna da bir çare…

 111. Allah aşkına benim toplamda bin güne yakın sigortam var son iki yıl hariç 12 yıl sürekli KPSS ye girdim 2 yıldır özel okulda çalışıyorum şimdi ben tecrubesiz miyim…biraz insaf…

 112. MEB Özel Öğretim Kurumlarındaki “SSK’lı Öğretmenlik-Öğreticilik süreleri” toplamı da geçerli olacak mı

  • Ben 14 yıldır ücretli öğretmen olarak görev yapmaktayım 2017 kpss giremedm diğer yıllar girmştm sınava yararlanamıyormuyum.

   • Bu vatandaşların hangi derdine çare olunuyor bir bakın. Engelleri kanunlar ile yapanlar kanunlar bile çözemiyor. Enteresan bir ülkede yaşıyoruz. EYT ailesi. Bekliyoruz sadece…

    • 2017 döneminde askerdim yeni geldim ve ücretli olarak başvuru yaptım geleceği zor görünüyor 540 prim günüm var şimdi vatani görevimi yaptığım için bana bu hak taninmayacak mi bu kriterlerin yumusatilmasi gerekiyor

    • Sadece 5 yıl hizmet ve 4 yıllık fakülte şartı aranmalıdır. Aksi taktirde büyük haksızlık olur.

    • 2005’ten bu yana ders ucretli öğretmen olarak görev yapıyorum. Bu yıl ücretli öğretmenlik yapmadım diye neden mağdur oluyoruz. Yetkililerden bir an evvel tasarının düzeltilmesini onle rica ediyoruz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM