Ücretli öğretmenlik başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı ücretli öğretmen görevlendirmelerinde başvuruları artık e-devlet üzerinden alacak. Kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili birçok işlemin yapıldığı e-devlet sistemi üzerinden artık ücretli öğretmen başvuruları da yapılacak.

Ücretli öğretmenlik başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak

Ücretli öğretmenlik başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı’na devlet okullarında ücret karşılığı derse girmek isteyen ücretli öğretmenler artık başvuruları e-devlet üzerinden yapacaklar. İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ücretli öğretmen görevlendirilecek normları, okulları ve ücretli öğretmen başvurularını e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirecek. Böylelikle MEB ücretli öğretmen alımı ve başvurularında önemli bir değişiklik, yenilik yapmış oldu.

E-DEVLET ÜZERİNDEN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN BAŞVURULARI

Her yıl binlerce ücretli öğretmen görevlendirilmesi yapılırken önümüzdeki dönem ve eğitim öğretim yıllarında artık ücretli öğretmenlik başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak. ogretmenlericin.com olarak e-devlet üzerinden ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır, ücretli öğretmen olarak görevlendirilmek isteyen kişilerin yapması gereken iş ve işlemler nelerdir bu hususları detaylı bir şekilde anlatacağız. E-devlet üzerinde aktif hale getirilen ücretli öğretmenlik başvuruları 2 aşamada yapılacak olup birinci aşamada başvuranlar eğitim bilgileri ve KPSS bilgilerini sonuç sisteme işleyecekler. Daha sonra ücretli görev olarak görev almak için tercih yapacaklar.

 • Ücretli Öğretmenlerin Başvuru İşlemleri

Ücretli Öğretmen olmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden doğrulama yaptıktan sonra mezuniyet bilgilerini seçerek il, ilçe ve branş tercihi yapacaklardır. Yapılan başvurular anında il, ilçe milli eğitim müdürlüklerine açılan ekranlara düşecek ve inha ya da onay işlemleri ile ücretli öğretmen adayları kurumlara görevlendirilecektir. Kişiler kurumlara görevlendirildikleri anda sonuçlar yine e-devlet üzerinden görüntülenecektir.

E-devlet başvurusu dışında sistem üzerinden herhangi bir girişe izin verilmeyecektir. Başvurular dönem bittikten hemen sonra başlayıp sonraki dönemin sonuna kadar yapılabilecektir. Değerlendirme aşamasında ise tüm yetki ve sorumluluk il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimizde olacaktır.

 • E-Devlet Üzerinden Başvuru

E-devlet üzerinden ücretli öğretmenlik başvurusu yapabilmek için kişilerin e-devlete giriş şifrelerinin olması gerekir. Şifre alındıktan sonra Şekil 1’deki doğrulama ekranı ile sisteme giriş yapılır.

Şekil 1. E-devlet üzerinden doğrulama

E devlet giriş

Şekil 1’de görüldüğü gibi e-devlet üzerinden doğrulama mobil imza ile, e-imza ile ya da internet bankacılığı ile de yapılabilmektedir.

E-devlet üzerinden doğrulama yapıldıktan Milli Eğitim Bakanlığımızın hizmetlerinden Şekil 2’deki gibi Ücretli Öğretmenlik Başvurusu seçilir.

E Devlet MEB modülü

Şekil 2. E-Devlet üzerinden ücretli öğretmenlik başvurusu seçimi

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu seçildikten sonra ücretli öğretmen adayının karşısına Şekil 3a ve 3b’deki gibi ekran çıkar.

Başvuru ekranı 1

a. Başvuru formu kişisel bilgiler

Başvuru ekranı 2

b. Başvuru formu eğitim ve kpss bilgileri

Şekil 3. Ücretli öğretmen başvuru formu

Şekil 3a’da başvuru formunda e-devlet üzerinde kayıtlı telefon ve e-posta adresleri otomatik olarak gelecektir. Bu bilgileri adaya ulaşmak açısından önemli olduğu için güncel tutulmalıdır. Şekil 3b’de ise aday eğer okul öncesi branşına lise mezuniyeti ile başvurmak istiyorsa (Liselerin ilgili bölümünden mezun olmuşsa) ilgili seçeneği işaretleyerek mezuniyet bilgilerini dolduracaktır. Eğer formasyonu varsa da ilgili seçeneği işaretleyip mezuniyet bilgilerini dolduracaktır. Aday KPSS sınavına girmişse isterse bu bilgileri yine Şekil 3b’deki gibi seçecektir. Kaydet ve ilerle butonuna tıklandığında ise tercihlerin girildiği Şekil 4’deki gibi bir sonraki tercih ekranına geçilecektir.

Ücretli öğretmen e-devlet başvuru ekranı

Şekil 4. Tercih formu lisans ve ön lisans

Eğer aday Şekil 3’deki başvuru formunda lise mezuniyeti ile başvurmak istiyorum seçeneğini işaretler ise tercih formu Şekil 5’deki gibi gözükecektir.

Ücretli öğretmen başvuru aşamaları

Şekil 5. Tercih formu lisans, ön lisans ve lise için

 • İl, İlçe ve Kurum Ekranları

Başvuruların il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından değerlendirilmesi ve göreve başlatma işlemlerinin il, ilçe milli eğitim müdürlükleri ve kurumlar tarafından yapılabilmesi için ücretli öğretmen görevlendirme modülünde bulunan Başvuru ve Göreve Başlatma ekranları kullanılacaktır. Bu ekranların görevleri ise sırasıyla şöyledir.

 • UCR02001 – Başvuru Listesi

Şekil 6’da görülen bu ekran il, ilçe milli eğitim müdürlükleri ve kurumlara açılmıştır. Kurumlar bu ekran üzerinden sadece ücretli öğretmen başvuruları kabul edilen ve görevlendirmesi yapılan adayların listesini görmektedir. İl ya da ilçe milli eğitim müdürlükleri ise çeşitli kriterlere göre başvuru yapan adayların listelerini görebilecek istenirse bu listelerin excel formatında daha detaylı hallerini de alabileceklerdir.

Milli Eğitim Başvuru Ekranı

Şekil 6. Başvuru listesi ekranı

 • UCR02002 – Görevlendirme Giriş

Şekil 7’de görülen bu ekran sadece il, ilçe milli eğitim müdürlüklerine açılmıştır. İl ya da ilçe milli eğitim müdürlükleri başvurusunu kabul edip görevlendirmesini yapmak istedikleri kişilerin inha ve onay girişlerini bu ekran üzerinden yapacaklardır. Başvurular ilçe seçilerek yapıldığı için bir ilçenin inha listesine alınan adayın tüm tercihleri kilitlenecektir. Başka bir ilçe adayın tercihini değerlendirmeye alamayacaktır. Adayların tercih kilitlenme işlemi ancak inha tarihi iptal edilirse gerçekleşecektir. Böylelikle bir adayın birden fazla ilçenin inha listesinde gözükmesinin önüne geçilecektir. Adaylar ise görevlendirildikleri kurumu bu ekran üzerinden onay tarih sayısı girildiği an e-devlet üzerinden görebileceklerdir.

Görevlendirme giriş ekranı

Şekil 7.Görevlendirme giriş ekranı

 • UCR02003 – Göreve Başlatma

Bu ekran il, ilçe milli eğitim müdürlüklerine ve kurumlara açılmıştır. Ekran üzerinden başvurusu kabul edilen ve inha, onay tarihleri girilen adayların göreve başlatma işlemleri gerçekleştirilecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

55 yorum

 1. 2018-2019 ücretli görev yapan e devletten başvurup çalışanlara kpss siz sözleşmeye geçirilmelidir 10 yıldır ücretli çalışıp şartlardan dolayı atanamayanlara kadro verilmelidir haklarıdır.herşey bakanımızın elinde inanıyorum ki bizleri sevindirecektir.

 2. 1. adımdan sonra sürekli şu uyarı çıkıyor:

  Kaydınız başarıyla oluşturulmuştur. Fakat Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile YÖK’teki mezuniyet bilgileriniz görüntülenememektedir. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

  2. adıma geçemiyorum.
  sorun neyden kaynaklı ? ne yapmalıyım ??

 3. 2018 kpss puanım yok nasıl başvuru yapacağım anlamadım. 2017 kpss puanı da tercihlerde yazmıyır ki işaretleyemiyorum o yüzden bilen cevap verebilir mi

 4. Geçen hafta ucretli ogretmenlik için e devletten başvuru yaptım geri dönüş olmadı bu sefer başka bir şehirde başvuru yapmak istiyorum e devlet izin vermiyorum bu sorunun çözümünü bilen var mi

 5. Hocam Formasyonum var fakat fakültedende 2 dersim kaldığı için daha diplomamı almadım ama bu dönem alıyorum sükür gecen dönem ücretli yaptım bu dönemde sgk felan baslatılmıs fakat e devlette basvurumda herhangi bir okula atamanız yapılamamıstır diyor ilçe mebe sorduğumda bu dönemde yaparsın sgk kan başladı çünkü denildi köy okulu ve öğretmen olmadığı için maas alımımda sıkıntı çıkarmı hocam e devlette böyle dediği için lütfen beni bilgilendirirmisiniz

 6. benim güzel ülkem, öğretmene ihtiyacı var, mezun öğretmenleri almıyor da, yarı fiyatına çalışacak öğretmenlik vasfı olmayan kişilere emanet ettiriyor evlatlarınızı. yani bi nevi pazarlık yapıyor dalga geçiyor vatandaşıyla. Sonra eğitimde geri sıralardayız. Şaka mısınız nesiniz.

  • Öğretmenlik vasfı olmayan ile öğretmenlik vasfı olan arasındaki farkı ne ile belirliyorsunuz? Ücretli öğretmenlik yapanların birçoğu pedagojik formasyon almış ve hatta KPSS puanı da bulunduğu hâlde atama az olduğu için atanamamış kişiler. Velevki formasyon veya KPSS puanı almamış olsun, 4 yıllık bir bölümde o saha ile ilgili eğitim almış bir birey lisede öğretmenlik yapamaz mı? Türkiye’de işleri yokuşa sürmek için formasyondu KPSSydi insanlar uğraştırılıyor ve eğitimli gençler yıllarca iş bulamıyor, evlenemiyor, aile kuramıyor, yaşlanıyor.

 7. Ya au branş kısmına ne yazılacak kendi bölümümüz mu yoksa yapacağımiz görev ismi mi

 8. Arkadaşlar benim anlamadığım ilk dönem çalıştığımız kurumlardan çıkışımız yapıldı mı yani şuan işsiz miyiz böyle bir sisteme yarı dönemde geçilmesi ne kadar doğru??

 9. Yurtdışı mezunuyum üniversite ismim çıkıyor fakat bölüm ve fakülte cıkmyor dolaysıyla başvuru yapamdım bilgisi olan var mı?

 10. tercih ekranına geçemiyorum eğitim bilgileriniz Yökden dönmemektedir yazıyor.2008 mezunuyum bununla mı ilgili acaba?

 11. arkadaşlar tercihleri sectikten sonra ekle ve kaydet diyor onu yaptıktan sonra kaydımız onaylanıyor mu yoksa benim göremediğim bir onaylama butonu var mı?

  • Yök’ün sistemine kendiniz giriş yapabiliyor olabilirsiniz. Akademik personel başvurularında kullanılan bir sistem vardı oraya kaydolursanız oradan e-devlete düşebilir.

   • E-devlet içinde böyle bir sistem mevcutmuş. Diploma no, mezuniyet tarihi ve diploma ortalaması alanları bulunuyor. Buradan bilgilerinizi ekliyorsunuz. Sisteme hemen düşmüyor muhtemelen kontrol edildikten sonra düşüyor.

 12. Sen binlerce lisans mezunu ogretmeni atama,hersene boyle dokme suyla degirmen dondermeye calis.meb iflas etmis.baska bir ulkede ucretli ogretmenlik kavrami varmi acaba sn editor.bilginiz varmi???

 13. 10 yıldan fazla ücretli öğretmenlik yaptık.E devlet sistemi 2008 sonrası mezuniyetleri sisteme girdiği için 2008 öncesi lise üniversite mezuniyetleri gorulmuyor.Örneğin 2008 öncesi edebiyat bölümü mezunu olup 2008 sonrası diyelim hukuk okudunuz sistemde hukuk fakültesi mezunu olup Türk dili ve edebiyatı na başvurmuş oluyorsunuz.Bu yanlışın duzeltilmesi gerekir. Ücretli öğretmenlere kadro verecekler bunun çalışmasının bir parçası sanırım bu durum.

  Türk

 14. ahi evran üniversitesi eğitim fakültesi sekmesini seçince sınıf öğretmenliği seçeneği açılmıyor seçemedim.. sadece pdr, bilgisayar öğretmenliği vs. 4-5 bölüm açılıyor

 15. Türkçe eğitimi bölümü Atatürk Eğitim Fakültesi içerisinde çıkmıyor. Normalde Atatürk Eğitim Fakültesinde Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi altında çıkması lazım. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

 16. tde mezunuyum ingilizce ücretli öğretmenlik yapıyorum tercih bölümüne geçemiyorum

 17. Ben basvuruyu yanlis yaptim ekle ve kaydet dedim simdi basvuru ekranina donemiyorum bilgisi olan varmi tekrardan nasil düzelticem

 18. Merhaba başvurmak için açtım e devleti geri tuşuna basıp tekrar bilgilerini kontrol etmek istedim ama onaylamadigim halde onaylanmış ve hiç bir bilgim yazmıyor.bu nasıl iş .MEB aradım herkeste aynı sorun varmış .umarım en kısa zamanda düzelir

 19. 1. Dönem görev almıştım tekrar başvuru yapmama gerek var mı acaba arkadaşlar bilgisi olan var mı bu konuda ?

 20. İlk gördüğümde iyi bari adil seçim olur dedim ama içeriğini okuyunca yine kurumlardaki keyfi seçimi var gördüğüm kadarıyla kişileri mezuniyetine ve belgelerine göre alinmadiktan sonra bunun çokta bir önemi yok

 21. Bu uygulama yerinde ve çok doğru bir uygulama, edevlet üzerinden başvuru yapılması adil bir görevlendirme sistemi olmuştur. Teşekkür ederiz Saygılarımızla…

 22. merhaba ben birinci dönem ve geçen sene de ücretli öğretmenlik yaptım bölümüm sınıf öğretmenliği fakat özel eğitim olarak yaptım belgemfe var tercihe özel eğitimide alabilirmiyim

 23. YOOOKKK !!!..ARTIK !!!… ÜNİV. ÖĞRT. ÜYESİ OLARAK ; KENDİ DÜŞÜNCEMLE CVP.LIYORUM. :NİCE ÜNİV. MEZUNLARI..ÜSTELİK YL. VE DR. MEZUNU OLMUŞ…1000 ‘LERCE BİLİM İNSANLARI VAR !….
  LİSE MEZUNU / LARI…ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK ‘ E BAŞVURU YAPSIN !.. BU KADAR DA OLMAZ YAA !…

  EĞİTİMİN KALİTESİ İYİCE DÜŞSÜN !.. SONRA O ÖĞRENCİ /LERDEN ÜNİV . LİSE KAZANMALARINI BEKLİYELİM !… BU KADAR DA OLMAAAAZZZ !..

   • O, bu , şu ekmek yesin diye bakılmaz bu olaya.Sonucta o minik yürekleri geleceği söz konusu iken bir öğretmenden ziyade hiç bir lise mezunu öğretmenin yerini tutamaz.tutmamali.pazardan domates almıyoruz yahu.Gelecek bu şakaya gelmez.Liseli de ekmeğini başka yerden bulsun artık.o liseli önce kendi okulu bitirsin.onca yetiştirilmiş öğretmenlerimiz varken…pess..

   • ek ders yönetmeliğinde ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılabilmesi için en az yüksek okul mezunu olması gerekmektedir diye bir madde var. burada geçen lise görevlendirmesi meslek dersi öğretmenliği branşında görevlendirilmek isteyen adaylarda bazı şartlar var şartlardan biri şu lise çocuk gelişim mezunu olup herhangi bir bölümden yüksek okulu mezunu olan adaylardan MEB onaylı çocuk gelişim sertifikası olan adaylar okul öncesi öğretmenliği branşında görevlendirilebilir bu madde bazı meslek dersleri için de geçerli yani demek istediğim bu kişiler yüksek okul mezunu olmak zorunda. üniversitede öğretim üyesi olabilirsiniz ama biraz daha araştırıp o şekilde yorum yapsanız daha güzel olur.

  • ne alaka lise mezunu çoçuk gelişimciler var ..
   bunlar üçretli öğretmen olarak çalışamıycakmı gereksiz gereksiz konuşma istersen
   ben çok kişi gördüm anakollarında çalışıpta iyi bi başarı elde etmiş insanları

 24. Önlisas mezunları 2 yılda bir sınava giriyor sistem üzerinde sadece 2017 kpss puan türünü gösteriyor. Benim kpss 2016 ya aitce birinci dönem görev almıştım şuan sistemde kpss puanım görünmüyor bi sıkıntı olur mu

 25. Şimdi anlamadığım lise mezunudamı başvurabilecek? Mesela ben hafızım imam hatip mezunuyum belgelerim vs var başvurabilirmiyim ve ne zaman? Yani şu anda ön lisansların ücretli öğretmenlik yapanildiğini biliyorum.. Eğer lise varsa din Kültürü öğretmenliğinr başvurmak isterim.. Ki ilahiyat okuyorum daha yeni ama bilgim ve ilmim var şükür

 26. Sekil 3te liselerin dengi bolumunden mezun olmussa yaziyor bu durumda lise okul oncesi mezunlari da basvuru yapabileceklermi

 27. 1.dönem ücretli öğretmenlik yapanlar 2.dönem herhangi bir başvuru yapmadan devam ediyorlardı.Yeni sistem ile bu durum geçerli mi yoksa onlarında mi başvuru yapması gerekiyor? Bilginiz varsa yazamısınız?

  • Görevlendirmenizi bağlı olduğunuz milli eğitime sorunuz. Dönemlik yapıldıysa ikinci dönem için e-devletten yapmanız lazım.

  • her dönem başvurusunuzu yeniliceksiniz birinci dönem ücretli öğretmenlik yaptıysanız 2. dönem görev almak için E-Devletten başvuru yapmanız gerek.

   • Hocam benim e devlete girdigim zaman lise bilgilerim cikmiyo 2008 den sonra mezun olanlarinki cikiyomuş ben nasil basvurucam cok magdurum yardimci olursaniz sevinirim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Beyaz Yunus