Üvey Baba veya Üvey Anne Vefat Ettiğinde Mazeret İzni Verilir Mi?

Üvey Baba veya Üvey Anne Vefat Ettiğinde Mazeret İzni Verilir Mi? Mazeret İzni, Zorunlu Mazeret İzinleri (Doğum İzni, Nikah İzni, Babalık İzni, Ölüm izni, Süt İzni) ile Amirin Takdirine Bağlı Mazeret İzinlerini geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık. Mazeret İzni Nedir, Mazeret İznini Kim Verir, İzin Çeşitleri   Yukarıdan ilgili haberi tekrar okuyabilirsiniz. Sorumuza dönersek, Milli Eğitim […]

Üvey Baba veya Üvey Anne Vefat Ettiğinde Mazeret İzni Verilir Mi?

Üvey Baba veya Üvey Anne Vefat Ettiğinde Mazeret İzni Verilir Mi?

Mazeret İzni, Zorunlu Mazeret İzinleri (Doğum İzni, Nikah İzni, Babalık İzni, Ölüm izni, Süt İzni) ile Amirin Takdirine Bağlı Mazeret İzinlerini geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık.

Mazeret İzni Nedir, Mazeret İznini Kim Verir, İzin Çeşitleri

Mazeret İzni Nedir, Mazeret İznini Kim Verir, İzin Çeşitleri
Mazeret İzni Nedir, Mazeret İznini Kim Verir, İzin Çeşitleri

 

Yukarıdan ilgili haberi tekrar okuyabilirsiniz. Sorumuza dönersek,

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İzin Yönergesinde MEB personelleri için mazeret izinleri açıklanmıştır.

  1. Verilmesi zorunlu olan mazeret izinleri
  2. Amirin takdirine bağlı olan mazeret izinleri

Olarak mazeret izinleri ele alınmaktadır. Konu başlığımız vefat yani ölüm izni olduğu için ölüm izni olarak geçen izin Verilmesi zorunlu olan mazeret izinleri çeşidine girmektedir.

 

MEB İzin Yönergesi;

Mazeret izni

MADDE 10- (1)

Verilmesi zorunlu olan mazeret izinleri şunlardır:

g) Memura, isteği üzerine eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşinin ölümü halinde ölüm tarihinden itibaren yedi gün izin verilir.

Ölüm İzni Kaç Gündür? Memura Kaç Gün Ölüm İzni Verilir?

Resmi olarak gözüken yukarıda belirtilen yakınlarınız için 7 (yedi) gün ölüm/vefat izni kullanabilirsiniz. Ancak üvey anne ve üvey baba resmiyette anneniz/babanız olarak gözükmediğinden bu izni kullanamazsınız.

Üvey anne ya da üvey babanın vefatı halinde izin kullanmak istiyorsanız Amirin takdirine bağlı olan mazeret izinleri çatısı altında izin kullanacaksınız. Bu izinde memura yılda 10 gün verilir, bu 10 günlük izni isterseniz parça parça isterseniz tek seferde kullanabilirsiniz. Ancak Amirin takdirine bağlı olan mazeret izinleri adından anlaşılacağı gibi takdire bağlıdır. Mazeretiniz uygun görülmezse verilmeyebilir. Bunu üstte belirttiğimiz konuda açıklamıştık.

Öğretmenler İçin

MEB Personel, Personel MEB Haber
Personel MEB Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM